Pokojowe Nagrody Nobla, których miało nie być

09.12.2010 20:22
Oto dziewięcioro laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, którzy mieli jej nie dostać. Przynajmniej takie były 'życzenia' rządów krajów, z których pochodzili. W swojej ojczyźnie byli 'bandytami', 'przestępcami', 'terrorystami' i 'wichrzycielami'. A przyjęciu przez nich nagrody - jeśli w ogóle mogli dotrzeć na uroczystość w Oslo - towarzyszyły ogromne kontrowersje.
Komentarze (36)
Pokojowe Nagrody Nobla, których miało nie być
Zaloguj się
 • maadzik3

  Oceniono 8 razy 8

  Pierwszy nieodebrany pokojowy "nobel" byl zarazem pierwszym przyznanym. W 1901 r. komitet noblowski ze zdziwieniem dowiedzial sie ze tworca czerwonego krzyza - Henri Dunant wciaz zyje (od lat uwazano go za zmarlego). Jednak mieszkajacy w przytulku dla ubogich, stary, rozgoryczony Dunant odmowil przyjecia nagrody. Czlowiek ktorego empatia pchnela do wieloletnich zabiegow o utworzenie neutralnej humanitarnej organizacji niosacej pomoc rannym w konfliktach, ktorego nazywano "aniolem spod Solferino" zmarl w nedzy. Warto o nim pamietac.

 • pyzz

  Oceniono 5 razy 5

  Nobel-srobel. Po noblach pokojowych dla Obamy, czy Gore'a, nagroda nobla jest tyle warta, co Oskar. A tegoroczna nagroda dla Liu Xiaobo to próba odbudowania reputacji w gruzach.

  A ten artykuł wygląda, jak sponsorowany. Przydałby się również artykuł o tych, co NIE dostali nagrody nobla, jak choćby Mordehai Vanunu.

 • spanishchan

  Oceniono 5 razy 5

  napewno ten Liu to agent wywiadu i weźmie przykład z Wałęsy i obali system
  oh the irony

 • klarneta8

  Oceniono 13 razy 5

  Kazdy kraj chciaby miec takiego Walese, a my Polacy zamiast byc dumni, ze mamy taka IKONE WOLNOSCI,to wiecznie mieszamy w ''nocniku'' pomowien. To sie ma nazywac PRAWDZIWY PATRIOTYZM?

 • jamj

  Oceniono 4 razy 4

  Nagroda Pokojowa Nobla została sprofanowana gdy przyznano ją Obamie więc Chiny nie chcą chłopa narażać na kompromitację.Niech otrzyma ją od Norwegów pośmiertnie Vidkun Quisling.

 • ajent.007

  Oceniono 4 razy 4

  A co z wiezniami politycznymi na Zachodzie? Np. z zalozycielem Wikileaks? Czemu o nim bedze cicho tego dnia rozdania Nobli???

 • guest077

  Oceniono 4 razy 4

  @tornson: wiesz, niestety Jarosław i Lech nie dali wyboru, skoro byli takimi kozakami to czemu sami nie stanęli na czele strajku ? Czemu wybrali schowanie się pod stołem i przeczekanie ? Także ciesz się że był ten prostak Wałęsa, bo inaczej nadal byś się uczył o dobroci wujka Lenina i to po rusku.

 • azsxdcf

  Oceniono 3 razy 3

  Nobel dla Juliana Assange!

 • robert_ru

  Oceniono 3 razy 3

  patrzac na biografie Sacharowa spodziewam sie, ze za jakis czas Jakubiak, Kluzik-Rostkowska i Poncyliusz tez dostana jakas pokojowa nagrode ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje