Kalifornia przestaje być rajem na ziemi. Oprah Winfrey pokazuje posiadłość po kataklizmie

Najpierw wielkie pożary, teraz lawiny błotne. Kalifornia, która do niedawna kojarzyła się z rajem i amerykańskim snem, dziś przeżywa dramat. Kilkanaście osób zginęło, jest wielu rannych. Kilkadziesiąt osób jest zaginionych. Trwa akcja ratunkowa. Oprah Winfrey pokazała swoją posiadłość po kataklizmie.
Kalifornia. Lawiny błotne Kalifornia. Lawiny błotne DigitalGlobe News Bureau via AP

Oprah Winfrey wśród poszkodowanych

Zniszczenia dotknęły gwiazdę amerykańskiej telewizji, Oprah Winfrey, która ma posiadłość w Montecito.

Dziękuję wszystkim za modlitwy i troskę. Moja posiadłość ma się dobrze. Trochę błota i zniszczeń. To jest niczym w porównaniu z tym, przez co przechodzą moi sąsiedzi

- napisała Oprah Winefrey pod filmem umieszczonym na Facebooku.

Tutaj kiedyś był płot. Tam jest dom sąsiadów, kompletnie zdewastowany. Wszędzie leżą drzewa

- pokazywała do kamery Winfrey.

Na zdjęciu powyżej z kolei widać, jak wyglądały tereny przed zdjęciem lawin błotnych i po kataklizmie.

Lawiny błotne w USA Lawiny błotne w USA Fot. Daniel Dreifuss

Kilkanaście ofiar lawin błotnych w USA

Tragedia mieszkańców Kalifornii, na którą wskazała Oprah, to skutek lawin błotnych. Do tej pory co najmniej 18 osób zginęło w południowej części stanu. Do lawin doszło po gwałtownych opadach deszczu w rejonach, które w ubiegłym miesiącu pustoszyły pożary lasów.

Kalifornia. Lawiny błotne Kalifornia. Lawiny błotne Fot. Marcio Jose Sanchez / AP Photo

Najbardziej ucierpiało Montecito

Większość z 18 ofiar lawin błota pochodzi z 9-tysięcznej miejscowości Montecito zamieszkanej przez wiele gwiazd kina i telewizji. Błoto zalało tam 500 domów, z czego 60 zostało całkowicie zniszczonych. Ekipy ratunkowe z psami przeszukują tamtejsze domy w poszukiwaniu zaginionych.

Kalifornia. Lawiny błotne Kalifornia. Lawiny błotne Fot. Marcio Jose Sanchez / AP Photo

Zaginionych poszukuje 500 ratowników

Dwadzieścia osiem osób zostało rannych, z czego cztery są w stanie krytycznym. W akacji poszukiwania 43 zaginionych bierze udział około 500 ratowników. Poszukują oni ciał, wbijając w błoto metalowe tyczki. Rodziny z niepokojem czekają na wieści o bliskich.

Lawiny błotne w USA Lawiny błotne w USA Fot. Marcio Jose

Ulicami płynęły fale błota

Osuwająca się ze zboczy górskich ziemia i płynąca ulicami fala błota zniszczyła dziesiątki domów. Wielu mieszkańców Kalifornii zostało uwięzionych w budynkach do których nie można było dojechać z powodu zablokowanych dróg.

Niesamowite nagranie ze schodzącą lawiną

Kalifornia. Lawiny błotne Kalifornia. Lawiny błotne Fot. Marcio Jose Sanchez / AP Photo

Potrzebne były helikoptery

Ponad 50 osób ewakuowano helikopterami z dachów domów. Niektórzy utknęli w błocie samochodami.

Próbowałem wyjechać z błota ale utknąłem. Silnik zaczął mi dymić więc otworzyłem drzwi i wysiadłem w błoto do kolan - mówił w telewizji NBC mieszkaniec Malibu Devin Luna.
Lawiny błotne w USA Lawiny błotne w USA Fot. Mike Eliason

W grudniu pożary, teraz błoto

Osunięcia ziemi w południowej Kalifornii to pośredni skutek potężnych pożarów w grudniu ubiegłego roku. Zniszczyły one drzewa i krzewy, które byłyby w stanie zablokować błoto, powstałe w tych rejonach w wyniku poniedziałkowych intensywnych opadów deszczu.

Lawiny błotne w USA Lawiny błotne w USA Fot. Marcio Jose

Władze Kalifornii ostrzegały przed lawinami

Władze Kalifornii przez kilka dni ostrzegały w mediach społecznościowych przed możliwością lawin i osunięć ziemi, ale tylko 10-15 procent mieszkańców zagrożonych terenów opuściło domy. Gdy we wtorek nad ranem rozesłano na telefony komórkowe komunikat alarmowy, na ewakuację było już za późno.

Więcej o:
Komentarze (87)
Kalifornia. Lawiny błotne dewastują stan USA
Zaloguj się
 • zec

  Oceniono 20 razy 14

  Za modlitwy dziękują, pewnie poskutkowały?
  Nieszczęściem tych ludzi jest to, że nie potrafią powiązać skutków z przyczynami.

 • Oceniono 29 razy 11

  Żal patrzeć jak amerykański sen obraca się się amerykański koszmar. Kiedyś złoto dzisiaj błoto. Rozhuśtana natura upomina się o swoje a człowiek może się tylko przyglądać. Ciekawe czy Amerykanie analizują w jaki sposób styl ich życia, stosunek do przyrody przekłada się na to co ich teraz spotyka.

 • asperamanka

  Oceniono 16 razy 10

  To, że zginęło kilkadziesiąt osób, to tragedia. To, że z błotem spłynęły domy jakichś gwiazdek, to się ma prawo zdarzyć, i z tego powodu Kalifornia nie przestaje być "rajem" klimatycznym.

  W pobliżu Europy niemal identyczne do kalifornijskich warunki naturalne i klimatyczne ma Maroko - podobna powierzchnia i liczba ludności, taki sam klimat śródziemnomorski o suchym lecie i deszczowej zimie o podobnej ilości opadów, tak samo wzdłuż wybrzeża płynie zimny prąd łagodzący klimat, podobne pasmo górskie wzdłuż wybrzeża o górach podobnej wysokości, i pustynie za górami. Warunki sejsmiczne na styku płyt tektonicznych i trzęsienia ziemi też podobne.

  I w Maroku się nie słyszy co chwila o katastrofach z ofiarami, o pożarach lasów, błotnych lawinach z ofiarami, itp. Wiecie dlaczego? Bo w Maroku miejscowi nie nastawiali kartonowych domków na zboczach gór z których wykarczowali lasy, tylko mieszkają z uwzględnieniem miejscowych warunków, a w Kalifornii w pogoni za zyskiem deweloperzy doprowadzili do suburbanizacji miast nie licząc się z otoczeniem. Tylko tyle.

  Jeśli się nie szanuje przyrody, to ma się skutki. Ale Kalifornia od tego rajem być nie przestaje.

 • gorzki_pl

  Oceniono 5 razy 5

  przeczuwam napływ używanych pojazdów z USA do Polski

 • zenonczyk

  Oceniono 5 razy 5

  Zachłanność ludzka, nie liczenie się z przyrodą prowadzi do takich skutków. Przez ten "Raj na Ziemi " przechodzą uskoki tektoniczny powodujące częste trzęsienia ziemii. Mieszkancy doskonale o tym wiedzą. Ludzka tragedia Kalifornii dopiero przed nią. Może nastąpić za miesiąc, może za rok a może za 100 lat. Nie wiadomo na które pokolenie trafi.

 • brylant1

  Oceniono 9 razy 5

  To są domy czy domki z kart (papier dykta) - nie dziwota że trochę błotka i "domki"płyną. Swoją drogą "gwiazdy" z kasą a mieszkają jak menele w tekturze...

 • swietyszczur

  Oceniono 9 razy 5

  Zmiany klimatyczne juz daja w d...upe Amerykanom . Polowa jankesow wierzy ze ziemia jest plaska a druga polowa ze globalne ocieplenie to zart .

 • nietyp

  Oceniono 6 razy 4

  Rabowanie planety z czego się tylko da, i niekontrolowany przyrost naturalny, bo "kościółek" musi mieć więcej baranów zniszczy nie tylko Kalifornie... To tylko kwestia czasu. Nieodległego czasu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX