Katastrofa smoleńska, podwójne wybory, wojna o krzyż... Taki był rok 2010

Rok 2010 był bez wątpienia bardzo trudny dla naszego kraju: katastrofa smoleńska, powódź na wiosnę, ciężka zima. Ale były również powody do radości: sześć medali na zimowych igrzyskach olimpijskich, wysoki wzrost gospodarczy i mnóstwo koncertów. Zobacz, najważniejsze wydarzenia mijającego roku.

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 roku był najtragiczniejszym dniem w historii Polski od czasu drugiej wojny światowej. W katastrofie prezydenckiego samolotu TU-154 zginęła elita naszego narodu: para prezydencka, posłowie, senatorowie, wojskowi, duchowni - łącznie 96 osób. Lecieli na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Samolot rozbił się o godz. 8.41 czasu polskiego w lesie przed smoleńskim lotniskiem.

Do dziś nie wiadomo, co było przyczyną tragedii. Na smoleńskim lotnisku panowały trudne warunki pogodowe. Nadal trwają polskie i rosyjskie śledztwa w tej sprawie. PiS chce, żeby dochodzeniem zajęła się międzynarodowa komisja.

Rok 2010 będzie przede wszystkim łączony z tą tragedią. Wpłynęła ona na kolejne wydarzenia: przyspieszone wybory prezydenckie, debatę polityczną, spór o krzyż...

Grób Marii i Lecha Kaczyńskich na Wawelu Grób Marii i Lecha Kaczyńskich na Wawelu Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta

Maria i Lech Kaczyńscy na Wawelu

Ciała Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej spoczęły na Wawelu wśród grobów innych wybitnych Polaków. Miejsce pochówku pary prezydenckiej wzbudziło sporo kontrowersji i protestów. 13 kwietnia pod Kurią Krakowską miała miejsce manifestacja przeciwko pochówkowi pary prezydenckiej. Skandowano: ''Powązki, nie Wawel''.

Bronisław Komorowski i Anna Komorowska podczas wieczoru wyborczego w sztabie PO Bronisław Komorowski i Anna Komorowska podczas wieczoru wyborczego w sztabie PO Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta

Bronisław Komorowski nowym prezydentem

Katastrofa smoleńska spowodowała, że trzeba było zorganizować przyśpieszone wybory prezydenckie. Wygrał je Bronisław Komorowski, chociaż jego przewaga nad Jarosławem Kaczyńskim nie była duża. Sondaże dawały Komorowskiemu zwycięstwo w pierwszej turze - 20 czerwca. Zdobył jednak tylko 41,5 proc. głosów, a Jarosław Kaczyński o 5 proc. mniej.

Komorowski nie mógł być pewien wygranej. Sondaże przed drugą turą pokazywały, że może dojść do niespodzianki. Jednak 4 lipca zdobył 53 proc. głosów.

Z tych wyborów zapamiętamy również bardzo dobrą kampanię Jarosława Kaczyńskiego, który pokazał w niej swoją spokojniejszą stronę. Dzięki temu zdobył aż tyle głosów. Dobry wynik zanotował też Grzegorz Napieralski, który stał się niekwestionowanym liderem lewicy.

Wybory samorządowe w Bieruniu Wybory samorządowe w Bieruniu Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

Piąte wygrane wybory PO

W tym roku oprócz wyborów prezydenckich mieliśmy też samorządowe. W listopadzie i grudniu wybieraliśmy lokalnych liderów. Największy sukces odniosła Platforma Obywatelska, która umocniła się na wszystkich szczeblach samorządu i zdecydowanie wygrała wybory do sejmików wojewódzkich - zdobyła 30 proc. głosów.

PiS może uznać te wybory za przegrane. Kilkuset jego samorządowców straciło mandaty. W wyborach do sejmików wojewódzkich głosowało na PiS 23 proc. wyborców, o 2 proc. mniej niż 4 lata temu. Niespodziewanie trzecie miejsce w wynikiem 16,3 proc. zajęło PSL, a czwarte SLD - 15,2 proc.

Sukces odniosły również lokalne komitety. W większości miast rządzą niezależni prezydenci.

3 SIERPNIA. Pierwsza, nieudana próba przeniesienia krzyża sprzed Pałacu do kościoła św. Anny. Miała być procesja i asysta harcerzy, była bitwa fanatyków
ze strażnikami miejskimi 3 SIERPNIA. Pierwsza, nieudana próba przeniesienia krzyża sprzed Pałacu do kościoła św. Anny. Miała być procesja i asysta harcerzy, była bitwa fanatyków ze strażnikami miejskimi Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Wojna o krzyż

Po tragedii smoleńskiej Polacy w różny sposób manifestowali swoją żałobę. 15 kwietnia harcerze postawili drewniany krzyż przed Pałacem Prezydenckim. Zbierali się przy nim ludzie, żeby się modlić. Członkowie PiS składali kwiaty pod krzyżem 10. dnia każdego miesiąca. Odbywały się tam również marsze zwolenników tej partii.

Bronisław Komorowski wraz z harcerzami i przedstawicielami Kościoła zdecydowali, że krzyż zostanie przeniesiony do Kościoła Akademickiego św. Anny w Warszawie. Na to nie chcieli zgodzić się tzw. "obrońcy krzyża". 3 sierpnia uniemożliwili przeniesienie krzyża.

W tym czasie młodzi ludzie, którzy sprzeciwiali się pozostawieniu krzyża, zorganizowali "Akcję krzyż". Kilka tysięcy osób zebrało się 9 sierpnia przed Pałacem na manifestacji. Nieśli transparenty z napisami "Precz Krzyżacy", "Jest krzyż, jest impreza", "Zburzyć pałac, bo zasłania krzyż". Wiec przybrał charakter happeningu.

Krzyż został w końcu przeniesiono do kościoła 16 września.

Dwie fale powodzi

W wyniku obfitych opadów deszczu w maju i czerwcu podniósł się poziom wód na rzekach południowej Polski. Wezbrane wody zalały m.in.: Czechowice Dziedzice, Chełm Śląski, Oświęcim, Tarnobrzeg, Kraków oraz Sandomierz. Po przejściu fali powodziowej wystąpiło ponad 1300 osuwisk ziemi. Woda zalała ok. 554 000 hektarów w 2157 miejscowościach. Ewakuowano ponad 30 000 osób. W wyniku powodzi zginęło 25 osób.

Druga fala powodzi miała miejsce w sierpniu. Dotknięty nią został Dolny Śląsk. Wtedy odcięta od świata przez wody rzeki Miedzianki została Bogatynia. Woda zniszczyła część miasta.

Zima znów zaskoczyła wszystkich, zwłaszcza PKP

Zima w tym roku była wyjątkowo mroźna i przyszła błyskawicznie. Opady i ostre mrozy spowodowały paraliż na kolei. Pociągi się miały opóźnienia, a grudniowa zmiana rozkładów jazdy spowodowała chaos i dezorientację wśród pasażerów. Silne opady śniegu sparaliżowały lotniska w całej Europie i z tego powodu wielu Polaków nie mogło wrócić z zagranicy na święta. Naukowcy twierdzą, że to paradoksalnie efekt globalnego ocieplenia.

Joanna Kluzik-Rostkowka ogłasza powstanie stowarzyszenia - Joanna Kluzik-Rostkowka ogłasza powstanie stowarzyszenia - "Polska jest najważniejsza" Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Polska Jest Najważniejsza

Po przegranych wyborach prezydenckich w PiS rozpoczęły się konflikty i rozliczenia. W konsekwencji część działaczy odeszła, tworząc 16 listopada stowarzyszenie, a potem klub Polska Jest Najważniejsza. Partia Jarosława Kaczyńskiego straciła 17 posłów i 4 eurodeputowanych w tym Joannę Kluzik-Rostkowską, Elżbietę Jakubiak, Michała Kamińskiego, Adama Bielana i Pawła Poncyljusza. Skrót PJN stał się obiektem żartów. Rozwijano go np. jako: "Pomidorowa Jest Najlepsza".

PO również nie uniknęła strat. Z partii 6 października odszedł Janusz Palikot tworząc Ruch Poparcia.

Dopalacze na cenzurowanym

Latem media rozpisywały się o coraz to nowych przypadkach zatruć czy nawet śmierci pod wpływem dopalaczy. Są to produkty zawierające substancje psychoaktywne, które jednak nie były zaliczane do narkotyków. Sprzedawano je jako " produkty kolekcjonerskie". Jednym z największych dystrybutorów tych produktów był Dawid Bratko - zwany "królem dopalaczy".

Problem z "produktami kolekcjonerskimi" postanowił rozwiązać rząd: najpierw policja przeprowadziła niespodziewane kontrole w sklepach handlującymi dopalaczami, a już we wrześniu przygotowano ustawę zakazującą produkcję i sprzedaż tych substancji. W październiku przyjął ją Sejm. To i tak do końca nie rozwiązało problemu - policja nadal przyznaje, że ściganie na podstawie tej ustawy handlarzy dopalaczami jest nadal trudne.

Mark Zuckerberg na okładce ''Time'a'' i jego ''dziecko'' - portal społecznościowy Facebook Mark Zuckerberg na okładce ''Time'a'' i jego ''dziecko'' - portal społecznościowy Facebook fot. AP/Facebook

Rok Facebooka w Polsce

W ciągu pierwszego półrocza liczba Polaków zarejestrowanych na serwisie społecznościowym Facebook podwoiła się - z 4 mln do 8 mln. Jest to kolejny hit internetowy, który ma wkrótce szansę zdetronizować Naszą-Klasę. Posiada ona teraz ok. 12 mln użytkowników, ale w ciągu roku ich liczba się nie zmieniła.

Sam twórca portalu, Mark Zuckerberg oprócz doczekania się pełnometrażowego kinowego filmu o powstawaniu Facebooka ("The Social Network") został Człowiekiem Roku 2010 tygodnika "Time".

Artur Domosławski Artur Domosławski Agencja Gazeta

"Kapuściński non-fiction" - gromy i nagroda

W lutym opublikowano książkę Artura Domosławskiego "Kapuściński non-fiction", w której autor poruszył tematy współpracy swego bohatera ze służbami specjalnymi oraz przypadków, gdy nie dochowywał on standardów rzetelności reporterskiej. Publikacja wywołała burzę. Wdowa po reporterze, Alicja Kapuścińska, skierowała do sądu sprawę o zablokowanie dystrybucji książki, sąd jednak odrzucił to żądanie.

Za książkę Domosławski otrzymał nagrodę Dziennikarza Roku miesięcznika Press.

Prezes PZU Andrzej Klesyk w towarzystwie premiera Donalda Tuska, ministra skarbu państwa Aleksandra Grada i prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego Prezes PZU Andrzej Klesyk w towarzystwie premiera Donalda Tuska, ministra skarbu państwa Aleksandra Grada i prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Mocne wejście PZU na warszawską giełdę

12 maja na warszawskiej giełdzie zadebiutował największy polski ubezpieczyciel. Mimo panującego na giełdach strachu przed kryzysem w strefie euro podczas debiutanckiej sesji akcje największego PZU dały zarobić prawie 12 proc. Drobni inwestorzy zyskali z grubsza po tysiąc złotych na głowę. Na zdjęciu: prezes PZU Andrzej Klesyk w towarzystwie premiera Donalda Tuska, ministra skarbu państwa Aleksandra Grada i prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego na sesji 12 maja

Gospodarka na piątym biegu

W tym roku wskaźniki ekonomiczne znów zaskoczyły ekspertów. W trzecim kwartale nasza gospodarka zanotowała wzrost rzędu 4,2 proc. Zawdzięczamy to wciąż wysokiej konsumpcji oraz naszej pracowitości. Mamy najwyższy wskaźnik zatrudnienia w historii - pracuje 16 mln Polaków. Jednak nadal gospodarka musi borykać się z wysokim bezrobociem i narastającym długiem publicznym.

6 medali dla Polaków na zimowych igrzyskach w Vancouver

W Vancouver jak zawsze nie zawiodła Justyna Kowalczyk, która wywalczyła w igrzyskach zimowych dla Polski aż trzy medale. Złoty - w biegu narciarskim na 30 km techniką klasyczną, srebrny w biegu narciarskim sprintem techniką dowolną i brązowy w biegu narciarskim łączonym na 15 km. Królował też Adam Małysz: zdobył dwa srebrne medale: jeden w skokach narciarskich na K-125, drugi - w skokach na K-95.

Brąz powędrował także do naszych łyżwiarek: Katarzyny Bachledy-Curuś, Katarzyny Woźniak i Luizy Złotkowskiej, które jako trzecie dojechały na metę w drużynowym łyżwiarstwie szybkim.

Sławomir Peszko Sławomir Peszko Fot. Lukas Barth AP

Lech Poznań lepszy niż Juventus

Jesienią okazało się, że Lech Poznań mimo słabej gry w piłkarskiej Ekstraklasie sezonu niespodziewanie podbija Ligę Europy. Wylosował bardzo trudną grupę: z Juventusem Turyn, Manchesterem City i Red Bullem Salzburg. Nie wróżono Lechowi sukcesów, ale dał radę: dwukrotny remis ze "Starą Damą" i zwycięstwa nad drużyną z Salzburga zapewniły mu awans do następnej rundy. Czekamy teraz na wiosenne sukcesy.

Julianna Awdiejewa zwyciężyła w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Julianna Awdiejewa zwyciężyła w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta

Kontrowersyjny Konkurs Chopinowski

Na jesieni miał miejsce XVI Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. Zwyciężczynią konkursu została Rosjanka Julianna Awdiejewa. Jedyny Polak zakwalifikowany do finału, Paweł Wakarecy, otrzymał wyróżnienie. Decyzja jury wywołała liczne kontrowersje. Pisano, że Awdiejewa grała poprawnie, ale nie przekazała w muzyce nic z siebie. Nagroda natomiast powinna przypaść innemu pianiście.

Lady Gaga podbiła serca fanów zgromadzonych w gdańskiej Ergo Arenie Lady Gaga podbiła serca fanów zgromadzonych w gdańskiej Ergo Arenie Agencja Gazeta

Lady Gaga i inni odwiedzili Polskę

Polska w tym roku miała szczęście do muzyki. Nasz kraj odwiedziło wiele zagranicznych gwiazd, m.in. Sting, Elton John, Marcus Miller, Leonard Cohen i Lady Gaga. Zespół Depeche Mode wystąpił w lutym w Łodzi, Prodigy w maju na Torwarze. W czerwcu w Warszawie miał miejsce koncert ''wielka czwórka metalu'' w tym m.in. Metallica, a w październiku Kate Perry.

Odbyły się również liczne festiwale: Open'er Festival, Coke Live Music Festival czy Festiwal w Jarocinie. Mogliśmy na nich posłuchać: Muse, The Chemical Brothers, Pearl Jam, Fatboy Slim i wiele innych zagranicznych gwiazd.

Więcej o:
Komentarze (43)
Katastrofa smoleńska, podwójne wybory, wojna o krzyż... Taki był rok 2010
Zaloguj się
 • huston_mamy_problem

  Oceniono 11 razy 7

  My Polacy uwazaliśmy wiekszość z 96 pasażerów za karierowiczów, nieuków i ludzi ktorzy mieli załatwione posady a nic soba nie reprezentowali. Cieszymy sie że scena polityczna sie troche oczyściła i w żadnym wypadku nie płakaliśmy.

  szacunek oczywiście nalezal sie kilku wspanialy osobom które przez przypadek znalazły sie na pokładzie, Pani szymanek Deresz, Prezydent Kaczorowski i jeszcze kilka osob oraz załoga - im oddajemy hołd.

 • matheews

  Oceniono 7 razy 7

  Jakoś wizyta Lady Gagi mnie nie bardzo ruszyła...

 • orion57

  Oceniono 10 razy 6

  Wawelu nie zapomnimy. Powązki do odpowiednie miejsce dla Prezydenta Polski.

 • freesapereaude

  Oceniono 5 razy 5

  Czy nie jest tak, że większość Polaków popiera PO i Premiera Tuska mając nadzieje (oby nie złudne), że to jedyna droga do fundamentalnych reform tego chorego kraju. Tymczasem, patrząc obiektywnie długo w tym kierunku nie robiono a teraz działania tego rządu można nazwać doraźnymi a dla przeciętnego Polaka szkodliwymi. Vide podwyżka VAT i uderzenie w emerytury milionów Polaków (obniżenie składki OFE) Zostaniemy największymi dziadami w Europie. Czy to jest prawidłowa droga? Z drugiej strony chroń Boże Polskę od przepełnionego jadowitym radykalizmem i desperacją PISu. I tak źle i tak nie dobrze. Chcemy by tym krajem rządzili fachowcy, ale nie za szkodą dla obywateli.

 • votannorth

  Oceniono 9 razy 5

  Rzygać mi się chce na samo wspomnienie "drugiego Katynia". Z tragedii lotniczej sku...el Kaczor ("Pan Ja!) robi cyrk!!! I zapomniał debil, że prócz jego brata nieudacznika, zginęli wartościowi Ludzie. Im chylę Czoło. Marii również.

 • bp_2

  Oceniono 9 razy 5

  Kogo winić za decyzje polskich pilotów o lądowaniu bez widoczności ziemi ?

  Po latach, kiedy miną emocje, okarze się że zniknięcie z polityki większości tam "wyeliminowanych" osób, okazało się bardzo uzdrawiające dla Polski.
  Już się nie kompromitujemy Lechem i spółką.

 • touchily

  Oceniono 7 razy 5

  Najbardziej jednak mi żal osób postronnych,piloci,stewardessy takich ludzi jakich spotykamy na ulicy a nie pasibrzuchów urzędników którzy sami sprowokowali tą katastrofę.

 • guru133

  Oceniono 7 razy 5

  Katastrofa smoleńska miała dwa aspekty. Pierwszy, pozytywny, to koniec prezydentury najgorszego po 1990 roku prezydenta, który wraz z braciszkiem tę katastrofę sprokurował, drugi, niestety tragiczny, to niepotrzebna śmierć wielu porządnych i niewinnych ludzi.

 • e-komentarz

  Oceniono 4 razy 4

  Życzę naszym przywódcom szczęśliwego, spokojnego dwa tysiące jedenastego.
  Bez powodzi, katastrof lotniczych i kryzysu światowego.
  Tego samego życzę wszystkim czytelnikom i komentatorom Gazety.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX