'Ogień ma je oczyścić'. W tym hiszpańskim miasteczku od 500 lat rozgrywają się sceny jak z Apokalipsy

W San Bartolome de Pinares dosiadający koni jeźdźcy, niczym jeźdźcy z Apokalipsy, przeskakują przez płonące stosy. Uczestnicy festiwalu Luminarias wierzą, że ma to uchronić zwierzęta przed chorobami. Przeciwko tej tradycji protestują obrońcy praw zwierząt.

Wiara w oczyszczenie

Organizowany od blisko 500 lat festiwal Luminarias w hiszpańskim San Bartolome de Pinares odbywa się w wigilię dnia św. Antoniego Pustelnika - uznawanego za patrona zwierząt. Uczestnicy widowiska uważają, że konie, które przeskoczyły przez płomienie specjalnie skonstruowanych ognisk, w nadchodzącym roku nie zapadną na żadne choroby.

Strzeże konie i bydło przed zarazą

Święty Antoni, pustelnik żyjący w III wieku, był czczony m.in. jako patron rycerzy, tkaczy i wieśniaków, a także pasterzy trzody chlewnej, rzeźników i grabarzy. Uważano go za opiekuna zwierząt domowych, szczególnie świń i jego wstawiennictwa wzywano w przypadkach zarazy, trądu i syfilisu. Wierzono, że strzeże przed ogniem i zarazą bydła.

"To po prostu znęcanie się nad zwierzętami"

Od pewnego czasu festiwalowi towarzyszą protesty obrońców zwierząt. Jak przekonuje hiszpańska Animalist Party Against the Mistreatment of Animals walcząca m.in. z corridą Luminarias to kolejny przykład "wyraźnego znęcania się nad zwierzętami". 

"Nigdy nic złego się nie wydarzyło"

Burmistrz miasteczka Maria Jesus Martin Gomez nie zgadza się z takimi zarzutami: Zapewniam, że zwierzęta w ogóle nie cierpią. Na miejscu jest opieka dwóch weterynarzy. Każdego roku przedstawiamy po imprezie dokładny raport. Nigdy nie odnotowaliśmy żadnego incydentu, nic tu się nigdy nie wydarzyło - mówił. 

Więcej o:
Komentarze (15)
Luminarias. Hiszpański festiwal z udziałem koni wywołuje protesty obrońców zwierząt
Zaloguj się
 • popijajac_piwo

  Oceniono 4 razy 4

  Burmistrzu Jesus Maria, taki pomysł mam: niech chłopy z Waszej wsi na golasa przez ogień poskaczą, to na pewno uchroni ich przed chorobami wenerycznymi i biedotą mentalną...

 • captain_planet

  Oceniono 10 razy 4

  Gdy rozum śpi...

 • chi-neng

  Oceniono 5 razy 3

  Uwazam, ze niektore zwyczaje i tradycje hiszpanskie, sa wrecz odrazajace. Nie wiem skad sie bierze zachwyt i chec utrzymywania owych dzisiaj i w przyszlosci.

 • pisyf

  Oceniono 9 razy 3

  Myślałem, że to artykuł o naszych kibicach Prawdziwych Polakach
  i Jasnej Górze zamienionej w piekło czerwonych ogni i dymu

 • siekier35

  Oceniono 3 razy 1

  żeby tak krysia przez stos poskakała...
  oczyściło by to jej ciało ze zbędnych dodatków
  i rozgrzało duszę przed dalszą drogą

 • Suwara Joanna

  Oceniono 8 razy 0

  Tak Tak Maria Jesus lubi ogien inkwizycyjny... to take dobra Hiszpanska tradycja. Byki na arenach tez nie cierpia, bo torreador jest pełen miłosierdzia i Franciszkanizmu.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 5 razy -3

  Przeciwko tej tradycji protestują obrońcy praw zwierząt.

  Jak słyszę 'ekolog' czy 'obrońca praw zwierząt', to chce mi się rzygać.
  takich jest więcej.
  Rzekłbym nawet że duuuuża wiekszość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX