Ciała ofiar spływają rzekami, ludzie uwięzieni na drzewach i dachach. Idai uderzył pięć dni temu

Połacie lądu są zalane, ludzie bez wody i jedzenia znaleźli się w pułapce na wysokich budynkach i drzewach. Kilka dni po tym, jak cyklon Idai uderzył w Mozambiku nawet nie wiadomo, ile osób zginęło. Jednak jeśli pomoc nie dotrze szybko do setek tysięcy poszkodowanych, liczba ofiar będzie wzrastać.
Skutki uderzenia cyklonu Idai w Mozambiku Skutki uderzenia cyklonu Idai w Mozambiku STR / AP

Ludzie uwięzieni na dachach

Dziennikarz BBC Fergal Keane pokazał na Twitterze zdjęcie z miejscowości Buzi w Mozambiku. Widać na nim, że pięć dni po uderzeniu cyklonu Idai ogromne tereny są zalane błotnistą wodą. Ludzie chronili się przed powodzią na dachach, drzewach i wysokich budynkach i - jak widać na zdjęci reportera - stadionach. Teraz wielu jest tam uwięzionych bez jedzenia i wody pitnej. 

Cyklon Idai uderzył w wybrzeże Mozambiku, po czym przesunął się w głąb lądu i wywołał powodzie w Zimbabwe i Malawi. Wiatr osiągał w porywach 280 km/h, zrywał dachy i wyrywał drzewa, zniszczone odłamki blachy kaleczyły i zabijały ludzi. Nawet 90 proc. portowego miasta Beira zostało zalane i zniszczone. 

Skutki uderzenia cyklonu Idai w Mozambiku Skutki uderzenia cyklonu Idai w Mozambiku STR / AP

Zalany Mozambik

Na zdjęciach satelitarnych widać skalę powodzi wywołanej cyklonem. Agencje pomocowe szacują, że od półtora do dwóch i pół miliona ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej. 

Sytuacja może pogarszać się w kolejnych dniach. Według prognoz w najbliższym czasie ulewne deszcze nie ustąpią.

Skutki uderzenia cyklonu Idai w Zimbabwe Skutki uderzenia cyklonu Idai w Zimbabwe Tendai Chiwanza / AP / AP

Ciała ofiar spływają z wodą

Początkowe informacje mówiły o ok. 90 ofiarach cyklonu w Mozambiku. Teraz agencja AP podaje, że wiadomo już o 200 ofiarach, jednak już wcześniej władze informowały, że zabitych będzie wiele, wiele więcej. W Zimbabwe wiadomo o 300 ofiarach, jednak także nie jest to ostateczna liczba. Do wielu terenów nie da się dostać, gdyż pozostają zalane, a drogi są zniszczone. Według relacji ciała ofiar spływają wezbranymi rzekami z Zimbabwe w kierunku Mozambiku. 

Skutki uderzenia cyklonu Idai w Mozambiku Skutki uderzenia cyklonu Idai w Mozambiku Caroline Haga / AP / AP

"Jeden z najgorszych sztormów południowej półkuli"

Zastępca rzecznika prasowego ONZ Farhan Haq mówił mediom, że ONZ będzie apelować do społeczności międzynarodowej o przekazywanie pieniędzy na pomoc w miejscu katastrofy. Na razie nie wiadomo, ile pieniędzy będzie potrzebne i jakie są straty, ale mowa jest o "wielkich kwotach". 

Haq ocenił, że cyklon Idai to jedna z najgorszych katastrof naturalnych na południu Afryki w najnowszej historii. Z kolei Ishaan Tharoor pisał w "Washington Post", że mógł to być najgorszy pod względem liczby ofiar cyklon na całej półkuli południowej. 

Skutki uderzenia cyklonu Idai w Zimbabwe Skutki uderzenia cyklonu Idai w Zimbabwe Fot. Tsvangirayi Mukwazhi / AP Photo

Pomoc od świata

Do najbardziej dotkniętego żywiołem Mozambiku dopiero zaczyna docierać pomoc od sąsiadów i ze świata. Na prośbę władz Indie skierowały tam trzy okręty. 

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej także wyraziło gotowość do wysłania misji do Mozambiku. Gotowy jest specjalny zespół ratunkowy polskich lekarzy.

Więcej o:
Komentarze (25)
Mozambik. Kilka dni po uderzeniu cyklonu ludzie są uwięzieni na dachach
Zaloguj się
 • titta

  Oceniono 23 razy 21

  Tam nie bedzie nie 1000 a 100 000 ofiar. Albo wiecej. Szczegolnie jak cholera sie w to wda...

 • phugoid

  Oceniono 12 razy 12

  na auli, na lawce, na mojej alma mater, byl taki recznie naniesiony napis: "biednemu to jak nie wiatr w oczy to ch... w du*e", szkoda mi tych ludzi :(

 • Szymon Głowacki

  Oceniono 11 razy 9

  Planeta sama reguluje nadmiar jakiegoś gatunku. Tak, wiem, to nieludzkie.

 • facio60

  Oceniono 5 razy 3

  Tu nie ma co się zastanawiać. Przegląd państw o najwyższym PKB na głowę + nadwyżka w budżecie, względnie mały deficyt i wio. Tacy powinni się udzielać. W Europie to choćby Luksemurg, Dania, Szwajcaria, Norwegia. Do tego ZEA, Katar, Dubaj, Arabia Saudyjska, Kuwejt.

 • metanoja

  Oceniono 3 razy 3

  Na miejscu pomocy udziela m. in. organizacja chrześcijańska Iris Global. Polecam tym którzy chcą pomóc zamiast się wymądrzać.

 • miecztemidy

  Oceniono 31 razy 3

  Niech tylko żaden przygłup kaczo-wolski nie stara się udzielać pomocy temu biednemu Narodowi w tej tragedii, "gdyż zarazi się jakimiś pasożytami lub jakimiś zarazkami" lub co gorsza zbiednieje.
  Hej D Z I E N N I K A R Z E poinformujcie międzynarodowe organizacje pomocowe,aby nie przyjmowały ż a d n e pomocy humanitarnej od "wolskiego rządu". Naród polski jest mądry i wierzę, że wesprze w potrzebie ofiary tego kataklizmu klimatycznego.
  "Wolska" ma węgiel na 200 lat i może przyczynić się jeszcze do wytrucia wielu swoich mieszkańców, a także kolejnych katastrof klimatycznych.

 • student_zebrak

  0

  to ja mowie:
  ht tps://www.smh.com.au/environment/weather/triple-whammy-expected-from-twin-cyclones-as-evacuations-increase-20190321-p51682.html
  ten w pln-zach czesci ma byc ponad 320 kmh

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX