Przywitany z honorami... tydzień po przyjeździe. Indie mają problem z premierem Kanady

Premier Kanady Justin Trudeau spotkał się z premierem Indii, Narendrą Modim. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że do spotkania doszło prawie tydzień po jego przyjeździe. Nie zakryła tego nawet udawana serdeczność.
Premier Kanady Justin Trudeau z wizytą w Indiach Premier Kanady Justin Trudeau z wizytą w Indiach Fot. Manish Swarup AP

Odwołana kolacja

BBC informuje, że spotkanie odbyło się dzień po tym, gdy Kanada wycofała się ze spotkania z przedstawicielami sikhów, których indyjskie władze uważają za separatystów. Justin Trudeau miał wziąć udział w oficjalnej kolacji w Delhi z jej przedstawicielami.

Jednak oficjalnie problemu nie ma. "Ciepłe powitanie cenionego przyjaciela" - napisał pod zdjęciami z powitania obu premierów Wysoki Komisarz Indii w Kanadzie, Vikas Swarup.

Premier Kanady Justin Trudeau z wizytą w Indiach Premier Kanady Justin Trudeau z wizytą w Indiach Fot. Sean Kilpatrick AP

Spotkanie odbyło się w czwartek

Dlatego, jak podaje BBC, wizyta premiera Kanady została zignorowana przez wielu ważnych członków indyjskiego rządu. Narendra Modi po raz pierwszy wspomniał o kanadyjskim premierze na oficjalnym koncie na Twitterze dopiero w czwartek 22 lutego, mimo że ten wylądował w Indiach w sobotę, 17 lutego.

Mam nadzieję, że pobyt premiera Trudeau i jego rodziny był do tej pory udany. Nie mogę doczekać się spotkania z jego dziećmi: Xavierem, Ellą-Grace i Hadrienem. To zdjęcie z mojej wizyty w Kanadzie z 2015 roku, gdzie spotkałem się z premierem Trudeau i Ellą-Grace.

- napisał premier Indii.

Premier Kanady Justin Trudeau z wizytą w Indiach Premier Kanady Justin Trudeau z wizytą w Indiach Fot. Manish Swarup AP

Premier Kanady przebywa w Indiach od soboty

Justin Trudeau przyleciał do Indii razem z żoną i trójką dzieci. Od soboty zwiedzają różne zakątki kraju, m.in. Tadź Mahal w stanie Uttar Pardeś, czy zachodni stan Gudźarat, gdzie odwiedzili miejsce, gdzie urodził się Mahatma Gandhi. Premier Kanady odwiedził również Pendżab, w którym żyje większość populacji sikhów.

Premier Kanady Justin Trudeau z wizytą w Indiach Premier Kanady Justin Trudeau z wizytą w Indiach Fot. Manish Swarup AP

Dość chłodne spotkanie

Przywódcy obydwu krajów spotkali się w pałacu prezydenckim Rashtrapati Bhavan w Delhi. Spotkanie i powitanie - nad wyraz czułe i serdeczne - w świetle wcześniejszych wydarzeń wyglądało nieco sztucznie. Zdaniem części komentatorów w rzeczywistości kanadyjski premier spotkał się z dość chłodnym przyjęciem. Przedstawiciele obydwu krajów temu zaprzeczyli. Mimo faktu, że do tej pory premier Modi zazwyczaj osobiście witał przedstawicieli innych państw, i to już na lotnisku. Niektórzy jego politykę nazywają mianem "przytulanej", gdyż Modi słynie z serdecznego ściskania innych polityków.

Premierzy Indii i Kanady podczas spotkania omawiali tematy takie jak handel, obrona, zmiana klimatu, współpraca dotycząca energii jądrowej.

Narendra Modi na oficjalnym koncie na Twitterze jeszcze raz podkreślili, jak bardzo ceni kanadyjskiego premiera.

"Cieszę się, że mogłem spotkać tę rodzinę" - napisał Modi.

Więcej o:
Komentarze (59)
Justin Trudeau nie został ciepło przyjęty w Indiach, mimo że obydwa kraje zaprzeczają
Zaloguj się
 • elenem

  Oceniono 18 razy 8

  I co z tego? Ot jeszcze jedna egzotyczna wyprawa Premiera z rodziną. Każda okazja dobra zeby zwiedzać świat. :)
  Bez względu na wszystko ten człowiek wzbudza moja szczerą sympatię.

 • nieotake

  Oceniono 18 razy 6

  Ależ kacapska web-soldateska uwija się tu jak w ukropie i jeden przez drugiego próbują obsobaczyć i Polakom zohydzić premiera najszczęśliwszego kraju na globusie!
  A jak sobie z dziubków te łgarstwa i plugastwa spijają!
  No to zliżcie sobie sobie jeszcze to - tfu!!!
  PiS wam mordy lizał!

 • nessus

  Oceniono 35 razy 5

  Wy polaki to jakis dziwny narod. Nic tylko pouczacie, nauczacie i krytykujecie a przeciez wy jako nacja wlasciwie w swiecie nie istniejecie a jesli juz to w sensie negatywnym. zaden kraj , zadne forum wami sie nie interesuje. Nie pisza o was ani w amerykanskich, ani hinduskich czy ruskich gazetach. To wy sami sie nakrecacie i babracie w tym nadwislanskim bajorze. Nie jestescie nikomu potrzebni to smutne i moze stad te wasze depresyjne nastroje ?

 • elenem

  Oceniono 29 razy 3

  Skażeni piętnem porażki i komunizmu Polacy ciężko przyjmują do wiadomości, ze jest ktoś taki jak Premier Kanady- mega sympatyczny, usmiechnięty, rodzinny, spontaniczny, a przy tym dobrze ubrany i przystojny. :) I wykształcony.

  Ktoś taki kłuje w oczy .... na tle polskiej szarości, wiecznych wojenek i nieudolnych polityków (złodziei, kryminalistów, kłamców i oszustów) żyjących na koszt podatnika, często bez wykształcenia i elementarnej wiedzy. Faktycznie Polacy... możecie wpaść w kompleksy.

 • k1harper

  Oceniono 1 raz 1

  peoplekind.....butz

 • bluetaxi

  0

  To prawda, że ten Trudo jest odmiennej orientacji seksualnej?

 • Aegis Risk

  Oceniono 2 razy 0

  Zenujacy popis braku znajomosci jez angielskiego przez Latrynowych propagandystow. Oryginalny artykul mial zapewne tytul " ... has a problem with justin..." co oznacza, ze Indiom nie podoba sie zachowanie Troudeau. Zostalo to jednak przetlumaczone doslownie na " indie maja problem z..." co jest fraza bez sensu. LOL. I pomyslec ze Latryna ma czelnosc krytykowac Morawieckiego bo uwaza ze powinien inaczej slowa dobierac.

 • white_lake

  Oceniono 4 razy 0

  no i znowu mi post skasowali
  a napisałam tylko, że pojechał na rodzinny urlop, przy okazji chciał trochę się polityką zająć,
  i o co ta cała afera

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX