Od noworodka do starca. Tajemniczy krąg splecionych szkieletów odkopali w Meksyku

Szczątki kilkunastu osób splątanych ze sobą w krąg odkryto właśnie w Meksyku. Co oznacza ten pochówek sprzed 2400 lat?
Pochówek w Meksyku Pochówek w Meksyku Mauricio Marat, Instituto Nacional de Antropologia e Historia

Ciekawe ułożenie zwłok

Coś takiego archeolodzy widzą po raz pierwszy. W Tlalpan, na południe od stolicy Meksyku, gdzie ponad 2 tys. lat temu panowały dobre warunki do osadnictwa, odkryli krąg ze szkieletów. Ułożenie ciał wskazuje na czyjeś celowe działanie. Zwłoki ułożono tak, że ich głowa jednej osoby znajdowała się na klatce piersiowej kolejnej, ręce jednej pod plecami kolejnej. Jedno dziecko spoczywało na innym. 

Pochówek w Meksyku Pochówek w Meksyku Mauricio Marat, Instituto Nacional de Antropologia e Historia

Niczym krąg życia

Pojawiły się już pierwsze interpretacje.

- To coś na kształt kręgu życia. W kręgu są szkielety noworodka, niemowlęcia, małego dziecka, młodych osób, dorosłych, jest i starsza osoba - opisuje kierująca wykopaliskami archeolog Jimena Rivera, która udzieliła wywiadu dziennikarzom Televisa News. 
Pochówek w Meksyku Pochówek w Meksyku Mauricio Marat, Instituto Nacional de Antropologia e Historia

Dawno, dawno temu...

Ci ludzie byli przodkami mieszkańców słynnego z piramid Teotihuacan. Ci z kolei byli przodkami ludzi zamieszkujących tereny dzisiejszego miasta Meksyk, w którym wznieśli okazałą świątynię Templo Mayor - wyjaśnia w Televisa News archeolog.

Pochówek w Meksyku Pochówek w Meksyku Mauricio Marat, Instituto Nacional de Antropologia e Historia

Tajemnice przodków

Niektóre czaszki osób w kręgu były zdeformowane. Deformacje były praktykowane przez ludzi żyjących setki lat temu na terenach dzisiejszego Meksyku. Powód? Chcieli się na przykład upodobnić się do swojego wyobrażenia bogów. 

Na razie nie wiadomo, jak zginęli pochowani w kręgu i czy zmarli razem. Archeolodzy będą próbowali się teraz dowiedzieć jak najwięcej na temat tego, jak żyli i umierali tamtejsi osadnicy - informuje Narodowy Instytut Antropologii i Historii.

A oto nagranie z wykopalisk w Meksyku:

Więcej o:
Komentarze (17)
Meksyk. Odkryto dziwny pochówek sprzed 2400 lat
Zaloguj się
 • alpepe

  Oceniono 10 razy 6

  Ładne zęby.

 • dolorek

  Oceniono 2 razy 2

  Wygląda na to, że ktoś wykopał okrągły dół i wrzucił do niego ciała zamordowanej wielopokoleniowej rodziny. A ciała ułożyły się w sposób naturalny.

 • lubella69

  Oceniono 4 razy 0

  "Ci ludzie byli przodkami mieszkańców słynnego z piramid Teotihuacan. Ci z kolei byli przodkami ludzi zamieszkujących tereny dzisiejszego miasta Meksyk, w którym wznieśli okazałą świątynię Templo Mayor - wyjaśnia w Televisa News archeolog." - Pewnie znaleźli przy zwłokach pamiętnik z budowy piramid, oczywiście po angielsku, więc wiedzą na 100%!........... "Niektóre czaszki osób w kręgu były zdeformowane. Deformacje były praktykowane przez ludzi żyjących setki lat temu na terenach dzisiejszego Meksyku. Powód? Chcieli się na przykład upodobnić się do swojego wyobrażenia bogów. " - Kolejna bzdura wyssana z palca i dawno temu podważona..... tak tak, a idealnie okrągłe dwudziestotonowe kule kamienne na Kostaryce wyrzucał wulkan, i to tylko w jedną stronę na 50 kilometrów w dal ... ta oficjalna archeologia jest w sam raz dla durniów wierzących w bzdury o świętych księżach, rabinach, imammach i innej chciwej hołocie od "jedynego boga".

 • kiss-my-arse

  Oceniono 10 razy -2

  Nie ma o czym mowic - to tylko jakis aztecki okupant zrobil sobie dekoracje na Halloween. Na powaznie to sie tam usmiercalo setki i tysiace mezczyzn, kobier i dzieci. W przypadku niektorych bostw dzieci byly szczegolnie pozadane. Takze na zagryzke (to nie jest pomowienie z tym kanibalskim obzarswem w tej kulturze).

 • 31.februarius

  Oceniono 19 razy -5

  "Ułożenie ciał wskazuje na czyjeś celowe działanie. Zwłoki ułożono tak, że ich głowa jednej osoby znajdowała się na klatce piersiowej kolejnej, ręce jednej pod plecami kolejnej. Jedno dziecko spoczywało na innym. "

  Ręka w górę, kto TO widzi!?

 • mamlas_p

  Oceniono 11 razy -9

  Aż tam dopadł rodzinę "wyklętych" obecny siepacz polskich patriotów z Kremla...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX