Kampania wyborcza na żywo - powyborczy poniedziałek [MINUTA PO MINUCIE]

Michał Protaziuk, Anna Węglarczyk, Dorota Żuberek,
21.06.2010 05:56
A A A
Sztab Jarosława Kaczyńskiego próbuje przyciągnąć elektorat SLD. Jarosław Kaczyński na wiecu w Szczecinie kokietuje wyborców Napieralskiego i słowo "postkomunizm" zastępuje terminem "lewica". Kuszony z każdej strony szef SLD, tłumaczy że nie przymierza się do stanowiska wicepremiera w zamian za poparcie dla Bronisława Komorowskiego.
Wybory 2010: Reakcja Komorowskiego | Reakcja Kaczyńskiego | Duże różnice w sondażach | Pierwsze kłótnie szefów sztabów PO i PiS | Najnowsze wideo | Wybory 2010 - serwis specjalny22:00 Dziękujemy za śledzenie naszej dzisiejszej relacji. Na kolejną zapraszamy jutro o 8.00.


21:55 Tomasz Nałęcz w TVN24 chce się zakładać z Jadwigą Staniszkis, że Aleksander Kwaśniewski poprze Bronisława Komorowskiego przed drugą turą wyborów. Pani profesor jednak niespieszno do podejmowania zakładu


21:50 Blogerka Kataryna na Twitterze o dzisiejszym wstępniaku redaktora naczelnego "Wprost" Tomasza Lisa, który już zapowiedział zwycięstwo Bronisława Komorowskiego:

"Przed Lisem dwa tygodnie gorących modlitw, bo jeśli Bronek nie wygra to po swoim dzisiejszym wstępniaku będzie pośmiewiskiem"


21:40 - Jeśli Napieralski chce utrzymać popularność wśród ludzi o lewicowych przekonaniach powinien poprzeć Komorowskiego, bo ryzykuje, że ludzie lewicy poprą kandydata PO bez jego wskazania - komentuje Nałęcz w TVN24


21:34 Oficjalne wyniki wygladają tak:

Bronisław Komorowski : 41,54 proc

Jarosław Kaczyński: 36,46 proc.

Grzegorz Napieralski 13,68 proc.

Janusz Korwin-Mikke: 2,48 proc.

Waldemar Pawlak 1,75 proc.

Andrzej Olechowski 1,44 proc

Andrzej Lepper 1,28 proc.

Marek Jurek 1,06 proc.

Kornel Morawiecki 0,13 proc.

Bogusław Ziętek 0,18 proc.

Frekwencja wyborcza wyniosła 54,94 proc.


21:31 PKW za moment poda ostateczne wyniki wyborów. Szef Komisji mówi, że wyjaśniono wątpliwości, które pojawiły się przy protokołach głosowania z obwodów zagranicznych


21:18 - Boje się powrotu rządów Jarosława Kaczyńskiego, bo świetnie pamietam, jak jego rządy wyglądały - mówi w TVN24 Tomasz Nałęcz


20:39 Jarosław Kaczyński i dzieci, czyli jeszcze o dzisiejszym wiecu w Szczecinie20:34 Umizgów PiS do szefa SLD ciąg dalszy. Elżbieta Jakubiak: "Napieralski wykazał się wielką pracowitością. Wstawać o 5 rano i spotykać się z robotnikami to duży wysiłek"


20:26 - Język "Solidarnych 2010" to był język żalu i rozczarowania - twierdzi Jakubiak.


20:25 - Jarosława Kaczyńskiego było stać na przeprosiny - mówi Elżbieta Jakubiak, dzisiejsza druga rozmówczyni Moniki Olejnik w "Kropce nad i". - To pani się wydaje, że język PiS był naładowany agresją - dodaje.


20:14 - Janusz Palikot naprawdę przesadził - mówi Gronkiewicz-Waltz, komentując pomysł przyznania Napieralskiemu teki wicepremiera w zamian za poparcie w wyborach


20:12 Polskie wybory prezydenckie są komentowane także za oceanem. Relacjonując wyniki pierwszej rundy wyborów , prasa w USA podkreśla, że rozstrzygnięcie nastąpi dopiero za dwa tygodnie. Kładzie też nacisk na proeuropejską i probiznesową linię PO i Bronisława Komorowskiego.

"Kandydat polskiej partii rządzącej, która dąży do zacieśnienia więzi z innymi członkami Unii Europejskiej i chce ukrócić rolę państwa w gospodarce, wygrał pierwszą turę wyborów"


- pisze "Wall Street Journal" w korespondencji z Warszawy.


20:07 Kolejny, spektakularny wynik Kaczyńskiego. 78,63 proc. głosów zebrał kandydat PiS w małopolskiej gminie Laskowa. Na Bronisława Komorowskiego zagłosowało tam 9,48 proc. wyborców. Frekwencja w gminie wyniosła 66,70 proc.


20:04 - Od początku mówiłam, żeby nie wierzyć w pierwszą turę. Nas bardzo rozpieściły sondaże, które okazały się błędne - mówi w "Kropce nad i" prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz


20:01 Na Podhalu, które tradycyjnie uważane jest za bastion prawicy, w wyborach prezydenckich zdecydowanie wygrał Jarosław Kaczyński, jednak w miastach, Zakopanem i Nowym Targu, kilkuprocentową różnicą wygrał Komorowski.Największym poparciem Kaczyński cieszył się w powiecie nowotarskim w gminie Jabłonka, gdzie głos na kandydata PiS oddało 71,41 proc wyborców. Na Komorowskiego zagłosowało tam 17,32 proc. uprawnionych do głosowania.


19:57 Na Alert24 dostaliśmy informację od stowarzyszenia MłodaRP, które organizowało przed pierwszą turą wyborów debatę kandydatów na Uniwersytecie Warszawskim. Studenci chcą, żeby obaj kandydaci biorący udział w drugiej turze wzięli udział w kolejnej debacie na uniwersytecie. Wysłali już zaproszenia do sztabów wyborczych. CZYTAJ


19:21 Krótka pamięć Polaków i zaangażowanie polityczne Kościoła - to zdaniem socjologa prof. Jacka Wodza dwa elementy, które najbardziej wpłynęły na dobry wynik wyborczy Jarosława Kaczyńskiego.

-
Mamy do czynienia z bardzo dziwną kampanią, w dużej mierze opartą na falowaniu emocji. Na pewno ten zabieg sztabu pana Kaczyńskiego, żeby oderwać jego wizerunek od jego dokonań jako premiera - bo to głównie na tym się skupiała cała ta działalność - on się przynajmniej częściowo powiódł


- powiedział prof. Wódz.


19:11 - Nie zamierzam rozmawiać o tece wicepremiera - przekonuje Grzegorz Napieralski. "Czarny koń" tych wyborów zapowiada, że nie zamierza rozmawiać o stanowisku wicepremiera w rządzie Donalda Tuska w zamian za udzielenie w II turze wyborów poparcia Bronisławowi Komorowskiemu. Lider SLD oczekuje, że tak Komorowski, jak i Jarosław Kaczyński określą się ws. kwestii programowych, na których zależy lewicy.

Napieralski powiedział dziennikarzom, że na temat ewentualnego poparcia dla któregoś z kandydatów: Komorowskiego lub Kaczyńskiego, chciałby najpierw porozmawiać ze swoimi wyborcami. "Najpierw spotkania z wyborcami, zapytam co oni o tym sądzą, bo zaufali mi, oddali na mnie głos" - zaznaczył lider Sojuszu.


19:00 Według PKW wyniki wyborów poznamy o godz 21.30


18:43 Jest jednak problem.

Są niejasności w wynikach z okręgów zagranicznych. PKW mówi, że przesuwa czas na ogłoszenie wyników na godziny wieczorne.


- Stwierdziliśmy pewne niejasności w toku weryfikowania protokołu z zagranicy


- mówi szef PKW


18:43 Szybki przeskok na konferencję PKW. Zaraz usłyszymy wyniki wyborów


18:42 Kaczyński serwuje Komorowskiemu serię docinek: "Ja chcę byc politykiem na poważnie" . "Ja w przeciwieństwie do mojego konkurenta wiem co to PKB i deficyt".


18:39 - Dzisiaj warto używać tego słowa, że jesteśmy lewicowi - czyli uśmiech w kierunku lelektoratu Napieralskiego. Pytanie: szczery uśmiech? Kaczyński mówi, że "dziś warto zamiast słowa postkomunizm używac słowa lewica". CZYTAJ


18:34 - Nowoczesny patriotyzm polega na tym, że my mówimy, że się na takie rzeczy nie zgadzamy - podkreślił Kaczyński


18:32 Kaczyński mówi o bezrobociu i szczecińskich zakładach pracy, które upadały. Przekonuje, że jego rządy pracowały nad odbudową gospodarki morskiej.


18:30 - Część z nas woli patrzeć na medialne przekazy, zamiast rozejrzeć się wokół siebie - czyli mały prztyczek dla mediów.


18:27 Jarosław Kaczyński pojawił się na wiecu w Szczecinie. Zaczął od hasła "Polska jest najważniejsza", które zresztą powtorzył trzy razy. Prezes PiS mówi o partiotyzmie i więzi18:08 Europoseł Wojciech Olejniczak z SLD zadeklarował, że w drugiej turze wyborów prezydenckich poprze kandydata PO Bronisława Komorowskiego. Zastrzegł przy tym, że jest to jego osobisty wybór i mówi tylko w swoim imieniu.Wojciech Olejniczak powiedział, że dobry wynik Grzegorza Napieralskiego - ponad 13-procentowe poparcie - utwierdza jego pozycję jako lidera w Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Wojciech Olejniczak wyjaśnił, że jego nieobecność podczas wieczoru wyborczego Sojuszu nie była zamierzona. Zwrócił uwagę, że był aktywny w czasie kampanii wyborczej i dodał, że swój głos w wyborach oddał na lidera SLD.


18:03 - Rekordowy wynik w województwie świętokrzyskim - 71,32 proc. - zdobył Jarosław Kaczyński w gminie Osiek w powiecie staszowskim. Drugi był Grzegorz Napieralski - 12,65 proc., a trzeci - Bronisław Komorowski - 9,30 proc. Waldemar Pawlak uzyskał 3,28 proc.Burmistrz Osieka Włodzimierz Wawrzkiewicz powiedział PAP, że być może wpływ na wynik wyborów miały częste wizyty w gminie posłów PiS, szczególnie Przemysława Gosiewskiego (który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem). Natomiast - według niego - szefująca świętokrzyskiej PO posłanka Marzena Okła-Drewnowicz była tu tylko raz.


17:49 - Kampania przed II turą wyborów powinna być wypełniona rozmowami z udziałem kandydatów - uważa Elżbieta Jakubiak ze sztabu Jarosława Kaczyńskiego. Spokój w kampanii i rzetelną rozmowę zadeklarowała z kolei szefowa sztabu kandydata PiS Joanna Kluzik-Rotkowska.

"Jesteśmy przekonani, że kampania, która ma sens to jest kampania, która opiera się na rzetelnej, spokojnej rozmowie o przyszłości Polski. Na pewno nie zrobimy niczego co mogłoby ją zaostrzyć. Zobaczymy jak odpowie na to druga strona"


- mówiła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Kluzik-Rostkowska.


17:30 Według wyników głosowania podanych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej w woj. lubuskim pierwszą turę wyborów prezydenckich wygrał Bronisław Komorowski, uzyskując 51,09 proc., przed Jarosławem Kaczyńskim - 25,24 proc.


17:24 Są już wyniki w opolskiem. Według Państwowej Komisji Wyborczej, w woj. opolskim pierwszą turę wyborów prezydenckich wygrał Bronisław Komorowski, uzyskując 51,62 proc. głosów. Drugi jest Jarosław Kaczyński - 26,67 proc.


17:22 Mówcie co chcecie, ale na kobietę zawsze działają kwiaty...17:09 Dopiero 4 lipca dowiemy się, kto zostane prezydentem. Tymczasem tygodnik "Wprost" już odtrąbił sukces Bronisława Komorowskiego. Zrobił to zresztą w iście amerykańskim stylu. Nowy naczelny Tomasz Lis także nie mógł się doczekać do 4 lipca i we wstępniaku napisał, że "druga tura rozpocznie się po zaprzysiężeniu Komorowskiego na prezydenta".

Czego nie będzie? Nie będzie prezydenta Jarosława Kaczyńskiego. Nie będzie (w każdym razie ? jeszcze nie) recydywy IV RP.


- napisał Tomasz Lis. Zaskakująca pewność.16:57 TVN tłumaczy się z wpadki z wynikami sondaży. - Wyniki II tury wyborów będą badane bardzo szeroko zakrojonym badaniem exit poll, które będzie wspomagane badaniem telefonicznym - powiedział Karol Smoląg, rzecznik TVN. Zapewnia, że na wybór tej metody nie ma wpływu sondaż firmy SMG/KRC z I tury, którego wyniki nie pokrywają się wynikami podanymi przez PKW. Z wybranej sondażowni (TNS OBOP) zadowolona jest TVP i znów będzie korzystać z jej oferty. CZYTAJ


16:50 Bronisław Komorowski cieszy się w Niemczech większą sympatią jako kandydat na prezydenta Polski, ale również zwycięstwo Jarosława Kaczyńskiego nie oznaczałoby pogorszenia w relacjach Berlin-Warszawa - ocenił w rozmowie niemiecki politolog Kai Olaf Lang.


16:24 Do wtorku do godziny 10 Sąd Okręgowy w Warszawie odroczył rozpatrywanie sprawy Bronisław Komorowski - Jarosław Kaczyński dotyczącej prywatyzacji służby zdrowia. Podczas poniedziałkowego posiedzenia zeznania złożył kandydat PiS na prezydenta Jarosław Kaczyński; we wtorek ma zeznawać Komorowski.


16:12 Rekordów ciąg dalszy. Najwyższe poparcie - 72,63 proc. - uzyskał Bronisław Komorowski w Wiśle (Śląskie). Jarosław Kaczyński najlepszy wynik na Podbeskidziu uzyskał w gminie Jordanów - 64,05 proc. - wynika z danych PKW.


16:10 Rekordowe poparcie dla Grzegorza Napieralskiego w Sosnowcu. Jak tłumaczą lokalni działacze SLD to teren "tradycyjnie lewicowy", ale Napieralskiemu udało się też dotrzeć do młodych ludzi "dzięki nowoczesnej formie" oraz dzięki kampanii tradycyjnej, pełnej spotkań z ludźmi, kontaktów z wyborcami.
Brawo.


16:01 Bronisław Komorowski w ramach 'pięknego różnienia" się od Jarosława Kaczyńskiego absolutnie nie chce się zmieniać (jak prezes PiS np.) Pytany dziś o plany na dalszą kampanię powiedział, że "nie będzie się wiele różniła od dotychczasowej".

Nie zamierzam odchodzić od mojej propozycji prezydentury, która Polskę łączy, a nie dzieli. Zamierzam proponować działania, które oznaczałyby, że nie tylko hasła wyborcze są wygłaszane, ale jest praktyka wspólnego działania.15:55 A Kaczyński nie odpuszcza. Powiedział dziś przed sądem okręgowym w Warszawie.
W programie partyjnym PO prywatyzacja służby zdrowia jest podnoszona jako cel i zachwalana.

Według niego, również komunalizacja - proponowana przez PO - mogła łatwo prowadzić do prywatyzacji.Sąd Okręgowy w Warszawie ponownie rozpatruje w trybie wyborczym sprawę Bronisław Komorowski - Jarosław Kaczyński, dotyczącą prywatyzacji służby zdrowia, zwróconą przez Sąd Apelacyjny do ponownego rozpoznania.


15:47 Są wyniki głosowania w Holandii. Różnica miażdżąca - Komorowski 63 proc. - Kaczyński 18,5 proc.


15:41 "Debata, foch i uprzedzenie" znów ma szansę na stałe wrócić do naszej kampanijnej ramówki. Nowak mówi - środa i niedziela, Rostkowska - przyszły tydzień. I masz Ci los.


15:28 Dziś w nocy zastanawialiśmy się jakim cudem między sondażami i wynikami wyborów pojawiły sie takie duże rozbieżności. Z sondażu MB SMG/KRC dla TVN wynikało, że różnica między Komorowskim a Kaczyńskim wyniosła ponad 12 pkt proc. Politolog dr Krzysztof Cebul tłumaczy, że wiele zależy od ankieterów przeprowadzających sondaże - jego zdaniem zdarzają się niedokładne odczytywanie pytań, nieprawidłowe zaznaczanie odpowiedzi czy sugerowanie odpowiedzi respondentom. Dostało się też metodologii badań.


15:18 Sławomir Nowak jak zawsze uroczy. - Przeczytałem na pasku (w telewizji), że są rozmowy o rozmowach, to jestem...
Gdyby nie telewizja, to jakby szefowie sztabów się komunikowali. Nie wiedzą, że są telefony?


15:15 Debaty maja się odbyć na neutralnym gruncie. W środę i niedzielę - proponuje Nowak. Rostkowska wykręca się przed deklaracją - wszak kalendarz Jarosława Kaczyńskiego jest napięty.


15:08 Tymczasem w TVN24 oglądamy spotkanie dwóch szefów sztabów - Joanny Kluzik-Rostkowskiej oraz Sławomira Nowaka. Zmawiają się, o czym mają być debaty ich kandydatów. Pierwszy temat: rodzina, sprawy społeczne, wykluczenie bieda i służba zdrowia, i drugi - rozwój Polski, edukacja, szanowana Polska w świecie.


15:03 Szefowa sztabu PiS Joanna Kluzik-Rostkowska zaproponowała sztabowi kandydata PO cykl debat dotyczących spraw społecznych, polityki zagranicznej i gospodarki. Debaty te miałyby się odbyć w przyszłym tygodniu.Joanna KLuzik-Rostkowska proponująca debatę wygląda tak:
15:01 W piątek zbierze się Rada Naczelna PSL, by zdecydować komu Stronnictwo udzieli poparcia w II turze wyborów prezydenckich. Wcześniej jednak ludowcy będą oczekiwali na odpowiedzi na skierowane do Jarosława Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego pytania.
Przypominamy, że Pawlak zdobył niecały 2 proc. głosów. Nie można ich przekazać bez namysłu.


14:54 Przed II turą wyborów sondaż TVN przygotuje ponownie MB SMG/KRC. Rzecznik telewizji jednak zapewnia, że instytut będzie stosował lepszą i dokładniejszą metodę badań. Zobaczymy.


14:50 Jarosław Kaczyński zeznaje teraz przed sądem. Dziennikarze nie mogą być obecni w tej części rozprawy. Jutro przed sądem zjawi się Komorowski.


14:03 Bielanowi odpowiedziała Agnieszka Pomaska, posłanka PO.Internauci już przypominają, że w 2004 roku PiS chciało delegalizacji SLD.


13:54 Dopiero na początku przyszłego tygodnia Grzegorz Napieralski ujawni, kogo poprze w drugiej turze wyborów prezydenckich. Wcześniej przeprowadzi w tej sprawie konsultacje ze swoimi wyborcami - tak jak w swojej kampanii wyborczej stanie rano pod fabryką. Tym razem nie będzie dawał jabłek, ale zbierał dobre rady.


13:42 Sztabowcy Kaczyńskiego ruszyli do boju o Napieralskiego. Adam Bielan na Twitterze pisze:13:10 Rozpoczęła się kolejna rozprawa między sztabami Jarosława Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego. Kandydat PiS jest na sali rozpraw.


12:44 I jeszcze zdjęcia ze sztabów przegranych kandydatów. Dominuje smutek i zwątpienie.


12:38 Tomasz Machała fantazjuje na swoim blogu. Wymyślił scenariusz "przewrotu przymierzy": SLD wchodzi w koalicję z PO a Napieralski, w zamian za poparcie Bronisława Komorowskiego w drugiej turze, dostaję tekę wicepremiera i ministra nauki oraz nowych technologii. To by za wiele się nie napracował.


12:34 W PSL już chcą rozliczeń ze słabego wyniku Waldemara Pawlaka. Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, poseł ludowców Janusz Piechociński twierdzi, że żaden z celów stawianych przez ludowców przed kampanią Waldemara Pawlaka nie został osiągnięty. Dlatego lider partii powinien zgłosić wniosek o wotum zaufania najbliższym posiedzeniu organów statutowych partii. Pawlak musi zaczynać się bać?


12:02 Przeżyjmy to jeszcze raz. Zdjęcia z trochę kowbojskiego sztabu wyborczego Jarosława Kaczyńskiego, sztabu Bronisława Komorowskiego oraz wieczoru wyborczego Grzegorza Napieralskiego.


11:54 Niemieckie media przestrzegają premiera. "Porażka Komorowskiego oznaczałaby także upadek reformatora Tuska" - pisze "Sueddeutsche Zeitung". Według nich, głównym zajęciem Jarosława Kaczyńskiego jako prezydenta, byłoby wetowanie reform rządu.


11:40 A w cieniu wyborów prezydenckich odbyły się trzy wybory na Senatorów. Na Podkarpaciu wygrała kandydatka PiS - Alicja Zając - wdowa po tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej senatorze Stanisławie Zającu. Na Śląsku mandat zdobył Leszek Piechota, sekretarza śląskiej PO. Sukces PSL w Płocku. Michał Boszko z tej partii zdobył pierwszy mandat senatorski dla ludowców w tej kadencji.


11:20 Lech Wałęsa przyznał, że pomylił się w przewidywaniach wyborczych. - Ja dawałem 53-56 procent na Komorowskiego. A więc wielka pomyłka Lecha Wałęsy - mówi noblista. Niech się martwi. Nie tylko on sie pomylił w przewidywaniach.


10:51 A gdzie Jarosław Kaczyński zdobył największe poparcie? W gminie Kobylin-Borzymy w województwie podlaskim Na Jarosława Kaczyńskiego głosowało tam 86% wyborców (1359), a na Bronisława Komorowskiego 6% (98).


10:40 Dziś Sąd Okręgowy w Warszawie ponownie rozpatrzy pozew sztabu wyborczego Bronisława Komorowskiego przeciw Jarosławowi Kaczyńskiemu - informuje PAP. Przed trzema dniami Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił orzeczenie Sądu Okręgowego, który uznał, że Jarosław Kaczyński musi sprostować swoje słowa o tym, iż Bronisław Komorowski jest za prywatyzacją służby zdrowia. Może wreszcie sprawa znajdzie zakończenie.


10:16 Zdecydowanie nie gratulujemy gminie Radłów na Opolszczyźnie. Do wyborów poszło tam zaledwie 27 proc. wyborców.


10:09 Najlepszą frekwencję zanotowano w gminie Rewal w zachodniopomorskim. Udział w wyborach wzięło tam ponad 82,2 proc. Gratulujemy!Najlepiej z większych miast wypadła Warszawa - prawie 69 proc. oddanych głosów. Najlepsza dzielnica - Ursynów, najgorsza - Praga.


9:55 Korwinowcy znów podejrzewają, że mogło dojść do fałszerstw wyborczych. Janusz Korwin-Mikke apeluje więc na blogu: Wpłynęło już pierwsze doniesienie o fałszerstwach. Przypominam, że w poniedziałek, punktualnie o 18.tej spotykamy się przed drzwiami komisyj wyborczych. Liczymy się i porównujemy tę liczbę z liczbą głosów, które oddano na mnie w komisji. Jeśli nas jest więcej zgłaszamy oszustwo. Jeśli takich zgłoszeń będzie dużo zażądamy unieważnienia wyborów.


9:49 Kaczyński nie próżnuje w pierwszej turze. Dziś wybiera się do Szczecina - swoistego bastionu - SLD, żeby zdobyć tam elektorat lewicy. A co robi teraz Komorowski?


9:40 Jeśli jesteśmy przy zagranicy, ponad 85 proc. głosów Bronisław Komorowski uzyskał w Wietnamie i Omanie. Kaczyński z kolei dominuje w Ameryce Północnej: zdobył ponad dwie trzecie głosów w USA, Kanadzie i Panamie. Waldemara Pawlaka najbardziej lubią w Macedonii - prawie 10 proc., Andrzeja Olechowskiego w Korei Północnej - 25 proc., Andrzej Lepper w Azerbejdżanie - ponad 3 proc., a Marek Jurek na Dominikanie i w Gruzji - ok. 9 proc.


9:30 Janusz Korwin-Mikke najlepsze wyniki osiągnął w Józefowie - gdzie mieszka - ponad 5 proc. oraz w... Jemenie 12 proc.


9:23 Mapa PKW nam się tak podoba, że postanowiliśmy się nią jeszcze pobawić. Najlepsza frekwnecja - Mazowsze - 61 proc., najniższa - Opolszczyzna - 45,6 proc. Najlepsze wyniki: Komorowskiego - Pomorze - 52 proc., Kaczyńskiego - Podkarpacie - 54 proc., Napieralski - zachodniopomorskie - 17,5 proc. Najgorsze wyniki: Komorowski - Podkarpacie - 25 proc., Kaczyński - zachodniopomorskie - 25 proc., Napieralski - Małopolska i Podkarpacie - po 10,5 proc.


9:17 Mariusz Kamiński wytypował na Twitterze "Zdjęcie roku". Zgadzacie się?


9:14 Marek Jurek podsumowuje wybory na blogu:

Dziękuję Wszystkim za poparcie pracą i głosami. Jestem dumny, że mogłem reprezentować Państwa w wyborach. Żałuję, że nie zdołałem zrobić więcej. Odpowiedzialność przyjmuję na siebie


8:50 Teraz z Moniką Olejnik rozmawia Adam Bielan z PiS. - Wyborcy lewicy, ale i innych kandydatów muszą sobie zadać pytanie, czy chcą monopolu jednej partii. PO jest największym zagrożeniem dla lewicy - mówi.


8:42
Jest rzeczą możliwą, że Jarosław Kaczyński może te wybory wygrać, może się powtórzyć to, co stało się pięć lat temu


- uważa Adam Michnik. Inni publicyści uważają, że Kaczyński ma małe szanse na wygraną.


8:38 Wracamy do Nowaka. Tłumaczy wpadki Komorowskiego:
Jest autentycznym, prawdziwym człowiekiem. Myślę, że ludzie to doceniają, że nie przybrał maski, że się nie picuje. Żartobliwe lapsusy jęzkowe nikomu nie zaszkodziły


Nie bylibyśmy tego tacy pewni...


8:30 Refundacja przez państwo zabiegów in vitro i parytet na listach wyborczych - to, według "Gazety Wyborczej", warunki, jakie stawia Grzegorz Napieralski. Kto pierwszy je przyjmie, może liczyć na jego poparcie w drugiej turze.

PSL raczej poprze Bronisława Komorowskiego, co daje dwa procent, a Andrzej Olechowski się jeszcze zastanawia.


8:27 - Nie sądzę, że ktokolwiek z lewicy zagłosuje na Jarosława Kaczyńskiego - mówi pewny siebie Nowak. Widocznie jest pewny przejęcia jego elektoratu.


8:24 Sławomir Nowak jest już w Radiu Zet. Zaczyna ostro:
Polska nie zasługuje na to, żeby mieć takiego prezydenta, jak Jarosław Kaczyński


Według niego, ewentualna prezydentura kandydata PiS jest zagrożeniem dla "nowoczesniej Polski".


8:10 Rosyjskie media bardzo interesują się wynikami wyborów prezydenckich. - Jeśli nie wyznali Rosji miłości, to przynajmniej zadeklarowali gotowość do ścisłej z nią współpracy - podkreślają. Ciekawe, czy mają świadomość, że w kampanii można wszystko obiecywać, nawet miłość.


8:06 Na Twitterze uaktywnił sie również Mariusz Kamiński z PiS. Już od teraz szuka nowych wyborców dla Jarosława Kaczyńskiego.

7:57 Spojrzeliśmy na mapę poparcia kandydatów i również w tych wyborach potwierdziła się zależność: w Galicji i Kongresówce - oprócz wielkich miast i terenów, gdzie mieszkają mniejszości narodowe i etniczne - wygrywa kandydat PiS, a w reszcie kraju kandydat PO. A od końca rozbiorów minęło prawie 100 lat...Mapa - ze strony Państwowej Komisji Wyborczej - pokazuje rozkład poparcia dla Bronisława Komorowskiego. Im jaśniejszy kolor, tym mniejsze dla niego.


7:52 Kolejne wieści z terenu. Na Podkarpaciu Jarosław Kaczyński zgarnął prawie 55 proc. głosów., a Bronisław Komorowski 26 proc. Czyli zupełnie odwrotnie niż na Opolszczyźnie.


7:36 Apropos nietrafionych sondaży. Żart krążący wśród internautów: "Podejmę KAŻDĄ pracę. Doświadczenie: b. szef SMG/KRC". ;-)


7:32 Adam Bielan z PiS zaczął dzień od ataku na Twitterze. Dostało się - słusznie - instytutom sondażowym.7:17
4 Lipca będziemy się cieszyć, ze Polska wybrała dobrego prezydenta. Prawdziwego prezydenta, Głowę Państwa, a nie dozorcę żyrandola


- tak wyniki wyborów skomentował na blogu Janusz Wojciechowski, eurodeputowany PiS. Niestety, jak już widać kampania przed drugą turą kampania będzie bardzo ostra. A Wojciechowski to przecież jeden z bardziej kompetentnych polskich polityków...7:04 Z cyklu "Znalezione na Facebooku". Jak się pocieszają wyborcy Kornela Morawieckiego? "Odwrócić tabelę! Kornel na czele!". A Janusza Korwin-Mikkego: "Zdobył 3 proc., bo tylko tyle procent Polaków ma szansę dostać się do Mensy".


6:57 "Wszyscy przeciw Jarosławowi Kaczyńskiemu" - to według Dziennika.pl taktyka sztabu Bronisława Komorowskiego na drugą turę wyborów. PO chce ponoć przekonać pozostałych kandydatów, żeby polecili swoim wyborcom, by głosowali na Komorowskiego. Na razie im się nie udaje, bo Marek Jurek poparł już Kaczyńskiego.


6:39 Bronisław Komorowski zapewne chciałby, żeby cała Polska głosowała jak Opolszczyzna. Tam zdobył ponad 51 proc. głosów, a Jarosław Kaczyński tylko 26 proc.


6:27 Pierwsze strony największych gazet są podobne: zdjęcia Jarosława Kaczyńśkiego i Bronisława Komorowskiego razem z cząstkowymi lub sondażowymi wynikami wyborów. Wyłamał się tylko "Fakt", który zamieścił wielki napis: "A więc wojna!". Mamy nadzieję, że kandydaci nie posłuchają tabloidu.


6:19 Są już też wyniki z Kanady. Tam miażdżące zwyciestwo odniósł Jarosław Kaczyński. Otrzymał łącznie 3665 głosów, Bronisław Komorowski - 947. Reszta kandydatów poniżej stu głosów.


6:06 Witamy w powyborczy poniedziałek. Znamy już wyniki z 94 proc. lokali wyborczych: Bronisław Komorowski: 41,22 proc., Jarosław Kaczyński: 36,74 proc., Grzegorz Napieralski: 13,68, Janusz Korwin-Mikke 2,46, Waldemar Pawlak: 1,81 proc., Andrzej Olechowski: 1,43, Andrzej Lepper: 1,32 proc., Marek Jurek: 1,04 proc., Bogusław Ziętek: 0,17 proc., Kornel Morawiecki: 0,13. Frekwencja wyniosła ponad 54 proc.

Co nas czeka? Mnóstwo komentarzy dot. wyników, również tych sondażowych. Marek Jurek już zapowiedział, że zagłosuje na Jarosława Kaczyńskiego. Ciekawe, jak inni? Może dziś powiedzą?


Tagi:

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje