Uroczystości pogrzebowe George'a Busha seniora. Żegnali go rodzina i światowi przywódcy

W Katedrze Narodowej w Waszyngtonie odbyły się państwowe uroczystości pogrzebowe byłego prezydenta USA George'a H. W. Busha. Trumna z ciałem byłego prezydenta USA została w asyście wojskowej wyprowadzona z Kapitolu. Następnie w Katedrze Narodowej rozpoczęła się uroczysta msza święta z udziałem światowych przywódców i rodziny 41. prezydenta USA.
Wyprowadzenie trumny George'a H. W. Busha Wyprowadzenie trumny George'a H. W. Busha Shawn Thew / AP / AP

Trumna George'a H. W. Busha wyprowadzona z Kapitolu

Trumna z ciałem 41. prezydenta USA została w asyście wojskowej wyprowadzona z Kapitolu, gdzie przez ostatnie dni była wystawiona na widok publiczny. Na cześć zmarłego przywódcy oddano salwy honorowe. Następnie przewieziono ją do Narodowej Katedry Kościoła Episkopalnego, gdzie rozpoczęło się nabożeństwo żałobne

Uroczystości pogrzebowe George'a H. W. Busha Uroczystości pogrzebowe George'a H. W. Busha Fot. Evan Vucci / AP Photo

Uroczystości pogrzebowe George'a H.W. Busha

W pogrzebie George'a Busha seniora bierze udział około 3 tysięcy osób. Są wśród nich członkowie rodziny, przyjaciele, urzędujący prezydent Donald Trump wraz z małżonką, wszyscy żyjący byli amerykańscy prezydenci oraz światowi przywódcy. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. Wraz z nim - na zaproszenie rodziny Busha seniora - przybył były prezydent Lech Wałęsa.

Uroczystości pogrzebowe George'a H. W. Busha Uroczystości pogrzebowe George'a H. W. Busha Fot. Carolyn Kaster / AP Photo

Donald Trump z małżonką podczas wejścia do Katedry Narodowej w Waszyngtonie

W planie uroczystości nie ma wystąpienia Donalda Trumpa. Przemówienie wygłoszą za to syn zmarłego - George W. Bush junior i jego wnuczki, Ashley i Lauren. Obecni są także byli prezydenci USA - Jimmy Carter, Bill Clinton oraz Barack Obama. Po centralnych uroczystościach żałobnych, trumna z ciałem zmarłego zostanie przetransportowana do Teksasu.

Uroczystości pogrzebowe w Katedrze Narodowej Uroczystości pogrzebowe w Katedrze Narodowej Fot. Carolyn Kaster / AP Photo

Uroczystości pogrzebowe George'a H.W. Busha

Po wejściu do Katedry Narodowej, George W. Bush junior przywitał zgromadzonych i przyjął od nich kondolencje. Uroczystą mszę pogrzebową w Katedrze Narodowej Busha prowadzi biskup Michael Curry, który wcześniej odprawił między innymi ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle. Mowę wygłosił historyk Jochn Meacham, który opowiedział o losach 41. prezydenta USA podczas drugiej wojny światowej.

George Bush Junior podczas uroczystości pogrzebowych George Bush Junior podczas uroczystości pogrzebowych Fot. Alex Brandon / AP Photo

Przemówienie George'a Busha juniora

Podczas uroczystości pogrzebowych przemówienie wygłosił George Bush junior.

- Ojciec uwielbiał żarty, miał świetne poczucie humoru. Uczył nas, jak dorastać z godnością, humorem i dobrocią. Był najlepszym ojcem, jakiego syn lub córka mogli mieć. Znów jest razem z mamą - mówił syn zmarłego George'a H. W. Busha.

Uroczystości pogrzebowe George'a H. W. Busha Uroczystości pogrzebowe George'a H. W. Busha Fot. Manuel Balce Ceneta / AP Photo

Uroczystości pogrzebowe George'a H. W. Busha

W związku z uroczystościami, w Stanach Zjednoczonych 5 grudnia obowiązuje żałoba narodowa. W czwartek rano w Kościele Episkopalnym św. Marcina w Houston odbędzie się kolejne nabożeństwo żałobne. Po nim nastąpi pogrzeb George'a H. W. Busha seniora. Zmarły spocznie na terenie prezydenckiej biblioteki swego imienia w miejscowości College Station. Ta ceremonia ma mieć charakter prywatny.

Więcej o:
Komentarze (147)
George H. W. Bush. Trwają uroczystości pogrzebowe
Zaloguj się
 • kmwsm

  Oceniono 44 razy 38

  Lech walesa jak malo ktory obcokrajowiec przemawia w kongresie swojego czasu. na slowa "We the Peaople" senatorowie wstali i klaskali przez dlugie minuty. Lech Walesa jako jedyny chyba Polak jechal kareta krolewska z Elzbieta II i jej mezem. Zaden inny wolak nie dorasta mu do piet nawet. Walesa to marka swiatowa,czy wolaki chca tego czy nie.

 • marberlin

  Oceniono 43 razy 35

  Na BBC powiedzieli ze jest Lech Walesa ,ale nic nie wspomnieli o Andrzeju D.

 • gosiek55

  Oceniono 26 razy 22

  No proszę hejterzy jak to miło ,że możecie pisać co chcecie między innymi dzięki Lechowi ,nie zauważyliście nawet ,że było osobiste zaproszenie od rodziny zmarłego??ciekawe czy za wpisy dodadzą wam do emerytury!

 • gokle

  Oceniono 40 razy 20

  Tak sie zegna i pamieta prawdziwych przywodcow- pomyslal Adrian ze smutkiem w oczach.

 • ggchmiel

  Oceniono 40 razy 20

  Pisać o Budyniu, że jest jednym z światowych przywódców to jednak dużego kalibru eufemizm.

 • jerzysm42

  Oceniono 18 razy 8

  Prezydent Bush zrobił wiele do odzyskania przez Polaków wolności.
  Wolności, którą chce Polakom odebrać Adolfek Kaczyński i jego dudy.
  Słusznie, że Prezydent Wałęsa przypomina światu, że w środku Europy wprowadza się kaczy totalitaryzm.

 • antyklops

  Oceniono 12 razy 8

  ale prawicowców boli KonsTYtucJA - to dobrze, tak ma być

 • lisamonika

  Oceniono 20 razy 8

  Ale zachowywal sie godnie i z respektem, zupelnie przeciwienstwo Trumpa. Chyba dlatego ma taki wspanialy pogrzeb.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX