Znamy wstępne przyczyny katastrofy lotniczej pod Moskwą. MAK: Mogli zawinić piloci

Trwa wyjaśnianie okoliczności katastrofy samolotu AN-148, do której doszło w niedzielę w okolicach miejscowości Stiepanowskoje pod Moskwą. Jak ustalił wstępnie Międzypaństwowy Komitet Lotniczy po analizie czarnych skrzynek, maszyna mogła rozbić się z powodu błędu pilotów. W katastrofie zginęło 71 osób.
Katastrofa samolotu Katastrofa samolotu AP / AP

MAK: Doszło do błędu pilotów

Śledczy z Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) poinformowali, że do katastrofy mogło dojść dlatego, że piloci przed startem nie włączyli ogrzewania sprzętu mierzącego ciśnienie, co miało doprowadzić do jego oblodzenia. Przez to urządzenia w samolocie podawały błędne dane dotyczące prędkości.

Katastrofa samolotu Katastrofa samolotu AP / AP

Z autopilota na ręczne sterowanie

W rezultacie piloci zobaczyli różne dane na dwóch wskaźnikach pokazujących prędkość. Tuż przed uderzeniem w ziemię jedno urządzenie rejestrowało prędkość 800 kilometrów na godzinę, a drugie - 0 km/h. Piloci zdecydowali się na wyłączenie autopilota i sterowanie ręczne. Po sześciu minutach od startu samolot uderzył w ziemię na polu w pobliżu miejscowości Stiepanowskoje.

Katastrofa samolotu Katastrofa samolotu AP / AP

Złe przeszkolenie pilotów?

W Rosji pojawia się wiele opinii co do możliwych przyczyn tragedii. Pilot doświadczalny Magomed Tałbojew stwierdził w wywiadzie dla portalu informacyjnego Ura.ru, że jego zdaniem załoga popełniła wiele błędów, wynikających z niedostatecznego przygotowania.

Podobnego zdania jest także opozycyjny polityk Giennadij Gudkow, który skrytykował rosyjski system szkolenia i kontroli lotów. 

Katastrofa samolotu Katastrofa samolotu AP / AP

Różne teorie dotyczące przyczyn

W związku z tym, że maszyna AN-148 była produkcji ukraińskiej w śledztwie mającym ustalić przyczyny katastrofy wezmą udział również eksperci z Ukrainy.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej od pierwszych godzin po zlokalizowaniu miejsca katastrofy twierdzi, że samolot stanął w płomieniach dopiero po uderzeniu w ziemię. Innego zdania jest część świadków, którzy przekonują, że widzieli spadającą maszynę z płonącym skrzydłem. Na tej podstawie wysnuto wersję o awarii silnika.

Katastrofa samolotu Katastrofa samolotu AP / AP

Przed śledczymi wielotygodniowe badania

Na miejscu katastrofy dobiegają końca prace poszukiwawcze. Odnalezione fragmenty ciał ofiar przewieziono do moskiewskiego laboratorium, gdzie na podstawie testów DNA zostanie przeprowadzona identyfikacja. Natomiast części rozbitej maszyny trafiły na lotnisko Żukowskij i tam zostaną poddane szczegółowej analizie.

Katastrofa samolotu Katastrofa samolotu AP / AP

Zamach niemal wykluczony

Śledczy biorą także pod uwagę możliwość zamachu terrorystycznego, ale zdaniem ekspertów jest to mało prawdopodobne.

Katastrofa samolotu Katastrofa samolotu AP / AP

AN-148 wycofane

Saratowskie Linie Lotnicze zawiesiły eksploatację samolotów AN-148. Zdecydowano się na to mimo tego, że, jak zapewniają inżynierowie tej firmy, wszystkie samoloty są regularnie poddawane badaniom technicznym.

AN-148, który rozbił się w rejonie ramieńskim obwodu moskiewskiego miał 8 lat i wylatanych dopiero połowę godzin przewidzianych w certyfikacie.

Katastrofa samolotu Katastrofa samolotu AP / AP

Lot z Moskwy do Orska

Na pokładzie AN-148 znajdowało się 65 pasażerów i 6 członków załogi. Maszyna należąca do Saratowskich Linii Lotniczych wyleciała z moskiewskiego lotniska Domodiedowo do Orska.

Katastrofa samolotu Katastrofa samolotu AP / AP

Niewielkie szczątki samolotu

Maszyna rozpadła się na niewielkie kawałki. -"Praktycznie nie można odnaleźć ani jednego większego fragmentu kadłuba" - informowała krótko po zdarzeniu agencja TASS.

Katastrofa samolotu Katastrofa samolotu AP / AP

Nagłe zniknięcie z radarów

Samolot krótko po starcie zniknął z radarów. Kontrolerzy lotów stracili także łączność z pilotami. Wszystko działo się w rejonie Ramieńskim, gdzie, jak twierdzą synoptycy, padał śnieg, ale pogoda nie mogła mieć wpływu na bezpieczeństwo lotu.

Katastrofa samolotu Katastrofa samolotu Fot. Alexander Zemlianichenko / AP Photo

Rosja w żałobie

Prezydent Władimir Putin polecił powołanie specjalnej komisji, która zbada przyczyny wypadku.

W rosyjskich cerkwiach odprawiane są nabożeństwa żałobne w intencji ofiar katastrofy. Na ręce przedstawicieli władz Federacji Rosyjskiej wpływają listy kondolencyjne od światowych przywódców i szefów międzynarodowych organizacji. 

Więcej o:
Komentarze (37)
Katastrofa lotnicza pod Moskwą. Znane są wstępne przyczyny
Zaloguj się
 • 100-lec

  Oceniono 22 razy 20

  to niemożliwe, żeby taki samolot rozleciał się na tyle kawałków i nie było wybuchu! niebawem przedstawię eksperyment na parówce aby udowodnić moją tezę

 • kris0104

  Oceniono 16 razy 16

  wytlumaczcie bucom z tzw.komisji smolenskiej, ze samolot moze, bez wybuchu rozpasc sie w drobny mak /MAK?/

 • cjk.5004

  Oceniono 13 razy 9

  Antka tam trzeba wysłać z Taylorem. Rosjanie będą mieli rozrywkę przez kilka lat

 • Piotr Kilian

  Oceniono 8 razy 8

  Wybuch paliwa przy uderzeniu w ziemię 6min po starcie jest oczywisty.
  Start samolotu to najbardziej zagrożona wybuchem faza lotu.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 9 razy 7

  Kocham świadków - pewnie jeszcze widzieli Godzillę. Na szczęście jest film, który jasno pokazuje, że wybuch był dopiero po uderzeniu w ziemię.

 • niko8472

  Oceniono 5 razy 5

  Hmmm, troche wczesnie na wnioski ale juz widac ze najprosciej bedzie zwalic na pilotow... Mimo tego AN-148 wycofane z eksploatacji. RT wczoraj pokazywal wszystkie powazniejsze wypadki w Rosji od 2010, inny publikator twierdzil ze infrastruktura jak i zwiazane z tym przeglady floty sa robione na odwal sie i w obliczu korupcji czesto wrecz falszowane. Moze wlaczyli ogrzewanie tylko to poprostu nie dzialalo tylko udawalo ze to robi? Nie wolno zapominac ze katastrofy rzadko maja jedna przyczyne, najczesciej sa splotem nieszczesliwych zdarzen i decyzji.

 • matmant

  Oceniono 4 razy 4

  Jaki niezależny konsultant, autorytatywnie stwierdzam, że POTĘŻNY samolot nie może rozbić się w uderzeniu o miękką ziemię. Na podstawie zdjęć stwierdzam wybuch.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX