Seria fałszywych alarmów bombowych. Ewakuowane szpitale, urzędy i centra handlowe

 • wtorek, 25 czerwca 2013
 • To już koniec naszej relacji na żywo, dziękujemy, że byliście z nami. Szykujemy tekst, który podsumuje dzisiejsze wydarzenia. W najbliższych dniach będziemy się starać dowiedzieć, ile kosztowały alarmy bombowe w całej Polsce i kto za nie odpowiada. Jednego już mają, reszta grupy - zdaniem ministra Sienkiewicza - zostanie zatrzymana w ciągu najbliższych dni.

  Pamiętajcie, że najnowsze informacje znajdziecie w naszej nowej aplikacji Gazeta.pl LIVE na Androida. Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

  Newsroom Gazeta.pl

 • Podsumowanie dzisiejszych alarmów bombowych z regionów. Teraz Częstochowa i Warszawa.

  Seria fałszywych alarmów bombowych w całej Polsce. Był też w Lublińcu

  Anonimowe maile o ładunkach wybuchowych podłożonych w szpitalach, prokuraturach, urzędach postawiły w stan gotowości policję w co najmniej kilkunastu miastach. Alarmy ogłoszono w Lublińcu, Gliwicach, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Warszawie, Katowicach... Według rozsyłanych informacji bomby miały eksplodować w samo południe.

  Kto groził bombami? "Na pewno nikt chory psychicznie"

  Tak uważa Andrzej Mroczek, były funkcjonariusz Komendy Stołecznej, a obecnie ekspert ds. terroryzmu w Collegium Civitas.

  Pamiętaj, że wszystkie nasze relacje na żywo możesz śledzić również w naszej nowej aplikacji mobilnej! Masz Androida? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

 • Najwięcej problemów w województwie Śląskim.

  Bombowy bilans: ponad 2 tys. ewakuowanych i gigantyczne koszty

  Z powodu fałszywych alarmów bombowych w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej ewakuowano ponad dwa tysiące osób. - Sprawca zostanie obciążony kosztami naszej akcji - zapowiada policja.

 • PILNE

  - To bardzo irytujące, gdy jakiś nieodpowiedzialny szczeniak, albo przestępca, czasami osoba niepoczytalna stwarza taki stan zagrożenia. Trzeba umieć z tym żyć, ale też działać szybko. Najskuteczniejszą bronią przez takimi sytuacjami jest wysokość i nieuchronność kary. Niezależnie od intencji, jeżeli ta osoba jest zdrowa psychicznie powinna siedzieć w pudle i jestem przekonany, że w tym przypadku tak będzie - dodaje Tusk.

 • PILNE

  - Jesteście państwo, jak i my, żywym dowodem na to, że kraj nie został sparaliżowany. Nie przesadzajmy. To jest bardzo przykra sytuacja dla instytucji, które są powiadamiane, że jest tam bomba. Jest bardzo ważne, by służby, które odpowiadają za dane placówki, sami podejmowali decyzje ws. ewentualnej ewakuacji. My z ministrem Sienkiewiczem wiemy, że prawdopodobieństwo, że za takimi mailami idą realne zagrożenia jest minimalne - mówi premier.

 • PILNE

  - Nie mogę udzielić informacji co do tożsamości zatrzymanego, ani szerszych informacji odnośnie całej grupy. Moja zdolność pogłębiania tych informacji jest żadna. Mówienie czegoś więcej byłoby złamaniem prawa i dobrych obyczajów - mówi Sienkiewicz. Wtrąca się premier Tusk:

  - Możesz za to powiedzieć, że wydaje się antypatyczny.

  TVP Info

 • PILNE

  - Przestępcy posługiwali się zawiłymi metodami zacierania śladów, ale mam nadzieję, że uda nam wykryć wszystkich sprawców - dodaje Sienkiewicz.

  TVP Info

 • PILNE

  ZATRZYMANO PODEJRZANEGO!

  Trwa konferencja po posiedzeniu rządu. Premier przekazuje głos ministrowi Sienkiewiczowi. - Po powołaniu specjalnej grupy priorytetem było znalezienie sprawców zamieszania. Chciałem poinformować o pierwszym zatrzymaniu w tej sprawie. Możemy się spodziewać dalszych zatrzymań. Policja ma 48 godzin na zgromadzenie materiały, który przekona prokuraturę. O pomoc prosimy też zagranicznych partnerów, gdyż maile zostały wysyłane z serwerów m.in. z USA i Niemiec. Jesteśmy na dobrym tropie. W przeciągu trzech dni całość się wyjaśni, mam nadzieję. Jestem pod wrażeniem determinacji policji zarówno jeżeli chodzi o system organizacji w sytuacji zagrożenia, sprawności przeszukiwania i zdolności dotarcia do osób podejrzanych - mówi Sienkiewicz.

 • W Warszawie zamknięta została ul. Królewska. Policyjny robot sprawdzał teczkę pozostawioną na przystanku.

 • Gen. Czempiński o odpowiedzialnych za alarmy bombowe: Robią to dla sportu, z frustracji lub bezradności

 • W Ostrołęce alarm dotyczy prokuratury, ale trzeba było zamknąć i ewakuować całą ulicę Kościuszki

  fot. D. Płoski/eOstrołęka.pl

  fot. D. Płoski/eOstrołęka.pl

  fot. D. Płoski/eOstrołęka.pl

 • Zdjęcia z niektórych akcji policji. W szpitalu na Solcu wyprowadzono pacjentów i lekarzy z izby przyjęć. Poniżej pirotechnicy.

  Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta

  Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta

  Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta

  Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta

  Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta

 • A to już zapowiadana przez nas rozmowa z Łukaszem Kisterem - specjalistą ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas. - Nie sądzę, abyśmy mieli do czynienia z jakąś akcją obcego wywiadu. Przyczyną alarmów mogła być raczej lokalna skrajna głupota - mówi nam Kister. - Jeżeli alarmy byłyby wywołane w obiektach administracji rządowej, czy w Sejmie, to moglibyśmy mieć takie podejrzenia. Sądzę jednak, że mamy tutaj do czynienia z naszą lokalną głupotą - dodaje.

  Ekspert o alarmach: Obcy wywiad? Raczej lokalna skrajna głupota

  - Nie sądzę, abyśmy mieli do czynienia z jakąś akcją obcego wywiadu. Przyczyną alarmów mogła być raczej lokalna skrajna głupota - powiedział portalowi Gazeta.pl Łukasz Kister, ekspert bezpieczeństwa z Collegium Civitas.

 • Fałszywy alarm bombowy w szpitalu Bródnowskim. "Ewakuacja przebiegała spokojnie". "Jutro mam operację, a szpital zamknięty"

 • PILNE

  O 16:00 konferencja premiera Donalda Tuska po posiedzeniu rządu. Na pewno możemy liczyć na komentarz ws. dzisiejszych wydarzeń. Zostańcie z nami!

Najnowsze informacje