Największy transport od dwóch dekad. Sto kontenerów bomb i rakiet do odstraszania Rosjan

Do bazy amerykańskiego lotnictwa Ramstein w Niemczech dostarczono sto kontenerów zawierających ponad tysiąc ton bomb i rakiet. Według oficjalnego komunikatu to największy taki transport od czasu wojny NATO z Serbią w 1999 roku. To element szerszych działań Amerykanów, którzy od kilku lat ponownie zwożą do Europy zapasy broni i amunicji.
Wyładunek transportu amunicji w bazie Ramstein Wyładunek transportu amunicji w bazie Ramstein USAF

Kontenery wyładowane bombami

Setka kontenerów dotarła do Ramstein z USA drogą morską i lądową. Rozładunek zaczął się 19 października. USAF (lotnictwo wojskowe USA) odmówiło portalowi Stars and Stripes (gazeta i portal wojska USA, ale oficjalnie niezależny od Pentagonu) podania informacji na temat tego co dokładnie znajdowało się w kontenerach. Wojskowi dziennikarze szacują jednak, że musiało to być nieco ponad tysiąc ton różnego rodzaju amunicji dla samolotów. Na trzech zdjęciach rozładunku opublikowanych przez USAF widać tylko korpusy ciężkich bomb, które później przerabia się na broń precyzyjną poprzez połączenie z oddzielnymi zestawami naprowadzania JDAM.

Bomby w magazynie bazy Ramstein Bomby w magazynie bazy Ramstein USAF

Największy transport od wielu lat

Choć komunikat prasowy USAF nie precyzuje, ile i jakiego uzbrojenia przywieziono do Ramstein, to pada w nim stwierdzenie, iż był to największy transport od 1999 roku. Wówczas NATO prowadziło trwającą trzy miesiące kampanię nalotów na Serbię w celu zmuszenia Belgradu do wycofania się z Kosowa, zaprzestania czystek etnicznych i zgody na utworzenie tam niezależnego państwa. Długotrwałe bombardowanie oznaczało znaczne zużycie zapasów amunicji w europejskich bazach i konieczność dużych dostaw z USA.

Jeden z pociągów z amunicją dla US Army wyrusza po rozładunku w porcie Nordenham w 2016 roku Jeden z pociągów z amunicją dla US Army wyrusza po rozładunku w porcie Nordenham w 2016 roku US Army

Wojska lądowe też nie próżnują

Wynosząca nieco ponad tysiąc ton masa tej najnowszej dostawy jest szacowana na podstawie podobnego transportu z 2016 roku. Wówczas do baz US Army (wojska lądowe USA) w Niemczech dostarczono 415 kontenerów z około pięcioma tysiącami ton różnej amunicji. Był to największy taki transport od czasów zimnej wojny. Świadczy to o tym, że Amerykanie w ramach reakcji na rosyjską agresję na Ukrainę w 2014 roku nie tylko przysłali do Europy dobrze widoczne oddziały US Army, ale też bez rozgłosu dbają o to, co wygrywa wojny - logistykę.

Wnętrze magazynu US Army w niemieckim Germersheim Wnętrze magazynu US Army w niemieckim Germersheim US Army

Odstraszanie za miliardy dolarów

Projekt budżetu Pentagonu na 2019 roku zakłada wydanie na różnego rodzaju wzmacnianie obecności w Europie ponad sześć miliardów dolarów. To bardzo duża kwota biorąc pod uwagę, że w 2014 roku startowano z poziomu miliarda a budżet polskiego MON to obecnie około 11 miliardów dolarów. W ramach European Detterence Initiative (Europejska Inicjatywa Odstraszania - EDI) są między innymi rozbudowywane zapasy broni i uzbrojenia w Europie.

Lekkie systemy przeciwlotnicze US Army w magazynie w niemieckim Duelmen Lekkie systemy przeciwlotnicze US Army w magazynie w niemieckim Duelmen US Army

Kłopotliwa odległość

To element amerykańskiej koncepcji "wysuniętej obecności". Ze względu na znaczne oddalenie USA od potencjalnych pól bitew czy w Europie czy w Azji, gdyby Amerykanie chcieli ruszać na nie z ojczyzny, to mogliby docierać na miejsce już po bitwach. Przewiezienie na przykład całej ciężkiej brygady pancernej z bazy w centrum USA do Polski to długa operacja zajmująca w czasie pokoju około miesiąca. Dlatego Pentagon już w czasach zimnej wojny rozmieścił w potencjalnie zapalnych regionach tak zwane "Prepositioned Stocks", czyli "wysunięte zapasy". Oznacza to magazyny broni i amunicji, czekające pod opieką minimalnej obsługi na żołnierzy, którzy mieliby je wykorzystać w czasie kryzysu lub wojny.

Czołgi M1 Abrams i transportery M2 Bradley w magazynie na terenie Litwy Czołgi M1 Abrams i transportery M2 Bradley w magazynie na terenie Litwy US Army

Przygotować zapasy na najgorsze

Koncepcja jest taka, że w wypadku alarmu z USA do na przykład Europy wyruszą w ciągu godzin samoloty z samymi żołnierzami. Tysiące ludzi znacznie łatwiej szybko przewieźć niż tysiące ton sprzętu. Po wylądowaniu ruszą do magazynów, gdzie się uzbroją. W ten sposób w ciągu kilkudziesięciu godzin będą mogli ruszyć do walki. Za nimi będą podążać kolejne rzuty transportowane samolotami i statkami. W czasie zimnej wojny regularnie trenowano taki scenariusz. Po rozpadzie ZSRR cały system mocno podupadł. Znacznie zredukowano zapasy trzymane w Europie. Dopiero od 2014 roku ponownie są odbudowywane.

Jeden z podziemnych magazynów broni marines w Norwegii Jeden z podziemnych magazynów broni marines w Norwegii USMC

Powrót zimnowojennych praktyk

Poza transportami amunicji, Amerykanie w ciągu ostatnich dwóch lat odbudowali między innymi APS-2 (Army Prepositioned Stock-2) czyli zapas uzbrojenia dla jednej brygady pancernej, dowództwa dywizji, brygady artylerii i brygady wsparcia. Większość tego uzbrojenia znajduje się w trzech magazynach na pograniczu Belgii, Holandii i Niemiec. Małe wysunięte magazyny zawierające część tego sprzętu prawdopodobnie znajdują się też w Polsce i krajach bałtyckich. Jest jednak na ich temat bardzo niewiele informacji. Kilka zdjęć je przedstawiających jest datowanych na lata 2015-2016. Dodatkowo amunicja i różnego rodzaju zapasy znajdują się też w magazynach w amerykańskich bazach w Niemczech.

Transportery AAV-7 marines w norweskiej jaskini Transportery AAV-7 marines w norweskiej jaskini USMC

Lotnictwo i marines też się szykują

Swoje uzbrojenie w Europie trzyma też lotnictwo, co widać po ostatnim transporcie do Ramstein. Największe arsenały USAF mają się jednak znajdować w północnych Włoszech w bazie Aviano, który w 2014 roku określano jako "największy w Europie" i zawierający broń wartą ponad miliard dolarów. Dodatkowo w szeregu baz znajduje się około stu bomb termojądrowych B61. Korpus Piechoty Morskiej USA ma natomiast swoją kryjówkę w centralnej Norwegii. W kilku jaskiniach i hangarach jest tam trzymany sprzęt dla całej brygady ekspedycyjnej, która w razie czego ma prowadzić walkę z rosyjskim wojskiem na Dalekiej Północy.

Duda w USA. Były słowa o przyjaźni, ale Trump nie zapomniał o pieniądzach. 'Polska będzie płacić miliardy'

Więcej o:
Komentarze (498)
Wojsko USA dostarczyło sto kontenerów bomb i rakiet do bazy Ramstein
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 67 razy 15

  Za Reagana wyścig zbrojeń doprowadził do upadku związku radzieckiego. Zastanawiam się czy teraz znowu dojdzie do wyścigu zbrojeń? To zalezy chyba od putina. Czy podejmie wyzwanie żeby skończyć tak jak ZSRR? I jak znowu będzie się rozpadała Rosja? Może zostanie z niej tylko Moskwa i okolice tak jak przed iwanem groźnym?

 • swietyszczur

  Oceniono 33 razy 13

  Amerykanie sobie zrobia z Europy poligon doswiadczalny glownie z Polski .A glupki polskie sie ciesza z tego .

 • mazzini890

  Oceniono 19 razy 13

  To stanowi dowód że USA wbrew złudzeniom pis nie zlikwiduje swoich sił w Niemczech.I to na dekady.Oczywiście jeżeli Fort Trump powstanie to może część tej broni tu przyjdzie.Ale całkowitego zerwania z Niemcami dla Polski z strony USA nie będzie.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 34 razy 8

  amerykanie, co roku wydaja na zbrojenia astronomiczna kwotę 600 miliardów dolarów (Rosja ledwie 60) .... oni po prostu muszą gdzieś na świecie prowadzić wojnę, bo nie byłoby gdzie tego militarnego materiału zwyczajnie składować! czyżby powoli przyszła pora i na Europe, żeby trochę tego szmelcu zutylizować?

 • marzenna56

  Oceniono 38 razy 8

  ciekawi mnie kto poniesie największe straty,lub który rejon Europy zostanie zrównany z ziemią.

 • herr7

  Oceniono 15 razy 7

  Liberalne media tj. prawica kryjąca się z hasłami dotyczącymi swobód obyczajowych utrzymują, że Trumpa wybrał na złość Ameryce Putin. I Trump to podobno marionetka wszechmocnego Putina. Coś mi się tutaj nie składa, gdyż ten pokaz siły ma na celu włączenie Ukrainy do NATO, co będzie oznaczać że amerykańskie rakiety będą 400 km od Moskwy. To jak w końcu jest, Trump jest ruską marionetką, czy tzw. wolne media kłamią, jak za przeproszeniem Josef Goebbels na temat prowokacji gliwickiej? Jak widać z komentarzy, dużej części czytelników Wyborczej ta zabawa z bronią w sercu Europy się bardzo podoba. Czyżby aż tylu z nich mieszkało w Nowej Zelandii czy Australii?

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 8 razy 6

  Putin w Kaliningradzie instaluje nowe rakiety i system przeciwrakietowy,a Amerykanie nam odnowili zapasy broni przestarzałej.

 • plastikpiokio

  Oceniono 16 razy 6

  pora umierać swiat gotuje się do wojny 75 lat bez wojny w europie to jednak za długo niektorych swierzbi ręka a drudzy wkurzają tych pierwszych głupim prawem głupim postępowaniem i kretynskim stawianiem się bo myslą że nas obronią ----tylko kto???? i za co.???

 • bratjolki

  Oceniono 30 razy 6

  Pare słów na temat Tosyjskich daleko wysunietych baz? Coś na temat składów ładunków termojądrowych i konwencjonalnych o kilkaset km od granic USA?
  Acha. I mam rozumieć ze to z powodu półwyspu pt, Krym ? Dooobre.
  Analogiczne uje8anie kawału Serbii żeby stworzyć (bez głosowania) Kosowo a w nim - jaki przypadek - bazę Bondsteel. Jedna z najwiękjszych na świecie baz bandziorów z Waszyngtonu. Golan oddany? Guantanamo?
  Ameryka przygotowuje wojnę. Dolar pada. Świat się polaryzuje a głupi pisma prawi cos o odstraszaniu i przesłaniach i prężeniu mięśni.
  Może przypomnisz dobie ten entuzjazm ściskając rozładowanego ajfona w spoconych łapkach w jakiejś piwnicy czekając na to "bum" wolności po którym tylko cisza. FY!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX