Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII

 • niedziela, 27 kwietnia 2014
 • A tak kanonizację Jana Pawła II świętowano w Polsce:

  Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

  Transmisja mszy z Watykanu w Łagiewnikach

  Fot. Marek Podmokły/ Agencja Gazeta

  Zakopane, Podhale. Bandera konna złożona z ponad 100 górali w drodze do Sanktuarium na Krzeptówkach, gdzie wraz z wiernymi uczestniczyli w uroczystościach

  Fot. Agata Grzybowska/ Agencja Gazeta

  Transmisja mszy świętej na placu Piłsudskiego w Warszawie

 • - Papież wpadł w atmosferę prowincjonalnej parafiańszczyny, gdzie rządzi "duch proboszcza" - uważa filozof Karol Tarnawskim, przyjaciel Jana Pawła II. Co jeszcze mówi o Ojcu Świętym?

  Tajemnica Wojtyły

  Czy święty może być uparty? Z prof. Karolem Tarnowskim rozmawiają Małgorzata Skowrońska i Jan Turnau

 • Polscy politycy, którzy uczestniczyli w mszy kanonizacyjnej Jana Pawła II i Jana XXIII na są zgodni, że ogłoszenie papieża Polaka patronem rodziny to najpiękniejszy dar dla rodzin.

  Marszałek Kopacz, odnosząc się do faktu, że Jan Paweł II jako święty będzie patronem rodzin, oceniła, że "rodziny będę miały swojego dobrego, ważnego patrona". Zwróciła też uwagę, że papież Polak "kochał ludzi". - Tych najmłodszych, do których często się zwracał, a także stawiał na więzi rodzinne, na miłość, na solidarność - to wszystko, co jest potrzebne w rodzinie - zaznaczyła.

  Także posłanka PO Barbara Czaplicka uznała za "bardzo trafione" to, że Jan Paweł II będzie patronem rodzin. Posłanka tak relacjonowała swoje wrażenia z ceremonii kanonizacyjnej: - To coś niesamowitego, wielka ilość ludzi, właściwie słyszy się tylko język polski, a czasami włoski. Niesamowite wrażenie - opowiadała. Jak dodała, ludzie uczestniczący we mszy kanonizacyjnej byli bardzo wzruszeni.

  - Nie ma piękniejszego daru dla rodzin niż tak silny patron - mówił Andrzej Dera z Solidarnej Polski. Według posła "to będzie duże wzmocnienie dla rodziny". - Na pewno jako święty Jan Paweł II zrobi wiele dobrego dla Polski, a szczególnie dla rodzin - wskazał.

 • Wierni powoli przemieszczają się z placu św. Piotra w kierunku Bazyliki, by oddać hołd nowym świętym przy ich grobach.

 • "Papież bardzo szybko dochodzi do siebie po sensacyjnym wyborze, wolniej inni" - twierdzi jeden z informatorów ambasadora PRL w Rzymie. Jak na wybór Karola Wojtyły w 1978 roku zareagowały polskie służby?

  Jak na wybór papieża zareagował PRL? [Tajne depesze MSZ z 1978 roku]

  MSZ upubliczniło właśnie szyfrogramy z 1978 z polskich placówek na Zachodzie opisujące wybór i początek pontyfikatu. Jak na wybór papieża zareagowali urzędnicy PRL?

 • - Każda kanonizacja jest znakiem nadziei, że są ludzie, w których dobro jest w stopniu maksymalnym - mówili polscy biskupi po zakończeniu uroczystości kanonizacyjnych papieży.

  Sekretarz Episkopatu Polski bp Wojciech Polak powiedział, że kanonizacja dwóch wielkich papieży jest znakiem nadziei dla Kościoła. - Spoglądałem na plac św. Piotra i widziałem większość polskich pielgrzymów, wiele biało-czerwonych flag. Sądzę, że dzięki orędownictwu Jana Pawła II za nami, będziemy odważnie podejmować wyzwania, które są przed nami - dodał.

  Bp radomski Henryk Tomasik, który jest jednocześnie krajowym duszpasterzem ds. młodzieży powiedział, że w postaciach świętych Jana Pawła II i Jana XXIII widać dwa wzory zatroskania o Boże sprawy. - Obaj realizowali misję, którą Chrystus przykazał pierwszemu apostołowi, św. Piotrowi: „ty utwierdzaj braci w wierze”. Byli zatroskani o jedność Kościoła i wyznaczali nowe drogi odczytywania Ewangelii - powiedział.

  Bp pelpliński Ryszard Kasyna podkreślił, że kanonizacja była chwilą wielkiej radości, a także spojrzeniem na cały pontyfikat Jana Pawła II. Wyraził przekonanie, że będzie ona także mobilizacją prowadzącą innych do świętości. - Każdy powinien spojrzeć na swoje życie trochę przez pryzmat życia Jana Pawła II - dodał.

 • Dzisiejsze uroczystości i sam moment kanonizacji to wielkie emocje przede wszystkim dla wiernych zgromadzonych w Rzymie:

  Fot. Emilio Morenatti/ AP

  Fot. Aaron Favila/ AP

  Fot. Emilio Morenatti/ AP

 • - Uznani za świętych Jan Paweł II i Jan XXIII byli "wielkimi Europejczykami", a także wzorem wiary. Obaj odcisnęli piętno na losach Kościoła i świata - ocenił przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kardynał Reinhard Marx.

  - Nowi święci brali żywy udział w życiu ludzi i narodów. Dali świadectwo obecności Kościoła we współczesnym świecie - zaznaczył arcybiskup Monachium w oświadczeniu opublikowanym przez Konferencję Episkopatu Niemiec w Bonn.

  - W osobie Jana Pawła II Kościół uczcił wizjonerską osobowość, która odważnie występowała z ambony przeciwko komunistycznej dyktaturze i która dzięki swemu politycznemu zaangażowaniu przyczyniła się do upadku muru berlińskiego - podkreślił Marx.

 • Kim bez Jana Pawła II byłby dziś papież Franciszek? Jaki wpływ miał na niego polski święty?

  Kim byłby Franciszek bez JPII?

  Wojtyła sam czuł, że stanowi w Kościele coś w rodzaju stylistycznego i obyczajowego odstępstwa od normy. Martwił się, że zamiast rządzić i narzucać, woli rozmawiać. Rozmowa z Andreą Riccardim

 • Pielgrzymi opuszczają powoli pl. św. Piotra. Wielu, którym nie udało się wejść na plac podczas mszy kanonizacyjnej, czeka, aż zrobi się luźniej, by wejść tam teraz. Część wiernych jest głęboko poruszona uroczystością kanonizacyjną, ale wielu jest po prostu zmęczonych.

  Wzruszenia nie krył Ignacy spod Częstochowy, sam siebie określający mianem świeżo nawróconego. - Nigdy nie byłem nigdzie posłuchać papieża, jak przyjeżdżał do Polski, dlatego teraz postanowiłem przyjechać do niego. Niedawno nawróciłem się na katolicyzm, wcześniej byłem protestantem - opowiadał.

  Watykan nadal jest zatłoczony, ale po drugiej stronie Tybru panuje piknikowa atmosfera. Polscy pielgrzymi rozkładają na murku przywiezione jedzenie, chleb, konserwy, pomidory, robią kanapki, narzekają, że kawa w termosie już ostygła. Niektórzy spieszą się, bo od razu wracają do Polski, autokary czekają. Inni przeciwnie, rozkładają pod drzewami krzesełka, by odpocząć. - Nie ma się co śpieszyć, bez nas i tak nie pojadą - mówią.

 • Procesja "małych papieży" - chłopców ubranych w szaty stylizowane na papieskie, którzy wzięli udział w uroczystościach kanonizacyjnych na Filipinach:

  Fot. Bullit Marquez/ AP

  Fot. Bullit Marquez/ AP

 • - Ogłaszając tego samego dnia świętymi Jana XXIII i Jana Pawła II, papież Franciszek zasygnalizował, że nie należy go z góry zaliczać ani do zwolenników opcji konserwatywnej, ani reformatorskiej. Udowodnił przy tym, że potrafi zapewnić sobie konieczną swobodę decyzyjną - uważa komentator "Deutsche Welle" Stefan Dege.

  - To była słuszna i mądra decyzja - dodaje.

  Całość czytaj na stronie "DW"

 • O godz. 13 koncertem chóru Centrum Myśli Jana Pawła II zakończyły się uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie. Chór wykonał dedykowany polskiemu papieżowi hymn, którego tekst powstał na motywach wiersza Juliusz Słowackiego "Słowiański papież", oraz ulubioną pieśń Karola Wojtyły - "Barkę".

  Wcześniej warszawski biskup pomocniczy Rafał Markowski prosił zgromadzonych o "wielkie dziękczynienie" miłosierdziu Bożemu za świętych papieży. Po raz pierwszy publicznie wypowiedział też wezwanie "Święty Janie Pawle II - módl się za nami".

  O godz. 13.30 w Wilanowie zaczęła się msza św. dziękczynna za kanonizację, prowadzona przez biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej Józefa Górzyńskiego. Po południu na telebimach wyświetlane będą filmy poświęcone Janowi Pawłowi II, m.in. "Pielgrzym","Wujek", "Szukałem Was". Będą też atrakcje dla dzieci - gry i zabawy.

 • Kolejni papieże są coraz bardziej "ludzcy" i bliżsi wiernym:

  Papieże zstępują z nieba

  Przywódca noszony w lektyce niedowidzi, niedosłyszy. A następca świętego Piotra nie powinien

 • Mieszkańcy włoskiej miejscowości Sotto il Monte Giovanni XXIII oglądali mszę kanonizacyjną w 3D. Rodzinne miasto Jana XXIII nazwano na jego cześć:

  Fot. ALESSANDRO GAROFALO

  Fot. Luca Bruno

 • Jakie są korzenie filozoficzne i teologiczne Jana Pawła II? Z kogo czerpał, kto go kształtował?

  Wszyscy mistrzowie Karola Wojtyły

  Dzięki Janowi Pawłowi II Kościół nauczył się, że bez pomocy dawnych i dzisiejszych świadków prawdy - choćby bardzo byli omylni - na nic się może zdać wysiłek jej zdobywania

 • W Warszawie - na pl. Piłsudskiego i przed wilanowską Świątynią Opatrzności Bożej - kilka tysięcy wiernych modliło się, oglądając na telebimach transmisję z Rzymu. Wierni - wśród których było wiele osób starszych oraz rodzin z dziećmi - ogłoszenie papieży świętymi przyjęli brawami. - Od samego początku Jan Paweł II był dla mnie świętym, nawet bez kanonizacji - opowiadała pani Iwona.

  Oklaskami i okrzykami radości przyjęli kanonizację również wierni w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach. Zapełnili oni błonia przed świątynią, którą poświęcił Jan Paweł II. Kanonizacja przypadła w święto Miłosierdzia Bożego, które ustanowił polski papież.

  W Krakowie rozległ się głos dzwonu "Zygmunta".

 • Na zakończenie uroczystości papież Franciszek okrążył swoim papa mobile plac św. Piotra, żegnając się z wiernymi:

  Fot. TONY GENTILE / REUTERS

  Fot. ALESSANDRO BIANCHI / REUTERS

  Fot. ALESSANDRO BIANCHI / REUTERS

  Fot. Tony Gentile

 • Tak wyglądał moment ogłoszenia Jana Pawła II i Jana XXIII świętymi:

 • Wierni przez całą mszę trzymali w górze zdjęcie Jana Pawła II:

  Fot. Remo Casilli

Redagowane przez:
 • Aneta Bańkowska

Najnowsze informacje