11 listopada: Marsz Niepodleg這軼i rozwi您any po zadymach, spokojne obchody w Krakowie [MINUTA PO MINUCIE]

 • poniedzia貫k, 11 listopada 2013
 • Kończymy na dziś naszą relację. Zapraszamy jutro od godz. 6 - na pewno nie zabraknie nowych faktów, ustaleń i komentarzy. Dziękujemy, że byliście z nami. Dobranoc.

 • Dziś w Warszawie stało się wiele rzeczy, które będą komentowane przez wiele dni. Jednak świat obiegnie zdjęcie palonej tęczy. Już teraz serwisy informacyjne ilustrują materiały o zadymach w Warszawie zdjęciem płonącej tęczy na Placu Zbawiciela. M.in. Al-Jazeera (relacja do przeczytania po angielsku) czy BBC.

 • PILNE

  Według najnowszych informacji zatrzymano 67 osób w związku z burdami podczas Marszu Niepodległości w Warszawie. W sumie rannych zostało siedmiu policjantów, zniszczono m.in. kilka samochodów. Jeden z nich spłonął przy squacie Przychodnia w samym centrum stolicy.

 • Dla zmęczonych czytaniem mamy serię filmów z dzisiejszych wydarzeń.

 • "Chcieliście wojny to ją macie. Dzisiejszy dzień był dopiero pierwszą potyczką i demonstracją naszej siły. Polscy patrioci oficjalnie wypowiadają wojnę lewackim kur***m, pedałom i zdrajcom ojczyzny. Nie spoczniemy dopóki nie rozpier***my wam wszystkim łbów i dopóki wasza krew nie zaleje ulic, a obecnie rządzący gabinet nie stanie przed plutonem egzekucyjnym.

  Bóg, honor, ojczyzna! Nie czerwona, nie tęczowa, tylko wielka Polska narodowa!

  Polscy patrioci"

  Pisownia oryginalna, wykropkowałam wulgaryzmy - taki mail trafił do kilku dużych redakcji.

 • Witold Mrozek z ''Krytyki Politycznej'' domaga się delegalizacji Młodzieży Wszechpolskiej, ONR i NOP, odwołania policjantów, którzy nie zapewnili odpowiedniej ochrony mieszkańcom miasta, a także ukarania dziennikarzy, którzy ''na antenie relatywizują i bagatelizują przemoc, antysemityzm, homofobię, faszyzm''. Co Wy na to?

  Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

 • Wśród 54 zatrzymanych jest osoba podejrzewana o podpalenie tęczy na Placu Zbawiciela. Policja nie podaje na razie żadnych dodatkowych informacji. W sieci pojawiają się filmiki z momentu podpalenia instalacji. Widać, że do kilku osób, które podłożyły ogień podbiegli inni ludzie i próbowali ich przegonić. Doszło do pyskówki. Niestety, tęcza w ekspresowym tempie się spaliła.

  Fot. AP

  Niewielki fragment tęczy przetrwał.

  Uczestnicy marszu kibicowali podpalaczom tęczy i ambasady

  Zrobili to zamaskowani uczestnicy Marszu Niepodległości. A inni otwarcie im kibicowali. Tu nie było żadnej prowokacji. Każdy, kto był na marszu, to wie.

 • Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta

  Strasznie nam szkoda spalonej tęczy. Ludzie związani z kulturą, a także instytucje kulturalne na swoich facebookowych profilach komentują zniszczenie instalacji Julity Wójcik. MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie pisze: Podpalenie tęczy ma nie tylko ideologiczne podłoże, to także wyraz braku szacunku dla pracy wielu osób. Zachęta jeszcze w październiku we współpracy z artystką zorganizowała warsztaty odnowienia tęczy. Solidaryzujemy się z artystką oraz sprzeciwiamy niszczeniu sztuki przez narodowców.

 • WARSZAWA: 19 osób zostało poszkodowanych w bójkach podczas marszu Niepodległości - informuje Edyta Gałązkowska z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Meditrans. Do szpitali zostało przewiezionych 14 osób. Miały one m.in. urazy głowy i złamania nosa. Wszystkie osoby były przytomne. Pięciu poszkodowanym udzielono pomocy medycznej na miejscu zdarzenia.

 • Eliza Michalik, publicystka, pisze na swoim blogu na Natemat.pl, że po dzisiejszych wydarzeniach zdecydowała się ''nie zapraszać do swoich programów faszystów''.

  Apeluję do wszystkich dziennikarzy i wszystkich stacji telewizyjnych o zrobienie tego samego: nie traktujmy faszyzmu i kultu siły jako równoprawnego głosu w debacie publicznej. I tak jak nie zapraszamy pedofila, złodzieja, mordercy, gwałciciela czy psychopaty, żeby przedstawiał swój punkt widzenia, tak nie zapraszajmy ludzi, którzy życie, zdrowie innych ludzi, dobro publiczne i wolności obywatelskie mają za nic. Nie ryzykujmy naszą demokracją. Nie legityzmizujmy faszystów.

 • - To przestępstwo i obciach, a nie patriotyzm - napisał na Twitterze szef MSZ Radosław Sikorski o burdach przed ambasadą Federacji Rosyjskiej podczas "Marszu Niepodległości". - Nacjonalistyczna bandyterka naruszająca nietykalność ambasad przynosi nam wstyd przed światem. To przestępstwo i obciach, a nie patriotyzm" - napisał o tym zajściu minister spraw zagranicznych.

  Fot. za Twitter.com

 • Furorę w sieci robi emocjonalna relacja reportera Telewizji Republika z zamieszek w Warszawie. - Jezus Maria, co się dzieje. Jestem teraz w najgorszym miejscu, jakie można sobie wyobrazić. Policjanci depczą mi po kablach. Z tego człowieka został tylko szalik! Co się dzieje? Dzień dobry. Kim pan jest? Panowie, co wy robicie? Czemu ludzi niszczycie? - krzyczy.

 • Burzliwie w Krakowie. NOP pali flagę, prawica obrażą Millera

  Gdy krakowianie na Rynku śpiewali radosne pieśni patriotyczne, zwolennicy PiS skandowali pod Wawelem „Jarosław! Jarosław!”, a narodowcy na pl. Matejki palili unijną flagę i straszyli syjonistami. Tak burzliwych obchodów Święta Niepodległości jeszcze w Krakowie nie było.

 • Policja: Organizator nie zapanował nad marszem [ROZMOWA]

  Wskazywaliśmy organizatorom newralgiczne miejsca, które wymagają szczególnej ochrony. Zapewniali, że są w stanie zapanować nad uczestnikami marszu. Jak widać to były zapowiedzi na wyrost - mówi st. asp. Mariusz Mrozek, rzecznik komendy stołecznej

 • Krzysztof Bosak w TVP Info, jeden z organizatorów Marszu Niepodległości, mówi, że wydarzenia, które relacjonujemy przez cały dzień, nie ma nic wspólnego z Marszem. Jego zdaniem Marsz był spokojniejszy niż rok temu. Opowiada, że policja ''idiotycznie'' napierała na koniec zgromadzenia.

  Bosak dodał, że organizatorzy nie biorą odpowiedzialności za incydenty, których dopuściły się grupy osób, które się od pochodu odłączyły.

  - Nie jestem zadowolony, że spłonęła budka strażnicza przy ambasadzie - dodał Krzysztof Bosak. - Politycy koalicji, którzy prowadzą upokarzającą politykę w stosunkach z Rosją, powinni to przemyśleć - stwierdził.

 • PILNE

  Ponad 30 uczestników Marszu Niepodległości zostało zatrzymanych.

 • WARSZAWA: Konferencja prasowa premiera Donalda Tuska. - To już jest - niestety - tradycja, że obchody dzielą się na dwie części. Większość Polaków chce to święto obchodzić spokojnie i radośnie. I tak dziś było w wielu miejscach. Ale potem ruszyła manifestacja tych, którzy chcą robić rozróbę. W Warszawie nie powinno już dziś dojść do żadnych poważniejszych starć - mówił Donald Tusk. - Nie mamy dziś możliwości cieszenia się - ocenił premier. Chodzi o atak na ambasadę. ''Tego typu zdarzenia nie mogą mieć miejsca''. - Ci, którzy rujnują nasze święto aktami agresji i przemocy zagrażają polskiej niepodległości - stwierdził premier. Jego zdaniem każdy odpowiedzialny Polak powinien jednoznacznie powiedzieć, co myśli na temat tych, którzy dewastują narodowe święto i polską reputację. Jest mi przykro. I jest mi wstyd - dodał. - W związku z sytuacją opóźniam swój wylot na szczyt europejski w Paryżu dotyczący bezrobocia młodych i skrócę swój pobyt - powiedział premier.

  Fot. za TVP Info

  Briefing premiera na Lotnisku Wojskowym w Warszawie.

Najnowsze informacje