Duda wygrał I turę... najniższym wynikiem w historii. Kukiz najlepszym, który nie wszedł do II tury [CIEKAWOSTKI WYBORCZE]

Wyniki exit poll pokazują, że obecne wybory są wyjątkowe. Zwycięzca I tury wygrał je najmniejszym wynikiem w historii. Z kolei Paweł Kukiz zdobył najwyższy wyników spośród kandydatów, którzy nie weszli do II tury od 1990 r.
Wybory prezydenckie 2015. Wieczór wyborczy Andrzeja Dudy Wybory prezydenckie 2015. Wieczór wyborczy Andrzeja Dudy Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Andrzej Duda - pierwsze miejsce z najgorszym wynikiem

Według badań Ipsosu, Andrzej Duda zdobył w I turze ponad 34 proc. głosów. To najniższy, zwycięski wynik z pierwszej tury wyborów prezydenckich. W 1990 r. Lech Wałęsa otrzymał 46 proc., w 1995 r. Aleksander Kwaśniewski 35 proc., w 2000 wybory zakończyły się już w pierwszej turze. Kwaśniewski zdobył wtedy prawie 54 proc. głosów. W 2005 r. Donald Tusk uzyskał ponad 35 proc. głosów, a 5 lat temu Bronisław Komorowski 41 proc. głosów.

Bronisław Komorowski w czasie wieczoru wyborczego Bronisław Komorowski w czasie wieczoru wyborczego KUBA ATYS

Bronisław Komorowski - najgorszy wynik prezydenta

Bronisław Komorowski jest trzecim polskim prezydentem walczącym o reelekcję. Jego wynik - 32 proc. jest najgorszy. Lech Wałęsa w 1995 r. otrzymał 33 proc., a Aleksander Kwaśniewski w 2000 r. prawie 54 proc. Nie liczmy tutaj trzeciego startu Lecha Wałęsy, który w 2000 r. zanotował katastrofalny wynik w okolicy 1 punktu procentowego, gdyż startując nie był urzędującym prezydentem.

Paweł Kukiz w sztabie wyborczym w Lubinie Paweł Kukiz w sztabie wyborczym w Lubinie Fot. Kornelia Głowacka-Wolf / Agencja Gazeta

Paweł Kukiz - najlepszy przegrany pierwszej tury

Kukiz był czarnym koniem wyborów. Otrzymał ponad 20 proc. głosów, ale nie wystarczyło to, by wejść do II tury. Do tej pory kandydaci z 3. miejsca otrzymywali od 9 proc. (Jacek Kuroń w 1995 r.) do 18 proc. (Tadeusz Mazowiecki w 1990 r.)

Wieczor wyborczy Janusz Korwin Mikke Wieczor wyborczy Janusz Korwin Mikke &Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Janusz Korwin-Mikke - najlepszy jego wynik

To były 5. wybory Janusza Korwin-Mikkego. Gdyby zebrał podpisy w 1990 r. - byłby jedynym kandydatem, który w historii Polski kandydował we wszystkich powszechnych wyborach prezydenckich. W tym roku zdobył ponad 4 proc. głosów. To jego najlepszy wynik w historii. Dotychczas jego najlepszy rezultat wynosił: 2,46 proc. w 2010 r.

Wieczór wyborczy Magdaleny Ogórek Wieczór wyborczy Magdaleny Ogórek Fot. Jacek Marczewski/ Agencja Gazeta

Magdalena Ogórek - historyczna klęska lewicy

Kandydaci SLD lub przez nich popierani od 1990 r. otrzymywali od 9 proc. (Włodzimierz Cimoszewicz w 1990 r.) po Aleksandra Kwaśniewskim (54 proc. w 2000 r.) Ponad 2-procentowy wynik to katastrofa dla lewicy. Lepszy rezultat otrzymał nawet kandydat Unii Pracy w 1995 r. - Tadeusz Zieliński.

Wieczór wyborczy Adama Jarubasa Wieczór wyborczy Adama Jarubasa JAROSŁAW KUBALSKI

Adam Jarubas - najgorszy wynik PSL

Adam Jarubas musiał zdobyć ponad 1,75 proc. głosów, by poprawić i tak słaby wynik Waldemara Pawlaka z 2010 r. Nawet to się nie udało. Kandydat PSL w każdych wyborach od 1990 r. zyskuje coraz mniejsze poparcie. Roman Bartoszcze w 1990 r. zdobył 7 proc. głosów, a potem co 5 lat było coraz gorzej.

Więcej o:
Komentarze (45)
Duda wygrał I turę... najniższym wynikiem w historii. Kukiz najlepszym, który nie wszedł do II tury [CIEKAWOSTKI WYBORCZE]
Zaloguj się
 • jet-lou

  Oceniono 1 raz -1

  "Według badań Ipsosu, Andrzej Duda zdobył w I turze ponad 34 proc. głosów. To najniższy, zwycięski wynik z pierwszej tury wyborów prezydenckich. W 1990 r. Lech Wałęsa otrzymał 46 proc., w 1995 r. Aleksander Kwaśniewski 35 proc., w 2000 wybory zakończyły się już w pierwszej turze. Kwaśniewski zdobył wtedy prawie 54 proc. głosów. W 2005 r. Donald Tusk uzyskał ponad 35 proc. głosów, a 5 lat temu Bronisław Komorowski 41 proc. głosów."

  To Tusk byl prezydentem? Musialem to przespac. Pamietam natomiast Lecha Kaczynskiego - moja, czy Wasz pamiec szwankuje?

 • kronopio77

  Oceniono 2 razy 0

  WSI przegrało, nareszcie.

 • kocurimysza

  Oceniono 2 razy -2

  I BIEDNI GLUPCY ! ? MYSLICIE ZE CO KOLWIEK SIE ZMIENI NA LEPSZ ? BZDURA , ZMIENIA SIE TYLO NOWI I ICH SLUGUSY DO PELNEGO KORYTA JUZ NIERAZ POKAZUJE TO HISTORRIA ..LECZ COZ NAROD JEST GLUPI I UMRZE GLUPI ...!!

 • cixem

  Oceniono 1 raz 1

  Duda dostał lekko ponad twardy elektorat PiSu. Przeważnie wyniki tej partii oscylują w okolicach 30-33%, tym razem wynik jest nieco wyższy dlatego, że duża część wyborców nie ruszyła się z domu.
  Komorowski stracił sporo z tych, którzy wcześniej na niego głosowali na rzecz Kukiza, ludzie tym wyborem pokazali, że mają już dość tego złodziejskiego systemu władzy.
  Kukiz zebrał żniwo antysystemowości młodych wyborców, szkoda, że w wyborach parlamentarnych jest inny system głosowania więc o powtórzenie tego wyniku będzie niezwykle trudno.
  SLD wystawiając do wyborów celebrytkę wystawiło się na śmieszność i otrzymało śmieszny wynik. To samo PSL, tu, gdzie ciężko o manipulowanie przy głosowaniu nie da się oszukać listy. Pozostali w granicach swoich możliwości, głosy od rodziny i znajomych.

 • triangle87

  Oceniono 3 razy 3

  Według wybiórczej Duda przegrał mimo, że wygrał. Żałośni jesteście...

 • zbikol

  Oceniono 7 razy 7

  Zdjęcie zwycięscy wyborów i informacja o nim jest na dziewiątym miejscu na samym dole strony, czyli wszyscy przegrani są ważniejsi i bardziej interesujący. To jest informacja czy propaganda?

 • napohybel.live

  Oceniono 8 razy 0

  POMNIKÓW LECHA NIE BĘDZIE, KUKIZ NA TO NIE POZWOLI

  ZWYCIĘZCĄ JEST PAWEŁ KUKIZ

  ROZWALIŁ BETON POPIS

  DLA KUKIZA WYGODNIEJSZYM PREZYDENTEM BYŁ BY BRONISŁAW KOMOROWSKI

  DUDA BĘDZIE NARZĘDZIEM W RĘKACH EPISKOPATU I KACZYŃSKIEGO

  O TYM MUSI PAMIĘTAĆ JEGO ELEKTORAT

 • andrzej.kolczynski

  Oceniono 18 razy 10

  Re: "Według badań Ipsosu, Andrzej Duda zdobył w I turze ponad 34 proc. głosów. To najniższy, zwycięski wynik z pierwszej tury wyborów prezydenckich. ..."

  Kliniczny przypadek odwracania kota ogonem.

  Na Czerskiej - mimo, że to maj - mróz w kościach czyli dreszcze przechodzące w drgawki co u poniektórych.

  Bez dotacji państwowych, np. w formie ogłoszeń administracji państwowej, samorządowej czy spółek z udziałem Skarbu Państwa, "Gazeta W." zmuszona będzie odejść do lamusa ogłaszając upadłość. Się narobiło!

  Pozdrawiam,
  Andrzej Kołczyński

 • vidi12

  Oceniono 17 razy 11

  Gazeta Wyborcza już wie... kasy od rządu już od jesieni nie będzie... A z Kancelarii Prezydenta urwie się już za kilka tygodni :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX