Żył w USA blisko 30 lat, teraz musi rozstać się z żoną i dwójką dzieci. Przez decyzję Trumpa

39-letni ogrodnik pochodzący z Meksyku został deportowany do kraju. Jorge Garcia od blisko 30 lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych, starał się o zalegalizowanie pobytu, jednak bezskutecznie. Zostawił w USA żonę i dwójkę nastoletnich dzieci. Przez najbliższą dekadę nie może pojawić się na terenie Stanów.
Jorge Garcia żegna się z rodziną Jorge Garcia żegna się z rodziną Niraj Warikoo / AP / AP

Powrót do Meksyku

Jorge Garcia przybył do Stanów Zjednoczonych z rodziną jako nielegalny imigrant z Meksyku. Miał wówczas 10 lat. Jak przekonuje rodzina mężczyzny, nie miał żadnych zatargów z prawem, płacił podatki i usiłował zalegalizować swój pobyt w USA. Mieszkał w Detroit.

Jorge Garcia Jorge Garcia Niraj Warikoo / AP / AP

Opóźniona deportacja

Dzięki interwencji Debbie Dingell, członkini kongresu z ramienia Demokratów, udało się przesunąć datę deportacji, by mężczyzna mógł spędzić z rodziną święta. Jego bliscy są amerykańskimi obywatelami.

- Nie chcieliśmy nawet postawić choinki, bo to byłoby za smutne. To było trudne, bo wiedzieliśmy, że w końcu wyjedzie. Wszystko, co mogliśmy zrobić, to zbierać wspomnienia - mówi w rozmowie z dziennikarzami żona mężczyzny, Cindy.

Nie było szansy

Jorge Garcia ze względu na swój wiek nie zakwalifikował się do programu, który pozwala dzieciom nielegalnych imigrantów na pracę i studiowanie w Stanach Zjednoczonych.

- Muszę zostawić moją rodzinę ze świadomością, że będzie im trudno przystosować się do nowej sytuacji. Nie wiadomo, jak długo mnie tu z nimi nie będzie - stwierdził mężczyzna.

Donald Trump Donald Trump Fot. Andrew Harnik / AP Photo

Administracja Trumpa mówi "nie"

Z groźbą deportacji Garcia zetknął się już w 2009 r., ale dzięki przychylności administracji poprzedniego prezydenta Baracka Obamy mężczyzna mógł nadal przebywać w Stanach Zjednoczonych.

Wszystko zmieniło się jesienią ubiegłego roku. Otrzymał decyzję o deportacji, która była rezultatem polityki urzędników Donalda Trumpa. Amerykański prezydent już podczas kampanii wyborczej zapowiadał, że będzie walczył z nielegalnymi imigrantami, głównie z Meksyku.

Urzędnicy: Wszystko zgodnie z prawem

Khaalid Walls, rzecznik biura zajmującego się imigrantami, oświadczył, że rząd federalny miał prawo deportować Garcię. 

- Wszyscy, którzy łamią przepisy imigracyjne, mogą podlegać zatrzymaniu, aresztowaniu lub usunięciu ze Stanów Zjednoczonych - stwierdził urzędnik.

Więcej o:
Komentarze (310)
Jorge Garcia musi opuścić USA. Wszystko przez decyzje Donalda Trumpa
Zaloguj się
 • polsilver100

  Oceniono 58 razy 28

  A teraz niech Trump bierze się za Poltoni i Górolów co to 40 lat tam siedzą i nawet języka nie znają.

 • f1909

  Oceniono 35 razy 17

  Bez tych ludzi ( super ciężko harujących ) nie będzie kto miał przykleić kafelka do ściany czy wysmołować dachu !?
  A tak a propos nigdy nie widziałem żebrzącego meksykanina w LA za to wielu czarnych i białych ! -- Ci ludzie naprawdę ciężko pracują !!!

 • alex.schmid

  Oceniono 18 razy 10

  W USA nawet jesli jesteś nielegalnie a weźmiesz ślub z obywatelem USA to bez problemu zalegalizujesz pobyt - pod jednym zasadniczym warunkiem - twój przyjazd do kraju musial byc legalny. Jesli przechodzisz przez granice nielegalnie a tak robi ogromna większość Meksykan to nie masz żadnej szansy na legalizacje pobytu. Gość moze miec żal jedynie do samego siebie i własnej głupoty. Jesli juz znalazł żonę obywatelke USA to w jego przypadku powinien wyjechać ze Stanów wziac z nią slub w Meksyku i w ciagu kilku miesięcy dostalby Green Card, ale że głupi to ma co chciał.

 • thadd

  Oceniono 8 razy 8

  Kiedys w Kandzie polska rodzina probowala zyc nielegalnie, on mial swoja firme, zona pracowala dzieci chodzily do szkoly. Przyszedl jednak czas deportacji. Polonia i polskie koscioly robili wszystko by nie dopuscic do wygnania. Na prozno. Prawo to prawo. Deportowali cala rodzine.. Na tym polega przestrzeganie prawa.

 • agnrodis

  Oceniono 18 razy 8

  Zona Trumpa tez byla nielegalnie w USA!!!!!!!!!!!!! Co za oszust i hipokryta z ego typa!!!!!!!!

 • agnrodis

  Oceniono 8 razy 6

  Meksykanin powinien poradzic sie Melanii Trump,bo ona wie najlepiej jak zostac w usa po nielegalnym pobycie!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • chumski

  Oceniono 7 razy 5

  Trump = Kaczyński

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX