19-latek przyszedł z karabinem do szkoły i urządził masakrę. Był 'zafascynowany militariami'

W strzelaninie w liceum na przedmieściach Miami zginęło 17 osób, a kilkanaście zostało rannych. Wśród ofiar są dorośli i dzieci. Zdaniem policji sprawcą jest zatrzymany 19-latek - były uczeń tej szkoły.
Strzelanina w liceum na przedmieściach Miami Strzelanina w liceum na przedmieściach Miami Fot. Wilfredo Lee/ AP

Zatrzymano sprawcę

Według ostatnich informacji co najmniej 14 osób przebywa w szpitalu, 5 z nich jest w krytycznym stanie. Podejrzany o dokonanie masakry 19-letni Nicolas Cruz, po strzelaninie miał wymknąć się z kampusu udając ewakuującego się ucznia. Został zatrzymany kilkadziesiąt minut później.

Cruz został dyscyplinarne wyrzucony ze szkoły. 19-latek stanie przed sądem w jeszcze czwartek.

Atrzelanina w liceum na przedmieściach Miami Atrzelanina w liceum na przedmieściach Miami Mike Stocker / AP

Napastnik "zafascynowany militariami i polowaniem"

Strzelał z samopowtarzalnego karabinu AR-15, miał przy sobie zapas amunicji. Dawni koledzy z klasy wspominają sprawcę jako osobę zafascynowaną militariami i polowaniem, "raczej dziwną i nie nawiązującą kontaktu z innymi".

Wg telewizji ABC Cruz był obiektem żartów ze strony kolegów. - Wielu kpiło, że to on kiedyś dokona strzelaniny w szkole - miał powiedzieć jeden z uczniów. Inny uczeń relacjonował, że 19-latek był znany z popisywania się nożami i bronią w mediach społecznościowych. 

Z kolei pracownicy pobliskiego sklepu, w którym Cruz był zatrudniony, opisywali go jako rozsądnego i lojalnego pracownika, który zawsze był w dobrym humorze.

Atrzelanina w liceum na przedmieściach Miami Atrzelanina w liceum na przedmieściach Miami John McCall / AP / AP

Dwa tysiące osób w szkole

W chwili strzelaniny w szkole znajdowało się około dwóch tysięcy osób. Służby prowadzą oględziny i specjalne dochodzenie.

Jeden z uczniów wysłał swojej siostrze nagranie, na którym widać, jak oddział antyterrorystów wchodzi do klasy. - Ręce do góry! Odłóżcie telefony - mówią. Po tym film się urywa.

Atrzelanina w liceum na przedmieściach Miami Atrzelanina w liceum na przedmieściach Miami John McCall / AP / AP

"Czuję, że nasza władza nas zawiodła"

- Wystaliśmy się z klasy, z korytarza, zaczęliśmy schodzić schodami. Tam ochroniarz powiedział nam, że mamy "czerwony alarm" i musimy wracać. Schowaliśmy się w klasie - mówiła w CNN nauczycielka Melissa Falkowski. - Jesteśmy przeszkoleni w zachowaniu w sytuacji masowej strzelaniny. Niedawno mieliśmy trening. Byliśmy do tej sytuacji tak przygotowani, jak tylko mogliśmy. I właśnie dlatego to takie frustrujące. Mamy treningi, szkolimy dzieci, zrobiliśmy wszystko jak należy, a i tak jest tak wiele ofiar - powiedziała.

- Czuję, że nasz rząd, nasza władza nas zawiodła. Zawiodła nasze dzieci. Nie zapewniła nam bezpieczeństwa - oceniła.

Atrzelanina w liceum na przedmieściach Miami Atrzelanina w liceum na przedmieściach Miami Fot. Joel Auerbach / AP

30. masowa strzelanina w tym roku

Z danych organizacji pozarządowych wynika, że to 18. przypadek otwarcia ognia z broni palnej w amerykańskiej szkole w tym roku. 

Od początku stycznia w USA doszło do 30. masowych strzelanin (czyli takich, w których co najmniej trzy osoby zostały ranne lub zabite).

W sumie w Stanach Zjednoczonych przez pierwsze 45 dni roku zanotowano 6569 incydentów z bronią. Zginęło 1825 osób, w tym 96 dzieci do 11 roku życia i 332 nastolatków (do 17. r.ż.)

Atrzelanina w liceum na przedmieściach Miami Atrzelanina w liceum na przedmieściach Miami John McCall / AP / AP

Alarm przeciwpożarowy

Według relacjo policji napastnik włączył alarm przeciwpożarowy, aby wywabić uczniów z klas - opisuje CNN. Jednak tego samego dnia w szkole odbyły się ćwiczenia przeciwpożarowe i część ludzi uznała, że to fałszywy alarm

Atrzelanina w liceum na przedmieściach Miami Atrzelanina w liceum na przedmieściach Miami Fot. Wilfredo Lee / AP Photo

Uczniowie żegnali się z rodzicami

Przerażeni uczniowie, którzy kryli się w kasach, wysyłali pożegnalne wiadomości do bliskich i udostępniali nagrania w mediach społecznościowych.  

- W czasie ewakuacji nagle usłyszałam strzały. Było słychać je z bardzo bliska - mówiła 18-letnia Nicole. Jak relacjonowała, później policjant polecił jej zamknąć oczy, kiedy przechodziła obok wybitych szyb jednej z klas. Miał jej powiedzieć, że "nie ma tam nic dobrego do zobaczenia".

Atrzelanina w liceum na przedmieściach Miami Atrzelanina w liceum na przedmieściach Miami Fot. Wilfredo Lee / AP Photo

Ranni w szpitali

"The Guardian" podaje, że 15 osób wciąż jest w szpitalu. Stan pięciu z nich jest ciężki. 

Atrzelanina w liceum na przedmieściach Miami Atrzelanina w liceum na przedmieściach Miami John McCall / AP / AP

"Takie coś nie dzieje się w żadnym innym miejscu na świecie"

- W telewizji zobaczycie sceny dzieci, wybiegających ze szkoły. Wygląda na to, że to 18. strzelanina w szkole w tym roku. A nawet nie jest jeszcze marzec - mówił w amerykańskim Senacie parlamentarzysta Chris Murphy.

- Wyszedłem na mównicę, aby powiedzieć o czymś innym. Ale pozwólcie mi zwrócić na coś uwagę. Takie coś nie dzieje się w żadnym innym miejscu na świecie, tylko w USA. Ta epidemia masowych rzezi. Passa jednej strzelaniny w szkole za drugą. To nie dzieje się z powodu pecha. To konsekwencja naszej bierności. To my jesteśmy odpowiedzialni za poziom masowych okropieństw, które dzieją się w tym kraju. Nic takiego nie dzieje się gdziekolwiek indziej na świecie. Przeraża mnie, że ta izba nie bierze na poważnie bezpieczeństwa moich dzieci - powiedział senator Murphy.

Atrzelanina w liceum na przedmieściach Miami Atrzelanina w liceum na przedmieściach Miami Amy Beth Bennett / AP

2017 rok najkrwawszym w historii USA

Zobacz też: To był najkrwawszy rok w historii USA

Więcej o:
Komentarze (213)
USA. Były uczeń zaczął strzelać do dzieci w szkole
Zaloguj się
 • ks.krupinski

  Oceniono 61 razy 41

  1800 ofiar śmiertelnych strzelanin i wypadków z użyciem broni w ciągu półtora miesiąca. 40 dziennie. Dla porównania, w zamachach terrorystycznych islamistów w całej Europie od 2014 r., gdy trwa obecna "fala terroru" zginęło (łącznie z zamachowcami) ok. 400 osób.

 • jxl82

  Oceniono 40 razy 30

  Jak dozbroją OT-umanionych mgłą żołnierzyków Macierewicza to u nas takie obrazki staną się codziennością.

 • Paweł K.

  Oceniono 36 razy 28

  Niech debile dadzą broń kazdemu... W Polsce też niech te debile od Kukizka ułatwia dostęp do broni palnej to będziemy mieli dokładnie to samo... każdy debil któremu coś nie będzie pasowało będzie brał spluwę i szedł po sprawiedliwośc....

 • kerry55

  Oceniono 28 razy 20

  To taki amerykański terytorials, po polsku ormowiec. Rozdajcie naszym idiotom-patriotom kałasznikowy i zaopatrzcie się w kamizelki kuloodporne i hełmy. Będzie gorąco.

 • kindofmagic

  Oceniono 23 razy 19

  Kilka lat temu jakiś chłopak zabił siekierą dziewczynkę. Wcześniej chciał zabić kogoś innego. W zasadzie było mu wszystko jedno, bo chciał zabijać. Siekierę można kupić w markecie. Gdyby wtedy w Polsce był łatwy dostęp do broni to zamiast siekiery wybrałby karabin. Jak myślicie ile osób by wtedy zginęło? TO nam szykują nasi prawicowi politycy. Dziś jak ktoś bardzo chce to pozwolenie na broń wyrobi o ile jest zdrowy na umyśle. Znam co najmniej kilka takich osób. Łatwo nie jest to i byle kto nie dostanie.

 • sailor2016

  Oceniono 34 razy 18

  Proponuję dać broń Polakom na takich samych zasadach jak mają Amerykanie i po roku mamy wolny kraj. Wolny od Polaków.

 • himils

  Oceniono 23 razy 17

  Będziemy niedługo świadkami odbierania broni Amerykanom, choć wydaje się to niemożliwe. Jak kiedyś zniesienie segregacji rasowej.

 • cezar85

  Oceniono 22 razy 16

  osiemnasty odstrzał uczniów w Stanach w tym roku

  ps. należał do młodzieżowej amerykańskiej OT

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX