Jest opinia Komisji Weneckiej ws. Polski. Mowa o zagrożeniu dla demokracji [RELACJA NA ŻYWO]

 • piątek, 11 marca 2016
 • "Parlament Europejski liczy, że Komisja Europejska przeanalizuje sytuację i sprawdzi, czy polski rząd stosuje się do zaleceń Komisji Weneckiej" - napisał Martin Schulz.

 • Jeśli ktoś ma wątpliwości...

 • - Pani Premier nie może opublikować komunikatu, który nie spełnia kryteriów ustawowych. I tu jest potrzebny ten kompromis, rozmowa i dialog m.in. z przedstawicielami klubów opozycyjnych. Niestety panowie tego nie rozumieją, upierają się przy swoim, nie chcą zrobić kroku w tył i nie akceptują żadnej naszej propozycji - mówi dalej Bochenek.

 • PILNE

  Rząd zamierza jutro o godzinie 10 przedstawić swoje stanowisko na temat opinii Komisji Weneckiej - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.

  - Z pewnym zdziwieniem przyjąłem uwagi komisji weneckiej co do komunikatu Trybunału Konstytucyjnego, który został wydany przed dwoma dniami. Ten komunikat, to stanowisko nie było przedmiotem badania Komisji Weneckiej - mówi Bochenek.

 • Prezes TK prof. Andrzej Rzepliński uważa, że "moralnie i politycznie jesteśmy zobligowani do poszanowania" stanowiska Komisji Weneckiej. Jeszcze przed jego ogłoszeniem prezes TK zaznaczył, że dla "każdego prawnika jest oczywiste", jakie będzie to stanowisko.

  Prof. Rzepliński pytany przez dziennikarzy, jak powinien zachować się rząd wobec stanowiska Komisji Weneckiej odpowiedział, że "jeśli jakieś państwo chce się zaliczać do państw cywilizowanych", to powinno przestrzegać tego stanowiska.

  - Co nie oznacza, że co do litery. Ale bez obrażania się i bez mówienia, że to jest przyjęte przez nie wiadomo kogo i nie wiadomo po co, w jakimś pałacu i co to w ogóle jest, że oni w jakimś pałacu obradują, a nie gdzieś w namiocie itd. - dodał.

 • Komisja Wenecka popiera Polskę, Polaków i opozycję. Opinia Komisji to sygnał pokazujący, jak wolny świat ocenia to, co się dzieje w Polsce - w ten sposób szef PO Grzegorz Schetyna skomentował komunikat Komisji.

  Jak dodał, prezydent Andrzej Duda powinien - po opinii Komisji Weneckiej - wyciągnąć wnioski i jak najszybciej przyjąć ślubowanie trzech sędziów. - Kolejny raz gorąco apelujemy też do premier Beaty Szydło, aby - tak jak napisała Komisja Wenecka - opublikowała zapis orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - podkreślił Schetyna.

 • - Będziemy głośno domagać się od Beaty Szydło, żeby uszanowała, nie tylko wyrok TK, ale też opinię Komisji Weneckiej. Jutro mamy w planach czytanie Konstytucji ze zrozumieniem. Będziemy czytać na głos i wyświetlać kolejne artykuły Konstytucji, nie tylko te dotyczące Trybunału - zapowiadają.

 • Partia Razem zapowiada, że zostanie pod Kancelarią Beaty Szydło jeszcze cztery dni, czyli tyle, ile - zgodnie z ustawą - premier pozostało na opublikowanie wyroku TK.

  - Nie jesteśmy zaskoczeni opinią Komisji Weneckiej. Potwierdza ona to, op czym mówiliśmy od początku - winne są nie tylko obecne władze, ale też rząd PO-PSL, który rozpoczął proces psucia Trybunału - mówią członkowie Razem.

 • Znamy już najnowszą wersję opinii PiS, przypomnijmy wcześniejsze:

 • - Możemy zmieniać prawo podczas normalnej demokratycznej procedury. Ale nie możemy odrzucać prawa, tylko dlatego, że komuś się to prawo nie podoba - kontynuuje Sasin.

 • - Opozycja nie może umywać rąk od rozwiązania tego konfliktu - uważa Sasin.

 • - Żyjemy w państwie gdzie mamy demokratycznie wybrany Parlament, mamy pana prezydenta. I może być tak, że niektórzy przyjmują, że ponad tym wszystkim jest Trybunał Konstytucyjny, a nad nim jeszcze Komisja Wenecka. W żadnym razie - kontynuuje.

 • PILNE

  - Nie jest niczym nadzwyczajnym taka opinia, która ma charakter niewiążący. Jesteśmy w państwie suwerennym. Suwerenem jest naród. Jesteśmy w Polsce. Nikt nie może nam nic nakazać. Może zaproponować. Pewne propozycje należy prześledzić. Ale nie na przykład propozycja opublikowania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które naszym zdaniem nie jest orzeczeniem, a stanowiskiem czy komunikatem - mówi dalej Wójcik.

 • Poseł PiS Michał Wójcik podkreśla, że stanowisko zostało złagodzone, a opozycja przygotowywała się na nadzwyczajny raport. - Z dużej chmury mały deszcz - ocenia.

 • - To jest opinia. Coś co możemy wykorzystać, możemy nie wykorzystać. Clou sprawy to nie jest to, co jest w tej opinii. Clou sprawy jest to, że my musimy nasze, polskie problemy, a takim problemem jest konflikt polityczny wokół Trybunału Konstytucyjnego, rozwiązać na drodze porozumienia między władzą a opozycją. Do takiego porozumienia jesteśmy gotowi. Mamy nadzieję, że opozycja będzie chciała rozmawiać, a nie tylko podgrzewać ten konflikt - mówi dalej Sasin.

 • PILNE

  Sasin dalej: - Zamierzamy opinię przeanalizować i pochylić się nad nią, natomiast nie zadeklaruję absolutnie w tej chwili, że w części czy w całości będziemy chcieli tę opinię wdrożyć

 • PILNE

  - Cenimy sobie wszelkie opinie na temat tej sprawy i w ogóle spraw naszych, polskich, ale to nie znaczy, że musimy być więźniami tych opinii. Na pewno więźniami tych opinii nie będziemy - deklaruje Sasin

 • - Musimy się wszyscy nad tą opinią pochylić - zarówno rząd, jak i opozycja. Słyszeliśmy szefa Komisji Weneckiej, który mówił, że klucz do rozwiązania kryzysu politycznego jest w Warszawie, a nie w Wenecji, ani żadnym innym mieście. Żadna instytucja międzynarodowa nie jest w stanie tego kryzysu politycznego rozwiązać tylko my tutaj, w Polsce, na drodze dialogu między władzą i opozycją. Ale dialogu toczonym w spokoju, a nie na ulicy w trakcie wieców organizowanych przez opozycję - mówi poseł PiS Jacek Sasin.

 • - Rząd zapozna się z tą opinią (...) Przede wszystkim przewodniczący Komisji Weneckiej mówił, że kryzys konstytucyjny ma swoje korzenie w poprzedniej kadencji Parlamentu - mówi w TVN 24 Jan Maria Jackowski, senator PiS

Redagowane przez:
 • Wiktoria Beczek Wiktoria Beczek
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje