Zrozpaczone rodziny nie tracą nadziei. Dziś Dzień Dziecka Zaginionego

25 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. W ubiegłym roku Policja odnotowała 19563 zaginięć, z czego 6758 stanowiły zaginięcia osób poniżej 18. roku życia.
Zaginieni Zaginieni Policja.pl

Tysiące zaginięć

Przyczyny są różne: dochodzi m.in. do ucieczek z domów lub rodzicielskich porwań.

Jak podaje policja, 95 proc. zaginionych dzieci w ciągu tygodnia trafia z powrotem do swoich domów. Niektóre zaginięcia mimo upływu lat nadal pozostają zagadką dla bliskich i policji. Przypominamy najgłośniejsze polskie historie.

Osoby, które wiedzą coś na temat tych spraw, proszone są o kontakt z najbliższą jednostką policji lub z Fundacją ITAKA: 22 654 70 70.

Barbara Majchrzak Barbara Majchrzak Policja.pl

Barbara Majchrzak

12-letnia Barbara Majchrzak zginęła w lutym 2000 w Jastrzębiu-Zdroju. Ok. godz. 10 rano wyszła z domu do szkoły. Nie dotarła na lekcje, nie wróciła do domu.

- W marcu 2000 r. zgłosił się do nas kierowca miejskiego autobusu. Mówił, że widział Basię w Wodzisławiu Śląskim w towarzystwie jakiegoś mężczyzny. Sporządziliśmy portret pamięciowy opisywanego mężczyzny, miał bliznę na lewym policzku. Niestety, mimo publikacji wizerunku ślad się urwał - mówiła w 'Gazecie Wyborczej' Magdalena Szust z jastrzębskiej policji.

Na zdjęciu po lewej - Barbara Majchrzak jako dziecko, po prawej - tak mogłaby wyglądać jako 19-latka.

Seweryn Adamczyk Seweryn Adamczyk Policja.pl

Seweryn Adamczyk

16-letni Seweryn Adamczyk wyszedł z domu w Tylmanowej (woj. małopolskie) w marcu 2013 r. Ostatni raz widziano go na przystanku autobusowym, gdzie wsiadał do busa w kierunku Krakowa. Według informacji policji, około godziny 20:20 przesłał SMS swojej znajomej, że jest w Krakowie i nic mu nie jest.

Jak pisała 'Gazeta Krakowska', chłopak miał napisać znajomym, że w domu nie ma dla niego miejsca i do niego nie wróci. Matka Seweryna Adamczyka zaangażowała się w poszukiwania chłopaka, w mediach przekonywała, że nie sprawiał problemów wychowawczych.

Elżbieta Radke Elżbieta Radke Policja

Beata Radke

9-letnia Beata Radke wyszła z domu na osiedlu Grunwald w Poznaniu 14 kwietnia 1975 r. Poszła na katechezę w pobliskim kościele, na lekcję nie dotarła.

Ówczesna milicja nie trafiła na żaden ślad dziewczynki. Mimo upływu lat, rodzina nie straciła nadziei, że dziewczynka już jako dorosła kobieta w końcu się odnajdzie. Bliscy liczyli się z tym, że mogła zostać zamordowana, dlatego wielokrotnie apelowali do mediów, by sprawca się ujawnił i zdradził, co stało się z ich córką. Bezskutecznie.

Andżelika Rutkowska Andżelika Rutkowska Policja.pl

Andżelika Rutkowska

10-letnia Andżelika Rutkowska z Koła zaginęła w styczniu 1997 r. Dziewczynkę wychowywali dziadkowie. Zaginęła podczas popołudniowej zabawy na podwórku. Dziadek wołał Andżelikę na obiad, wtedy zorientował się, że 10-latka zaginęła.

Jak mówili rozmówcy programu "Uwaga" w TVN, dziewczynka miała powiedzieć sąsiadowi, że idzie się przejść. Widziano ją kilka dni później na dworcu we Włocławku, ok. 60 km od domu. Andżelika miała wówczas prosić obcych ludzi o pieniądze.

Na zdjęciu po lewej - Andżelika Rutkowska jako dziecko, po prawej - tak mogłaby wyglądać jako 24-latka.

Anna Jałowiczor Anna Jałowiczor Policja.pl

Anna Jałowiczor

10-letnia Anna Jałowiczor w styczniu 1995 r. wyszła z zabawy karnawałowej ze szkoły w Simoradzu (woj. śląskie). Nigdy nie dotarła do domu. 10-latka miała odłączyć się od grupy koleżanek i pójść inną drogą,.

Dziewczynką opiekowała się babcia. Rodzice Anny pracowali wówczas w Niemczech.

Na zdjęciu po lewej - Anna Jałowiczor jako dziecko, po prawej - tak mogłaby wyglądać jako 32-latka.

Mateusz Żukowski Mateusz Żukowski Policja.pl

Mateusz Żukowski

10-letni Mateusz Żukowski z miejscowości Ujazdów zaginął w maju 2007 r. Chłopiec poszedł do parku, żeby pobawić się z kolegami. Nie wrócił do domu. Nad pobliską rzeką Wieprz znaleziono zwinięte rzeczy chłopca. Jak twierdził ojciec Mateusza, chłopiec bał się wody, wykluczone więc, by poszedł popływać.

Śledczy zakładali, że chłopiec utopił się w Wieprzu, ciała jednak nie odnaleziono. Jasnowidze, z którymi rozmawiał portal Newsbook.pl, twierdzą, że chłopiec mógł zostać zgwałcony, a potem zamordowany. Ich zdaniem ubrania podrzucono w okolice rzeki, by upozorować utonięcie, a ciało zostało zakopane. Tej wersji nie potwierdzają śledczy, choć mieszkańcy Ujazdowa przyznają, że Mateusz i jego koledzy byli wcześniej widywani w towarzystwie dorosłego mężczyzny, który miał dawać im prezenty.

Iwona Wąsik Iwona Wąsik Policja.pl

Iwona Wąsik

13-letnia Iwona Wąsik zaginęła w październiku 2002 r. Mieszkała w Tarnowskich Górach. Jak podaje 'Dziennik Zachodni', wracając ze szkoły z koleżanką spotkała mamę, która pracowała jako listonosz. Kobieta poprosiła, żeby córka przyniosła jej zupę ze szkolnej stołówki. Dziewczynka zawróciła w towarzystwie koleżanki, potem rozstały się pod blokiem.

- Po godz. 14 Iwonę Wąsik widziało kilku chłopców. Opowiadali, że wchodziła do jednego z osiedlowych sklepów. Była w towarzystwie młodego mężczyzny - mówił w 'Gazecie Wyborczej' sierżant sztabowy Damian Ciecierski z tarnogórskiej policji. Najprawdopodobniej ten sam mężczyzna miał zrywać plakaty z twarzą Iwony. Nie udało się go jednak zidentyfikować.

Na zdjęciu po lewej - Iwona Wąsik jako dziecko, po prawej - tak mogłaby wyglądać jako osoba dorosła.

Andrzej i Mariusz Palasikowie Andrzej i Mariusz Palasikowie Policja, arch. prywatne

Andrzej i Mariusz Palasikowie

29 kwietnia 1979 r., Stronie Śląskie. Dwóch braci - 9-letni Andrzej i 7-letni Mariusz Palasikowie - bawili się w pobliżu Huty Szkła. Wtedy wybuchł tam pożar, niewykluczone, że chłopcy mieli z tym zdarzeniem jakiś związek - pisze 'Gazeta Wrocławska'.

Świadek miał widzieć braci, którzy ubrudzeni uciekali z Huty z zapałkami w ręku. Ktoś inny twierdził, że widział ich jedzących lody w towarzystwie mężczyzny. Do dziś tak naprawdę nie wiadomo, co stało się z Andrzejem i Mariuszem. Matka chłopców twierdziła, że mogli zostać uprowadzeni i wywiezieni na zachód. Tak też mieli uważać jasnowidze, z którymi rozmawiała kobieta. Zmarła 5 lat po zaginięciu synów.

Policja przygotowała zdjęcia pokazujące, jak zaginieni mogliby wyglądać dzisiaj. Na górnym zdjęciu Mariusz Palasik, na dolnym Andrzej.

Andrzej Łowczykowski Andrzej Łowczykowski Policja, arch. prywatne

Andrzej Łowczykowski

14-letni Andrzej Łowczykowski miał być bierzmowany 30 kwietnia 1994 r. Nie dotarł tego dnia do kościoła w Grajewie, nie wrócił do domu. Jak podaje 'Fakt', nastolatek był lubiany przez rówieśników, chciał zostać mechanikiem.

Nie odnaleziono jego ciała, nie natrafiono na żaden ślad po chłopcu. Sprawa pozostała nierozwiązana do dzisiaj.

Na zdjęciu po lewej jako 14-latek, po prawej - tak mógłby wyglądać jako dorosły mężczyzna.

Olga Łuczyńska Olga Łuczyńska Policja, arch. prywatne

Olga Łuczyńska

16-letnia Olga Łuczyńska zaginęła w sierpniu 1999 r. Warszawianka wyjechała ze znajomym nad morze. Potem miała zadzwonić do rodziny z informacją, że wyjeżdża za granicę.

Nie wiadomo, co się z nią stało.

Po lewej - Olga Łuczyńska w wieku ok. 16 lat, po prawej - tak zdaniem policji mogłaby wyglądać jako dorosła kobieta.

Olga Wołyńska Olga Wołyńska Policja, arch. prywatne

Ewa Wołyńska

10-letnia Ewa Wołyńska zniknęła 5 lutego 2002 r. Mieszkała w Karlinie, bawiła się na zewnątrz. Matka Ewy widziała ją ostatni raz, gdy szła z nieznajomą dziewczynką w kierunku lasu. Poszukiwania nie przyniosły rezultatu.

Rodzice zaginionej wspominają, że w okolicach widziany był samochód z obcymi numerami rejestracyjnymi - podaje portal GK24.pl. Nie wykluczają, że została porwana na zachód przez pedofilski gang.

Na zdjęciu po lewej - Ewa Wołyńska jako dziecko, po prawej - tak mogłaby wyglądać jako osoba dorosła.

Dominika Paćkowska Dominika Paćkowska Fundacja ITAKA

Dominika Paćkowska

17-letnia Dominika Paćkowska zaginęła w Płocku w kwietniu ubiegłego roku. Miała pójść do kościoła na poranną spowiedź. Jak informuje portal e-reporter.pl, kamery monitoringu zarejestrowały moment, gdy nastolatka wchodziła na most.

Śledczy nie wykluczają, że dziewczyna mogła chcieć popełnić samobójstwo. Wychodząc z domu nie zabrała ze sobą telefonu, pieniędzy ani dokumentów. Poszukiwania nadal trwają.

Fabian Zydor Fabian Zydor Policja.pl

Fabian Zydor

17-letni Fabian Zydor zaginął w październiku 2016 r. w Tarnowej (woj. wielkopolskie). Wracał od kolegi przez las. Nie dotarł do domu. Jego telefon komórkowy jest wyłączony.

Jak podaje dziennik "Fakt", trop urywał się przy ulicy. Niewykluczone, że Fabian wsiadł do samochodu.

Więcej o:
Komentarze (66)
Zrozpaczone rodziny nie tracą nadziei. Dziś Dzień Dziecka Zaginionego
Zaloguj się
 • Anna Kruger

  0

  Dziwne, że jakoś przy takiej skali zaginięć nikt ich nie szuka?! Jakby wiedzieli co się z nimi dzieje ? TA BIERNOŚĆ SŁUŻB JEST WYJĄTKOWO DZIWNA......KOBIETA Z POZNANIA EWA ,MIAŁA CHŁOPAKA W SŁUŻBACH SPECJALNYCH I JAKOŚ NIE SZUKA ON SPRAWCY MORDU KOBIETY , ANI JEGO KOLEDZY?????SMRÓD NIESIE SIĘ Z TAMTEJ STRONY I TO CUCHNIE CORAZ BARDZIEJ.....MOŻE ZNAJDZIEMY ŚLADY W SZPITALACH I ISRAEL ?!

 • lubella69

  Oceniono 7 razy 3

  Oby 1000 razy umarli z bólem ci, co krzywdzili dzieci...

 • pafkas

  Oceniono 4 razy 4

  z artykułu dowiaduje się że w zeszłym roku zaginęło aż 6758 ale nadal nie wiem ie z nich się odnalazło.Bo jeżeli nie odnalazło się 6758 dzieci to myśl o tym co z nimi się stało jest ZASTRASZAJĄCE... szczególnie że ostatnio usłyszałem opowieść o dziecku które po zaginięciu odnalazło się ale z usuniętą jedną nerką i ponoć miało to miejsce w Egipcie.

 • h853

  Oceniono 7 razy -3

  Tyle dzieci ginie i doroslych czy to nie jest wyniszczanie katolików podstępnie i zdradziecko przez inne wiary nienawidzace KK co było i jest widoczne szczegolnie od 10 lat. Sekta ta przejmuje kraje europejskie Polskę i caly śait po tajemnie

 • janja11

  Oceniono 8 razy 6

  Widzę te same buzie na zdjęciach regularnie od wielu lat.
  Nie chce się wierzyć, że ludzie mogą tak zniknąć bez śladu.

 • kieszonkowiec12

  Oceniono 15 razy 13

  Prawda jest taka, że większość tych dzieci pewnie już nie żyje lub jest wywieziona i ślad po nich zaginął. Rozpacz rodzin musi być straszna, bo nie znają przyczyny zaginięcia/śmierci i nie mogą się z nią pogodzić. Ale nadzieja umiera ostatnia.

 • wadim.murski

  Oceniono 10 razy -8

  a 26 maja dzień matki, która zagubiła dziecko

 • ltte

  Oceniono 8 razy -4

  Co to jest 'placówka wychowawcza'? Dom dziecka? Poprawczak?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX