Newsy, analizy, komentarz [MICHAŁ KOLANKO: POLITYKA NA ŻYWO]

 • czwartek, 02 stycznia 2014
 • Walka z pijanymi kierowcami to pierwszy polityczny temat w 2014. I test dla Sienkiewicza

  Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

  Tragiczny wypadek w Kamieniu Pomorskim spowodował, że partie polityczne zaczęły prześcigać się w pomysłach na walkę z pijanymi kierowcami. Dziś odbyły się już trzy konferencje prasowe: PiS, SLD oraz Solidarnej Polski. O 12.00 miało rozpocząć się spotkanie premiera Tuska z ministrami Sienkiewiczem i Biernackim. Cała sytuacja to polityczny test dla ministra Sienkiewicza, pierwszy tak duży w tym roku.

  Politycy PiS ogłosili dziś propozycje zmian w prawie, ale zaatakowali także rząd i Platformę. Mariusz Błaszczak przypominał, że projekt zmian w kodeksie karnym autorstwa PiS jest w „zamrażarce”. PiS chce także, aby pijani kierowcy odpowiadali jak za zbrodnie, a także konfiskatę samochodów i zaostrzenie kar dla pijanych kierowców. Marcin Mastalerek stwierdził też, że spotkanie z ministrami to „narada w stylu putinowskim”.

  SLD nieco inaczej rozkłada akcenty. Politycy zaapelowali o zwołanie we wtorek nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości, z udziałem ministrów Biernackiego i Sienkiewicza. Cały pakiet SLD nazywa się „Zero tolerancji dla kierowców, którzy po alkoholu wiozą śmierć”.

  SLD zaproponowało także wprowadzenie przedmiotu „wychowanie komunikacyjne” w szkołach średnich, obowiązkowe alkomaty w samochodach, a także m.in. kierowanie na terapię osób, które jeździły pod wpływem alkoholu. SLD chce także grzywien dla pijanych kierowców w wysokości wartości samochodu, a także zbudowanie systemu wsparcia dla rodzin. Politycy domagają się także oznaczania samochodów pijanych kierowców "czerwonym listkiem".

  SP koncentruje się na konfiskacie samochodów - w przypadku osób, które miały powyżej 1,5 promila. SP chce także 30-dniowego aresztu dla pijanych kierowców, a także publikowania ich wizerunków, jak również montowania alkomatów w stacyjkach dla recydywistów. Patryk Jaki z SP stwierdził na dzisiejszej konferencji prasowej, że to Platforma ponosi od 6 lat odpowiedzialność za to, co dzieje się w kraju.

  Wypadek w Kamieniu Pomorskim to we czwartek główny temat dla mediów. Dlatego nie jest żadnym zaskoczeniem, że partie polityczne (tak samo jak KPRM) próbują pokazać, że mają gotowe rozwiązania, które będą zapobiegać tego typu wydarzeniom w przyszłości. Dla opozycji to także kolejna okazja, by uderzyć w rząd i Platformę.

Nie znaleziono tabeli dla tego wydarzenia

Trwa wczytywanie...
Nie znaleziono terminarza dla tego wydarzenia