'Jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko sklonowania ludzi'. Poznajcie Zhong Zhong i Huo Huo

Klonowano już owce, psy, koty, woły i jelenie. Teraz chińscy naukowcy po raz pierwszy w historii sklonowali przedstawiciela ssaków naczelnych. Oto Zhong Zhong i Huo Huo
China Cloned Monkeys China Cloned Monkeys Sun Qiang and Poo Muming / AP / AP

Pierwszy sklonowany naczelny

Chińscy badacze poinformowali w środę, że udało im się sklonować małpę. To pierwszy przypadek, gdy do klonowania ssaka naczelnego użyto tej samej techniki, z pomocą której sklonowano słynną owcę Dolly - informuje New York Times. Co ciekawe, przez wiele lat uważano, że choroba i śmierć owcy związana była z faktem, że była sklonowana. Sekcja zwłok jednak wykazała, że owca zmarła z powodu raka płuc, wywoływanego przez wirus. Choroba ta jest bardzo powszechna wśród owiec.

China Cloned Monkeys China Cloned Monkeys Jin Liwang / AP

Użyto komórek z płodu małpy

Naukowcom udało się stworzyć dwa makaki, nadano im imiona Zhong Zhong oraz Hua Hua. Małpki urodziły się w Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju. Zwierzęta są identycznymi bliźniętami. Makaki zostało sklonowane z komórek małpiego płodu. 

Cloned Monkeys Cloned Monkeys Qiang Sun, Mu-ming Poo / AP / AP

Wcześniej klonowano koty, psy, króliki i woły

Ponad 20 lat temu podczas klonowania Dolly użyto komórek, które zostały na 6 lat zamrożone. Wcześniej wielu naukowców sądziło, że taki sposób klonowania nie jest możliwa bez zabrania komórek dorosłym osobnikom i "przywrócenia ich do pierwotnego stanu". Mimo wszystko naukowcy próbowali. Dotychczas udało się stworzyć klony 23 osobników ssaków, m.in.: koty, psy jelenie, konie, króliki, szczury, muły oraz woły.

China Cloned Monkeys China Cloned Monkeys Jin Liwang / AP

Próbowano już wcześniej

- To pierwszy ssak naczelny, który został sklonowany - powiedział dr Leonard Zon, dyrektor programu komórek macierzystych w Szpitalu Dziecięcym w Bostonie. - Teraz jesteśmy bliżej ludzi, niż kiedykolwiek byliśmy. To stawia pytanie, gdzie chcemy teraz pójść - dodał. Próby sklonowania ssaka naczelnego były podejmowane wcześniej, technika też nie jest nowa.

China Cloned Monkeys China Cloned Monkeys Sun Qiang and Poo Muming / AP / AP

Do klonowania ludzi jeszcze daleko

Oczywiście daleko jeszcze do klonowania ludzi. Sami chińscy naukowcy przyznali, że ich technika raczej nie sprawdziłaby się przy klonowaniu człowieka.  Wśród samych naukowców pojawiają się też oczywiste wątpliwości etyczne.

Więcej o:
Komentarze (34)
Po raz pierwszy sklonowano małpy. Sukces chińskich naukowców
Zaloguj się
 • rasta-mw

  Oceniono 12 razy 10

  Skoro można małpkę sklonować to i człowieka. Naukowcy nie chcą tego głośno przyznać, bo zaraz spadnie na nich fala hejtu konserwy.

 • megamaciej

  Oceniono 11 razy 9

  Podobno tuż po wojnie prowadzili eksperymenty z klonowaniem kaczek, ale dostało się ludzkie DNA i nieudane efekty badań gdzieś porzucono.

 • walkirrr

  Oceniono 7 razy 7

  człowieka juz pewnie sklonowano w jakims wojskowym laboratorium, poza tym Azjaci inaczej podchodzą do humanizmu i praw człowieka, dobro ogółu stawiają wyżej niż prawa jednostki

 • czarna_zoska

  Oceniono 6 razy 6

  O matko zeby tylko nie sklonowali Jarka!

 • wujekdolf

  Oceniono 8 razy 6

  zwracam się z uprzejmą prośbą w trosce o następne pokolenia Chińczyków - nie nadawajcie im imion lech i jarosław bo pomijając fakt że jako młode małpki fajnie wyglądają (nie mają "bruzd poinvitrowych") mogą z nich wyrosnąć niezłe ziółka.

 • spyderman2

  Oceniono 10 razy 6

  sklonować TW jarosława Balbinę aby każde pokolenie miało czerwonego komucha

 • swietyszczur

  Oceniono 7 razy 5

  Religianci zapluja sie z wscieklosci . Brawo Kitajce

 • fduczyc

  Oceniono 7 razy 5

  a gdzie bruzdy po in vitro?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX