Wojsko w TV zapewniało, że 'nie to jest pucz'. Dzień później nikt nie wie, kto rządzi w Zimbabwe

Gdy wojskie transporty zauważono na ulicach Harare, w mediach zaraz pojawiły się spekulacje o puczu. Z resztą już w poniedziałek armia sugerowała 'interwencję'. Jednak nadal nie do końca wiadomo, co się dzieje. A wystąpienie żołnierza w państwowej telewizji wcale nie jest uspokajające.
1 Wojsko na ulicach stolicy Zimbabwe Wojsko na ulicach stolicy Zimbabwe Fot. AP

W drodze do pracy ludzie mijali uzbrojonych żołnierzy

Gdy na antenie państwowej telewizji umundurowany generał mówi, że 'to absolutnie nie jest przewrót', można mieć uzasadnione wątpliwości, czy własne nie dochodzi do przewrotu. W takiej sytuacji znaleźli się w nocy z wtorku na środę mieszkańcy Zimbabwe.

Część z nich - do czego z resztą zachęcało wojsko - starała się kontynuować normalnie życie. Do pracy szli zablokowanymi przez armię ulicami, mijając zbrojnych żołnierzy i transportery wojskowe. Dziś mija kolejny dzień od momentu, kiedy wojsko przejęło kontrolę (choć zapewnia, że nie przejęło władzy) - i właściwie nikt nie wie, kto teraz rządzi w kraju i co stanie się dalej.

2 Wojsko przejęło kontrolę w Zimbabwe Wojsko przejęło kontrolę w Zimbabwe Fot. Tsvangirayi Mukwazhi / AP Photo

93-letni dyktator w areszcie domowy

Rządzący nieprzerwanie od 37 lat prezydent, 93-letni Robert Mugabe znajduje się w areszcie domowym - twierdzi sąsiedniej Republiki Południowej Afryki Jacob Zuma. Nie wiadomo jednak, czy przebywa w swojej rezydencji Blue Roof (ang. błędny dach), czy gdzie indziej.

Prezydent RPA poinformował, że rozmawiał telefonicznie z Mugabe i że czuje się on dobrze. Nie ma jak dotąd potwierdzenia tych informacji z innego źródła.

"Podjąłem decyzję o wysłaniu tam dyplomaty, który skontaktuje się zarówno z tymi, którzy rozpoczęli całą tę operację, jak i z prezydentem Mugabe" - oświadczył Zuma. 

W drugiej dobie kryzysu Reuters podał, powołując się na źródła wśród lokalnych polityków, że Mugabe nie ma zamiaru oddać władzy - przynajmniej nie przed zaplanowanym na przyszły rok wyborami. - Sytuacja jest patowa. Wojsko nalega, aby prezydent ustąpił przed końcem kadencji - mówi anonimowe źródło.

3 Wojsko przejęło kontrolę w Zimbabwe Wojsko przejęło kontrolę w Zimbabwe Fot. Tsvangirayi Mukwazhi / AP Photo

"Najstarszy dyktator świata"

Po trwającym od kilku dni napięciu politycznym wojsko wyszło na ulice stolicy kraju Harare i przejęło kontrolę nad miastem. Armia pojawiła się m.in. w publicznej telewizji. Dowodzący operacją zarzekają się, że nie jest to pucz, ale zdaniem obserwatorów, w Zimbabwe rozpoczął się wojskowy przewrót.

Mugabe, nazywany najstarszym dyktatorem świata, rządzi Zimbabwe od momentu, kiedy kraj uzyskał niepodległość. Choć był jednym z liderów w wyzwoleniu kraju spod kolonializmu, teraz obwiany jest przez przeciwników m.in. za złą sytuację gospodarczą kraju.

4 Wojsko przejęło kontrolę w Zimbabwe Wojsko przejęło kontrolę w Zimbabwe Fot. Tsvangirayi Mukwazhi / AP Photo

Mugabe zdymisjonował następce i zastąpił do swoją żona

Bezpośredniej przyczyny przejęcia kontroli i uwiezienia prezydenta przez wojsko komentatorzy dopatrują się jednak nie w niezadowoleniu społecznym, lecz w konflikcie o to, kto zostanie następcą 93-letniego prezydenta. Dotąd za następce uznawano wiceprezydenta Emmerson Mnangagwa. Ten został jednak odwołany, a zastąpiła go... 52-letnia żona Mugabe, Grace. 

Mnangagwan uciekł za granice. Jednak jest on weteranem walki o niepodległość i ocenia się, że ma silne poparcie w wojsku. To miało być przyczyną decyzji armii o interwencji. 

5 Wojsko przejęło kontrolę w Zimbabwe Wojsko przejęło kontrolę w Zimbabwe Fot. Tsvangirayi Mukwazhi / AP Photo

Gdzie jest Grace?

Poza sytuacją samego prezydenta, zagadka jest też miejsce pobytu jego żony i potencjalnej następczyni. Wojsko poinformowało jedynie, że 'jego ekscelencja prezydent i rodzina są cali i zdrowi'. Nie sprecyzowano jednak, co z Grace.

Jeszcze w środę pojawiły się doniesienia, że wiceprezydent uciekła do sąsiedniej Namibii. Później inne źródła informowały, że pierwsza dama i wiceprezydent w jednej osobie rzeczywiście jest za granicą, jednak nie uciekła, lecz przebywa tam w ramach zaplanowanej wcześniej wizyty.

Jednak władze Namibii zaprzeczyły, że przebywa ona na terytorium kraju. Przebywający obecnie w RPA dziennikarz Trevor Ncube (który był krytykiem Mugabe i wyjechał z Zimbabwe) pisał z kolei, ze wg. jego źródeł Grace nie wyjechała, lecz jest w rezydencji Blue Roof wraz z prezydentem.

6 Wojsko przejęło kontrolę w Zimbabwe Wojsko przejęło kontrolę w Zimbabwe Fot. Tsvangirayi Mukwazhi / AP Photo

Wojsko pojawiło się na ulicach w nocy

Największą niewiadomą pozostaje to, kto właściwie rządzi w Zimbabwe i co dalej zamierza zrobić wojsko. Komentarzy spekulują o powrocie odwołanego wiceprezydenta Emmersona Mnangagwego i stworzeniu przejściowego ciała, które rządziłoby do czasu wyborów. Ale nie nie wiadomo, czy Mugabe formalnie ustąpił lub ustąpi ze stanowiska - w swoim jednym komunikacie wojsko wciąż tytułowało go prezydentem.  

Do kraju wrócił też lider opozycji Morgan Tsvangirai - podaje Reuters. To jeszcze bardziej podsyca spekulacje o koncepcji sformowania rządu tymczasowego.

7 Wojsko przejęło kontrolę w Zimbabwe Wojsko przejęło kontrolę w Zimbabwe Fot. Tsvangirayi Mukwazhi / AP Photo

Atmosfera "napięta, ale spokojna".

Brytyjski "The Guardian" pisze o wizytach i rozmowach wojskowych oficjeli z prezydentem. W rozmowy mają też być zaangażowani przedstawiciele kościoła i wysłannicy RPA. Korespondent dziennika opisuje atmosferę w stolicy jako "napiętą, ale spokojną". Wielu mieszkańców ma być raczej pozytywnie nastawionych do działań wojska. 

8 Wojsko przejęło kontrolę w Zimbabwe Wojsko przejęło kontrolę w Zimbabwe AP

"Każda prowokacja spotka się z odpowiedzią reakcją"

W oświadczeniu, wyemitowanym przez państwową telewizję, rzecznik armii twierdzi, że celem działań armii są "kryminaliści z otoczenia prezydenta, dokonujący przestępstw na szkodę społeczeństwa". Wojskowi stwierdzili, że "jeśli pogarszająca się sytuacja polityczna i ekonomiczna nie zostanie rozwiązana, może to doprowadzić do konfliktu". Minister finansów Ignatius Chombo miał zostać aresztowany.

Armia wezwała pozostałe służby państwowe do "współpracy dla dobra kraju", grożąc, że "każda prowokacja spotka się z odpowiedzią reakcją". - Jak tylko ukończymy nasza misję, oczekujemy, że sytuacja wróci do normy - mówił przedstawiciel wojska.  

9 Wojsko przejęło kontrolę w Zimbabwe Wojsko przejęło kontrolę w Zimbabwe Fot. Tsvangirayi Mukwazhi / AP Photo

Bezkrwawe przejęcie władzy

W nocy, kiedy wojsko weszło do miasta, na północy miasta słychać było strzały i eksplozje - donoszą korespondenci z Harare. Nie pojawiły się jednak informacje o jakichkolwiek starciach czy ofiarach.

10 Wojsko przejęło kontrolę w Zimbabwe Wojsko przejęło kontrolę w Zimbabwe Fot. / AP Photo

MSZ odradza podróż do Zimbabwe

Resorty dyplomacji USA oraz Wielkiej Brytanii wydały komunikat dla swoich obywateli przebywających w  Zimbabwe. Apelują o pozostanie w domach lub miejscach pobytu i nie opuszczanie ich "do czasu, aż sytuacja się wyjaśni". Polskie MSZ i ambasada w RPA wydały ostrzeżenie przed podrożą do Zimbabwe ze względu na niestabilną sytuację. 

Komentarze (62)
Zimbabwe. Wojsko na ulicach, nikt nie wie, kto rządzi w kraju
Zaloguj się
 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 14 razy 12

  "Gdy wojskie transporty zauważono na ulicach Harare..."

  Natenczas Wojski chwycił na taśmie przypięty :D

 • barbarella.net

  Oceniono 13 razy 11

  "Wojsko w TV zapewniało, że "to jest pucz".
  "Wojsko w TV zapewniało, że 'nie to jest pucz'."

  No to w sumie jak zapewniało?

  Cudzysłów, apostrof - jeden pies.

  "wg. "?
  Tego skrótu to do emerytury gość nie ogarnie. Co news, to błąd.

  Gdy widzę inicjały tego gościa, to odechciewa się czytać.
  To jakiś uczeń? W klasie pani zadanie domowe w gazeta.pl zadała?

 • kryweg

  Oceniono 13 razy 11

  Szanowna Redakcjo, ten "artykuł" to potworek językowy ! Nie wstyd Wam ?

 • piotrus.pan11

  Oceniono 18 razy 10

  Ja rozumiem, że każdemu zdarza się literówka, choć oczekiwałbym, że przed wrzuceniem tekstu na portal ktoś to sprawdzi i skoryguje. Ale poziom tego tekstu przekracza wszelkie granice. "Wojskie transporty", "ze względy na", "z reszta armia sugerowała interwencję" (komu?!), "czy własne nie dochodzi", "słychać było (...) eksplozja", "ukończymy nasza misję", "w swoim jednym komunikacie" itd. itd. Trudno znaleźć fragment tekstu, który nie jest najeżony literówkami i błędami gramatycznymi. Nie chodzi nawet o to, że absolutnie nikt (z autorem włącznie) nie przeczytał tego tekstu przed jego opublikowaniem. Nawet przeciętnie uzdolniony amator piszący tekst na szybko nie powinien popełnić tylu błędów. Po raz pierwszy zacząłem poważnie wątpić, czy odnowić swoją subskrypcję, bo poziom niechlujstwa w tym tekście jest przerażający.

 • pull_up

  Oceniono 9 razy 9

  "przebywa w swojej rezydencji Blue Roof (ang. błędny dach)"... :-D latego was lubię.

 • rainzug

  Oceniono 9 razy 9

  To automat tłumaczył ?

 • supertiumacz

  Oceniono 8 razy 8

  "Gdy wojskie transporty zauważono na ulicach Harare"?
  "teraz obwiany jest przez przeciwników"?

  Co akapit, to jakiś babol. Nie czytam więcej tych wypocin. To ponad moje siły. Witki opadają.
  Napiszę tylko, że tego tzw. "artykułu" nikt na trzeźwo nie napisał.

 • kzet69

  Oceniono 8 razy 8

  "Blue Roof (ang. błędny dach)" że co proszę? błędna to jest polityka kadrowa portalu zatrudniającego wtórnych analfabetów, teksty na tym portalu jakością coraz bardziej przypominają "wpotylicę" karnowszczaków, taka sama niechlujna polszczyzna i ilość błędów ortograficznych i gramatycznych uniemożliwiająca zaliczenie jakiegokolwiek egzaminu nawet w gimnazjum.... smutne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX