Pogoda w Europie szaleje. Ofiary wichur we Włoszech, śnieg w Hiszpanii, a na Węgrzech gorąco

Pogoda przyniosła w Polsce ocieplenie, ale aura w innych częściach kontynentu mocno daje się Europejczykom we znaki. We Włoszech trwa usuwanie skutków wichur i gwałtownej ulewy, na Węgrzech padł rekord, jeśli chodzi o temperaturę, z kolei w Hiszpanii i Francji spadł śnieg.
Rzym, Włochy, 29.10.2018 r. Rzym, Włochy, 29.10.2018 r. Angelo Carconi / AP

Ofiary śmiertelne wichur i ulew we Włoszech

Co najmniej sześć osób zginęło po tym, jak Włochy nawiedziły gwałtowne ulewy i porywy wiatru. Prędkość wiatru wynosiła w porywach nawet 150 kilometrów na godzinę.

Wenecja Wenecja Andrea Merola / AP

Trudna sytuacja m.in. w Wenecji

W Wenecji poziom wody podniósł od soboty do poniedziałku o 160 centymetrów. Na Placu św. Marka pojawiły się łódki. W Rzymie i wielu ośrodkach na północy zamknięto szkoły i przedszkola.

Wieś Kubekhaza. Zdjęcie ilustracyjne Wieś Kubekhaza. Zdjęcie ilustracyjne By Julianpurcaru at Romanian Wikipedia [Public domain], via Wikimedia Commons

Rekordowa temperatura na Węgrzech

W poniedziałek w wiosce Kubekhaza na południu Węgier odnotowano 27,1 st. Celsjusza - podał portal 'Hungary Today'. To najwyższy wynik dla tego dnia w historii tego kraju.

Wcześniejszy rekord należał do wioski Szerep - w 1923 r. termometr wskazał tam 29 października 25,9 st. Celsjusza.

Śnieg we Francji

W środkowej Francji w poniedziałkowy wieczór doszło do intensywnych opadów śniegu. Media społecznościowe obiegły zdjęcia zaskoczonych kierowców m.in. z Górnej Loary. Śnieg zaatakował również w departamencie Lozere, Loire, Puy-de-Dome, Cantal, Averyon, Correze i Creuse.

Nadal w kilkunastu francuskich regionach obowiązują pogodowe ostrzeżenia. Ok. 7 tys. gospodarstw domowych nie miało w poniedziałek wieczorem prądu.

Śnieg w Hiszpanii Śnieg w Hiszpanii Fot. Alvaro Barrientos / AP Photo

"Zima" w Hiszpanii

W weekend śnieżyce nawiedziły także Hiszpanię, do tego doszły intensywne opady deszczu i spadki temperatury. Jak podał w poniedziałek portal El Pais, na Minorce i w Asturii ponad 50 tys. gospodarstw nie miało prądu. Pojawiły się utrudnienia na drogach i w transporcie kolejowym.

Dramatyczna sytuacja w Hiszpanii efekt polarnego powietrza, które napłynęło nad Półwysep Iberyjski.

Dziś na Gazeta.pl TAKI MAMY KLIMAT - cykl materiałów i wideo przygotowanych przez dziennikarzy next.gazeta.pl Marię Mazurek i Łukasza Kijka. Przeczytasz m.in.: "Polska wysycha. Mamy jeden z najniższych poziomów zapasów wody w Europie", "To Słońce steruje klimatem, a lodu na Antarktydzie przybywa. Pięć mitów o globalnym ociepleniu w ocenie eksperta".

Więcej o:
Komentarze (16)
Pogoda w Europie szaleje. Ofiary wichur we Włoszech, śnieg w Hiszpanii, a na Węgrzech gorąco
Zaloguj się
 • loneman

  Oceniono 4 razy 4

  Hatakumba, co ten pambuk wyprawia 😉😎😲

 • japiota

  Oceniono 6 razy 4

  Miejmy nadzieję że znajdziemy się w strefie klimatu śródziemnomorskiego. To by było najlepsze co mogłoby się przytrafić naszej tak ciężko doświadczonej ojczyźnie. I to w 100lecie odzyskania niepodległości !
  A rolnicy się dostosują: pomidory, oliwki, pszenica. Żyć, nie umierać.

 • simr1979

  Oceniono 1 raz 1

  Śnieg w Masywie Centralnym (Owernii) na Wszystkich Świętych to nic wyjątkowego. Podobnie jak w Górach Świętokrzyskich.

 • 6drabin

  Oceniono 1 raz 1

  Nie jest tak dramatycznie. Do nas dopiero nadejdą nawałnice.

 • piros_majom

  Oceniono 1 raz 1

  Na Węgrzech upałów nie ma. Raczej jest wiosennie. Dzisiaj leje i wcale nie jest to ukrop;)
  A Kübekháza, to wieś w południowej części Węgier, niedaleko Szegedu. Tam to nawet granaty, figi i maruny dojrzewają w warunkach naturalnych.

 • antykancelista73

  0

  w tej wiosce dużo wyższa temperatura była 3 listopada 1796 roku a rekord padł 10 grudnia 1043 roku.......

 • Marcin Kruś

  Oceniono 8 razy -8

  Snieg w Asturii to nie jest jakas super nowość, spadl wczesniej od co, ale jak pismak kojarzy Hiszpanie tylko z plażami i upalami, a zapomnina o pagórkach zwanych Pirenejami to taki efekt...

 • Marcin Kruś

  Oceniono 16 razy -12

  Snieg w Asturii to nie jest jakas super nowość, spadl wczesniej od co, ale jak pismak kojarzy Hiszpanie tylko z plażami i upalami, a zapomnina o pagórkach zwanych Pirenejami to taki efekt...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX