Święci Mikołajowie przeciwko wojsku. Konflikt między Palestyną a Izraelem trwa

Wściekli Palestyńczycy przebrali się za świętych Mikołajów i ruszyli na izraelskie wojsko. Do starcia doszło na Zachodnim Brzegu w Betlejem. Od kiedy Donald Trump uznał Jerozolimę stolicą Izraela, na Bliskim Wschodzie trwają zamieszki.
Palestyńczycy przebrani za świętych Mikołajów starli się z izraelską policją Palestyńczycy przebrani za świętych Mikołajów starli się z izraelską policją Fot. Nasser Shiyo / AP

Najbardziej sporny teren świata

Jerozolima to jeden z najbardziej spornych na świecie terenów. Zachodnia część miasta jest siedzibą izraelskich władz, ale wschodnia, okupowana przez Izrael od 50 lat, a formalnie należąca do Arabów, jest przez Palestyńczyków uznawana za stolicę ich przyszłego państwa. Stare Miasto jest miejscem świętym zarówno dla żydów, muzułmanów, jak i chrześcijan.

Tel Awiw dla pokoju

By nie zaostrzać konfliktu na Bliskim Wschodzie, ambasady innych państw są zlokalizowane w Tel Awiwie. Tak samo było z ambasadą amerykańską. Sytuacja była skomplikowana - w 1995 roku Kongres podjął decyzję o przeniesieniu placówki do Jerozolimy, jednak kolejni prezydenci USA - by nie zaostrzać konfliktu - co pół roku podpisywali dokument, który tę decyzję opóźniał. Donald Trump jeszcze w kampanii wyborczej obiecał, że przeniesie amerykańską ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy, jednocześnie uznając ją za stolicę Izraela. Decyzję podjął 6 grudnia br.

"USA nie są uczciwym mediatorem"

W specjalnym orędziu na Boże Narodzenie do chrześcijan prezydent Autonomii Palestyńskiej powiedział, że Stany Zjednoczone postawiły się po jednej stronie konfliktu, dlatego Palestyńczycy nie przyjmą już żadnego amerykańskiego planu pokojowego. Słowa te Mahmud Abbas powtórzył w czasie spotkania z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem w Paryżu. "Po decyzji prezydenta Trumpa Stany Zjednoczone nie są już uczciwym mediatorem w procesie pokojowym. Nie zaakceptujemy już żadnego planu z USA, które są stronnicze i łamią prawo międzynarodowe" - oświadczył Abbas.

Palestyńczycy przebrani za świętych Mikołajów starli się z izraelską policją Palestyńczycy przebrani za świętych Mikołajów starli się z izraelską policją Fot. Nasser Shiyo / AP

Bliski Wschód w ogniu

Z powodu decyzji Donalda Trumpa na Bliskim Wschodzie wybuchły zamieszki, które trwają do dzisiaj. Hamas wezwał do kolejnej intifady. W starciach rannych zostało kilkaset osób, dwie w Strefie Gazy zginęły. Izraelskie władze wysłały na ulice miast na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie tysiące żołnierzy i policjantów.

Palestyńczycy przeciwko izraelskiemu wojsku w Betlejem Palestyńczycy przeciwko izraelskiemu wojsku w Betlejem Fot. Nasser Shiyo / AP

ONZ krytykuje, Izrael opuszcza UNESCO

Decyzję Donald Trumpa skrytykował ONZ. Organizacja sprzeciwiła się w piątek decyzji amerykańskiego prezydenta i podjęła rezolucję w tej sprawie. ONZ wezwał USA do wycofania się z uznania Jerozolimy za stolicę Izraela. Z kolei w piątek izraelskie władze ogłosiły, że kraj wychodzi z UNESCO, Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury. Powód przedstawił rzecznik izraelskiego MSZ, Emmanuel Nahshon. Są nim "próby organizacji, zmierzające do wyrugowania żydowskiej historii z izraelskiej ziemi". 

Izrael wychodzi z UNESCO. Za "próby zmierzające do wyrugowania żydowskiej historii"

Więcej o:
Komentarze (53)
Święci Mikołajowie przeciwko wojsku. Konflikt między Palestyną a Izraelem trwa
Zaloguj się
 • Harald Wessling

  Oceniono 16 razy 12

  Jerozolima była centrum religijnym, kulturowym, politycznym, gospodarczym i militarnym Izraela już 3000 lat temu. Potem zarządzali nią Rzymianie, Arabowie, Chrześcijanie,Turcy, Brytyjczycy – ale to raczej żydowskie miasto. Przecież my naszego Krakowa też nie oddamy, ani Niemcom, ani Rosjanom, ani Austriakom, którzy się tam okresowo pałętali.

 • as.pik

  Oceniono 18 razy 10

  W tej chwili w Jerozolimie jest więcej dziennikarzy, którzy polują na zdjęcia "wściekłych Palestyńczyków" robiących zadymy, niż samych zadymiarzy. Lewicowe media przepowiedziały, że będą się straszne rzeczy działy, bo Trump przestał się poddawać palestyńskiemu szantażowi i teraz szukają potwierdzenia dla swoich proroctw.
  A w rzeczywistości niewiele się dzieje i niewiele się stanie. Palestyńczycy rytualnie trochę potupią i się uspokoją, bo jakie mają wyjście?

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 16 razy 8

  1/ Palestyna to miejsce "od zawsze" żydowskie. Oni są u siebie. Arabowie mają do tych terenów takie prawa jak Polacy do Moskwy, którą też kiedyś zajęli.
  2/ Arabowie zamieszkujący Palestynę zawsze odrzucali możliwość ustanowienia własnego państwa. Warunki ze strony Świata i Izraela były dwa - uznanie Państwa Izrael i porzucenie terroryzmu!!! Arafat i reszta arabskich terrorystów uznawali i uznają te warunki za niemożliwe do spełnienia.
  3/ Arabscy mieszkańcy Palestyny są dla ich arabskich braci jak trędowaci. Zasłużyli na to antypaństwowymi ekscesami w Jordanii i Libanie.
  4/ Dla Europejczyków, Amerykanów Arabowie mieszkający na terenie Palestyny kojarzą się zabijaniem sportowców na Olimpiadzie w Monachium, zabiciem Amerykanina na wózku inwalidzkim na porwanym statku "Achille Lauro, z porwaniami samolotów i niezliczonymi aktami terroru! Nawet skojarzeniem jest to, że Arabowie na terenie Palestyny potrafili celowo brukować drogi żydowskimi nagrobkami co znalazło swój symboliczny kontekst w jednej ze scen w polskim filmie "Pokłosie".

 • smizycki

  Oceniono 9 razy 7

  Jeszcze 100 lat temu w Jerozolimie mieszkało kilkuset Żydów. Za sto lat będzie tam mieszkało kilkuset Palestyńczyków. Nie piszcie o historycznych racjach.Zawsze zwycięża siła. Gdyby nie wybuchła I wojna światowa,około roku 1930 na terenie Rzeszy wraz z dawnym zaborem pruskim byłoby kilkuset ludzi identyfikujących się z polskością.

 • rikol

  Oceniono 7 razy 3

  Muzułmanie są zawsze wściekli. Chyba nie jest to dla nikogo zaskoczeniem, że przeszkadza im Boże Narodzenie?

 • dziennikarz12

  Oceniono 13 razy 3

  muzumanie powinni zniknac z powierzchni tej planety!!! a co nastapi juz niedlugo!!!!

 • ferroetigni

  Oceniono 2 razy 2

  "okupowana przez Izrael od 50 lat, a formalnie należąca do Arabów" - co słowo to bzdura. Do 1967 r. Jerozolima należała do Jordanii, która wraz z innymi państwami arabskimi napadła na Izrael w tymże roku. Odpierając napaść Izrael zajął miasto i tzw. Zachodni Brzeg Jordanu. Znamienne, że po układzie pokojowym Jordania zrezygnowała z tych terenów, bo nie chciała mieć u siebie wielusettysięcznej rzeszy niepracujących Arabów z Palestyny, którzy we wrześniu 1970 r. wywołali rebelię, by zamordować króla Jordanii i przejąć w kraju władzę.
  Poza tym Arabowie palestyńscy nie są u siebie, pojawili się tam w VII wieku jako muzułmańscy najeźdźcy z terenów dzisiejszej Arabii Saudyjskiej.
  A protestować i atakować Izrael będą tak długo, jak długo Iran i kraje arabskie będą płacić za to szefom Hamasu i Hezbollahu, dla Arabów ta wojna to biznes, oni nie chcą pokoju.

 • darazetes9898

  Oceniono 7 razy 1

  polacy w jedwabnem wbijali przed stodola Joskowi gwozdzie w glowe i gwalcili jego nieletnia corke dlatego wnuk Joska ktory uciekl ZALOZYL PANSTWO IZRAEL .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX