Andrzej Duda zaprezentował swoje ustawy o SN i KRS. Wycofał propozycję zmian w konstytucji [RELACJA]

 • poniedziałek, 25 wrzeďż˝nia 2017
 • - To będzie powodowało multipartyjny wybór członków KRS - ocenia prezydent. - Mam nadzieję, że parlament pochyli się spokojnie nad moimi propozycjami. Apelowałem dziś, aby te prace toczyły się spokojnie. Powiedziałem, że postawa opozycji ma ogromne znaczenie, dla tego, jaka jest atmosfera pracy nad ustawami - mówi prezydent. Dodał, że liczy się z możliwością wprowadzenia poprawek w parlamencie i że liczy, iż będą to poprawki prospołeczne. Na tym prezydent zakończył oświadczenie.

 • - Nie ma szans, aby ta poprawka do konstytucji została uchwalona - mówi Andrzej Duda. - W związku z tym moja propozycja będzie inna. Proponuję, aby w przypadku niewybrania członka KRS większością 3/5 głosów, głosowanie następowało w ten sposób, że każdy poseł ma tylko jeden głos. To znaczy, że każdy poseł może zagłosować na tylko jednego kandydata - mówi Andrzej Duda.

 • - Niestety, podczas gdy trzy kluby były gotowe na takie rozwiązanie, to pan Ryszard Petru stwierdził, że jego klub nie zgadza się na takie zmiany, gdyż nie widzi w polskim sądownictwie potrzeb zmian - mówi Duda.

 • - Przedstawiłem swoje argumenty i mój pomysł - mówi Duda. Przywołuje fragment konstytucji, który mówi o tym, że "prezydent jest gwarantem ciągłości władzy państwowej". To on był inspiracją do pomysłu, by w przypadku niewybrania członków KRS przez Sejm, to prezydent wybrałby członków Rady.

 • Andrzej Duda podziękował przedstawicielom klubów, które stawiły się na spotkaniu i skrytykował nieobecność PO. - Skoro nie chcą rozmawiać o tym z prezydentem, to proszę, aby nie występowali np. z apelami o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jeśli nie chcą się spotykać z prezydentem, to takie apele nie mają sensu - mówi Duda.

 • Prezydent wygłasza oświadczenie po spotkaniu z przedstawicielami klubów:

 • - Nasz klub był za tym, aby wprowadzić tę drobną poprawkę do konstytucji - mówił przed Pałacem Prezydenckim Stanisław Tyszka z Kukiz'15.

 • - Prezydent wycofuje tę propozycję. Po pierwsze największy klub opozycyjny w sprawie nie ma nic do powiedzenia i nawet nie bierze udziału w konsultacjach. Natomiast Nowoczesna przyszła powiedzieć, że nie jest zainteresowana zmianami. W związku z tym pan prezydent przedstawi inną propozycję rozwiązania tej kwestii 3/5 głosów - stwierdził wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Nie zdradził, o jakie rozwiązanie dokładnie chodzi.

 • - Poinformowałem pana prezydenta, że nie będzie naszej zgody na zmiany w konstytucji - mówił po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim lider Nowoczesnej Ryszard Petru. - Konstytucja to nie regulamin obozu harcerskiego - skomentował. - Prezydent powiedział po tym, że prawdopodobnie zrezygnuje z propozycji wybierania członków KRS większością 3/5 głosów - stwierdził Petru.

 • PILNE

  Zakończyło się spotkanie prezydenta z klubami parlamentarnymi. Andrzej Duda wycofuje się z propozycji zmian w konstytucji - mówi szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Wcześniej to samo powiedział Ryszard Petru.

 • Za chwilę zaczną się konsultacje ws. ustaw u prezydenta. Kto będzie, kogo nie będzie?

  - PiS - na spotkaniu będzie wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki

  - Nowoczesna - na spotkaniu będzie lider partii Ryszard Petru

  - PSL - na spotkaniu będzie szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz

  - Kukiz'15 - przedstawiciel klubu parlamentarnego weźmie udział w spotkaniu

  - PO - nikt z partii nie weźmie udziału w spotkaniu

 • Rzecznik Sądu Najwyższego przekonuje, że propozycje prezydenta co do Ustawy o Sądzie Najwyższym są bardziej akceptowalne niż propozycje Prawa i Sprawiedliwości. W rozmowie z IAR sędzia Michał Laskowski podkreślił jednak, że nie dostrzega potrzeby aż tak radykalnych zmian. Powiedział, że istnieją różne sposoby budowania modelu odpowiedzialności dyscyplinarnej i organizacji tych sądów. Sędzia Laskowski dodał, że nie widzi takich racji, które mogą stanowić podstawę do przeprowadzenia reformy Sądu Najwyższego. Jego zdaniem, jest to sąd sprawny i funkcjonujący na bardzo wysokim, merytorycznym poziomie.

 • Tymczasem PO zbiera krytykę za odrzucenie zaproszenia prezydenta na konsultacje. Dziennikarze przypominają m.in., że partia nie ma własnego projektu zmian w sądownictwie, a jeszcze nie dawno deklarowała współpracę z Andrzejem Dudą.

 • PiS na razie oszczędnie komentuje propozycje prezydenta. Na pół godziny przed spotkaniem prezydenta z partiami, rzeczniczka PiS Beata Mazurek napisała: "PiS jest za rozwiązaniami prospołecznymi, o których mówił Andrzej Duda. Do dyskusji jest to, czy rzeczywiście np. w izbach dyscyplinarnych powinni być ławnicy".

 • O godz. 16:45, po spotkaniach z przedstawicielami partii, prezydent Duda wygłosi drugie dziś oświadczenie.

 • Lider Nowoczesnej Ryszard Petru deklaruje na Twitterze, że wybiera się na organizowane przez prezydenta spotkanie - po to, aby... "osobiście przekazać, że opozycja nie zgadza się na zmiany w Konstytucji".

 • PILNE

  Nowoczesna jednak weźmie udział w spotkaniu z prezydentem o godz. 16. Spotkanie ma dotyczyć ewentualnych zmian w konstytucji.

Redagowane przez:
 • Tomasz Setta
 • Patryk Strzałkowski

Najnowsze informacje