Od Bangkoku po San Francisco - superksiężyc zachwycił świat. Kolejna szansa na takie zdjęcia za 19 lat

Niebiesko-krwawy Superksiężyc był widoczny w środę. To rzadkie połączenie trzech zjawisk astronomicznych. Podobne wydarzenie ostatni raz odnotowano ponad 150 lat temu, a kolejne będziemy mogli zobaczyć w 2037 roku.

Większy i jaśniejszy

Niebiesko-krwawy Superksiężyc był wynikiem kilku zdarzeń występujących jednocześnie. Pierwszym obserwowanym w środę zjawiskiem była superpełnia - sytuacja, gdy Księżyc podczas pełni znajduje się najbliżej Ziemi. Jest wtedy o kilkanaście procent większy i dużo jaśniejszy niż podczas zwykłej pełni.

Na zdjęciu: Superksiężyc w Mjanmie.

Dwie pełnie w tym samym miesiącu

Niezwykle rzadko zdarza się, by pełnia występowała dwa razy w miesiącu, co także wydarzyło się w środę. Księżyc osiąga pełnię co dwadzieścia dziewięć i pół dnia. Większość miesięcy ma tylko jeden taki moment. Pierwszą pełnię w styczniu można było obserwować tuż po Nowym Roku - 2 stycznia

Na zdjęciu: Superksiężyc w Kalifornii, USA.

Całkowite zaćmienie księżyca

Środowa superpełnia była połączona z kolejnym zjawiskiem - całkowitym zaćmieniem Księżyca. Tarcza zmienia wtedy kolor na zbliżony do czerwonego. Zagraniczne media okrzyknęły zjawisko mianem "Super Blue Blood Moon".

Na zdjęciu: Superksiężyc w Bangkoku, Tajlandia.

Ostatni raz w 1844 roku

Niebiesko-krwawy Superksiężyc ostatni raz był widoczny w 1844 roku. W środę był śledzony przez największe planetaria na świecie, między innymi w centrum NASA. Agencja prowadziła też transmisję w internecie.

Na zdjęciu: Superksiężyc w San Francisco, USA.

Kolejny będzie widoczny za 19 lat

Kolejny superksiężyc według prognoz NASA będzie widoczny 31 stycznia 2037 roku. Określenie środowego zaćmienia Księżyca - "Super Blue Blood Moon" - wzięło się od angielskiego terminu "once in blue moon". Określa się nim coś bardzo rzadkiego, co na język polski można przetłumaczyć jako "od wielkiego dzwonu".

Na zdjęciu: Superksiężyc w Barcelonie, Hiszpania.

W Polsce też można było oglądać superksiężyc

Zjawisko było widoczne też w Polsce, choć tylko w ostatniej fazie zaćmienia. Można było je zobaczyć tuż po godzinie 17.00, gdy nastąpił wschód Księżyca.

Na zdjęciu: Superksiężyc w Stambule, Turcja.

Superksiężyc nad moestem Golden Gate

Na zdjęciu: Superksiężyc w San Francisco, USA.

Więcej o:
Komentarze (30)
Superksiężyc. tak wyglądał w różnych zakątkach świata
Zaloguj się
 • przenajlepszy

  Oceniono 5 razy 5

  "Niebiesko-krwawy Superksiężyc wbrew nazwie nie oznacza zmiany koloru planety na niebiesko-czerwoną."
  to jest na tylu poziomach głupie, że jestem wręcz pod wrażeniem.

 • krzywelustro

  Oceniono 6 razy 4

  Ludzie, nie wierzcie tym zdjęciom.

  To prawda, Księżyc jest w tym okresie stosunkowo blisko Ziemi, ale różnica w wielkości jego widocznego obrazu jest nie tylko niemożliwa do uchwycenia gołym okiem, ale batrdzo trudno mierzalna nawet dla najbardziej precyzyjnego profesjonalnego sprzętu.

  W rzeczywistości mamy tu do czynienia ze znanym od wieków tzw. "złudzeniem księżyca", jednym z typowych, dobrze wytłumaczonych przez fizyków, złudzeń optycznych. Wpiszcie sobie w wyszukiwarkę "złudzenie księżyca", to będziecie wiedzieć więcej.

  A jeśli nie wierzycie, że to Wasze własne zmysły Was oszukują, to zróbcie sobie dwa proste eksperymenty: w czasie pełni, w momencie, kiedy Księżyc będzie sprawiał wrażenie największego (czyli będzie widoczny tuż nad Ziemią):

  1. stańcie do niego tyłem, schylcie się i spójrzcie na niego między własnymi nogami. Nietypowa pozycja sprawi, ze oko nie ulegnie złudzeniu i obraz księżyca, który wtedy zobaczyciem, będzie dokładnie taki sam maleńki, jak tego Księżyca "świecącego" wysoko na niebie w środku nocy.

  2. sfotografujcie go, a potem obejrzyjcie fotografię. Apatrat fotograficzny nie ulega złudzeniom i obraz Księżyca nas zdjęciu też będzie malutki.

  Zdjęcia dołączone do tego artykułu to ewidentnie efekt fotoshopa. Inaczej się nie da.

 • agnrodis

  Oceniono 3 razy 3

  Zdjecia - super!!!!!!!!!!!!!!!!! I najlepiej sie na nich skupic, a nie na komentarzach.

 • avensis77

  Oceniono 3 razy 3

  O dwoch takich co ukradli superksiezyc.

 • xyphaxer

  Oceniono 2 razy 2

  San Francisco?

 • monoekann

  Oceniono 2 razy 2

  'Niebiesko-krwawy Superksiężyc wbrew nazwie nie oznacza zmiany koloru planety na niebiesko-czerwoną. '
  tak serio?

 • krzywelustro

  Oceniono 2 razy 2

  Ludzie, nie wierzcie tym zdjęciom.
  To znane pod wieków tzw. "złudzenie księżyca", jedno z typowych, dobrze wytłumaczonych przez fizyków, złudzeń optycznych.
  Wpiszcie obie w wyszukiwarkę "złudzenie księżyca", to będziecie wiedzieć więcej.
  A jeśli nie wierztycie, że to Wasze własne zmysły Was osz

 • Sekretarz Redakcji

  Oceniono 2 razy 2

  "Blue blood" oznacza królewski, szlachetny (patrz błekitna krew), a nie niebiesko-krawawy....

 • loneman

  Oceniono 1 raz 1

  Plaska Ziemia, kosmici na Ksiezyu i inne bzdury a ja mam powazne bo "katopatriotyczne" pytanie - co widzieli w nim Jacek i Placek chcac go ukrasc bo jedno pewne - chcieli tez zaorac i zniszczyc co by tam znalezli, oby nie mieszkancow bo na bank podzieliliby los ofiar konkwisty....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX