Europa Środkowa pod wodą. Sparaliżowany został ruch pociągów w Niemczech

 • poniedziałek, 10 czerwca 2013
 • Na dzisiaj kończymy naszą relację. Jeśli sytuacja powodziowa w Europie zacznie się zmieniać, natychmiast Was o tym poinformujemy.

 • Ciąg dalszy problemów w Czechach. Ulewne deszcze wyrządziły wiele szkód. Straż pożarna była wzywana do wypompowywania wody z setek zalanych piwnic. Doszło do opóźnień w komunikacji kolejowej, ponieważ w niektórych regionach wichura poprzewracała drzewa na tory. W centrum Pragi zalane zostało kino. Z rzeki Otavy w zachodnich Czechach wyłowiono zwłoki mężczyzny, którego zaginięcie zostało zgłoszone poprzedniego dnia. Najprawdopodobniej jest to jedenasta ofiara śmiertelna burz i ulew, które przechodzą nad Czechami od ponad tygodnia. Trwa usuwanie szkód wyrządzonych przez falę powodziową na Łabie i Wełtawie oraz wielkie sprzątanie na obszarach, które ucierpiały z powodu powodzi. W Uściu nad Łabą ponownie otwarto most łączący obie części miasta - donosi PAP.

 • Internauci śmieją się z podtopień w Warszawie

  Wczorajsze opady deszczu w Warszawie szybko stały się wydarzeniem o zasięgu ogólnokrajowym. W całej Polsce pokazywano ujęcia zalanej alei Armii Krajowej i lekko podtopionego metra. Nie dziwi, że internauci momentalnie zareagowali na to zamieszanie

  fot. Facebook / Basen Narodowy w Warszawie

 • Fot. https://www.facebook.com/orbanviktor/photos_stream

  Fot. https://www.facebook.com/orbanviktor/photos_stream

  Premier Viktor Orban osobiście ogląda umocnienia przeciwpowodziowe na Węgrzech.

 • Dobre informacje z Dolnego Śląska. Choć na 21 wodowskazach przekroczone są stany alarmowe po obfitych burzach nie ma zagrożenia, że rzeki wyleją. Ostatniej doby strażacy interweniowali 450 razy.

 • Stan ostrzegawczy na Wiśle w Płocku. Poziom Wisły w rejonie Płocka systematycznie się podnosi. W najniżej położonej dzielnicy miasta - Borowiczki - rzeka osiągnęła 248 cm. Służby przeciwpowodziowe w Płocku zobowiązały mieszkańców i pracodawców "do zabezpieczenia przed zatopieniem lub usunięcia ze stref bezpośredniego i potencjalnego zagrożenia powodzią, substancji zagrażających środowisku", podaje PAP.

 • AP/ Matthias Schrader

  Deggendorf, południowe Niemcy. Mieszkańcy i żołnierze usuwają z domów przedmioty zniszczone przez powódź.

 • - Osoby, których mienie zostało zalane wskutek nagłej ulewy, mają małe szanse na odszkodowanie, jeżeli nie wykupiły ubezpieczenia od takich zdarzeń - powiedziała PAP Małgorzata Capik, ekspert ds. ubezpieczeniowych. Zaleciła jednak robienie zdjęć i opisów.

 • Fot. AP/Balazs Mohai

  Jak dotąd, około 1500 osób zostało ewakuowanych z powodu powodzi na Węgrzech, a około 6800 jest pozbawionych prądu lub wody. Na zdjęciu wolontariusze napełniają worki z piaskiem, które mają być przetransportowane helikopterem na zalane tereny pod Budapesztem.

 • Tak wyglądał wczoraj Budapeszt.

 • Tymczasem z najnowszych agencyjnych informacji wynika, że poziom Wisły w okolicach Kępy Polskiej (Mazowieckie) przekracza stan alarmowy. Rano poziom Wisły w Kępie Polskiej osiągnął 480 cm, czyli 30 cm ponad stan alarmowy. W Wyszogrodzie poziom rzeki wynosił 534 cm, czyli 34 powyżej stanu ostrzegawczego.

 • Fot. FABRIZIO BENSCH REUTERS

  Premier Viktor Orban powiedział na konferencji prasowej, że uwaga władz przesuwa się teraz z północy kraju na region położony na południe od stolicy. Dodał, że od środy Budapeszt będzie bezpieczny.

 • Władze stolicy Węgier wstrzymały ruch prywatnych samochodów na trasach wzdłuż rzeki, by swobodnie mogły kursować pojazdy służb ratowniczych. Na konferencji prasowej w rano burmistrz Istvan Tarlos zaapelował do mieszkańców, by w miarę możliwości w ogóle zostawiali auta w domach. Zapewnił, że wały przeciwpowodziowe są szczelne, a sytuacja "normalizuje się", cytuje PAP.

 • - Pochmurnie i deszczowo - tak upłyną w Polsce najbliższe dwa dni. Miejscami spodziewane są burze z gradem i ulewy, chodź nie powinny być tak intensywne, jak nawałnice, które w niedzielę po południu doprowadziły do zalania kilku stacji warszawskiego metra i centrum Skarżyska-Kamiennej. Więcej o pogodzie w naszym materiale>>

 • Nowe informacje z Węgier, podaje agencja AFP. Choć Dunaj w Budapeszcie osiągnął najwyższy poziom w historii, burmistrz Istvan Tarlós wraz z prezydentem Wiktorem Orbanem na porannej konferencji prasowej uspokajali, informując, że sytuacja się stabilizuje.

 • REUTERS/ Tobias Schwarz

  Z powodu zagrożenia powodziowego zamknięty został most kolejowy na Łabie w Haemerten. Część połączeń została odwołana, inne pociągi skierowano na trasy zastępcze - poinformowały niemieckie koleje Deutsche Bahn (DB), ostrzegając, że opóźnienia mogą wynieść od jednej do nawet trzech godzin. Nie wiadomo, jak długo potrwają utrudnienia. Na zdjęciu Schoenebeck.

 • Ludzie brodzą po zalanych ulicach Magdeburga.

 • - Przerwanie tamy na Łabie w okolicach Fischbeck w Saksonii-Anhalcie spowodowało poważne zakłócenia w komunikacji kolejowej w Niemczech.

  Sparaliżowany został ruch pociągów pomiędzy Berlinem a Frankfurtem nad Menem i Hanowerem - podaje Polska Agencja Prasowa. Tym samym wznawiamy naszą relację na żywo. Będziemy na bieżąco informować o sytuacji powodziowej w Europie.

 • niedziela, 09 czerwca 2013
 • To tyle na dziś. Z najnowszymi informacjami z Węgier i innych krajów zagrożonych powodzią wrócimy już w poniedziałek z samego rana. Dziękujemy, że byliście z nami. Dobrej nocy!

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje