Pogrzeb ofiar katastrofy mostu w Genui. Przyszły tłumy, ale większość rodzin nie wzięła udziału

W Genui zakończył się pogrzeb państwowy ofiar katastrofy, w której we wtorek po zawaleniu się wiaduktu zginęło co najmniej 41 osób. Większość rodzin ofiar nie wzięło udział w uroczystości. Według nich to władze są odpowiedzialne za tę tragedię.
Pogrzeb ofiar katastrofy mostu w Genui Pogrzeb ofiar katastrofy mostu w Genui Fot. Gregorio Borgia / AP Photo

Żałoba narodowa we Włoszech

Dzisiaj przed południem w Genui rozpoczął się państwowy pogrzeb ofiar wtorkowej katastrofy budowlanej. W związku z tragicznym wydarzeniem we Włoszech obowiązuje dziś żałoba narodowa. 

Pogrzeb ofiar katastrofy mostu w Genui Pogrzeb ofiar katastrofy mostu w Genui Fot. Gregorio Borgia / AP Photo

"Więcej jedności, wzajemnej sympatii"

Uroczystości pogrzebowe odbywały się w hali terenów targowych koło portu. Uczestniczyli w nich prezydent Sergio Mattarella, włoski rząd i najważniejsi politycy. Nabożeństwu żałobnemu przewodniczy arcybiskup Genui, kardynał Angelo Bagnasco. Wczoraj hierarcha apelował do mieszkańców o solidarność. - Powinniśmy się do siebie zbliżyć, wydobyć to, co mamy w sobie najlepszego. Potrzebujemy więcej jedności, wzajemnej sympatii. Powinniśmy mieć poczucie, że jesteśmy rodziną - powiedział kardynał Bagnasco. - Rany są głębokie. Jesteśmy tu, by oddać się Boskiemu miłosierdziu i szukać pocieszenia, który tylko Bóg może nam dać - dodał.

Italy Bridge Collapse Italy Bridge Collapse Simone Arveda / AP

Tłumy na uroczystości pogrzebowej

Na uroczystość przyszły tłumy Włochów, chcących uczcić ofiary tragicznego zdarzenia. W czasie nabożeństwa odczytano imiona wszystkich ofiar. Przemawiał też imam Genui, ponieważ w katastrofie zginęło dwóch muzułmanów.

Italy Bridge Collapse Italy Bridge Collapse Fot. Gregorio Borgia / AP Photo

Tragedia wykorzystywana do celów politycznych

Pogrzeb zgromadził mnóstwo Włochów, ale większość rodzin ofiar tragedii w Genui nie wzięła w nim udziału. Rodziny wyjaśniały, że nie życzą sobie pogrzebu-farsy z udziałem władz, ponieważ to władze ponoszą część odpowiedzialności za katastrofę. Uważają, że tragedia jest haniebnie wykorzystywana do celów politycznych.

Italy Bridge Collapse Italy Bridge Collapse Simone Arveda / AP

"Przeszłość nie uczy niczego"

Przed centrum Feira di Genova, w którym odbywa się uroczystość pogrzebowa, stał mężczyzna z transparentem. Jego zdaniem Włosi nie uczą się na błędach, takich jak niedawne powodzie czy katastrofa zapory Vajont. W katastrofie zapory na rzece Vajont w 1963 roku zginęło prawie 2 tys. osób.

Italy Bridge Collapse Italy Bridge Collapse Fot. Nicola Marfisi / AP Photo

Kolejne ofiary

Dotychczas władze potwierdziły, że w katastrofie mostu w Genui zginęło 41 osób. Dzisiaj poinformowano, że odnaleziono ciała włoskiej rodziny - rodziców i ich 9-letniej córeczki. Na miejscu cały czas trwa akcja poszukiwawcza.

W związku z tragedią dzisiaj wieczorem na znak żałoby i w hołdzie dla ofiar światła w Koloseum zostaną zgaszone.

Italy Bridge Collapse Italy Bridge Collapse Luca Zennaro / AP

Katastrofa mostu w Genui

Premier Włoch Giuseppe Conte obwinia za katastrofę prywatną firmę, zarządzającą ponad połową włoskich autostrad - "Autostrade per Italia". Premier poinformował, że rząd wszczął procedury odebrania jej koncesji. Według włoskich mediów niewykluczone, że za katastrofą stoją kolumny ze zbrojonego betonu, z rdzeniem ze stalowych kabli. O tym, że most jest w złym stanie eksperci mówili od dawna. Pojawiały się też zalecenia, by zamknąć konstrukcję.

Więcej o:
Komentarze (33)
Państwowy pogrzeb ofiar katastrofy mostu w Genui
Zaloguj się
 • hubba-hubba

  Oceniono 16 razy 16

  Na rzece Vajont de facto nie było katastrofy zapory. Podczas zapełniania nowego zbiornika nawodniona została skośna warstwa łupków w pobliskim wzgórzu, przegapiona podczas badań geologicznych. Nawilżona warstwa utraciła wytrzymałość na ścinanie, uruchomiło się olbrzymie osuwisko, masy ziemi spłynęły do zbiornika i wywołały wysoką falę o charakterze tsunami, która przelała się przez zaporę, w wąskim wąwozie spiętrzyła się do wysokości 70 m i zatopiła miejscowości położone poniżej. Zapora to wytrzymała, chociaż siła wody była taka, że w górnej części zapory żelbet został rozmyty i zostało tylko zbrojenie. Zapora Vajont stoi do dzisiaj.

 • owca888

  Oceniono 20 razy 8

  "We Włoszech zamiast remontować wolą otwarcie celebrować" - na powyższym transparencie jest też ten aforyzm znanego włoskiego maître à penser, Lea Longanesi. Niestety brzmi dziwnie znajomo.

 • mr.knox

  Oceniono 24 razy 4

  Zdaje sie ze Wochy sa jeszcze czlonkiem UE i ciagle jeszcze posluguja sie euro. Dlaczego Gazeta milczy o donosnym przekazie wloskiego rzadu, ktory za trgedie obwinia brukselsi rezim i wzyma do bojkotu budzetowych restrykcji narzucanych przez brukselksi dyktat. Ponize cytat z oswiadczenia vice premiera wloskiego rzadu. Zobqczymy, czy tym razem moj wpis tez zostanie usuniety...
  “Salvini Points Finger at EU After Italian Bridge Disaster Kills 35”
  Deputy Premier Matteo Salvini and his allies seized on the collapse of a bridge in northern Italy to question whether their country should respect European Union budget constraints.
  The failure of a roughly 50-year-old suspension bridge in Genoa shows how important it is to increase investment spending in Italy, Salvini told reporters Tuesday in Catania, Sicily, hinting that EU spending limits could put lives at risk.
  “If external constraints prevent us from spending to have safe roads and schools, then it really calls into question whether it makes sense to follow these rules,” Salvini, who heads the euroskeptic League, said. “There can be no tradeoff between fiscal rules and the safety of Italians.”
  Cytat pochodzi z Bloomberg, zrodla czesto cytowanego przez dziennikarzy Gazety.
  www.bloomberg.com

 • topix

  Oceniono 21 razy 3

  to nie władza ma płacić, bo to prywatny wiadukt, tak sie kończy prywatyzowanie infrastruktury, sieci trakcynych, szpitali, liczy się zysk, wiec oszczedza się na remontach, a wszystkie zyski powinny być reinwestowane w system a nie wypłacane

 • zueoko

  Oceniono 14 razy 2

  Władza jest teraz zajęta uniknięciem zapłacenia odszkodowań rodzinom ofiar.

 • hipis3308

  Oceniono 12 razy 2

  Większość rodzin we Włoszech, zrezygnowała z pogrzebu organizowanego przez państwo. Woleli swój ból przeżywać w rodzinnym kameralnym otoczeniu, bez napuszonych przemówień partyjnych dygnitarzy i spojrzeń i komentarzy gawiedzi, która później obgaduje rodziny, czy płakali i jak byli ubrani. To tylko u nas, po katastrofie w Smoleńsku, rodziny rzuciły się skorzystać z darmowego pochówku.

 • gotlama

  Oceniono 1 raz 1

  Chciwość, przecież za pieniądze na remont można mieć harem kurtyzan, lokajów, luksusowych aut, samolotów, kolejny jacht, pałac... Jak to tak po prostu zrezygnować?

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 23 razy 1

  Tragedia dla rodzin. Bliskich. Rzeczywista tragedia.
  Obecni są też rządzący i kler.
  Kto pomoże teraz wdowom, sierotom? Kościół?

 • totus.tytus

  Oceniono 10 razy 0

  Państwowy, ale jak widać na zdjęciach - kościelny.
  Wyrazy współczucia Rodzinom i bliskim Ofiar tej tragedii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX