Morawiecki odwiedził syryjskich uchodźców w Libanie. Złożył deklarację ws. pomocy na miejscu

W trakcie dwudniowej wizyty w Libanie premier Mateusz Morawiecki spotkał się z władzami kraju, ale też z uchodźcami i pracownikami polskiej organizacji pomocowej. Morawiecki odwiedził prowadzoną przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej szkołę dla uchodźców syryjskich na północy Libanu.
Premier Mateusz Morawiecki a Libanie Premier Mateusz Morawiecki a Libanie Fot. KPRM

Morawiecki w szkole dla uchodźców

W Libanie - który jest wielkości województwa świętokrzyskiego - mieszka obecnie ponad milion uchodźców z Syrii. Stanowią oni ponad jedną piątą mieszkańców kraju. Większość Syryjczyków żyje poniżej granicy ubóstwa, wielu mieszka w namiotach. Morawiecki odwiedził m.in. szkołę dla uchodźców w miejscowości Bire, tuż przy granicy z Syrią. Uchodźcom pomaga tam organizacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Premier Mateusz Morawiecki a Libanie Premier Mateusz Morawiecki a Libanie Fot. KPRM

10 mln. na projekty w Libanie

Premier zadeklarował, że Polska przekaże dodatkowe 10 milionów dolarów, czyli blisko 35 milionów złotych na wspólne projekty polsko-libańskie na rzecz pomocy uchodźcom. O decyzji Morawieckiego poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Pomoc ma zostać przeznaczona na budowę osiedla dla uchodźców, gdzie docelowo ma powstać 10 tys. miejsc mieszkalnych. Już w tym roku ma powstać 200 domów.

Premier Mateusz Morawiecki a Libanie Premier Mateusz Morawiecki a Libanie Fot. KPRM

"To najbardziej efektywna pomoc"

Morawiecki w specjalnym wideo wyemitowanym na twitterze powiedział, że najbardziej realna i konkretna pomoc dla uchodźców może być świadczona w krajach, z których pochodzą. - My Polacy, polski rząd, misje humanitarne, pomagamy tym ludziom na miejscu. To najbardziej efektywna pomoc - podkreślił szef polskiego rządu.

Premier Mateusz Morawiecki a Libanie Premier Mateusz Morawiecki a Libanie Fot. KPRM

"Pokazujemy na czym polega solidarność"

- W rozmowach z naszymi partnerami europejskimi podkreślamy, że jako suwerenne państwo mamy prawo do decydowania o naszej polityce imigracyjnej, kogo przyjmować, a kogo nie przyjmować. Jednocześnie jestem przekonany, że w sposób bardzo konkretny pokazujemy na czym polega solidarność - dodał.

Premier Mateusz Morawiecki a Libanie Premier Mateusz Morawiecki a Libanie Fot. KPRM

"Wszystko po to, by uchodźcy zostali na miejscu"

Morawiecki mówił, że Polska pomaga poprzez wsparcie techniczne, logistyczne. Dodał również, że polski rząd chce, by w odbudowę domów zniszczonych przez wojnę zaangażowały się polskie firmy budowlane. - Wszystko po to, by uchodźcy zostali na miejscu, w Libanie, czy Syrii - powiedział szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki a Libanie Premier Mateusz Morawiecki a Libanie Fot. KPRM

Wsparcie finansowe

Fundacja PCPM działa w Libanie od 2012, głównie w prowincji Akkar, na północy kraju. Wspiera tam uchodźców m.in. przez dofinansowanie wynajmu mieszkań. Syryjczycy wynajmują garaże, piwnice lub pomieszczenia gospodarcze. Czynsz wysokości ok. 200 dolarów często pochłania cały rodzinny budżet. PCPM zapewnia dach nad głową dla 30 tys. ludzi.

Premier Mateusz Morawiecki a Libanie Premier Mateusz Morawiecki a Libanie Fot. KPRM

Edukacja i zdrowie

Działania pomocowe są intensyfikowane w czasie zimy. W Libanie temperatury mogą spadać poniżej zera, zimą pojawia się śnieg. Fundacja zapewnienie opału i pomocy podczas krytycznych miesięcy zimowych. Ponadto Polacy organizują opiekę zdrowotną (w tym mobilną przychodnię) oraz szkołę i kursy zawodowe dla dzieci i młodzieży. 

Premier Mateusz Morawiecki a Libanie Premier Mateusz Morawiecki a Libanie Fot. KPRM

Spotkanie z premierem Libanu

Premier spotkał się tam między innymi z prezydentem Libanu Michelem Aounem i premierem Saadem Haririm

Premier Mateusz Morawiecki a Libanie Premier Mateusz Morawiecki a Libanie Fot. KPRM

Premier na polskim cmentarzu

Premier złożył wieniec na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Bejrucie, stolicy Libanu

Komentarze (122)
Morawiecki odwiedził syryjskich uchodźców
Zaloguj się
 • typowy.leming

  Oceniono 39 razy 7

  Nie można odsyłać uchodźców do krajów rodzinnych bo grozi im niebezpieczeństwo. Uchodźcy z Maroka, Algierii czy Pakistanu uciekają przed szalejącą w ich krajach wojną. Europa powinna zapewnić większą pomoc wszystkim uchodźcom. Każdy z nich potrzebuje zasiłku i mieszkania. Każdy powinien mieć możliwość sprowadzić całą swoją rodzinę do Europy. Jeżeli nie ma na to pieniędzy to należy podnieść podatki. Większość uchodźców to lekarze i inżynierowie oraz samotne matki z dziećmi. Od uchodźców z krajów islamskich możemy nauczyć się nowych wartości takich jak tolerancja dla odmiennośći, poszanowanie praw kobiet czy pokojowego rozwiązywania konfliktów. Oni tak szybko się asymilują. Szkoda, że w polsce panuje taki faszyzm i ludzie są rasistami i islamofobami. Premier Kopacz chciała żebyśmy przyjęli uchodźców ale faszyści jej nie pozwolili. Polska jest za mało wzbogacona kulturowo i za mało różnorodna. Wybitne lewicowe autorytety twierdzą, że szariat to nic złego oraz należy sprowadzać uchodźców nawet jeśli będą wśród nich terrorysci. Najwyżej zginie paru polaków, ale nic nie szkodzi. Czytam Gazetę Wyborczą to wiem jak jest. Głosuję na Platforme,Nowoczesną i Razem. Nigdy na PIS.

 • zd46

  Oceniono 9 razy 5

  Panie Morawiecki do "ukrainskich uchodzcow" w liczbie 1 000 000 musi pan dodac jeszcze JEDNEGO i najwazniejszego, to Saakaszwili, co na wszystkich i na wszystko kwili. Ten pan ma jedna ceche "wilcza", gryzie reke ktora go zywi i ubiera.

 • state77

  Oceniono 16 razy 4

  Ciekawe czego uczą uchodźców w tym Polskim Centrum? Morawiecki to aż z wrażenia zaczął widzieć bez okularów!!!

 • emadox1327

  Oceniono 14 razy 4

  A ze 30 milionów dla łojca z Torunia.
  Bezdomni, wyciągać samochody z garażu, też się pewnie przydadzą gangsterowi w kiecy!

 • fakiba

  Oceniono 22 razy 4

  Wycieczka Kempy kosztowała 300 tys, ciekawe ile Mateusza , pewnie więcej bo to premier

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 24 razy 4

  a pan premier, co to by chciał Ewangelizować cały świat, nie wzdrygnął się nad wizytą u tych roznoszących choroby i robactwo "podludzi" zwanych przez jego wyborców ciapatymi... czy może próbował ich jednak nawrócić na jedyna słuszną wiarę w Maryję królową Polski, Jezusa ze Świebodzina z laminatów i ojdyra w Maybachu?

 • zd46

  Oceniono 9 razy 3

  Juz Morawiiecki wylagodzil koflikt z UE, z Izraelem, z Ukraina a teraz udal sie do Libanu na wizytacje. Co,B.Kempa byla w Jordanii na wycieczce i nie opowiedziala swoich wrazen, nie puscuila "pary z geby"? Dziwny rzad i jeszcze dziwniejsi ministrowie z mala teka a duza pensja. Morawiecki po "pierwszym mieszkaniu, tanim i dla mlodych" teraz bedzie budowal domy dla syryjskich uchodzcow? A gdzie ministry z lopatami? Misie wydaje, ze misie nie wystarcza. Morawiecki odtrabil to swiatuu: " JA TU JESTEM JA TU DAJE". Morawiecki przeznaczyl 10 mln dolarow a jego poprzedniczka Szydlo, wlasnemu mezowi "wsiowemu pedagogowi" do szkolki z dziecmi niepelnosprawnymi 2,4 miliona zl + doplaty z UE. Skad ta firma "dobra zmiana" bierze na wszystko pieniadze?

 • Jerzy Pawełka

  Oceniono 11 razy 3

  A co z Panią Kempą, to chyba jej działka, za którą jej płacimy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX