Korea Północna obchodziła urodziny Kim Dzong Ila. Dziwaczny pokaz w wodzie. Pływaczki poprzebierane

76. urodziny Kim Dzong Ila w Korei Północnej obchodzono z pompą, jednak mniejszą niż zwykle. Były kwiaty i tańce na ulicach, oklaski i fajerwerki oraz tradycyjne składanie kwiatów przez obywateli. W końcu koreański reżim czuwa.
Obchody 76. urodzin Kim Dzong Ila w Północnej Korei Obchody 76. urodzin Kim Dzong Ila w Północnej Korei Fot. Cha Song Ho

"Dzień Świecącej Gwiazdy"

W dzień urodzin Kim Dzong Ila mieszkańcy Korei Północnej mają wolne. 16 lutego to święto państwowe, nazywane "Dniem Świecącej Gwiazdy". Koreańczycy wierzą, że w chwili narodzin byłego dyktatora w 1942 roku pojawiła się podwójna tęcza, zaś na niebie rozbłysła nowa gwiazda.

Obchody 76. urodzin Kim Dzong Ila w Północnej Korei Obchody 76. urodzin Kim Dzong Ila w Północnej Korei Fot. Jon Chol Jin

Pływaczki uczciły Kim Dzong Ila

Tego dnia Koreańczycy mają skupiać się nie na pracy, a na uczczeniu byłego przywódcy. W przeciwieństwie do obchodów z poprzednich lat, tegoroczne były raczej skromne. Tylko występ pływaczek wyglądał dość spektakularnie. Dziewczyny wystąpiły w czerwonych strojach, pływały też... z tornistrami na plecach, w dziecięcych stylizacjach (widać to na zdjęciach poniżej). 

Obchody 76. urodzin Kim Dzong Ila w Północnej Korei Obchody 76. urodzin Kim Dzong Ila w Północnej Korei Fot. Jon Chol Jin

Sztuczne uśmiechy i tańce na ulicach

Mieszkańcy Korei Północnej tańczyli na ulicach, tłumnie składali kwiaty pod pomnikami i chętnie uśmiechali się do zdjęć. Koreański reżim surowo karze tych, którzy się nie podporządkowują.

Kim Dzong Un złożył kwiaty z okazji 76. urodzin ojca Kim Dzong Un złożył kwiaty z okazji 76. urodzin ojca Fot. KCNA via KNS

Kim Dzong Un złożył ojcu hołd

Syn Kim Dzong Ila, a zarazem obecny przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, złożył ojcu hołd w mauzoleum w Pałacu Kumsusan  w Pjongjangu, stolicy Korei Północnej. Mauzoleum poświęcone jest Kim Ir Senowi i jego synowi, Kim Dzong Ilowi.

Kim Dzong Unowi towarzyszył dawno niewidziany Hwang Pyong So, do listopada uważany za jednego z najważniejszych polityków w Korei Północnej. W ramach kary za "nieczystą postawę", został usunięty ze stanowiska dyrektora Biura Politycznego i zastąpiony przez Kim Jong Gaka.

Niektóre media twierdzą, że Hwang Pyong So został wysłany do więzienia, w którym przeszedł "ideologiczną edukację". Jego pojawienie się na obchodach urodzin Kim Dzong Ila zdaniem niektórych komentatorów oznacza, ze został zrehabilitowany.

Obchody 76. urodzin Kim Dzong Ila w Północnej Korei Obchody 76. urodzin Kim Dzong Ila w Północnej Korei Fot. Jon Chol Jin

Siostry Kima nie było

Dziennikarka "The Washington Post" zauważyła, że ani siostra koreańskiego przywódcy, Kim Yo Jong, ani pełniący obowiązki głowy państwa polityk Kim Yong Nam, nie byli obecni podczas składania kwiatów w mauzoleum. "Czyżby mieli wolny weekend, bo w poprzedni pracowali?" - zapytała ironicznie Anna Fifield.

Na lewym zdjęciu: Hwang Pyong So (oznaczony czerwonym kółkiem).

Obchody 76. urodzin Kim Dzong Ila w Północnej Korei Obchody 76. urodzin Kim Dzong Ila w Północnej Korei Fot. Jon Chol Jin

"Wszedł do sali nieśmiertelności"

Państwowe wiadomości, które są propagandową tubą północnokoreańskiego reżimu, w długim materiale na cześć byłego dyktatora z dumą stwierdziły, że Kim Dzong Il "wszedł do sali nieśmiertelności".

Kim Dzong Il zmarł 17 grudnia 2011 roku. Władzę po nim przejął jego syn, Kim Dzong Un, który od razu brutalnie usunął wszystkich tych, którzy byli dla niego potencjalnym zagrożeniem.

Więcej o:
Komentarze (43)
Korea Północna świętowała 76. urodziny Kim Dzong Ila
Zaloguj się
 • polomarkus

  Oceniono 14 razy 10

  dlaczego kaczynski niema mauzoleum.

  Dlaczego kaczyński nie ma mauzoleum. Powinien miec przynajmniej jedno albo i dwa.Lenin ma Kim ma w czym gorszy kwak

 • chi-neng

  Oceniono 26 razy 8

  Niebawem polski Kim-Kwak wprowadzi tego rodzaju atrakcje w stolicy Polski, i nie tylko, na czesc blizniaka!
  W dalczym ciagu PODPALACOWO-CYKLICZNIE!

 • maks1956

  Oceniono 12 razy 6

  a u nas Kaczodziong tak czci swojego brata

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 10 razy 6

  Może w wolsce też tak zrobią,tyle tylko że zamiast pływaczek w wodzie będą wszystkie miss-ki z pisuaru.

 • komercyjny02

  Oceniono 7 razy 5

  Oficjalnym Prezydentem KRL-D pozostaje . . . Kim Ir Sen, czyli tatuś tego, którego pamięć dziś uczczono a jednocześnie dziaduś grubaska z jednego ze zdjęć powyżej. Naturalnie, ów Kim Ir Sen nie żyje od dość dawna. Czyni to Koreę Północną pierwszą w świecie nekrokracją.

 • pull_up

  Oceniono 9 razy 5

  W całej Korei Płn. jest tylko jedna osoba z nadwagą...To kraj oddany ideologii fitness i zdrowego żywienia.

 • camille.calmy

  Oceniono 4 razy 4

  Ja-Kac razem ze swoim bratem Le-Kac juz jako szczeniaki (kocieta ?) ukradli ksiezyc. Teraz, z rozmachu pozostaly przywlaszcza sobie co mu pod reke podpadnie. Obaj maja zarezerwowane miejsca w "sali nie-nie-smierdzielnosci".

 • szpulazwanyszpula

  Oceniono 6 razy 4

  „Kim Dzong Unowi towarzyszył dawno niewidziany Hwang Pyong So, do listopada uważany za jednego z najważniejszych polityków w Korei Północnej. W ramach kary za "nieczystą postawę", został usunięty ze stanowiska dyrektora Biura Politycznego i (...)”

  Jak u Orwella. Na moment wraca ale i tak zostanie ewaporowany.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX