Ruszyły wielkie ćwiczenia Wostok-18. Rosjanie stosują trik, aby pokazać potęgę

Na wschodzie Rosji rozpoczęły się największe w tym roku 'strategiczne manewry' Wostok-18. Według oficjalnych informacji ma w nich brać udział niemal 300 tysięcy żołnierzy, co czyniłoby je jednymi z największych w historii. Ekspert zwraca jednak uwagę, że Rosjanie stosują pewien trik, by pompować statystyki.
Rosyjskie czołgi na poligonie Rosyjskie czołgi na poligonie MO Rosji

Cykliczny format

Ćwiczenia takie jak Wostok-18 odbywają się w Rosji co roku. Za każdym razem organizuje je inny okręg wojskowy. I tak w ubiegłym roku Zachodni Okręg Wojskowy przeprowadzał ćwiczenia Zapad-17 (zapad - zachód), a jeszcze rok wcześniej kaukaski Kaukaz-16.

Śmigłowce biorące udział w ćwiczeniach Wostok-18 Śmigłowce biorące udział w ćwiczeniach Wostok-18 MO Rosji

Podnoszenie gotowości wojska

Rosjanie nazywają takie wydarzenia "ćwiczeniami strategicznymi". Sprawdzają w ich trakcie działanie całego okręgu wojskowego, od najwyższych dowództw po poszczególne jednostki. To trenowanie reakcji na prawdziwy kryzys i wojnę w skali 1 do 1. Takiego rodzaju wielkie sprawdziany wznowiono po wojnie z Gruzją w 2008 roku. Jednym z wniosków z tego konfliktu była konieczność poprawienia zdolności wojska do szybkiego reagowania.

Mapa pokazująca zasięg i skalę ćwiczeń pokazana przez Sztab Generalny Rosji Mapa pokazująca zasięg i skalę ćwiczeń pokazana przez Sztab Generalny Rosji MO Rosji

Oficjalnie padają wielkie liczby

Choć formalnie ćwiczenia obejmują całe okręgi wojskowe i zazwyczaj także siły szybkiego reagowania w postaci wojsk powietrznodesantowych stacjonujących na zachodzie kraju, to faktycznie na poligony wyrusza mała część żołnierzy. Tak jest i teraz. Oficjalnie rosyjski sztab generalny podaje wielkie liczby: 297 tysięcy żołnierzy, około tysiąca samolotów i śmigłowców, 36 tysięcy pojazdów i 80 okrętów.

Załadunek rakiet przeciwlotniczych na wyrzutnię systemu S-300 Załadunek rakiet przeciwlotniczych na wyrzutnię systemu S-300 MO Rosji

Bardzo swobodna miara

Jak tłumaczy to amerykański ekspert Michael Kofman z think-tanku Wilson Institute, Rosjanie stosują prosty trik.

Kiedy na poligon wyruszy kilkuset ludzi z liczącej kilka tysięcy brygady, to jako "ćwicząca" jest zaliczana cała brygada - stwierdza Amerykanin.

Jeśli jakaś baza zostanie postawiona w stan alarmowej gotowości, ale nikt nie wyjdzie poza jej obszar, to też wszyscy znajdujący się w niej żołnierze "ćwiczyli".

Samoloty biorące udział w ćwiczeniach Wostok-18 Samoloty biorące udział w ćwiczeniach Wostok-18 MO Rosji

Ilu żołnierzy ćwiczy nie da się policzyć

W ten sposób dość prosto uzyskać liczbę prawie 300 tysięcy żołnierzy. To większość służących we Wschodnim i Centralnym Okręgu Wojskowym. Ilu konkretnie wyszło z bronią poza koszary, nie sposób ocenić.

Rosyjskie śmigłowce biorące udział w ćwiczeniach Rosyjskie śmigłowce biorące udział w ćwiczeniach MO Rosji

Manipulowanie danym w zależności od potrzeb

Kiedy w 2017 roku ćwiczył Zachodni Okręg Wojskowy, sytuacja była odwrotna, ponieważ europejską część Rosji obejmują traktaty rozbrojeniowe ograniczające skalę manewrów. Rosjanie podawali więc wówczas jako "ćwiczących" tylko tych żołnierzy, którzy faktycznie ruszyli w teren i wychodziła liczba nieco mniej niż 10 tysięcy. Tymczasem według ocen choćby NATO, faktycznie w ćwiczeniach wzięło udział kilka razy więcej ludzi.

Chińskie pojazdy na rosyjskim poligonie Chińskie pojazdy na rosyjskim poligonie MO Rosji

Pierwszy raz z udziałem Chin

Niezaprzeczalną nowością tegorocznych ćwiczeń jest znaczny udział wojska chińskiego. Pierwszy raz bierze ono udział w jednych z rosyjskich manewrów strategicznych. Chińczycy wysłali przez granicę jedną brygadę liczącą nieco ponad trzy tysiące ludzi. Do tego około 80 śmigłowców i samolotów. Do tej pory Chińczycy i Rosjanie ćwiczyli jedynie w ramach wspólnych "ćwiczeń antyterrorystycznych" oraz na morzu.

Mapa przedstawiająca dwa wrogie 'państwa' ścierające się w ramach ćwiczeń Wostok-18 Mapa przedstawiająca dwa wrogie 'państwa' ścierające się w ramach ćwiczeń Wostok-18 MO Rosji

Dwa wrogie państwa na Syberii

Scenariusz Wostok-18 zakłada starcie dwóch wrogich państw. Zachodnie obejmuje centralną Syberię aż po Ural. Wschodnie wszystko od centralnej Syberii po Pacyfik. Obie strony przeprowadzają mobilizację w reakcji na kryzys, przesuwają wojska na "front" (czyli poligony) i toczą bitwę. To klasyczny scenariusz wojny pomiędzy państwami. 

Więcej o:
Komentarze (181)
Ćwiczenia Wostok-18 w Rosji. Początek manewrów. Rosjanie stosują trik
Zaloguj się
 • kar.as

  Oceniono 35 razy 23

  A kto może wejść na Syberię? NATO? Amerykanie? Japońce? Przecież tylko Chiny mogą coś chcieć...

 • tango-s

  Oceniono 29 razy 9

  Dla mnie super.Trzeba dac rzarcie ludziom.Silniki raczej na wode nie chodza.Naboje do kałacha kosztują jakies pieniądze.Rakietki i granatki jakies pieniądze no i git.Moga takie manewry robic 12 razy w roku.A rubelek leci na łeb.Mocarstwo.

 • leopold_thebrave

  Oceniono 13 razy 9

  Jak na wyborach - napisze się tyle i le trzeba.

 • apm1947

  Oceniono 8 razy 6

  Rosjanie stosują taki sam "trik" jak nasza pisowska TVP pokazując spotkanie prez. Dudy na wsi z dziećmi, zespołami ludowymi i dobranymi kmiotami. Nie udaje się tylko ukryć stanu psychicznego Adriana

 • dunajec1

  Oceniono 26 razy 6

  Co sie przejmowac ruskimi cwiczeniami, MY mamy kropidla i krzyze, nikt nam nie podskoczy,najwyzej jeszcze sie dolozy klatwe i po sprawie.

 • trudnyrynek

  Oceniono 50 razy 6

  artykul godny w swojej formie olowka Wacka albo conajmniej Kublika Andrzeja ......czy inne wojska na manewrach zbieraja kwiatki z poligonow ???? tez cwicza dzialania wojenne......

 • apm1947

  Oceniono 9 razy 5

  Zapytajcie się Saakaszwilego jak się kończy lekceważenie ruskiej armii.

 • apm1947

  Oceniono 10 razy 4

  Przecież w trakcie ćwiczebnej "walki" nie bierze udziału n.p. cała dywizja . Z tyłu pozostają : sztab, służby logistyczne, odwód, służby medyczne, magazyny paliw, amunicji ,łączność itd.
  Ten ekspert to chyba nie był w wojsku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX