Sprawdzamy, jak przebiega "śmieciowa rewolucja" [INFORMACJE, PORADY, INTERWENCJE]

 • poniedziałek, 30 wrzeďż˝nia 2013
 • Już od trzech miesięcy obowiązują nowe zasady postępowania z odpadami, czyli tzw. ustawa śmieciowa. Jej wprowadzeniu towarzyszyło spore zamieszanie. Przez długi czas nie wiadomo było, ile będziemy płacić i według jakich zasad.

  Po 1 lipca przesyłaliście zdjęcia przepełnionych śmietników, w niejasny sposób sformułowanych ulotek informacyjnych i pism od spółdzielni.

  Trzy miesiące od wprowadzenia nowych przepisów chcemy sprawdzić, jak rzeczywiście działa ustawa śmieciowa. Jest lepiej, niż przed 1 lipca? Problem przepełnionych pojemników został rozwiązany? W gminach otrzymaliście wszystkie potrzebne informacje? Piszcie!

  Czekamy na Wasze zdjęcia, pytania i informacje. Przesyłajcie je <a class=c1n href="http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/0,130434,13144136.html">na Alert24</a> albo na: anna.pawlowska@agora.pl

 • czwartek, 08 sierpnia 2013
 • Macie pytania do ministra środowiska? Piszcie

  Od kilku miesięcy sprawdzam, jak przebiega w Polsce tzw. „rewolucja śmieciowa”. Wspólnie z naszymi ekspertami wyjaśniałam jak powinno wyglądać sortowanie śmieci. Odpowiadaliśmy na pytania naszych czytelników i tłumaczyliśmy, jakie zasady będą obowiązywały od 1 lipca.

  1 lipca okazało się, że obiecywane zmiany nie wszędzie zostały wdrożone tak, jak planowano. Pierwszego dnia funkcjonowania nowych przepisów docierało do mnie wiele sygnałów o tym, że gminy nie stanęły na wysokości zadania. Czytelnicy pisali o kompletnym chaosie i braku informacji. Przysyłali zdjęcia stert śmieci zalegających przed budynkami, bo nikt ich nie odebrał. W wielu miejscowościach nie przywieziono na czas pojemników. Były też takie gminy, gdzie nie udało się rozstrzygnąć na czas przetargów. W Warszawie nowe zasady zaczną działać dopiero od stycznia, a więc opóźnienie będzie aż półroczne.

  Dlaczego tak wyszło? Skąd wzięły się skandaliczne opóźnienia i problemy z wdrożeniem zasad, skoro o zmianach wiadomo było już od 2011 roku? O tym wszystkim we wtorek będę rozmawiać z ministrem środowiska Marcinem Korolcem.

  Od dziś do końca weekendu czekam na Wasze pytania. O co chcielibyście zapytać ministra środowiska? Jakie uwagi przekazać? Czego się dowiedzieć? Piszcie na adres e-mail: anna.pawlowska@agora.pl lub w komentarzach pod wpisem

 • piątek, 19 lipca 2013
 • poniedziałek, 15 lipca 2013
 • Wprowadzenie nowych zasad gospodarowania odpadami miało zlikwidować problem dzikich wysypisk i podrzucania śmieci do osiedlowych kontenerów przez mieszkańców domów jednorodzinnych. A jak to wygląda w praktyce? W Bielsku-Białej efektów nie ma.

  Bladym świtem na osiedle Karpackie w Bielsku-Białej zajechał w piątek samochód. Mężczyzna, który z niego wysiada, najwyraźniej nie jest tu u siebie, ale wyjmuje z bagażnika dwa wypchane worki i wrzuca do śmietnika. Obserwujący to z balkonu pobliskiego domu lokator rzuca w stronę intruza wiązankę takich słów, po których chyba na długo odechce się mu takich pomysłów.

  Od początku lipca podobnych sytuacji nie brakuje, a powodem jest zamieszanie związane z nowymi przepisami śmieciowymi. Do osiedlowych kubłów swoje odpady wrzucają mieszkańcy domów jednorodzinnych, bo nie mogą doczekać się, aż firma od śmieci przyśle do nich swoją ekipę. Mokre śmieci, czyli resztki jedzenia, obierki itd., odbierane są u nich co dwa tygodnie, a suche raz na miesiąc.

  Cały tekst: na stronie bielskobiala.gazeta.pl

 • zdjęcie nadesłane na alert24

  Kolejne miasto, które nie radzi sobie ze śmieciami to Kraków. "Nawet nie ma sensu segregować" - twierdzi nasz czytelnik. 'Wedlug KMPO rozwozenie smietnikow do segregacji moze potrwac nawet do trzech tygodni" - napisał w zgłoszeniu nadesłanym na alert24.

 • piątek, 12 lipca 2013
 • W Białymstoku segregują tylko szkło. Reszta - do odpadów zmieszanych

  „Inne śmieci mamy wrzucać do pojemnika z odpadami zmieszanymi - plastiki, butelki PET, szkoło inne niż opakowaniowe, komunalne, folie, puszki, inne metale” - napisał nasz czytelnik. Sprawdziłam, skąd wzięły się takie zasady.

  Z informacji podanych na stronie odpady.bialystok.pl wynika, że rzeczywiście bezpośrednio od gospodarstw domowych będą odbierane worki zawierające szkło opakowaniowe, oraz pojemniki na tzw. odpady zmieszane. Dodatkowo firma będzie też odbierać tzw. gabaryty (np. meble) i odpady zielone.

  Pozostałe surowce wtórne (papier, tworzywa sztuczne, metal) będzie można nieodpłatnie wrzucić do pojemników ustawionych na ulicach. W założeniu ma ich być ponad 1000 i mają być zlokalizowane w taki sposób, aby odległość dla mieszkańców do punktu nie przekraczała 200 metrów. Problem w tym, że firma jeszcze ich nie ustawiła.

  Od konsultanta infolinii prowadzonej przez firmę odbierającą odpady w Białymstoku dowiedziałam się, że do czasu rozstawienia pojemników wszystkie odpady opakowaniowe, poza szklanymi, należy wrzucać do śmieci zmieszanych. Nie będą za to pobierane dodatkowe opłaty. Konsultant nie potrafił jednak powiedzieć, kiedy pojemniki pojawią się na ulicach.

  Miasto interweniuje i rozwiązuje umowy

  Problemów z odpadami jest w Białymstoku więcej. Miejska spółka Lech nie jest zadowolona z tego, jak z wywożenia odpadów wywiązują się firmy obsługujące sektory I-III (czyli Czyścioch) oraz V i VI (czyli Astwa). W sektorze IV (obsługiwanym przez firmę Czyścioch), miasto odstąpiło od umowy z winy wykonawcy. Tego samego dnia podpisana została umowa z nowym wykonawcą – firmą MPO, która będzie obsługiwała sektor do końca 2013 roku.

  Spółka „LECH”, aby szybciej zareagować i ponaglić firmy wywozowe do wywiązywania się z obowiązków, prosi mieszkańców, aby komunikaty o braku pojemników na posesjach lub ich przepełnieniu kierować wysyłając wiadomość:

  - Sms na numer: 533 771 222 - informacja z dokładnym adresem, wraz z imieniem i nazwiskiem osoby zgłaszającej,

  - Korzystając z formularza w zakładce „Kontakt” na stronie internetowej www.odpady.bialystok.pl

  - E-mail na adres: pytania@lech.net.pl - informacja z dokładnym adresem (można dołączyć zdjęcie), imieniem i nazwiskiem oraz numerem kontaktowym osoby zgłaszającej.

 • czwartek, 11 lipca 2013
 • W okolicach Lublina też są problemy z wdrażaniem nowych zasad

  Półtora tysiąca mieszkańców domków letniskowych położonych na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim nie ma co zrobić ze śmieciami. Nie zgodzili się na wywóz jednego worka ze śmieciami za... 27 złotych. I część śmieci znów ląduje w rowach albo jest palona w ogniskach

  Więcej na stronie lublin.gazeta.pl

 • Takie ulotki otrzymali mieszkańcy Byczyny

  Jak u Barei: do worków na szkło nie wrzucać szkła

  Pismo z urzędu: do worków z napisem "szkło" wrzucamy metal lub papier. Taką informację z urzędu gminy otrzymali mieszkańcy Byczyny. Zaskoczeni pytają, o co w tym wszystkim chodzi, a skan samego pisma trafił już na stronę pt. "Bareizmy wiecznie żywe" na portalu Facebook.

  Więcej można przeczytać na stronie opole.gazeta.pl

 • wtorek, 09 lipca 2013
 • Macie pytania? Wątpliwości? Chcecie pokazać, co dzieje się u Was. Czekamy na Wasze zdjęcia, pytania i informacje. Przesyłajcie je na Alert24 albo na: anna.pawlowska@agora.pl.

 • „W Gliwicach należy się jeden worek na miesiąc. Za resztę trzeba płacić. Znowu śmieci wylądują w lasach” - alarmuje nasz czytelnik. Zadzwoniłam do Urzędu Miejskiego w Gliwicach, żeby wyjaśnić tę sprawę.

  W Gliwicach przetarg wygrała firma Remondis. Nasz czytelnik przysłał informację, że worki na odpady segregowane nie są dostarczone. Można je natomiast pobrać w siedzibie firmy, ale wyłącznie po jednej sztuce każdego rodzaju. Pani w okienku miała wyjaśniać, że tylko tyle przysługuje w ramach miesięcznej opłaty. Za dodatkowe worki należy zapłacić.

  Co na to Urząd Miejski?

  Jak twierdzą pracownicy urzędu, rzeczywiście firma będzie dostarczać tylko jeden komplet miesięcznie. Jednak każdy, kto będzie potrzebował więcej worków może bezpłatnie otrzymać je w prowadzonym przez Remondis punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

  Co robić, gdyby firma nie chciała wydać bezpłatnych worków? Wszystkie takie przypadki należy zgłaszać w Urzędzie Miejskim w Gliwicach.

  Komentarza firmy Remondis nie udało mi się niestety uzyskać. Wszystkie podane numery telefoniczne były zajęte, bądź nikt nie odbierał.

 • Od wprowadzenia nowych zasad gospodarki odpadami minął już ponad tydzień. W tym czasie dostaliśmy od Was wiele sygnałów o problemach z wywozem śmieci. Pisaliście m.in. o zaskakujących zasadach, segregacji, jakie wprowadzają niektóre gminy.

  Gminy wyjaśniły nam natomiast, dlaczego zabraniają wrzucania do pojemników na tworzywa sztuczne opakowań po jogurtach i torebek foliowych.

 • 1 lipca zaczęła obowiązywać tzw. ustawa śmieciowa. Czy gminy są na to przygotowane? A Wy? Wiecie, co robić, jak segregować? Dostaliście wszystkie potrzebne informacje od gminy?

  Będziemy sprawdzać, jak przebiega w Polsce "rewolucja śmieciowa". W tym miejscu będą zebrane wszystkie nasze teksty o ustawie śmieciowej. Tutaj znajdziecie nasze porady, wyjaśnienia i interwencje.

  Macie pytania? Wątpliwości? Chcecie pokazać, co dzieje się u Was. Czekamy na Wasze zdjęcia, pytania i informacje.Przesyłajcie je na Alert24 albo na: anna.pawlowska@agora.pl.

 • poniedziałek, 01 lipca 2013
 • Kończymy naszą relację z pierwszego dnia obowiązywania ustawy śmieciowej. Dziękujemy za przesłane nam zdjęcia i informacje.

 • W Gminie Glinojeck ustawa śmieciowa weszła, można powiedzieć gładko. Przetarg został przeprowadzony sprawnie. (...) Firmy, które wywoziły wcześniej śmieci uzgodniły z obecną firmą, która wygrała przetarg, że pojemniki pozostają te same (nie trzeba ich wymieniać), a tym, którzy ich nie mają, zostały dostarczone. Harmonogram wywozu został już opublikowany przez miasto - pisze Paweł.

 • Przesyłam zdjęcie jednej z pergoli na pojemniki do śmieci na osiedlu w Łódź-Widzew przy ul. Niciarnianej. 5-tą dobę, od 27.VII.2013 r., nie mamy na całym osiedlu bloków ani jednej puszki na śmieci. Jest 1.VII.2013 r. godz.18.52. Nadal nie ma żadnej. Administrator osiedla ma umowę na dzierżawę puszek od firmy Remondis, która od 1.VII. wywozi śmieci z tego terenu. Wcześniej wywoziło MPO,które to już w czwartek zabrało swoje puszki!!! Toniemy w śmieciach!!! - alarmuje Ewa

 • Rybnik dzielnica Chwałowice Ulice Pukowca oraz Ślaska: U mnie przedstawia się to następująco. Na Osiedlu na którym mieszkam budynków jest sporo, około 14 - 3-4 piętrowych po 36 mieszkań w każdym. Śmietniki są w centralnym punkcie osiedla tzn. te stare. Nowych ani śladu, nie mam pojęcia w ogóle gdzie oni je zmieszczą. Wczoraj ludzie w panice wyrzucali wszystkie stare meble, kanapy i inne większe rzeczy a tu lipa nic się nie dzieje jeden wielki syf. Dodam jeszcze, że spółdzielnia nie robi z tym nic!

 • W Krakowie po staremu: - Wychodząc dziś rano do pracy, poszedłem wyrzucić śmieci. Śmietnik po brzegi wypchany był starymi drzwiami, kawałkami mebli, nawet telewizora się ktoś postanowił pozbyć. Ani śladu nowych kontenerów do segregowania, żadnej informacji - pisze nasz czytelnik.

 • Nareszcie pozytywna wiadomość!

  Wrocław-Gądów. Od 2 miesięcy wszystkie pojemniki ustawione, z tego co widzę, ludzie już od tego czasu segregują. Odbiór też musi być ok, bo wczoraj pojemnik na szkło był pusty, a tydzień temu zapełniony. Tak więc bez przesady nie wszędzie jest źle! - pisze Kamil.

 • To ja napiszę jak wygląda sprawa w domkach letniskowych, gdzie musimy podpisać indywidualne umowy na odbiór śmieci. Wójt gminy Sarnaki przedstawił jedyną firmę jaka może odbierać odpady od właścicieli domków letniskowych w gminie Sarnaki czyli "Związek Komunalny Nieskażone Środowisko" w Łosicach - pisze nasz czytelnik

Najnowsze informacje