Jest pierwsza ofiara 'zawieszenia rządu' w USA. Statua Wolności zamknięta dla turystów

Amerykańskie władze nie porozumiały się ws. budżetu. Od soboty trwa 'shutdown', czyli zawieszenie działalności rządu federalnego. Pierwszą ofiarą jest Statua Wolności, która przez brak środków została zamknięta dla turystów.
Statua Wolności zamknięta przez shutdown Statua Wolności zamknięta przez shutdown Fot. Mary Altaffer

Brak porozumienia ws. budżetu

Kongres nie osiągnął porozumienia w sprawie budżetu, dlatego zawieszono działanie instytucji rządowych. To tak zwany "shutdown". Biuro prezydenta Donalda Trumpa w sobotę o 6 rano wydało oświadczenie o braku porozumienia. Winą za kryzys budżetowy obarczono Partię Demokratyczną.

Statua Wolności zamknięta przez shutdown Statua Wolności zamknięta przez shutdown Fot. Mary Altaffer

Biały Dom: "Przedłożono politykę nad bezpieczeństwo narodowe"

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders powiedziała, że naciski Demokratów na objęcie ochroną nielegalnych imigrantów, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych jako dzieci, uniemożliwiły porozumienie. "Dzisiaj przedłożono politykę nad bezpieczeństwo narodowe i możliwość służenia wszystkim Amerykanom" - podkreśliła Sarah Sanders. To samo Demokratom zarzucił Donald Trump. Oczywiście na Twitterze.

- Demokraci są bardziej skupieni na kwestiach nielegalnych imigrantów niż na bezpieczeństwie kraju. Mogliśmy się porozumieć, ale zamiast tego wybrali "shutdown" - napisał prezydent USA.

Statua Wolności zamknięta przez shutdown Statua Wolności zamknięta przez shutdown Fot. Mary Altaffer

Spór o "dreamersów"

Partie podzielił program DACA, który po decyzji prezydenta Trumpa zakończy się 5 marca. Demokraci chcą, by w zamian za poparcie budżetu, Republikanie pozytywnie załatwili sprawę "dreamersów" czyli nielegalnych imigrantów, którzy są chronieni przed deportacją przez dotychczasowe przepisy. Republikańscy senatorowie odpowiadają, że chcą rozmawiać w sprawie DACA, ale niezależnie od negocjacji budżetowych

Statua Wolności zamknięta przez shutdown Statua Wolności zamknięta przez shutdown Fot. Mary Altaffer

Statua była centrum imigracyjnym

Statua Wolności i centrum muzealne na wyspie Ellis, które w weekend zostały zamknięte z powodu braku środków, przez lata działały jako centrum imigracyjne. W latach 1892-1954 przez jej drzwi do USA przeszło 12 mln imigrantów.

Turyści, którzy wykupili bilety wstępu przez internet są rozczarowani. W sobotę kasy przez cały dzień były zajęte zwrotami pieniędzy.

Statua Wolności zamknięta przez shutdown Statua Wolności zamknięta przez shutdown Fot. Mary Altaffer

Półtora miliarda dolarów strat przez jeden dzień "shutdownu"

W związku z weekendem, "shutdown" nie jest na razie odczuwalny. Większość federalnych instytucji jest zamknięta. Większość tych, które działają w weekend, jak parki narodowe, były otwarte.


Jeśli jednak senatorom nie uda się porozumieć do poniedziałku, zaczną się problemy. Ponad 850 tysięcy cywilnych pracowników rządu federalnego dostanie bezpłatny przymusowy urlop. Według szacunków, jeden dzień zawieszenia działalności rządu federalnego przynosi straty w wysokości półtora miliarda dolarów.

Więcej o:
Komentarze (55)
USA: Statua Wolności zamknięta dla turystów. Przez brak pieniędzy
Zaloguj się
 • dwa_grosze

  Oceniono 6 razy 2

  W latach 1892-1954 przez drzwi wyspy Ellis preszlo 12 mln imigrantow - jak podaje artykul - a w czasach obecnych bez drzwi do Ellis, USA pryjmuja okolo miliona legalnych imigrantow kazdego roku:)

 • kocurxtr

  Oceniono 3 razy 1

  nie ma kasy - nie ma wolności ...

 • titta

  Oceniono 5 razy 1

  Polityke? Czy jakosc zycia i los rodzin to 'polityka'? Szydercy udjacy chrzrscijan.

 • dziadekjam

  Oceniono 17 razy 1

  "Według szacunków, jeden dzień zawieszenia działalności rządu federalnego przynosi straty w wysokości półtora miliarda dolarów."
  ======================================================================================================
  Skoro dzialalność tych urzędów jest tak wysoce dochodiwa, to po diabła im kasa z budżetu? :-)

 • brzucho-prezesa

  Oceniono 8 razy -2

  Nie rozumiem i nigdy nie zrozumiem, jak można wierzyć w tak kretyńskie tłumaczenia. Mają większość w kongresie, mają prezydenta... Jak mogą obwiniać Demokratów o swoje błędy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX