Wszystkie błędy Rosjan. Polski pokaz w odpowiedzi na raport MAK

Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego upubliczniły nagrania rozmów kontrolerów z wieży smoleńskiej. Wykazały również, jakie błędy zrobiła rosyjska strona w czasie lądowania. Kontrolerzy nie korygowali błędnej ścieżki lądowania TU-154M, reagowali za późno na rozwój sytuacji, a pracownicy bazy podawali błędne informacje o pogodzie.
Polska komisja badająca przyczyny wypadku przedstawiła wczoraj w Warszawie stenogramy z wieży w Smoleńsku. Od lewej: Piotr Lipiec, Wiesław Jedynak, Maciej Lasek, szef MSWiA i przewodniczący komisji
Jerzy Miller, Mirosław Grochowski, Robert Benedict i Mirosław Milanowski Polska komisja badająca przyczyny wypadku przedstawiła wczoraj w Warszawie stenogramy z wieży w Smoleńsku. Od lewej: Piotr Lipiec, Wiesław Jedynak, Maciej Lasek, szef MSWiA i przewodniczący komisji Jerzy Miller, Mirosław Grochowski, Robert Benedict i Mirosław Milanowski Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

"Wieża w Smoleńsku popełniła wiele błędów"

Raport MAK ws. katastrofy smoleńskiej został źle przyjęty w Polsce. Wskazywał bowiem, że całą winę za katastrofę ponosi nasz kraj. Dlatego zdecydowano się przedstawić nagrania z wieży kontrolnej, które pokazują, że strona rosyjska jest również częściowo winna tragedii. - Wieża w Smoleńsku popełniła wiele błędów, nie dając wystarczająco dużo wsparcia do lądowania Tu-154M, w ekstremalnie trudnych warunkach. Trudno zrozumieć dlaczego nie ma mowy o tym w raporcie MAK - mówi płk Mirosław Grochowski wiceprzewodniczący polskiej komisji badającej katastrofę smoleńską.

Rozmowy pilotów w czasie próby lądowania samolotu Ił-76 Rozmowy pilotów w czasie próby lądowania samolotu Ił-76 Fot. Gazeta.pl

Widoczność poniżej minimum

Jeszcze przed przylotem Tu-154M na lotnisku próbował wylądować Ił-76. Po drugim nieudanym i ryzykownym podejściu odleciał na inne lotnisko. Kontrolerzy byli bardzo zdenerwowani w tym czasie. Na wieży wielokrotnie padały niecenzuralne słowa. Kontrolerzy mieli problemy z obserwacją samolotu przez mgłę. Widoczność była poniżej minimum lotniska.

Trzeba Polakom powiedzieć, że nie mają po co startować - komentowali.

Jeden ze slajdów prezentacji rozmów w wieży Jeden ze slajdów prezentacji rozmów w wieży Fot. TVP Info

Rosjanie podawali różne dane o pogodzie

Polski Jak-40, który miał lądować przed samolotem prezydenta, dostał informacje pogodowe inne od informacji, które podano iłowi. Podejście Jaka-40 kończy się lądowaniem mimo braku zgody kierownika lotów. Kierownik lotu używa wobec pilota zwrotu: "Mołodiec", co oznacza uznanie za to, że wylądował w tak trudnych warunkach.

Prezentacja lotu samolotu i rozmowy w wieży. Kontrolerzy decydują się pozwolić na zejście Tu-154m na poziom 100 metrów Prezentacja lotu samolotu i rozmowy w wieży. Kontrolerzy decydują się pozwolić na zejście Tu-154m na poziom 100 metrów Fot. TVP Info

Wiedziano o niebezpieczeństwie, jeszcze przed odlotem Tu-154m

Po nieudanym lądowaniu samolotu Ił-76 przeprowadzono rozmowę zastępcy dowódcy bazy z oficerem operacyjnym. Informuje go, że widoczność wynosi zaledwie kilkaset metrów.

 

- Tupolew startował dopiero o 7.27. Niebezpieczna sytuacja z lądowaniem iła miała miejsce, gdy prezydencki samolot stał jeszcze na pasie startowym w Warszawie - mówił Robert Benedict z polskiej komisji badającej wypadek. Ta informacja przekazana do Polski mogła spowodować zmianę decyzji. Można było opracować inny wariant i tym samym być może uniknąć katastrofy.

 

W dodatku mimo zmian pogodowych na Rosjanie decydują się przyjąć prezydencki samolot, według schematu przygotowanego wcześniej. Pojawia się decyzja zastępcy bazy, że ma być realizowana wcześniej podjęta decyzja - tj. pozwolenie na zejście Tupolewa do 100 metrów.

Slajd przedstawiający lot prezydenckiego samolotu Slajd przedstawiający lot prezydenckiego samolotu Fot. TVP Info

Rosjanie mieli niesterylną wieżę

- MAK odnosi się do sterylności kabiny tupolewa, rozmawia się o tym, że w kabinie tupolewa były osoby postronne, a w tej sytuacji na wieży w Smoleńsku zastępca dowódcy bazy, który nie ma uprawnienia do wydawania, czy też do prowadzenia korespondencji radiowej, prowadzi tę korespondencję radiową z tupolewem - mówił podczas prezentacji jeden z ekspertów komisji mjr Robert Benedict. - Czy w takim razie można powiedzieć o sterylności na wieży, jeżeli osoba nieuprawniona wykonuje czynności? - pytał członek polskiej komisji.

Prezentacja rozmów kontrolerów z wieży. Dziwią się, że podawane są złe informacje o pogodzie Prezentacja rozmów kontrolerów z wieży. Dziwią się, że podawane są złe informacje o pogodzie Fot. TVP Info

''Niepoczytalny, czy co?''

Tu-154M dolatuje do lotniska. Piloci dostają informację, że Ił-76 nie wylądował. Kierownik lotów dziwi się, że ktoś z lotniska podaje widoczność 800 metrów, podczas gdy faktycznie wynosiła maksymalnie 200 metrów. - Dlaczego meteo wysyła 800 metrów? Niepoczytalny, czy co? - mówił.

Rekonstrukcja lotu prezydenckiego samolotu Rekonstrukcja lotu prezydenckiego samolotu Fot. Gazeta.pl

Wszystko jest w porządku... oprócz pogody

Gdy Tupolew jest na wysokości 500 metrów i szykuje się do lądowania, zastępca dowódcy bazy melduje, że wszystko jest gotowe na przyjęcie samolotu. Pomija jednak trudne warunki pogodowe. Lotnisko nie jest w stanie przyjąć samolotu.

Przewodnicząca MAK Tatiana Anodina Przewodnicząca MAK Tatiana Anodina Fot. vesti.ru

MAK mylił się ws. lotniska w Smoleńsku

Na konferencji wytknięto również błędy MAK. W swoim raporcie MAK mówi, że realizacja lotu Tupolewa była zgodna ze zbiorem informacji lotniczej Federacji Rosyjskiej. Zbiór informacji lotniczej nie posiada informacji na temat lotnisk wojskowych. Nie ma tam żadnej informacji o lotnisku w Smoleńsku - stwierdził mjr Robert Benedict.

Prezentacja rozmów kontrolerów lotu ze Smoleńska Prezentacja rozmów kontrolerów lotu ze Smoleńska Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Kontrolerzy nie mieli informacji o zapasowym lotnisku

Tupolew podchodzi do lądowania. W tym samym czasie płk Nikołaja Krasnokutski - jak oceniają polscy eksperci - domagał się od swoich przełożonych, żeby podano mu lotnisko zapasowe, gdzie ma wylądować tupolew. Bezskutecznie.

Zastępca dowódcy bazy pozostawia pilotów samym sobą Zastępca dowódcy bazy pozostawia pilotów samym sobą Fot. TVP Info

''Niech sami lecą dalej''

Zastępca dowódcy bazy nie uzyskał od przełożonych potrzebnych mu informacji. - Ten niedobór informacji, ta trudna sytuacja, powoduje, że przyjmuje postawę bierną. Zostawia Tupolewa i załogę na własną odpowiedzialność. Jak mówi: "Niech sami dalej lecą" - relacjonował mjr Benedict.

Samolot zbliża się już do lotniska. Na prezentacji widać również rozmowy pilotów Samolot zbliża się już do lotniska. Na prezentacji widać również rozmowy pilotów Fot. TVP Info

Piloci lecieli na złej ścieżce

Polska komisja stwierdziła, że podejście odbywało się na innej ścieżce, niż ta, którą podał MAK. Samolot leciał początkowo o 130 metrów za wysoko i zboczył o 80 metrów na lewo od trasy lotu. W dodatku kontrolerzy utwierdzali załogę w przekonaniu, że wszystko jest w porządku.

System ostrzegał ''Terrain Ahead'' System ostrzegał ''Terrain Ahead'' Fot. TVP Info

Ciągle za wysoko. ''TERRAIN AHEAD''

O godzinie 8:40:02 pojawia się pierwsza komenda "TERRAIN AHEAD". Piloci nadal lecą na złej ścieżce. O 8:40:10 - kierownik strefy lądowania cały czas podaje, że wszystko jest w porządku. Samolot nadal jest nad ścieżką i o 130 metrów w lewo od prawidłowego kursu. Na 2 kilometry od lotniska samolot znajduje się 20 metrów poniżej ścieżki. Nadal brak reakcji wieży.

Samolot próbował wejść na drugi krąg. Był jednak za nisko Samolot próbował wejść na drugi krąg. Był jednak za nisko Fot. TVP Info

Komenda wieży za późno

Kierownik strefy lądowania podaje komendę horyzont 101. Samolot znajduje się jednak już 70 metrów pod ścieżką. Ta komenda powinna być podana wcześniej - 11 sekund wcześniej. Szybciej manewr wejścia na wyższy, drugi krąg wykonali jednak piloci - 3 sekundy przed decyzją kontrolera. Niestety było już za późno.

Więcej o:
Komentarze (133)
Wszystkie błędy Rosjan. Polski pokaz w odpowiedzi na raport MAK
Zaloguj się
 • marl57

  Oceniono 9 razy 9

  @popmart0 - ja akutar nie tyle nienawidzę / bo to jest przejaw głupoty/
  co maksymalnie stronię od debili, czy to jesteś Ty, czy JK to mi rybka.
  A Tusk akurat prawidłowo trzyma się zboku nie miszakąc rządu ni sejmu do dpraw niższego szczebla - komisji lub prokuratury.
  Rząd nie jest na posyłki panikarzy ani egzaltowanych przegranych kandydatów na prezydenta.

 • bartlomiej4

  Oceniono 7 razy 7

  Wina Rosjan polega na tym, że nie zabronili Kaczyńskiemu lecieć tam, zanim wystartował. Gdyby ten nie przychojraczył pouczając pilotów i tworzac nerwową atmosferę, to by polscy piloci nie spowodowali wypadku i wszyscy by nadal żyli.

 • drugilukasz2983

  Oceniono 9 razy 7

  Jak mogło być inaczej.

  Samolot z jednego, biednego kraju, któremu nic nie wychodzi poleciał do innego dzikiego kraju, który był dziki od zawsze i też mu w sumie nic nie wychodzi. Spotkały się nasze zaniedbania z ich zaniedbaniami. Katastrofa nieunikniona.

 • wicipinski

  Oceniono 6 razy 6

  Myślę, że powoli odkrywcy wielkiego spisku odnoszą zwycięstwo. Powoli przestaje się mówić o wyczynach naszych "orłów" w powietrzu, a wszyscy skupiają się co tu jeszcze by wytknąć Rosjanom, może to że klęli w wieży, może mogli lotnisko zamknąć? Powoli ciężar odpowiedzialności będzie się przesuwał na rosyjską stronę i wierzę, że za 20 lat nasze dzieci mogą się uczyć na lekcjach historii o heroicznej walce ze znienawidzonym wrogiem, bohaterskiej śmierci poległego w tej walce Lecha i kontynuacji tej walki przez Jarosława. Rusofobia bierze górę nad resztkami rozsądku a argumenty są zakrzykiwane przez walecznych "prawdziwych Polaków"

 • ual123

  Oceniono 10 razy 6

  Poraz kolejny próbuje się zrobić aferę z czegoś co wydaje się oczywiste. Główną przyczyną katastrofy było lądowanie w nieodpowiednich warunkach atmosferycznych (jakkolwiek dokładne są przyrządy pomiarowe na pokładzie samolotu). Decyzja o lądowaniu była pochodną presji jaką wywierali na pilotów oficjele (nie wymieniam z nazwiska ani L.K ani gen Błasika ani też p. Kazany).
  Pewnie, że można sprowadzić problem katastrofy do poziomu: "czy gdyby wszystkie lampy na pasie startowym były zapalone a nie co druga, to by do katastrofy nie doszło", ale pytanie czy naprawdę nie mamy na co wydawać pieniędzy podatników? Jakkolwiek by się dyskusja nie potoczyła, to i tak dyskutujemy o trzecio- albo nawet o czwartorzędnych okolicznościach, które występują na (prawie) każdym lotnisku na świecie. A jednak nie każdy samolot kończy na brzozie... Bo przeważnie przy tak kiepskiej widoczności nikt nie podejmuje decyzji o lądowaniu i przeważnie kieruje się na lotnisko zastępcze. Jeżeli ówczesny organizator lotu (kancelaria prezydenta - ?) przewidział możliwość lądowania na lotnisku zastępczym - kiedy miał być taki scenariusz wykorzystany, jak nie przy bardzo kiepskich warunkach atmo?
  Panie Kaczyński, skończ Waść, wstydu oszczędź....

 • teir

  Oceniono 8 razy 6

  Kto personalnie przygotował przelot Tu-154M do Smoleńska z najwyższymi dostojnikami naszego państwa i przewidział lądowanie samolotu pasażerskiego na"Kartoflisku" ? Kto przed lotem sprawdzał stan lotniska i wyposażenie tego lotniska w urzadzenia naprowadzajace do lądowania? Kto chce wmówić,że młody,zdolny Polski lotnik chciał pozbawić życia siebie i 95 pozostałych ludzi? Ten kto przypisuje głównie winę kapitanowi jest chyba chory?

 • blondyn-3

  Oceniono 10 razy 6

  jak dlugo bedzie sie klepac te durnoty jak jest mgla to sie nawet smochodem nie da jechac.
  malo to wypadkow na drogach we mgle.
  a co dopiero samolotem przy widocznosci 200 m jak lotniska nie widac, ja nie raz siedzialem na lotnisku bo lot opozniony z powodu mgly i dlatego nadal zyje.

 • ml2403

  Oceniono 10 razy 6

  Chciałbym, żeby tę katastrofę oceniła jakaś komisja międzynarodowa lub coś w tym rodzaju. Byłby ubaw po pachy, a PiS na pewno stwierdziłby, że przekupili ich Rosjanie.
  To mniej więcej taka historia jak o tym, że głupcy wyszli w śnieżycę w Tatry, a ratownicy nie poszli za nimi by im natychmiast pomóc jak będą spadać. kontrtoler ma pomóc pilotowi, a nie zastępować go. A głupcy z PiS-u, ale także dziennikarze ani słowem nie mowią o tym jakie ci kontrolerzy mieli możliwości. To lotnisko w ogóle nie powinno przyjmować samolotów i Polacy o tym dobrze wiedzieli, tak więc powinni lądować tylko przy absolutnie dobrych warunkach. Rosjanie chcieli się wywinąć od gromów pisuarów, że nie pozwolili prezydentowi z bożej łaski na rozpoczęcie kampanii w Katyniu i wymyślili, że dadzą Polakom spróbować, a ci zobaczą, że się nie da i sami odlecą, ale nie przewidzieli, że mają do czynienia z szaleńcami. Czym można wytłumaczyć próbę lądowania i schodzenie poniżej krytycznej wysokości nie widząc pasa i słysząc ostrzeżenia, że jest się za nisko. Najpierw trzeba winę znaleźć w sobie, a potem mówić o innych. Jeżeli uważamy, że winny jest ten co nie złapał za rękę przechodnia, ktory wbiegł na ulicę i zginął to możemy niektórym pogratulować, ale takich co nam przytakną znajdziemy niewielu.

 • arct

  Oceniono 12 razy 6

  O czym ci ludzie mówią? Toż to kolejna kompromitacja.

  Oskarżają Rosjan, że nie interweniowali w przypadku gdy samolot bylł 120 metrów ponad ścieżką a potem 70 metrów pod.

  Otóż droga komisjo - polski pilot nie kwitował wysokości a Rosjanie nie mają radaru, który by im te wysokość precyzyjnie podał.

  WIęc przestańcie pieprzyć o winie Rosjan jesli nie wiecie co mogli a czego nie mogli podac.

  Po drugie wg instrukcji rosyjskiej, która Polacy POWINNI ZNAC:

  "Zgodnie z podpunktem c) punktu 1 rozdziału AD 1.1-1 AIP FR: „Dowódcy zagranicznych statków powietrznych, wykonujący loty do Rosji podejmują samodzielnie decyzję o możliwości startu z lotniska i lądowania na lotnisku docelowym, z przyjęciem na siebie pełnej odpowiedzialności za podjętą decyzję".

  Więc przestańcie pieprzyć o "sprowadzeniu" do wysokości 100 metrów - wg tej instrukcji to pilot "zagranicznego SP" podejmuje decyzje o podejściu/lądowaniu.

  Tym bardziej, że Polacy nie mówili kiedy będa na wysokości 100 metrów.

  Aha i wyjaśnijcie jeszcze "znafcy z komisji" dlaczego podchodził na radio a nie na barycznym i jaki na to wpływ mieli Rosjanie. Podpowiem - również żaden.

  Za co do cholery bierzecie pieniądze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX