Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]

Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]

 • wtorek, 18 marca 2014
 • PONIEDZIAŁKOWE WYDARZENIA WOKÓŁ KRYMU:

  - Zachód nie uznał wyników niedzielnego referendum na Krymie. NATO oceniło, że było ono „nielegalne i bezprawne” i zaapelowało do Rosji o zaprzestanie wszelkich działań wojskowych przeciw Ukrainie. Prezydent USA Barack Obama stwierdził, że referendum było „ewidentnym naruszeniem prawa na Ukrainie i prawa międzynarodowego”.

  - Stany Zjednoczone i Unia Europejska ogłosiły wprowadzenie sankcji wobec rosyjskich polityków i wojskowych oraz krymskich separatystów. Na liście Amerykanów znalazło się 11 osób, na unijnej - 21. Szef polskiego MSZ powiedział na konferencji w Brukseli, że „sankcje gospodarcze są obecnie rozważane jako opcja w fazie trzeciej, tzn. takiej, w której Rosja wkracza wojskowo na wschodnią i południową Ukrainę”. - Jesteśmy gotowi nakładać kolejne sankcje na Rosję - powiedział prezydent Barack Obama.

  - Sankcje wobec Rosji przygotowuje również Ukraina. Miałyby one polegać na zakazie wjazdu wysokich urzędników na teren kraju. Ponadto Ukraina będzie domagała się odszkodowań za wydarzenia na Krymie. Ukraiński minister sprawiedliwości powiedział również, że Kijów może też zająć się własnością Rosjan na Ukrainie.

  - Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu Krymu za suwerenne i niepodległe państwo.

  - Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague powiedział, że Unia Europejska rozpoczęła dyskusję na temat długoterminowej potrzeby zmniejszenia uzależnienia UE od rosyjskiego gazu.

  - Rada Najwyższa Krymu zdecydowała, że rubel staje się na Krymie oficjalną walutą, od 30 marca Krym przejdzie na czas moskiewski, a nazwę Autonomicznej Republiki Krymu zmieniono na Republikę Krymu. Parlament zdecydował też o przejęciu ukraińskiej własności państwowej.

  - Rosja zaproponowała powołanie “grupy kontaktowej” państw zachodu do spraw Ukrainy, w skład której weszliby przedstawiciele państw Unii Europejskiej i USA. Jej członkowie mieliby m.in. uznać wyniki referendum na Krymie, natychmiast wcielić w życie postanowienia z 21 lutego i przekonać Radę Najwyższą, aby zmieniła konstytucję Ukrainy.

  - Parlament w Kijowie poparł ustawę o częściowej mobilizacji w związku z agresją Rosji na należącym do Ukrainy Krymie.

  - Centralna Komisja Wyborcza zarejestrowała pierwszego kandydata na prezydenta Ukrainy. To bezpartyjny Renat Kuźmin. Wybory prezydenckie zaplanowano na 25 maja.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • poniedziałek, 17 marca 2014
 • We wtorek Władimir Putin i samozwańczy przewodniczący parlamentu Krymu Władimir Konstantinow (na zdj.) mają podpisać porozumienie w sprawie przyjęcia republiki w skład Federacji Rosyjskiej - podają źródła Gazeta.ru w tekście "Krym przyłączą po stachanowsku".

  Dokument zostanie przyjęty także w imieniu Sewastopola (wyodrębnionego z Krymu samodzielnego miasta) przez samozwańczego mera Ołeksandra Czałego.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Sposób, w jaki sposób Rosja wchłonie Krym, przedstawia ukraińska telewizja Espreso.tv. Scenariusz zakłada, że cały proces legislacyjny związany z wejściem półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej zajmie pół roku.

  Jak w pół roku zjeść Krym - w majestacie rosyjskiego prawa

  Oto rosyjski plan włączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej. Ten proces zacznie się już we wtorek i będzie pewnie rozciągnięty na pół roku. Już dziś jest jasne, co po kolei zrobią Putin, Duma Państwowa i Trybunał Konstytucyjny Rosji

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Ukraina przygotowuje sankcje wobec Rosji polegające na zakazie wjazdu wysokich urzędników oraz będzie domagała się odszkodowań za wydarzenia na Krymie.

  - Dziś w parlamencie podnoszona była kwestia sankcji wobec urzędników Federacji Rosyjskiej, którzy są aktywnie zaangażowani w agresję wojskową wobec Ukrainy. Przewodniczący parlamentu polecił milicji, MSZ i służbom granicznym opracowanie działań zmierzających do ograniczenia i zakazu wjazdu określonych rosyjskich polityków oraz działań dotyczących sankcji finansowych wobec nich - powiedział dziś ukraiński minister sprawiedliwości.

  - Będziemy domagać się zadośćuczynienia strat, które ponieśliśmy w wyniku działalności pseudoukraińskich władz (Krymu) przy współpracy rosyjskich wojskowych, i które dotknęły zarówno państwo jak i obywateli Ukrainy posiadających tam własność prywatną - ostrzegł minister Petrenko.

  Ukraiński minister sprawiedliwości oświadczył również, że Kijów może też zająć się własnością Rosjan na Ukrainie. - Na terytorium Ukrainy mamy dość dużo obiektów należących do tych osób - podkreślił Petrenko.

  Media ukraińskie opublikowały w poniedziałek listę przykładowych obiektów, których właścicielami są Rosjanie. Są to m.in. centrum handlowe Ocean Plaza w Kijowie, które ma należeć do uważanego za przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina Arkadija Rotenberga, Zaporoski Kombinat Aluminiowy będący własnością Awtowazu, czy kontrolowana przez koncern TNK BP rafineria naftowa w Lisiczańsku.

  Prasa wymienia także należące do Rosjan sieci telefonii komórkowej MTS i Kyivstar, banki Sbierbank i Wniesztorgbank, czy hotele w Kijowie i Odessie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Służby prasowe Medżlisu poinformowały, że zidentyfikowano zwłoki znalezione 15 marca na Krymie. To Reszat Ametow, Tatar krymski, który zaginął 3 marca w drodze do komisji wojskowej.

  Wcześniej informowano, że znalezione ciało ma ślady tortur. Teraz rozpoznała je żona zabitego. Pogrzeb ojca trójki dzieci odbędzie się 18 marca w Symferopolu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Artyści teatrów warszawskich, m.in. Urszula Dudziak, Daniel Olbrychski, Michał Urbaniak i Borys Szyc, wystąpili dziś na koncercie "Solidarni z Ukrainą". Impreza odbyła się w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

  Cały przychód z koncertu zostanie przekazany na pomoc medyczną dla ofiar starć na kijowskim Majdanie. W przerwie koncertu odbyła się także aukcja, prowadzona przez Michała Piróga, z której dochód również przeznaczony zostanie na rzecz Ukrainy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Tomasz Lis zapytał Radosława Sikorskiego, jak odniesie się do zarzutu, że „nastąpił dramatycznie radykalny zwrot w pozycjach zajmowanych przez polskiego premiera i ministra spraw zagranicznych. I jeśli dzisiaj publika, Polacy akceptują to, co robi Tusk i Sikorski, to dlatego, że mówią Lechem Kazyńskim”.

  - Polska prowadzi zręczną skuteczną politykę zagraniczną, a prezydent Lech Kaczyński prowadził politykę gestów czasami ważnych - jak występ na wiecu w Tbilisi. Ale także prowadził politykę, do której konstytucja nie dawała mu prawa. Przypominam, artykuł 146. konstytucji mówi jasno, kto w Polsce prowadzi politykę zagraniczną. I Polska nie może mieć dwóch polityk zagranicznych, a tak bywało. Tak naprawdę jedyną znaczącą decyzją, która powstała pod wpływem Lecha Kaczyńskiego w polityce wschodniej była decyzja o zakupie rafinerii w Możejkach, na której jesteśmy stratni 2 mld dolarów - powiedział minister Sikorski.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • - Poszczególne kraje będą wysyłały grupy w dziedzinach, w których czują się mocne. My uzgodniliśmy z Niemcami, że będziemy doradzać Ukraińcom, jeśli chodzi o uporządkowanie finansów. Także jeśli chodzi o wprowadzanie rozwiązań antykorupcyjnych, co jest absolutnie kluczowe. Ale np. Duńczycy chcą poprowadzić doradztwo w zakresie efektywności energetycznej. Gdyby Ukraina była tak efektywna jak Czechy, w ogóle nie potrzebowałaby importować gazu - stwierdził minister Radosław Sikorski w TVP2. Tomasz Lis pytał go, w jaki sposób Europa pomoże Ukrainie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • - To była debata, jak się mówi w dyplomacji, szczera, a w zwykłym języku - burzliwa - powiedział w programie „Tomasz Lis na żywo” Radosław Sikorski o dzisiejszej debacie na temat sankcji.

  - Wszyscy mają świadomość, że stało się coś złowrogiego, że w Europie wbrew temu, czego nauczyły nas I wojna światowa, II wojna światowa, zimna wojna i tyle wojen domowych w ostatnim ćwierćwieczu, granica zmieniana jest siłą, na podstawie pretekstu rzekomego przychodzenia z pomocą swoim ziomkom. To wszystko bardzo źle się kojarzy. I wszyscy mieliśmy świadomość tego długiego cienia historii - dodał szef polskiej dyplomacji.

  /Na zdj. Radosław Sikorski podczas dzisiejszego spotkania w Brukseli/

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Dziś Centralna Komisja Wyborcza zarejestrowała pierwszego kandydata na prezydenta Ukrainy. To bezpartyjny Renat Kuźmin, były zastępca sekretarza RNBO (Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy). Pracował na tym stanowisku "za schyłkowego Janukowycza", od października 2013 do 5 marca 2014. Kuźmin ma 47 lat, jest adwokatem, pracował też w Prokuraturze Generalnej. Jako zastępca szefa PG nadzorował m.in. sprawę byłej premier Julii Tymoszenko i byłego szefa MSW Jurija Łucenki.

  Wybory na Ukrainie odbędą się 25 maja, kandydatury można zgłaszać do 4 kwietnia. Zachód uważa, że nowe wybory prezydenckie mogą odegrać ważną rolę w deeskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • W Baranowiczach na Białorusi komisja lekarska wzywała w poniedziałek pograniczników-rezerwistów, a także byłych żołnierzy wojsk wewnętrznych. Możliwe, że żołnierze zostaną skierowani na granicę białorusko-ukraińską. Wiadomość za Euroradiem podała "Ukraińska Prawda".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Ćwiczenia wojskowe ochotników na poligonie pod Kijowem. W odpowiedzi na rosyjską inwazję na terenie Ukrainy Rada Najwyższa wprowadziła częściową mobilizację.

  Fot. Efrem Lukatsky / AP

  Fot. Efrem Lukatsky / AP

  Fot. Efrem Lukatsky / AP

  Fot. Efrem Lukatsky / AP

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Arsen Awakow, szef ukraińskiego MSW, odwiedził jedno z centrów szkolenia wojskowego Nowych Petriwcach. Przygotowuje się tam 500 ochotników nowo stworzonej Gwardii Narodowej. Awakow powiedział, że tylko wczoraj do Gwardii zgłosiło się 4 tys. osób, "ze wschodu i zachodu, południa i północy". Do tej pory do Gwardia Narodowej zapisało się w sumie 45 tys. ochotników, a cała ta formacja ma liczyć 60 tys. osób.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • 36 mln hrywien, czyli 11,25 mln złotych - obrazy o takiej wartości zwrócono do kijowskich muzeów. Wcześniej obrazy wisiały w gabinetach urzędników z ekipy obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza (na zdjęciu).

  AP Photo/Pavel Golovkin

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Stany Zjednoczone analizują prośbę Ukrainy w sprawie pomocy wojskowej, ale aktualnie Waszyngton ogranicza swą pomoc do wsparcia gospodarczego, ponieważ szuka dyplomatycznych rozwiązań z Rosją - poinformował Biały Dom.

  - Przeglądamy prośby ukraińskiego rządu i wojska - powiedział rzecznik Białego Domu Jay Carney (na zdj.). Zastrzegł jednak, że Waszyngton "skupia się na krokach, które Rosja może podjąć w celu deeskalacji" konfliktu wokół sytuacji na Krymie.

  Izba Reprezentantów, niższa izba amerykańskiego Kongresu, zatwierdziła już pakiet dwustronnej pomocy USA dla Ukrainy w postaci gwarancji kredytowych na sumę 1 mld dolarów.

  Amerykański Senat ma rozszerzyć pakiet o dodatkowe 50 mln dolarów na proces demokratyzacji Ukrainy oraz o 100 mln na współpracę wojskową USA z Ukrainą i innymi krajami Europy Wschodniej i Środkowej.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Przywódca lojalnej wobec Kremla nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimir Żyrinowski proponuje nadanie prezydentowi Federacji Rosyjskiej Władimirowi Putinowi tytułu Bohatera Rosji. Za co? Za przyłączenie Krymu do FR.

  Żyrinowski wystąpił z tą inicjatywą przed kamerami telewizji państwowej Rossija.

  Lider LDPR zaproponował też, aby w ten sam sposób uhonorować ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Zadeklarował, że sam gotów jest zmienić nazwisko na Krymski.

  Tytuł Bohatera Rosji może nadać tylko prezydent Federacji Rosyjskiej.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun jest głęboko rozczarowany niedzielnym referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji i obawia się, że dodatkowo zaostrzy ono sytuację - głosi komunikat, opublikowany w poniedziałek w głównej siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

  Ban Ki Mun potępił równocześnie akty przemocy na wschodzie Ukrainy oraz wezwał wszystkie strony do powściągliwości oraz do opowiedzenia się za deeskalacją i narodowym dialogiem.

  "Pogorszenie się sytuacji miałoby poważne skutki dla ludzi na Ukrainie, w regionie i poza nim" - zaznaczył sekretarz generalny ONZ.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej oświadczyło, że Rosja jest gotowa do rozmów z Ukrainą na temat podziału mienia po byłym ZSRR. Warunek Moskwy? Kijów musiałby zwrócić stronie rosyjskiej 20 mld dolarów z tytułu udziału Ukrainy w długu po byłym Związku Radzieckim, który Rosja za nią spłaciła (w zamian za zrzeczenie się przez stronę ukraińską roszczeń do poradzieckiego mienia za granicą).

  MSZ Rosji podkreśla, że w momencie zawierania przez Moskwę i Kijów 9 grudnia 1994 roku porozumienia o "opcji zerowej" udział Ukrainy w poradzieckim długu wynosił 6,8 mld USD. Jak podaje strona rosyjska, teraz z odsetkami kwota ta zbliża się do 20 mld dolarów.

  W związku z powyższym, jeśli strona ukraińska wraca do problemu ‘opcji zerowej’, to strona rosyjska zastrzega sobie prawo zażądania natychmiastowego zrekompensowania przez Ukrainę wspomnianych 20 mld dolarów długu byłego ZSRR" - oznajmiło rosyjskie MSZ. "Po tym bylibyśmy gotowi do rozważenia możliwości przeprowadzenia negocjacji z Ukrainą na temat innych aspektów ‘opcji zerowej’" - dodano.

  Ukraina upomniała się o zwrot jej mienia, które Rosja przejęła po ZSRR, w niedzielę. Premier Arsenij Jaceniuk polecił opracowanie dokumentacji dotyczącej "ochrony interesów narodowych przy podziale mienia po ZSRR", w skład którego Ukraina wchodziła do 1991 roku.

  Jaceniuk oświadczył, że Ukraina ma prawo do otrzymania mienia, które - jak podkreślił - po rozpadzie ZSRR wbrew prawu przejęła Rosja.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Co po ustawionym referendum krymskim? Reakcje Tymoszenko, Tiahnyboka i UDAR-u Kliczki

  Co po niedzielnym sterowanym głosowaniu nad przyszłością Półwyspu Krymskiego? Tymoszenko chce iść do trybunału haskiego, Tiahnybok mówi o mobilizacji i grozi "lustrzanymi skutkami" agresji na Ukrainę na terenie Rosji, a UDAR Witalija Kliczki chce walczyć o prawa Tatarów, ścigać separatystów i obłożyć Rosjan ukraińskimi sankcjami

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]