Ujawniono zdjęcia ukazujące tragiczną katastrofę największego transportowca Airbusa

Światło dziennie ujrzała seria zdjęć ukazujących moment tragicznej katastrofy nowego samolotu transportowego A400M. Doszło do niej ponad trzy lata temu w Hiszpanii, ale dopiero teraz zostały ujawnione. Widać na nich, jak nowa maszyna airbusa wbija się w ziemię i zamienia w wielką kulę ognia.
A400 są w Sewilli składane w całość z elementów dostarczanych z całej Europy A400 są w Sewilli składane w całość z elementów dostarczanych z całej Europy Airbus

Próby przed oddaniem klientowi

Do katastrofy doszło dziewiątego maja 2015 roku tuż obok lotniska w Sewilli, gdzie mieszczą się jedne z największych zakładów koncernu Airbus. Są tam montowane największe transportowce wojskowe firmy, czyli Airbus A400M Atlas. Po testach na ziemi każdy samolot musi przejść próby w powietrzu, zanim zostanie przekazany klientowi.

Każdy zmontowany A400 przechodzi w Sewilli próby w powietrzu Każdy zmontowany A400 przechodzi w Sewilli próby w powietrzu /MON Hiszpanii Wikipedia CC BY-SA 2.0

Rutynowy lot

Dziewiątego maja 2015 roku przed południem do oblotu wystartował pierwszy A400M szykowany dla lotnictwa Turcji. Na pokładzie znajdowała się sześcioosobowa załoga Airbusa. Warunki były idealne. Bezchmurne niebo i brak silnych wiatrów.

Krótki lot

Jeszcze podczas startu załoga zorientowała się, że trzy silniki z czterech nie działają prawidłowo. Według świadków maszyna ostro przechyliła się na skrzydło i zawróciła w kierunku lotniska. Osiągnęła maksymalnie nieco ponad 500 metrów wysokości. Załoga zgłosiła awarię i zamiar awaryjnego lądowania.

Maszyna spadła na pole

Po zwrocie samolot zaczął gwałtownie opadać, pozostając ciągle w przechyle. W ciągu kilkudziesięciu sekund spadł na pole w pobliżu lotniska. Siła uderzenia była na tyle duża, że natychmiast doszło do rozerwania kadłuba i zbiorników paliwa. Wybuchł gwałtowny pożar. Dodatkowo sunący po polu wrak zawadził ogonem o linie wysokiego napięcia, przewracając jeden słup i wywołując spięcie.

Dwie osoby ocalały

Z sześcioosobowej załogi cztery osoby zginęły na miejscu. Dwie zdołały wydostać się z wraku i przy pomocy kilku świadków zdołały uciec, choć odniosły ciężkie obrażenia. Wszyscy obecni na pokładzie byli Hiszpanami, pracownikami Airbusa.

Śledztwo ciągle się toczy

Śledztwo prowadzą służby francuskie i hiszpańskie. Pomimo upłynięcia ponad trzech lat od wypadku, nadal nie ma oficjalnego raportu. Na tempo pracy służb oficjalnie narzekał koncern Airbus, który chciał jak najszybszego wyjaśnienia sprawy, aby móc wrócić do opóźnionych o wiele lat dostaw A400M. Wiedza o tym, co najpewniej stało się z samolotem pochodzi z wypowiedzi przedstawicieli koncernu i jego oświadczeń.

Błąd w oprogramowaniu

Airbus już w 2015 roku stwierdził, że przyczyną katastrofy było oprogramowanie odpowiadające za kontrolę silników. Podczas wykańczania maszyny miały zostać źle wgrane aktualizacje do systemu komputerowego i w efekcie zostało skasowanych kilka kluczowych plików. Z tego powodu silniki miały nie reagować normalnie na komendy, co uniemożliwiło pilotom utrzymanie samolotu w powietrzu.

Uznano, że przyczyną katastrofy były poważne zaniedbania w zakresie kontroli jakości, a nie problem z samym samolotem. A400M wróciły do lotów i produkcja oraz dostawy trwają.

Jeden z A400M należących do lotnictwa Hiszpanii Jeden z A400M należących do lotnictwa Hiszpanii MON Hiszpanii Wikipedia CC BY-SA 2.0

Program trwa nadal

Opublikowane teraz zdjęcia pochodzą z akt sprawy prowadzonej przez sąd w Sewilli. Została niedawno umorzona, ponieważ nie dopatrzono się niczyjej umyślnej winy. Uznano katastrofę za splot wielu czynników, wobec czego nie postawiono nikomu zarzutów karnych.

Na chwilę obecną wyprodukowano i dostarczono 67 A400M. Katastrofie uległ tylko ten jeden, który spadł obok lotniska w Sewilli.

Więcej o:
Komentarze (139)
Katastrofa A400M w Sewilli. Opublikowano zdjęcia
Zaloguj się
 • mazzinl890

  Oceniono 145 razy 71

  Pytałem Antoniego Macierewicza. Odpowiedź byłą krótka: Bomba termobaryczna.

 • wooki74

  Oceniono 34 razy 20

  dwie osoby ocalały??? Z takiego dzwona!? Nieprawdopodobni farciarze...ale ze sie nie spalili..

 • konus33

  Oceniono 24 razy 8

  W Polsce zaraz by uwalono program . rozpoczęły by się niekończące się dyskusje "specjalistów" . Tak uwalono Irydę świetny samolot szkolno bojowy . teraz musieli kupić włoskie samolociki 1.3 mld za 9 sztuk .

 • yamata

  Oceniono 7 razy 7

  Ja pier...olę! Dwie osoby przeżyły tą katastrofę! Superman i Batman?
  Cholerni farciarze. ;) Gratuluję!

  Nigdy bym nie postawił złamanego grosza, że ktoś z takiej kuli ognia wyjdzie żywy. No chyba że sam Terminator... ;)
  Co dalej nie zmienia definicji, bo to nie człowiek. Nie dość że potężne, niekontrolowane uderzenie, to jeszcze wybuch paliwa i spięcie oraz porażenie, czy wręcz spawanie prądem wysokiego napięcia. Niesamowici farciarze, o ile nie są straszliwie połamani i trwale okaleczeni. Ale sam fakt przeżycia czegoś takiego! Szacun dla żywych...

  Oraz R.I.P dla zupełnie niepotrzebnych ofiar.

  Szczęśliwców najpewniej wybuch wyrzucił z samolotu, lub zwyczajnie z niego wylecieli przez dziury w poszyciu...
  Albo wybuchł on jednak dopiero w jakiś czas po rozbiciu i zdążyli uciec na bezpieczną odległość. Zdjęcia tego nijak nie oddają... Trzeba zajrzeć na YT.

  W sumie straszna tragedia z powodu kretyńskiego błędu przy aktualizacji firmware silników. To się będzie zdarzać coraz częściej. Nie będziemy mieli już żadnego fizycznego wpływu na kontrolę urządzeń. W dużych samolotach cywilnych i wojskowych myśliwcach, piloci już jej nie mają. Wszystko w rękach komputerów, których słabość polega na tym, że ktoś (człowiek) musi je jednak zaprogramować, bądź serwisować. Robi się dziwnie...

 • vperjed

  Oceniono 11 razy 7

  Jest też coś takiego jak wina nieumyślna. Ku przestrodze.

 • Paweł Lewski

  Oceniono 7 razy 5

  "Wielka ucieczka amerykańskich okrętów. US Navy ewakuuje swoją największą bazę"
  A gdzie jest artykuł do tytułu, głąby z Czerskiej?

 • ksobier

  Oceniono 6 razy 4

  Ale filmy byly w sieci. Tylko to sa oficjalne zdjecia Airbusa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX