Turcy w niedzielę pójdą głosować. Pewny wynik Erdogana? Na wiecu opozycji '2,5 mln ludzi'

W Turcji setki tysięcy osób uczestniczyły w czwartek w jednym z ostatnich wieców wyborczych głównego kandydata opozycji. Zwolennicy Muharrema Ince mówią, że w Izmirze słuchało go nawet 2,5 mln osób. Kandydat tureckiej partii republikańskiej CHP może zagrozić ubiegającemu się o kolejna kadencję Recepowi Erdoganowi.
Turcja. Wiec opozycyjnego kandydata Muharrem Ince przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w niedzielę Turcja. Wiec opozycyjnego kandydata Muharrem Ince przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w niedzielę Fot. Emre Tazegul / AP Photo

Recep Erdogan nie jest pewnym zwycięzcą

W niedzielę w Turcji odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne. Faworytem głosowania jest obecny prezydent Recep Tayyip Erdogan, jednak nie może on być jeszcze pewny zwycięstwa. Kandydat Muharrem Ince jest pierwszym od lat politykiem, który może zagrozić Erdoganowi. Jednak szczególnie po nieudanej próbie puczu w 2016 roku działania opozycji i wolność mediów są stopniowo przez władzę ograniczane. Istnieją zatem obawy, że wybory nie będą uczciwe. 

Turcja. Wiec opozycyjnego kandydata Muharrem Ince przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w niedzielę Turcja. Wiec opozycyjnego kandydata Muharrem Ince przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w niedzielę Ziya Koseoglu / AP / AP

Turecka opozycja: 2,5 mln ludzi na wiecu

Na wiec Muharrema Ince w Izmirze przyszły setki tysięcy osób, a sama opozycja twierdzi, że było ich nawet 2,5 mln. Zwolennicy kandydata tureckiej partii republikańskiej CHP szczelnie wypełnili miejscowe nabrzeże. Sam Ince apelował, by Turcy powiedzieli "stop" władzy prezydenta Erdogana. - Po 16 latach u władzy, nie można wskazać ani jednego jego przyjaciela. Erdogan jest już zmęczonym człowiekiem. Patrzy na ludzi z góry. Jest arogantem - mówił Ince. Erdogan od 2003 roku był premierem, a od 2014 pełni urząd prezydenta. 

Turcja. Wiec opozycyjnego kandydata Muharrem Ince przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w niedzielę Turcja. Wiec opozycyjnego kandydata Muharrem Ince przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w niedzielę Fot. Ziya Koseoglu / AP

W Turcji najbardziej zacięte wybory od lat

Choć Izmir uważany jest za miasto nieprzychylne obecnym tureckim władzom, to tak liczna frekwencja na wiecu jest kolejną wskazówką, że Muharrem Ince może realnie zagrozić obecnemu prezydentowi. Jeśli Recep Tayyip Erdogan nie przekroczy progu 50 procent, to w drugiej turze spotka się właśnie z kandydatem partii republikańskiej i nie może być pewnym zwycięstwa.

Jak relacjonuje ze Stambułu specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, niedzielne wybory będą najbardziej zaciętymi w Turcji od lat.

Turcja. Wiec opozycyjnego kandydata Muharrem Ince przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w niedzielę Turcja. Wiec opozycyjnego kandydata Muharrem Ince przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w niedzielę Fot. Emre Tazegul / AP Photo

Obawy o fałszowanie wyborów w Turcji

Opozycja oraz organizacje pozarządowe zapowiedziały właśnie, że wyślą do lokali wyborczych ponad pół miliona obserwatorów. Przeciwnicy prezydenta obawiają się bowiem, że może on chcieć sfałszować wybory. W ubiegłorocznym referendum komisja wyborcza policzyła także niepodstemplowane karty do głosowania, co zdaniem obserwatorów mogło wpłynąć na wynik głosowania, wygranego nieznaczną różnicą przez tureckie władze.

Prezydent Recep Tayyip Erdogan na wiecu partii AKP przed niedzielnymi wyborami w Turcji Prezydent Recep Tayyip Erdogan na wiecu partii AKP przed niedzielnymi wyborami w Turcji Fot. Presidency Press Service via AP

Po wyborach Erdogan może zyskać jeszcze większą władzę

Wiec opozycji w Izmirze był ogromny, jednak partia rządząca i prezydent Erdogan także organizowali masowe spotkania z wyborami, gdzie frekwencja była bardzo wysoka.

Niedzielne wybory mogą zdecydować o przyszłym ustroju w Turcji. Jeśli głosowanie wygrają prezydent Erdogan oraz jego partia AKP, to parlament może ostatecznie zdecydować o przejściu na system prezydencki. Dałoby to Recepowi Tayyipowi Erdoganowi niemal nieograniczoną władzę.

Prezydent Recep Tayyip Erdogan na wiecu partii AKP przed niedzielnymi wyborami w Turcji Prezydent Recep Tayyip Erdogan na wiecu partii AKP przed niedzielnymi wyborami w Turcji Fot. Presidency Press Service via AP

160 tys. ludzi w więzieniach

Przeciwnicy prezydenta argumentują, że po nieudanym zamachu stanu sprzed dwóch lat, Recep Tayyip Erdogan, który utrzymał wówczas władzę, teraz mści się na politycznych przeciwnikach. W kraju od dwóch lat obowiązuje stan wyjątkowy, a po puczu do więzień wtrącono 160 tysięcy osób. Tyle samo Turków straciło pracę.

Więcej o:
Komentarze (83)
Turcja. Przed wyborami ogromny wiec kandydata opozycji
Zaloguj się
 • oko2009

  Oceniono 37 razy 19

  Nie ważne ilu głosuje. Ważne kto liczy głosy. Reżim Erdogana już tego przypilnuje. To samo zrobią u nas, bo wiedzą, że wisi nad nimi odpowiedzialność za zbrodnie popełnione na konstytucji.

 • putin2000

  Oceniono 24 razy 14

  Jakoś tak się dziwnie zdarza, że tzw. polska prawica zawsze wie z góry jakie będą wyniki wyborów. Zupełnie jak u ich braci w wierze ze wschodu. Do tego jeszcze popiera zamordystę i islamistę Erdogana. Niezwykły to sojusznik. Z drugiej strony kaczyści sprzymierzą się z samym diabłem byle tylko pozostać przy korycie. Waszym wrogiem nie jest wcale lewactwo, czy islamiści. Waszym wrogiem są demokracja, wolność słowa i państwo prawa, które nieuchronnie prowadzą do tego, że wasza kleptokracja oparta na kłamstwie i korupcji prędzej czy później zakończy się w więzieniu.

 • mejerewa

  Oceniono 11 razy 11

  Dyktatorzy nie przegrywają wyborów. Inaczej się ich usuwa.
  W Polsce jednak wszyscy czekają aż będzie podobna sytuacja, sądy przejęte, dowódcy wojskowi i policja dyspozycyjne - wtedy wybory też już nie pomogą.

 • wiesscar

  Oceniono 20 razy 10

  Oby Erdoganowi sie nie udalo zrobic islamistycznej dyktatury w Turcji. 'Ataturkowi' Turcy dajcie odpor temu autokracie z zadatkami na dyktatora niby ponoc na 10 lat.

 • mialotta

  Oceniono 10 razy 8

  typowe dla wszystkich religijnych oszołomów: choćby z Diabłem ale w imię Boga...

 • darkhorse_cicha_woda

  Oceniono 6 razy 6

  Jest oczywiste ze zarowno Erdogan, jak Orban jak i Kaczor WYGRAJA wybory i beda trzymac wladze autorytatywna przez dekady.
  Niewazne jak - czy szara masa rzeczywiscie na nich zaglosuje czy beda musieli przy tym troche (ale wcale nie za duzo) pomanipulowac.
  Efekt koncowy - pozostana przy wladzy, zgodnie z "demokratycznymi" regulami gry.
  Opozycja w tych krajach nie ma kompletnie zadnych szans na wygrana - taka jest smutna prawda.

 • sehnhorst_major_kontrwywiadu

  Oceniono 8 razy 6

  Jak zapewne pamiętamy, w XVI i XVII wieku Turcja była groźną potęgą militarną, zagrażającą wielu państwom Europy. Nie każdy jednak wie, że większość ludności Turcji mieszkała na Półwyspie Bałkańskim czyli tak naprawdę obejmował ludy podbite: Bułgarów, Greków, Serbów, Albańczyków itd. Do tego dochodziły lenna: Siedmiogród, Mołdawia, Wołoszczyzna i Krym. Ludność Turcji właściwej czyli Azji Mniejszej była znacznie mniej liczna a Arabów było tylu, co kot angorski napłakał, nikt się ich istnieniem nie przejmował.
  W chwili wybuchu I wojny światowej ludność Turcji liczyła jakieś 19 mln. Porównajmy: Niemcy 70 mln, Rosja 165 mln (z Finlandią i Kongresówką), Austro-Węgry 55 mln, Włochy i Francja po 40 mln.
  Pod względem potencjału gospodarczego Turcja wtedy była cieniasem, by nie rzec cionkiem.
  Porównajmy sytuację ówczesną z dzisiejszą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX