Oni chcieli zostać prezydentami. 13 kandydatów, których prawdopodobnie nie pamiętasz

17.03.2015 16:20
Wybory w latach 1990, 1995 i 2000 wygrywali kolejno - Lech Wałęsa i dwukrotnie Aleksander Kwaśniewski. Ich kampanie dobrze zapadły nam w pamięć, podobnie jak zapadli nam w pamięć inni kandydaci - Tadeusz Mazowiecki, Włodzimierz Cimoszewicz, Janusz Korwin-Mikke czy Jacek Kuroń. Czy pozostali kandydaci odeszli w niepamięć? Część z nich zupełnie zrezygnowała z działalności politycznej, jednak w naszym zestawieniu znajduje się jeden śmiałek, który próbował swoich sił w wyborach w 1990 roku i próbuje ich znów w tegorocznych wyborach, 25 lat później.
1 Kandydaci sprzed lat Kandydaci sprzed lat AG

Kandydaci sprzed lat

Wybory w latach 1990, 1995 i 2000 wygrywali kolejno - Lech Wałęsa i dwukrotnie Aleksander Kwaśniewski. Ich kampanie dobrze zapadły nam w pamięć, podobnie jak zapadli nam w pamięć inni kandydaci - Tadeusz Mazowiecki, Włodzimierz Cimoszewicz, Janusz Korwin-Mikke czy Jacek Kuroń.

Czy pozostali kandydaci odeszli w niepamięć? Część z nich zupełnie zrezygnowała z działalności politycznej, jednak w naszym zestawieniu znajduje się jeden śmiałek, który próbował swoich sił w wyborach w 1990 roku i próbuje ich znów w tegorocznych wyborach, 25 lat później.

2 Stan Tymiński Stan Tymiński Fot. Sławomir Kamiński / AG

Stan Tymiński

Wybory prezydenckie w 1990 r., czyli pierwsze w pełni wolne wybory po zmianie ustrojowej.

Pamiętamy z nich Lecha Wałęsę, Tadeusza Mazowieckiego i - prawdopodobnie - pana ze zdjęcia, Stana Tymińskiego. Ale czy pamiętamy kim właściwie był tajemniczy Tymiński?

Stanisław Tymiński urodził się i wychował pod Warszawą. W wieku 21 lat wyemigrował - najpierw do Szwecji, a później do Kanady.

W wyborach w 1990 roku jako "człowiek znikąd" pokonał Tadeusza Mazowieckiego i Włodzimierza Cimoszewicza, uzyskując ponad 23 proc. głosów. Z gry wyeliminował go dopiero Lech Wałęsa, na którego Tymiński "miał czarną teczkę". Wiele lat później przyznał, że w teczce były "nieudolnie podrobione dokumenty opatrzone pieczątką z kartofla".

"Kampanią wyborczą kierował sam, nie miał sztabu, a ówczesna żona - Peruwianka Graciela - trzymała kasę. I nie - jak sądzono - w szarym neseserku, z którym się nie rozstawała, ale w kozakach - w każdym bucie po 100 tys. dol." - pisała "Gazeta Wyborcza" w 2005 roku.

Warto przypomnieć, że Tymiński w 1994 roku założył w pierwszy komercyjny BBS Maloka, dzięki któremu Polacy po raz pierwszy uzyskali dostęp do Internetu.

3 Gabriel Janowski Gabriel Janowski Fot. Sławomir Kamiński / AG

Gabriel Janowski

Janowski był senatorem, posłem, ministrem rolnictwa i gospodarki żywnościowej oraz przewodniczącym Przymierza dla Polski.

Niewielu pamięta jednak, że jako przewodniczący NSZZ "Solidarność" RI (skrót od rolników indywidualnych) próbował swoich sił w wyborach prezydenckich w 1990 roku. Znalazł się jednak wśród tych, kandydatów, którym nie udało się zebrać 100 tys. podpisów poparcia.

Gabriela Janowskiego wiele osób zapamiętało zapewne z dziwnego zachowania na korytarzu sejmowym w 2000 roku. Poseł Janowski, przed debatą o odwołanie ówczesnego ministra skarbu, nerwowo podskakiwał, co skrupulatnie relacjonowali sejmowi dziennikarze.

Janowski tłumaczył później swoje zachowanie "narkotykami", które ktoś mu podstępnie podał. Poseł 'zasłynął' też nocną blokadą sejmowej mównicy. W 2002 roku protestował w ten sposób przeciwko decyzjom ówczesnego ministra skarbu Wiesława Kaczmarka. Janowski nie chciał opuścić sali sejmowej. Około godziny 4.00 w nocy usunięto go siłą.

4 Roman Bartoszcze Roman Bartoszcze Fot. Sławomir Kamiński / Agencja

Roman Bartoszcze

Roman Bartoszcze - poseł na Sejm kontraktowy i I kadencji; pierwszy prezes PSL.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 25 listopada, uzyskał 7,15 proc. głosów, co dało mu przedostatni wynik.

Sześć lat wcześniej doszło do tragicznego wydarzenia w rodzinie Bartoszczów. "W mglisty poranek 9 lutego 1984 roku Roman Bartoszcze, rolnik ze Sławęcina pod Inowrocławiem, znajduje ciało brata. Piotr leży w studzience melioracyjnej. Roman zezna, że zwłoki wyglądały tak, jakby ktoś je tam wepchnął.

Nazwisko Bartoszcze zna cała Polska - Roman, Piotr i ich ojciec Michał to działacze chłopskiej "Solidarności". Śmierć Piotra staje się głośna, władze muszą się do niej odnieść. Reżimowe media podają, że to wypadek.

Ale nikt w to nie wierzy. A niektórzy idą w podejrzeniach dalej: że Piotra zamordowano przez pomyłkę. To Roman miał zginąć" - czytamy w reportażu "Gazety Wyborczej".

5 Leszek Moczulski Leszek Moczulski Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Leszek Moczulski

Moczulski był współzałożycielem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela i twórcą Konfederacji Polski Niepodległej. Za działalność opozycyjną siedział w więzieniach PRL.

Szef MSW Antoni Macierewicz umieścił Moczulskiego na liście domniemanych agentów UB i SB przekazanej Sejmowi w czerwcu 1992 r. W 1999 r. Moczulski jako pierwszy skorzystał z prawa do tzw. autolustracji, czyli możliwości oczyszczenia się w sądzie z "publicznego pomówienia" o związki ze służbami PRL.
W 2005 r. sąd prawomocnie uznał go za kłamcę lustracyjnego. Zwrot w sprawie nastąpił w 2011 r., gdy Trybunał w Strasburgu ocenił, iż proces Moczulskiego nie spełniał reguł rzetelności i równości obrony. W czerwcu 2013 r. rozpoczął się trzeci proces.

Moczulski w pierwszej turze wyborów w 1990 roku uzyskał 2,5 proc. głosów, zajmując tym samym ostatnie, szóste miejsce.

6 Kornel Morawiecki Kornel Morawiecki Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Kornel Morawiecki

Morawiecki brał udział w wyborach w 1990 roku, w roku 2010 i bierze w nich udział dziś, po 25 latach, będąc tym samym najstarszym kandydatem w stawce.

Kornel Morawiecki był w czasach PRL słynnym opozycjonistą związanym ze środowiskiem studenckim. Jest współzałożycielem organizacji Solidarność Walcząca. Od jej założenia w 1982 roku został uznany przez Służbę Bezpieczeństwa za groźnego przeciwnika PRL. Mówi się, że interesowały się nim także STASI i KGB.

Aresztowany został dopiero w 1987 roku. SB mówiło wtedy, że Andrzej Kołodziej (inny działacz Solidarności Walczącej) jest śmiertelnie chory i musi wyjechać na leczenie do Włoch, a wyjazd możliwy jest tylko we dwóch. Ostatecznie za namową Jana Olszewskiego Morawiecki zgodził się na wyjazd 30 kwietnia 1988 roku.

Cztery miesiące później konspiracyjnie wrócił do Polski i aż do 1990 roku ukrywał się w podziemiu.

W wyborach w 1990 roku nie zdołał zebrać 100 tysięcy podpisów poparcia.

7 Jan Pietrzak Jan Pietrzak Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Jan Pietrzak

Przenosimy się do roku 1995. W wyborach prezydenckich zwyciężył Aleksander Kwaśniewski, a kandydatami byli m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Andrzej Lepper czy - jak w każdych wyborach - Janusz Korwin-Mikke.

Jednym z niszowych kandydatów w 1995 roku był Jan Pietrzak - satyryk, aktor, wykonawca piosenek i felietonista. W 1960 roku związał się z klubem Hybrydy. Założył tam kabaret, który stał się skokiem do kariery m.in. dla Stefana Friedmanna, Piotra Fronczewskiego i Wojciecha Młynarskiego. Po rozpadzie kabaretu w Hybrydach założył Kabaret pod Egidą.

Jako kabareciarz zasłynął satyrą polityczną komentującą ówczesną sytuację społeczno-polityczną. W 1995 roku przeszedł od słów do czynów i postanowił ubiegać się o urząd prezydenta RP. Uzyskał 1,12 proc. głosów.

8 Kazimierz Piotrowicz Kazimierz Piotrowicz Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Kazimierz Piotrowicz

Piotrowicz na swojej stronie opisuje, że przez lata męczyły go różne choroby. Lekarze orzekali, że powinien się poddać m.in. amputacji nogi i płuca. Wtedy wymyślił genialną metodę i zaczął produkować - jak sam utrzymywał - lecznicze - wkładki do butów i materace.

W 1995 roku udało mu się zebrać grubo ponad 100 tys. podpisów poparcia, jednak ostatecznie uzyskał 0,007 proc. głosów.

Wiele lat później organizował konferencje prasowe, na których ogłaszał, że Śląska Izba Lekarska została opanowana przez gangsterów, działa na wzór organizacji mafijnych, w sposób zorganizowany, z całą premedytacją zastrasza lekarzy, którzy płacą comiesięczny haracz. Publikował też opinie, że zawód lekarza nie jest powołaniem, ale zwykłym biznesem. W jednym z artykułów członków ŚIL nazwał "gwardią pretorianów, szczwanymi lisami z podstępnymi łbami".

Piotrowicz został pozwany przez Izbę i skazany na rok więzienia w zawieszeniu za pomówienie lekarzy.

9 Leszek Bubel Leszek Bubel Fot. Wojciech Druszcz / Agencja Gazeta

Leszek Bubel

Jeszcze gorszy, a więc ostatni wynik (0,004 proc. głosów) w wyborach w 1995 roku uzyskał Leszek Bubel.

W 1991 roku wszedł do Sejmu z list Polskiej Partii Przyjaciół Piwa i to była jego ostatnia "przygoda" z władzą. Wszystkie pozostałe próby okazały się nieskuteczne.

Bubel określa siebie jako "naczelnego antysemitę RP". Wydał takie publikacje jak "Wielka encyklopedia Żydów", "Jak rozpoznać Żyda" czy "Polsko-żydowska wojna o krzyże".

Jest też wykonawcą disco polo.

10 Jan Łopuszański Jan Łopuszański Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Jan Łopuszański

Kolejne pięć lat przerwy i jesteśmy w roku 2000.

Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe zostało ostatecznie rozwiązane w 2010 roku, jednak lata świetności przeżywało znacznie wcześniej. Jan Łopuszański był jednym z założycieli ZChN w 1989 roku. Razem ze Stefanem Niesiołowskim i Markiem Jurkiem byli określani mianem "trzech muszkieterów ZChN".

Przed wyborami w 2000 roku odpowiadał na pytania internautów w sprawie poparcia środowiska Radia Maryja: "Uważam Radio Maryja za jedno z najpiękniejszych rzeczy jakie zdarzały się w Polsce w ostatnich latach", a także na temat kary śmierci: "Wielokrotnie wypowiadałem się za dopuszczalnością stosowania kary śmierci za najcięższe zbrodnie, ale odkąd zabrał głos w tej sprawie Ojciec Święty - zamilkłem".

W wyborach zdobył ledwie 1 proc. poparcia.

W 2014 roku wydał książkę "O Polskę zgodną z wolą bożą".

11 Dariusz Grabowski Dariusz Grabowski WOJTEK OLKUSNIK / AGENCJA GAZETA

Dariusz Grabowski

Grabowski to były poseł i europoseł, przedsiębiorca i ekonomista. Należał do nadzwyczaj wielu partii, w tym Ruchu Odbudowy Polski, Stronnictwa Polska Racja Stanu, Koalicji dla Polski, PSL, LPR, Libertas, KNP. Aktualnie jest członkiem partii KORWiN

Dlaczego kandydował? Na czacie z użytkownikami wp.pl pisał: "Sport - taki jak dżudo - nauczył mnie, że dopóki nie ogłoszono końca walki, dopóty jest szansa. 80 proc. Polaków stwierdza w sondażach, że nie ma własnego kandydata w wyborach prezydenckich. Z tego wynika, że znani kandydaci, o których pan zapewne myśli, zostali ocenieni przez naród negatywnie".

Na pytanie o to, kto sponsoruje jego kampanię, odpowiedział: "Danuta Grabowska, żona".

12 Piotr Ikonowicz Piotr Ikonowicz MARCIN LOBACZEWSKI / AGENCJA GAZETA

Piotr Ikonowicz

Jeden z założycieli odrodzonej po 1987 roku Polskiej Partii Socjalistycznej, były poseł i działacz społeczny. W wyborach w 2000 roku uzyskał 0,22 proc. głosów poparcia.

Ikonowicz znany jest z uczestnictwa w manifestacjach, protestach ulicznych i blokowania eksmisji.

W 2000 r. Ikonowicz - jeszcze jako poseł - brał udział w blokowaniu eksmisji pary starszych ludzi w Warszawie. Został oskarżony przez prokuraturę o udział w pobiciu właściciela domu. Osiem lat później sąd skazał go za to na karę 6 miesięcy ograniczenia wolności polegającą na pracach społecznych. Ikonowicz wniósł, by zamieniono mu tę karę na grzywnę, a następnie odmówił jej zapłacenia. W tej sytuacji karę zamieniono na 90 dni aresztu. Miał rozpocząć odbywanie kary 14 października, ale nie stawił się do więzienia. 30 października został do niego doprowadzony.

Polityk twierdzi, że został skazany w stronniczym procesie i uważa się za więźnia politycznego. W areszcie podjął głodówkę, aby - jak mówił - zwrócić uwagę na sytuację osób eksmitowanych na bruk.

Ikonowicz jest bratem Magdy Gessler.

13 Tadeusz Wilecki Tadeusz Wilecki PIOTR JANOWSKI / AGENCJA GAZETA

Tadeusz Wilecki

Generał broni i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

W 1994 roku brał udział w tzw. "obiedzie drawskim". Tak pisał o tym wydarzeniu tygodnik "Przegląd": "Jesienią 1994 r., a więc na rok przed wyborami prezydenckimi, Lech Wałęsa wespół z najbliższymi współpracownikami zaczęli grzebać koło ustroju państwa, nie kryjąc się wcale z chęcią przerobienia go na prezydencki (...) Wilecki z Malejczykiem należeli do najważniejszych kucharzy przygotowujących słynny 'obiad drawski'. Byli w tę aferę zanurzeni po epolety. Byli najbliższymi stronnikami Wałęsy prącego do pełni władzy w Polsce. Jeden z najważniejszych celów na tej drodze stanowiło wyjęcie spod władzy i kontroli Ministra Obrony Narodowej ? wówczas Piotra Kołodziejczyka ? Wojskowych Służb Informacyjnych i porządkowanie ich szefowi Sztabu Generalnego. Wałęsa temu sprzyjał, gdyż kochał tajne służby i bezgranicznie im wierzył. One zaś zwietrzyły, że przy nim mogą odgrywać w państwie rzeczywiście wielką rolę, kochały go więc jeszcze silniej"

W 1998 roku Wilecki przeszedł na emeryturę, a w 2000 postanowił wystartować w wyborach prezydenckich. Uzyskał w nich 0,16 proc. poparcia.

Hasło widoczne na zdjęciu za Wileckim brzmi znajomo? Tak, tego samego hasła używa Marian Kowalski, kandydat Ruchu Narodowego.

14 Bolesław Tejkowski Bolesław Tejkowski WOJCIECH SURDZIEL/AGENCJA GAZETA

Bolesław Tejkowski

W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych Tejkowski był dobrze znany opinii publicznej, jako jeden z liderów ruchu narodowego, a także z powodu procesu o zniesławienie prezydenta, papieża Jana Pawła II i Episkopatu Polski oraz nawoływanie do antysemityzmu, jaki wytoczonego mu po kampanii wyborczej do Sejmu w 1991 r.

W wypowiedziach Tejkowskiego i ulotkach znajdowały się takie stwierdzenia, jak "Solidarność żydowska z Wałęsą na czele sprzedaje Polskę", o "zjudaizowanym Episkopacie" uczestniczącym w niszczeniu Polski i "Nie miejmy skrupułów wypowiedzieć Żydom w Polsce wojnę".

W 2000 roku nie udało mu się uzbierać 100 tysięcy podpisów poparcia.

Komentarze (97)
Oni chcieli zostać prezydentami. 13 kandydatów, których prawdopodobnie nie pamiętasz
Zaloguj się
 • zawszeprawdomowny

  Oceniono 1 raz 1

  Rzeczywista przyczyna katastrofy w Smolensku:

  www.tvn24.pl/wideo/z-anteny/general-blasik-probowal-naciskac-na-wdowe,217747.html?playlist_id=18451
  www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/grozby-smierci-i-nbsp-dobra-rada-w-nbsp-sprawie-casy,83835.html

 • plautilla

  Oceniono 1 raz 1

  Każdy z nich byłby może tysiąc razy lepszym prezydentem niż ten obecny szkodnik polskiej racji stanu zwany Nałęcz-komorowski..

 • iljicz

  Oceniono 4 razy 2

  Korwin-Mike B(b)ublem wyborów 2015.

 • 18261826www

  Oceniono 3 razy 3

  Jan Pietrzak to dla mnie najwieksze rozczarowanie jakiego doznalem w calym moim zyciu.Dlaczego ten czlowiek tak nisko upadl?

 • pjck

  Oceniono 2 razy 2

  Może by tak zrobić jakiś koncert, czy benefis "25 lat później"... (Koźluka też weźcie). Menażeria wszak jest znakomita!

 • poncjusz.pilat

  Oceniono 1 raz 1

  Wrzucenie Bartoszczego do tej galerii osobowości jest jednak mało właściwe. Z drugiej strony, brakuje kilku oryginałów, ot choćby niejakiego Liwiusza Ilasza.

 • kklement

  Oceniono 2 razy 2

  Przy notce o Tejkowskim zabrakło puenty - jego kariera wśród narodowców z hukiem się zakończyła kiedy okazało się, że sam jest... Żydem. Zanim stał się Bolesławem Tejkowskim nazywał się Benio Tejkower.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX