Nieznane zdjęcia przedwojennej Polski. Dawne pojazdy, eleganckie przyjęcia i prawdziwa, śnieżna zima

Polska przedwojenna

Polska przedwojenna Album 'Polska przedwojenna' Wydawnictwa BOSZ

Podziel się

Malownicze dworki, luksusowe podróże samolotem, wyjazdy "do wód" uchwycone w serii ponad dwustu unikalnych fotografii. Album "Przedwojenna Polska" odkrywa fascynujący świat rzeczywistości II Rzeczpospolitej. My publikujemy część tych wyjątkowych fotografii.

Pejzaż II Rzeczpospolitej to tętniące życiem ulice, żwawo rozwijające się sieci komunikacyjne, idylliczne dworskie obrazy, ale równocześnie widok maszerujących pełnych nadziei żołnierzy Legionów. Na krakowskich ulicach ustawiają się kolejki pod cukierniami, sportowcy uczestniczą w pierwszych zawodach na Krupówkach, a na Okęciu ląduje pierwszy samolot. Piękno tego okresu przedstawia album "Polska przedwojenna" Wydawnictwa BOSZ. Unikatowe zdjęcia oddają różnorodny obraz tego okresu.

Na zdjęciu: Autobus kursujący na trasie Kraków - Miechów, 1932 rok

Wszystkie zdjęcia
Komentarze (283)
Nieznane zdjęcia przedwojennej Polski. Dawne pojazdy, eleganckie przyjęcia i prawdziwa, śnieżna zima
Zaloguj się
 • wojto51

  Oceniono 2 razy 0

  Przede wszystkim polska przedwojenna była biedna i zacofana, afilmy zdjęcia z tego okresu najczęściej nie pokazują tej smutnej prawdy. Pózniej przyszła okupacja hitlerowska oraz działaniia wojenne (po raz drugi w I poł XX w.), które zaorały kraj. Bezpośrednio po wojnie miąły miejszce olbrzymie przesiedlenia ludności oraz ujednolicenie kraju pod względem narodowościowym i religijnym (czego negatywne skutki daja o sobie znać obecnie). W końcu nastał komuna, która po krótkotrwałym skoku ekonomicznym zabetonowała kraj społecznie i ekonomicznie na okres 40 lat. Gdyby chociaż komunę obalono w roku 1981, a więc 8 lat wcześniej, mielibyśmy 8 lat więcej doświadczenia w dochodzeniu do normalności.

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 3 razy 3

  Oglądając te zdjęcia utwierdziłem się w dwóch prawdach. Po pierwsze, że to co zostaje po fotografie to zdjęcia reportażowe (niezależnie od tego jaka warstwa społeczna jest na nich reprezentowana), a po drugie, iż pomimo postępu techniki, za jakość i wartość zdjęcia odpowiada fotograf, a nie sprzęt.

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 4 razy 0

  Ciekawe co robili w tym czasie dziadkowie naszych obecnych 'kartofli', udających teraz panuf?

 • blski

  Oceniono 1 raz 1

  Ogladajac takie zdjecia "pieknych ludzi" na ogol sie z nimi identyfikujemy, chyba ze ktorys z was zostal wychowany przez moja matke.
  Matka znala warszawska nedze, jej ojciec zalozyl i prowadzil bezplatna przychodnie dla biedoty (zamordowali go Niemcy razem z personelem i pacjentami w Rzezi Woli) i matka pracowala w niej najpierw jako sprzataczka a po skonczeniu medycyny, zanim urodzila sie moja siostra jako mloda pediatra. Mimo, ze matka zdawala sobie sprawe, ze w przedwojennej Polsce panowala nedza, szokiem dla niej bylo gdy pojechala na Polesie zeby, przed slubem poznac rodzine ojca. Bedac uczulona na biede zwrocila uwage na to w jak strasznej nedzy zyli wtedy chlopi, co gorsza nikt nie zwracal na ich niedole uwagi traktujac to jako normalny stan rzeczy. Matki rodzina (matka miala wtedy 12 lat) uciekajac przed tym co sie stalo w Zwiazku Sowieckim po Rewolucji porzucajac wszystko przybyli do Polski w 1923 (juz po zamknieciu granic tego kraju, dlatego tez musieli jechac przez Odesse i Rumunie [planowali do Francji, ale znajomi namowili ich do nowej Polski]). Babcia, mowila ze cokolwiek by nie mowic o przedrewolucyjnej Rosji to nie bylo w niej glodnych.
  Matka tez byla jedyna ktora uwazala, ze przyznawanie przy przyjeciach na studia "punktow" za pochodzenie pozwala utalentowanym dzieciom pochadzacym z klas ktore w przedwojennej Polsce nie mogly nawet marzyc o edukacji, wyzwala talent ktory bylby zmarnowany i przez to jest niezwykle korzystny dla kraju.

 • el.commendante

  Oceniono 7 razy 1

  Garstka pławiła się w niebywałym luksusie, a większosć Polaków musiała kartofle wpierdzielać, bo nawet ba chleb przez cały rok nie było ich stać.
  Nie rozumiem tych którzy wymyślają jaka to komuna była straszna, że jakiś "czerwony" jeździł 125p czy Polonezem a nie Maluchem, mieszkał w M5 a nie w M3, a równocześnie takie niebotyczne dysproporcje jakie były w IIRP uznaje za coś wspaniałego...

 • kat.2

  Oceniono 3 razy 3

  na zdjęciach wszystko piękne, zadbane. Według danych w międzywojennej Polsce połowa była niepiśmienna. Gdyby nie przyłączenie Wielopolski a póżniej części Śląska, było by jeszcze większy procent analfabetów. Marszałka i generalicji to nie obchodziło.Szabelka, konik i bić Ruskich. I dobrze się zabawić.

 • klm747

  Oceniono 7 razy -5

  ilu tu szechterów dało głos...

 • Mariusz Monika

  Oceniono 10 razy 2

  jak się żyło w tej wspaniałej 2 RZP???
  Jazda ludkowie z Warsiawki na zamojszczyznę, obejrzyjcie te domki po 40m2 ze studnią przed frontem.
  I policzcie na ile starczy 2 kubiki drewna opałowego, o ile się jest urzędnikiem państwowym

  PRL dał więcej niż wam sie wydaje w każdej dziedzinie. Choć nie cierpię czerwonych to nie odmówie im tego co zrobili. A przeciągnęli polactwo z 19 do 20 wieku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje