Wielka demonstracja przeciwko rasizmowi i nietolerancji w Berlinie. Liczba uczestników zaskoczyła organizatorów

W centrum Berlina odbyła się manifestacja przeciwko rasizmowi, nietolerancji i dyskryminacji, w której zdaniem organizatorów udział wzięło ponad 240 tys. uczestników. Policja nie potwierdziła tej liczby, ale przyznała, że sześciocyfrowy wynik jest jak najbardziej prawdopodobny. Według policji demonstracja przebiegła bez większych zakłóceń.
v v MARKUS SCHREIBER/AP

Liczba uczestników zaskoczyła organizatorów

Organizatorzy przyznali, że liczba uczestników ich zaskoczyła, ale dowiodła słuszności działania. - Jesteśmy nieprawdopodobnie zadowoleni zarówno z wielkości demonstracji i z rezonansu jaki przyniosła - powiedział po marszu jeden z organizatorów Felix Mueller. Demonstracja była wspierana przez partię lewicowe, Zielonych oraz SPD.

"Solidarność zamiast wykluczenia - za otwarte i wolne społeczeństwo"

Główne hasło manifestacji brzmiało 'Solidarność zamiast wykluczenia - za otwarte i wolne społeczeństwo'. Ogromny pochód przeszedł z Alexanderplatz w centrum miasta na Plac Poczdamski, a później pod Bramę Brandenburską i Kolumnę Zwycięstwa.

900 policjantów do pilnowania porządku

Kolumna marszu rozciągała się na przestrzeni kilku kilometrów. Do pilnowania porządku podczas przemarszu manifestantów policja skierowała jedynie 900 funkcjonariuszy. Jak poinformowano, w trakcie imprezy nie odnotowano poważniejszych incydentów.

"Rasizm to żadna alternatywa"

W tłumie byli nawet rodzice z dziećmi. Wielu demonstrantów niosło transparenty z hasłami: "Nie - dla podżegania przeciwko muzułmanom", "Rasizm to żadna alternatywa" czy "Solidarność z ofiarami prawicowej, rasistowskiej i antysemickiej przemocy" oraz "Budujcie mosty, nie mury", "Jesteśmy niepodzielni".

Demonstracja bez udziału polityków CDU i CSU

W demonstracji nie wzięli udziału politycy CDU i CSU. Sekretarz generalny berlińskiej CDU Stefan Evers poinformował, że jednym z organizatorów demonstracji był adwokat należący do lewicowej organizacji 'Roten Hilfe' (Czerwona Pomoc), która wspiera finansowo i prawnie osoby oskarżone o przestępstwa motywowane lewicowymi poglądami.

"Nienawiść to nie jest opinia"

Uczestniczki berlińskiej manifestacji z wypisanymi na plakatach sloganami: "Rasizm nie jest alternatywą", "Nienawiść to nie jest opinia". 

Demonstracje w wielu niemeickich miastach

Protesty przeciw środowiskom skrajnie prawicowym, a także na rzecz solidarności z uchodźcami, odbył się też w kilku innych niemieckich miastach. Kilka tysięcy ludzi demonstrowało we Frankfurcie i w Karlsruhe, gdzie 2 tys. osób protestowało przeciwko "nacjonalistycznej i rasistowskiej nagonce".

W sobotę demonstrowano także w Polsce. Ulicami Lublina przeszedł Pierwszy Marsz Równości. Niestety dość szybko pojawili się agresywni kontrmanifestanci, wśród nich zwykli chuligani i pseudokibice. W stronę policji poleciały kamienie, petardy. Funkcjonariusze odpowiedzieli gazem i armatkami wodnymi. Zatrzymano kilkadziesiąt osób.

Więcej o:
Komentarze (373)
Wielka demonstracja przeciwko rasizmowi i nietolerancji w Berlinie. Liczba uczestników zaskoczyła organizatorów
Zaloguj się
 • dartiko

  Oceniono 58 razy 34

  Według polskiej Policji demonstrowało ok. 5000 osób, a zdaniem TVPiS połowa z nich to byli turyści

 • lodzermensz1

  Oceniono 88 razy 26

  To w sumie pozytywne, że nadal sporo Niemców nie jest miłośnikami koloru brunatnego.

 • Oceniono 44 razy 16

  Dlaczego ludzie popierają muzułmańskich uchodźców i islam w szczególności? Problem jest mentalny, jak jasno uzmyslowila to Hege Storhaugh, autorka ksiazki "Islam. Jedenasta plaga". Hege to norweska feministka zwana "ikoną norweskiej lewicy", i była dziennikarka lewicowego Klassekampen, ktora porzuciła lewicę, kiedy, jak sama pisze, z przerażeniem odkryła ukrywanie prawdy o przemocy islamskiej w imię politycznej poprawności. Otoz cala rzesza liberalow, obroncow demokracji i celebrytow dwoi sie i troi by pokazac nam pozytywne strony muzulmanskiej emigracji oraz islamu, kompletnie olewajac islamska mizoginię, homofonię, rasizm, okrucieństwo dla zwierząt, obrzezanie kobiet nie wspominajac juz o zabójstwach honorowych czy malzenstwa doroslych mezczyzn z nieletnimi dziewczynkami. To wszystko z czym Europa walczyła od Oświecenia. A wszystko po to by wpasowac się w swoje teorie o społeczeństwie multikulti. Poprawni politycznie, zazwyczaj z lewicy, widzą że ich idea przegrała z islamem. I dlatego są tacy wściekli na wszystkich, którzy to im uzmysławiają. Wielu z nich to dobrzy ludzie, o dobrych sercach. Naiwni idealiści którzy chcą zbawić świat i postrzegają islam jako religię uciśnionych, biednych ludzi z trzeciego świata którzy "z natury muszą być dobrzy". Każdą krytykę islamu odbierają jako "faszyzm". Nie odróżniają salafitów od alawitów, a bractw sufickich od Bractwa Muzułmańskiego. Nie mają rzetelnej wiedzy o islamie ani o jego dobrych stronach, ani złych. "Refugees welcome" i nic poza tym. Problem polega na tym, ze to co dominuje obecnie to nie islam mistykow sufi z ktorym nigdy nie bylo problemow ale najbardziej fundamentalistyczna, prymitywna wersja islamu obecna w muzułmańskich dzielnicach europejskich miast. I paradoksalnie im wiecej islamu tym wiecej skrajnej prawicy, ktora tak dlugo bedzie odnosic swoje polityczne sukcesy dopoki liberalowie, lewica oraz wszyscy ci tzw "obroncy demokracji" nie zrozumieja faktu ze islam glosi wartosci sprzeczne z tym o co Europa walczyła od czasow Oświecenia.

 • diabel-tasmasnki-reaktywacja-d

  Oceniono 17 razy 13

  Wśród haseł niemieckiej demonstracji nie było tych o prawach osób homoseksualnych.
  Być może w Niemczech osoby homoseksualne mają wszelkie prawa, a może nie chciano prowokować takimi hasłami muzułmanów.

 • supertiumacz

  Oceniono 17 razy 13

  "Nie - dla podżegania przeciwko muzułmanom" ?

  Jeszcze im się odbije czkawką ta manifestacja.
  Gdy muzułmanie zaczną organizować swoje manifestacje.

  Tak. Wiem. Podżeganie jest złe i wymaga napiętnowania.
  Pytanie: skąd się taka złość w ludziach wzięła?

 • Maksymilian Vargas

  Oceniono 47 razy 13

  Zazdroszczę Niemcom. Po strasznym okresie obu wojen wykonali ogrom pracy by stac się krajem tolerancyjnym i otwartym. Rasizm jest naturalnym stanem prymitywnych społeczeństw i trzeba wykonać konkretną pracę by kora mózgowa (najmłodsza część mózgu) zapanowała nad prymitywnymi odruchami.

 • byann

  Oceniono 15 razy 11

  I nie wjechała w nich żadna ciężarówka!

 • agnrodis

  Oceniono 25 razy 11

  Dalaj Lama w jednym z ostatnich wywiadow jaki udzielil, powiedzial, ze Europejczycy maja prawo do obrony swojej kultury przed islamizacja, jednoczesnie powiedzial, ze Europejczycy powinni obecnie pomagac uchodzcom, ale powiedziec im jasno, ze ich pobyt w Europiej jest tymczasowy, a celem jest ich powrot do rodzimych krajow islamskich. Koniec, kropka!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX