Nastolatek z telefonem pokazuje zagładę miasta. 'Uratujcie nas, zanim będzie za późno'

Ponad 400 osób zginęło od ostatniej niedzieli, kiedy doszło do eskalacji bombardowań we Wschodniej Ghucie w Syrii. Już i tak dramatyczna sytuacja żyjących w oblężeniu 400 tys. ludzi stała się jeszcze gorsza. - Co to za świat, który potrafi wysłać maszyny na Marsa, a nie potrafi zatrzymać zabijania ludzi - mówi 15-latek, który zaczął relacjonować wydarzenia w enklawie zbrojnej opozycji.
15-latek dokumentuje życie w oblężonej Wschodniej Ghucie 15-latek dokumentuje życie w oblężonej Wschodniej Ghucie Fot. Muhammad Najem? / /twitter.com/muhammadnajem20

"Dziś mój przyjaciel i jego rodzina zginęli w nalocie"

- To ludobójstwo. Wzywamy was, abyście powstrzymali tę masakrę - mówił w rozmowie z Gazeta.pl Amer, mieszkaniec jednego z miast Wschodniej Ghuty, enklawy na przedmieściach Damaszku. 

Mężczyzna jest jednym z obywatelskich dziennikarzy, którzy w internecie informują o tym, co dzieje się na miejscu. Swoje relacje z Ghuty zamieszcza na Twitterze też 15-letni Muhammad Najem. Nastolatek robi zdjęcia i nagrywa filmy w ruinach miasta, opisuje sytuację - i prosi o reakcję świata.

W Ghucie od lat bronią się jedne z ostatnich w rejonie Damaszku organizacje zbrojnej opozycji, głównie organizacje dżihadystyczne.

- Wiemy, że jesteście zmęczeni naszymi krwawymi zdjęciami. Ale będziemy dalej do was apelować. Baszar Al-Asad, Putin i Chamenei... - mówi nastolatek, przerywając na chwilę, gdy w okolicy słychać wybuch. - Oni zabili nasze dzieciństwo. Uratujcie nas, zanim będzie za późno. Co to za świat, który potrafi wysłać maszyny na Marsa, a nie potrafi zatrzymać zabijania ludzi - mówi Syryjczyk.

"Wczoraj bawiliśmy się w podziemnym schronie. Dziś mój przyjaciel i jego rodzina zginęli w nalocie" - napisał pod zdjęciem z 8 lutego.

15-latek dokumentuje życie w oblężonej Wschodniej Ghucie 15-latek dokumentuje życie w oblężonej Wschodniej Ghucie Fot. Muhammad Najem? / /twitter.com/muhammadnajem20

W zbombardowanej klasie

W zeszłym tygodniu Najem wrzucił na Twittera zdjęcie ze szkolnej klasy. "Tak wygląda szkoła, w której się uczyłem, zanim zniszczyły ją samoloty. Tak wiele szkół w Ghucie zostało zbombardowancyh i teraz dzieci pozostały tu bez edukacji. Dlaczego Asad niszczy nasze szkoły" - pyta nastolatek.

Jego historię opisały światowe media, w tym m.in. CNN. Amerykańska telewizja nazwała go "15-letnim reporterem wojennym". W niektórych nagraniach głos nastolatka zagłuszają krażące na niebie mysliwce.

15-latek dokumentuje życie w oblężonej Wschodniej Ghucie 15-latek dokumentuje życie w oblężonej Wschodniej Ghucie Fot. Muhammad Najem? / /twitter.com/muhammadnajem20

Rosja blokuje rezolucję ws. zawieszenia broni

Jeszcze w sobotę może odbyć się głosowanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ ws. Ghuty. Szwecja wraz z Kuwejtem przygotowały rezolucję, wzywającą do zawieszenia broni w w całej Syrii na 30 dni  w celu udzielenia niezbędnej pomocy. Większość członków Rady zadeklarowała poparcie. Jednak Rosja - sojusznik syryjskiego reżimu - zgłosiła zastrzeżenia i od piątku opóźnia głosowanie.

"Dziecko sprzedaje słodysze na ulicy Ghuty. Pomaga w ten sposób zdobyć swojej mamie pieniądze. Kiedy jego ojciec został zabity w nalocie, chłopiec zaczął pracować na ulicy zamiast chodzić do szkoły" - pisał Muhammad w grudniu, krótko po tym, jak zaczął prowadzić swój profil w mediach społecznościwoych.

15-latek dokumentuje życie w oblężonej Wschodniej Ghucie 15-latek dokumentuje życie w oblężonej Wschodniej Ghucie Fot. Muhammad Najem? / /twitter.com/muhammadnajem20

41 ofiar w piątek

"Dziesiątki rosyjskich i syryjskich samolotów atakuje Wschodnią Ghutę przy pomocy wszelkich rodzajów broni" - pisał 15-latek w piątek. Tego dnia zginęło 41 osób, w tym 17 dzieci, podaje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

15-latek dokumentuje życie w oblężonej Wschodniej Ghucie 15-latek dokumentuje życie w oblężonej Wschodniej Ghucie Fot. Muhammad Najem? / /twitter.com/muhammadnajem20

"Mam nadzieję, że wojna się skończy"

"Jestem jak każde inne dziecko w Ghucie. Zamiast chodzić do szkoły, wychodzę kupić trochę drewna, żeby moja mama mogła ugotować coś do jedzenia. Mam nadzieję, że wojna się skończy i wszyscy będziemy mogli wrócić do szkoły "- pisał Muhammad 13 lutego.

Światowe i polskie organizacje pomocowe wzywają do zaprzestania walk i umożliwienia dostarczenia pomocy oraz ewakuowania rannych i chorych. M.in. UNICEF i PAH deklarują gotowość dostarczenia jedzenia i leków do Ghuty gdy tylko zostanie im to umożliwione.

Więcej o:
Komentarze (174)
Syria. Nastolatek z telefonem relacjonuje zagładę miasta
Zaloguj się
 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 14 razy 12

  Widzę, że akcja propagandowa trwa.
  Teraz czekamy już tylko na ogłoszenie o "mordowaniu kuwejckich noworodków" w szpitalach.
  A kto dostarcza broń Islamistom?
  Raport Szwajcarów i UE, śledztwo bułgarskiej dziennikarki i inne informacje o izraelskich i amerykańskich sponsorach An-Nusry, ISIS
  www.youtube.com/watch?v=mTjhZn9oKvo

 • marco35

  Oceniono 40 razy 10

  Ludzie giną tam od lat ale gdy Asad (Putin) zaczął wygrywać, rebelia się nie powiodła to rozpoczęto zmasowaną akcję propagandową (GW na posterunku) pt. zawiesimy ogień żeby "rebelianci" (czyt islamiści) mogli jeszcze się przegrupować i mącić dalej w Syrii.

 • kreciarobota59

  Oceniono 11 razy 9

  Przecież za tym Barbarzyństwem stoi USA,IZRAEL,NATO,ROSJA, i legalny rząd ,prezydent Syrii,taka jest kolejność tej zbrodni.USA nie podoba się prezydent ASAD wiec podpalili SYRIE,wcześniej zlikwidowali Libię i pułk.Kadafiego,zawsze chodzi o pieniądze,podbój .A Polskie goje będą dawać pieniądze na odbudowę,tylko życia tych ofiar nie da się kupić.

 • leonleonidas

  Oceniono 25 razy 9

  Syryjskie miasto, syryjscy obywatele i walcza z syryjska armia.
  Hm

  I to wszystko na zydoswkim portalu zydowskiej polskojezycznej gazeta dla polskich gojow.

 • starystormy

  Oceniono 29 razy 9

  zniszczone miasto, rozwalona infrastruktura, zmasakrowani ludzie.. ale nastolatek z komórka i bezproblemowym dostępem do internetu w tym niemal zrównanym z ziemią miejscu łazi po mieście i wysyła selfie... propaganda niemal na poziomie tvp

 • andy180812

  Oceniono 10 razy 8

  le no lamerykanska propaganda. pic na wode fotomontarz klamia ze az chce sie smiac

 • rogan

  Oceniono 9 razy 7

  W internecie mozna znalezc zdjecia jak Izraelskie bachory podpisuja izraelskie bomby które spadna pózniej na Palestynskie szpitale, przedszkola, budynki zabijajac ich rówiesników z Palestyny! Tak w Izraelu od malego uczy sie dzieci islamofobii i nienawisci do innych narodów potem taka wycieczka bachorów z Izraela przyjezdza do Polski i izraelski przewodnik opowiada klamstwa ze to Polacy sa odpowiedzialni za niemieckie zbrodnie podczas 2 wojny swiatowej! Nie ma czegos takiego jak antysemityzm - antysemityzm to knebel dla innych narodów gdy kto próbuje potepic nienawisc zydów do innych!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX