Szejkowie chcieli zawalczyć z suszą, więc wywołali sztuczny deszcz. Teraz walczą z powodziami

Zjednoczone Emiraty Arabskie zmagały się z suszą. Teraz są nawiedzane przez ulewne deszcze, burze i grad. Pogoda prawdopodobnie zdestabilizowała się dlatego, że władze próbowały wywołać sztuczny deszcz. Robiły to już wcześniej, jednak w tym roku nie wszystko poszło zgodnie z planem.
Dubai, Emiraty Arabskie Dubai, Emiraty Arabskie Fot. Flickr/Lars Plougmann

Deszcz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Deszcze i grad w Zjednoczonych Emiratach Arabskich były tak intensywne, że niezbędna była ewakuacja w dwóch miastach, Al Ain i Fujairah - informuje "The National". Władze kraju wydały ostrzeżenia meteorologiczne, a policja w Dubaju ostrzega kierowców przed deszczem. Radzą właścicielom aut zostawiać swoje pojazdy w wysoko położonych miejscach.

. ????? ?? ?????? #????_??????? #?????????? #???????? #???????

Post udostępniony przez ???? ??????? Fujairah Police (@fujpoliceghq) Gru 16, 2017 at 11:26 PST

Dubai, Emiraty Arabskie Dubai, Emiraty Arabskie Fot. Flickr/ThoroughlyReviewed (www.thoroughlyreviewed.com)

"Zasiewanie chmur"

Destabilizacja pogody prawdopodobnie spowodowana jest wywoływaniem sztucznych opadów deszczu. Ta technika nazywana jest "zasiewaniem chmur". Polega na rozpylaniu w powietrzu substancji, które powodują skraplanie wody. Władze przeprowadzały wiele takich operacji w ostatnich dniach, informuje "The National". To jeden ze sposobów walki z suszą. 

Pustynia Pustynia Fot. Flickr/Globovisión

Zjednoczone Emiraty Arabskie w wodzie

- Spodziewamy się, że więcej deszczu spadnie się w Dubaju i Abu Zabi. Prawdopodobnie większe opady pojawią się też w innych miastach - cytował meteorologa Ahmada Al Kamaliego w sobotę "The National". Jego przepowiednia się sprawdziła i deszcze zalały głównie zachodnie regiony kraju. 

Droga w Emiratach Arabskich Droga w Emiratach Arabskich Fot. Flickr/Michael Theis

Anomalie pogodowe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Ulewne deszcze i grad to zjawiska rzadko spotykane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jednak anomalie pogodowe na tym się nie skończyły. W niektórych miejscach pojawił się nawet śnieg. Mieszkańcy Emiratów robili sobie zdjęcia pośród śniegu na pustyni i chwalili się nimi na Twitterze.

Więcej o:
Komentarze (71)
Emiraty Arabskie: wywoływanie deszczu w czasie suszy
Zaloguj się
 • g.lesio

  Oceniono 22 razy 16

  Jak widać kasa to nie wszystko. Potrzeba też pomyślunku :)))

 • zarnak

  Oceniono 13 razy 13

  Kilka slow wyjasnienia:
  Deszcze w Emiratach Arabskich byly zawsze. Zgadza sie obecnie czesc z nich jest wywolywana sztucznie. Zalewanie terenow nie wynika jednak z wielkich opadow (pada zwykle po 15 minut). Powodem jest natomiast brak kanalizacji deszczowej. Opady sa tak rzadkie i ze koszt jej budowy, utrzymania i oczyszczania z piasku bylby zdecydowanie wyzszy niz zysk.
  Natomiast jesli chodzi o snieg to opady wystepuja jedynie w okolicy Jebel Jeis, jednego z najwyzszych szczytow w okolicy. Temperatura na gorze jest duzo nizsza niz w pozostalej czesci kraju. Zgadza sie, snieg nie pada tu zbyt czesto jednakze jego opady nie sa efektem techologi a natury.

 • acototak

  Oceniono 15 razy 13

  U nas mniej skutecznie.
  wiadomosci.wp.pl/poslowie-pis-beda-modlili-sie-o-deszcz-6031939352605825a

 • omniasol

  Oceniono 9 razy 7

  Jak kto mowia "Kto sieje deszcz zbiera powodz" :-)

 • kotecka1

  Oceniono 19 razy 7

  To zupełnie tak jak w Polsce. Posłowie najpierw zaczęli modlić się o deszcz, bo była susza a potem była powódź. Jak widać durnie wszędzie są podobni.

 • kastoripollux

  Oceniono 6 razy 6

  U nas jak bliźniaki, Edgar i Cymański swego czasu modlili się o deszcz, to przyszła powódź stulecia i okazało się, że należało modlić się tylko o mżawkę.

 • olewca

  Oceniono 5 razy 5

  Teraz kolej na snieg. Kto bogatemu zabroni.

 • starszy-65

  Oceniono 7 razy 5

  A ZSRR kiedyś chciał zmienić klimat w Azjatyckiej części z niszczył może Aralskie i otoczenia bo można na Ziemi coś zmienić ale nie można przewidzieć reakcji przyrody no i mamy a podobnie jest z naszą "produkcją gazów cieplarnianych" i też już mamy więcej huraganów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX