Szanse na odnalezienie żywych są już minimalne. Argentyna modli się za marynarzy z 'San Juan'

Wciąż nie udało się odnaleźć zaginionego argentyńskiego okrętu ARA 'San Juan'. Ostatni raz łączność z jednostką nawiązano w zeszłą środę. Rodziny członków załogi nadal mają jednak nadzieję, że ich bliskich uda się odnaleźć - całych i zdrowych.
1 Poszukiwania ARA San Juan Poszukiwania ARA San Juan Fot. Marina Devo / AP Photo

Tydzień bezskutecznych poszukiwań

Na zdjęciu: baza argentyńskiej marynarki wojennej w Mar del Plata na wschodzie kraju. To właśnie tutaj miał przypłynąć okręt ARA "San Juan", który wracał z rutynowej misji w rejonie Przylądka Horn.

Tak się jednak nie stało. Dziś w bazie gromadzą się ludzie, którzy czekają na informację o odnalezieniu jednostki. Na fotografii grupa osób pozdrawia załogę niszczyciela Sarandi, który wyrusza na poszukiwanie okrętu.

2 Poszukiwania ARA San Juan Poszukiwania ARA San Juan Fot. Marina Devo / AP Photo

Z wody i z powietrza

Intensywne poszukiwania - z wody i z powietrza - trwają od sześciu dni. W akcji uczestniczą służby z Brazylii, Wielkiej Brytanii, Chile, Stanów Zjednoczonych i Urugwaju. 

Przed trzema dniami argentyńskie ministerstwo obrony poinformowało, że zarejestrowano siedem nieudanych "połączeń satelitarnych", które mogły być wykonane z zaginionego okrętu. Połączenia miały od 4 do 36 sekund.

Po ich analizie stwierdzono jednak, że źródłem nie jest "San Juan".

3 Poszukiwania ARA San Juan Poszukiwania ARA San Juan Fot. Vicente Robles / AP Photo

44 członków załogi

Na pokładzie ARA "San Juan" jest w sumie 44 członków załogi. Wśród nich - pierwsza argentyńska oficer marynarki wojennej, 35-letnia Eliana Krawczyk.

Ich rodziny i bliscy nie tracą nadziei. Na zdjęciu widać jeden z banerów przyniesiony do bazy w Mar del Plata. Napisano na nim: "Przyjacielu, chcemy ciebie tutaj z powrotem, razem z pozostałą 43".

4 Poszukiwania ARA San Juan Poszukiwania ARA San Juan Fot. Vicente Robles / AP

Jeden z trzech okrętów Argentyny

"San Juan" - okręt podwodny klasy TR-1700 z napędem konwencjonalnym - jest jednym z trzech okrętów podwodnych floty tego kraju. Jednostka została zbudowana w Niemczech i zwodowana w 1983 roku.

5 Poszukiwania ARA San Juan Poszukiwania ARA San Juan Fot. Natacha Pisarenko / AP Photo

Msza w intencji poszukiwań

Początkowo przedstawiciele argentyńskiej marynarki zapewniali, że załoga ma zapasy wody i tlenu na kilkanaście dni. Teraz jednak jej rzecznik Enrique Balbi alarmuje, że zostało niewiele czasu.

Niektórym pozostała już tylko modlitwa. Na zdjęciu: msza w intencji poszukiwań ARA "San Juan" w katedrze w Buenos Aires.

6 Poszukiwania ARA San Juan Poszukiwania ARA San Juan Fot. Vicente Robles / AP Photo

"Krytyczna faza"

- Poszukiwania weszły w fazę krytyczną, ponieważ załodze w środę może skończyć się tlen - powiedział rzecznik marynarki.

- W normalnych warunkach statek ma wystarczającą ilość paliwa, wody, żywności i tlenu, aby działać tygodniami bez pomocy z zewnątrz, o ile co jakiś czas wynurza się na powierzchnię. Jeśli tak nie jest - tlenu wystarcza tylko na siedem dni - tłumaczył Enrique Balbi.

7 Poszukiwania ARA San Juan Poszukiwania ARA San Juan Fot. Marina Devo / AP Photo

Niezidentyfikowany obiekt na dnie

W środę rano polskiego czasu podano informację, że Amerykanie zlokalizowali na dnie Atlantyku "niezidentyfikowany obiekt".

"To może być poszukiwany okręt" - nie wykluczają argentyńskie media. Obiekt ma znajdować się na głębokości 70 metrów, 300 kilometrów od brzegu, na wysokości miasta Puerto Madryn w Patagonii.

Oficjalnie dowództwo marynarki wojennej Argentyny nie potwierdza tych informacji.  

8 Poszukiwania ARA San Juan Poszukiwania ARA San Juan Fot. Vicente Robles / AP Photo

Róże, rysunki i listy

Ogrodzenie bazy w Mar del Plata zmieniło się w ciągu ostatnich dniach nie do poznania. Przychodzący tam ludzie przyczepiają kartki ze zdjęciami zaginionych, swoje listy, różańce czy rysunki namalowane przez dzieci. Pełno jest też argentyńskich flag.

9 Poszukiwania ARA San Juan Poszukiwania ARA San Juan Fot. Natacha Pisarenko / AP Photo

Najgorsze przeczucia

Wielu ma już jednak najgorsze przeczucia. Pozostaje bowiem coraz mniej czasu na odnalezienie załogi żywej.

10 Poszukiwania ARA San Juan Poszukiwania ARA San Juan Fot. Vicente Robles / AP Photo

Ostatnie znane zatonięcie - w 2003 roku

Ostatnie znane zatonięcie okrętu podwodnego miejsce w 2003 roku. Był to należący do chińskiej marynarki wojennej okręt 361. Do jego awarii doszło, gdy jednostka brała udział w manewrach w zatoce Bo Hai u wybrzeży Chin. Zginęło wówczas 70 osób.

Trzy lata wcześniej nie udało się uratować załogi Kurska. Rosyjski okręt podwodny z napędem jądrowym zatonął w 2000 roku. Śmierć poniosło w sumie 118 osób.

Komentarze (78)
ARA San Juan. Poszukiwania okrętu marynarki Argentyny
Zaloguj się
 • krunghtep01

  Oceniono 13 razy 13

  Marnie to widze;gdyby nie bylo jakiegos katastrofalnego zdarzenia to wyslali by na powierzchnie boje z sygnalem umozliwiajacym namierzenie pozycji okretu.

 • chi-neng

  Oceniono 11 razy 9

  Ani na moment nie zaprzestalam zyczyc szukjacym okretu powodzenia i sukcesu odnalezienia zalogi przy zyciu i w zdrowiu.
  Jestem z Wami i Waszymi najblizszymi

 • tinley

  Oceniono 19 razy 9

  Jeśli przeżyją to mają olbrzymie szczęście. Jeśli mapy nie kłamią i okręty poszukiwawcze szukają w odpowiednim miejscu to jest szansa na to że leżą na 100-200m. Kilka km dalej i mamy prawie 3000. Niemniej dalej nie mamy ostatecznej pozycji, jeśłi w ogóle taką da się kiedykolwiek ustalić.
  a zamiast ładować w kościoły i kupować figury maryjek trzeba było te peiniądze przeznaczyć na nowy sprzęt. Jak zwykle u katolików oobłęd utrasta o rangi cnoty a potem jak się świat pali to gwałtu rety Amerykany muszą znow szukać i ratować. Polska to taka Argentyna Europy. Od kryzysu do kryzysu. Od powstań do upadku. I żadnych wniosków z tego

 • villiers

  Oceniono 5 razy 5

  >>>W Południowym Atlantyku został prawdopodobnie znaleziony argentyński okręt podwodny „San Juan”, który zaginął w ubiegłym tygodniu. Jak podaje gazeta Clarin, powołując się na własne źródła, jeden ze statków uczestniczący w akcji ratunkowej odebrał sygnał infrasoniczny potwierdzający obecność pod wodą dużego obiektu metalowego
  Obecnie w kierunku tego rejonu z maksymalną prędkością płynie grupa statków z korwetą „Drammond" na czele, by sprawdzić tę informację. Danych uzyskanych za pomocą hydrolokatora jest za mało do skonkretyzowania znaleziska: czy jest to zaginiony okręt, czy też pozostałości po innym statku, który zatonął wcześniej.
  Gazeta podkreśla, że współrzędne wskazanego miejsca zbiegają się z współrzędnymi miejsca, w którym samoloty marynarki wojennej USA odkryły strefę termiczną (300 km od wybrzeża Argentyny na głębokości 70 m). Przypomniano, że poszukiwania okrętu podwodnego wchodzą w krytyczną fazę, ponieważ zapasu tlenu wystarczy na 7-10 dni.<<<
  przedruk.

 • doomsday

  Oceniono 6 razy 4

  Błąd, pani Krawczyk nie jest pierwszą kobietą oficer Marynarki Argentyny. Ktoś nie zna hiszpańskiego, albo jest mało uważny.
  Krawczyk została pierwszym oficerem kobietą floty okrętów podwodnych.

 • dobrylos

  Oceniono 8 razy 4

  Co do okretu podwodnego Kursk to młodym przypomne ze Rosjanie celowo odrzucili specjalistyczne urządzenia i pomoc USA w ratowaniu marynarzy aby nie ujawnić wyposazenia tego atomowego kolosa.Gdy sie utopili to statek wydobyto.Tajemnica wojskowa jest wazniejsza niż wasze życie...tak jest wszedzie.

 • acototak

  Oceniono 5 razy 3

  Bozia nie da się tak łatwo przebłagać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX