Lech Wałęsa i teczki Kiszczaka w IPN. Opublikowano dokumenty TW "Bolka"

 • poniedziałek, 22 lutego 2016
 • Na dzisiaj to wszystko, dziękujemy, że byliście z nami

 • Fot. Krzysztof Miller/ AG

  Historyk prof. Andrzej Paczkowski

  Historyk prof. Andrzej Paczkowski w TVN24: - Prezes IPN znalazł się w niezręcznej sytuacji, z której nie było dobrego wyjścia. Mamy wiedzę, że SB coś manipulowało, czy miało zamiar manipulować przy dokumentach dotyczących Lecha Wałęsy. Z drugiej strony jest ogromny nacisk opinii publicznej i mediów, żeby jak najszybciej udostępnić.

 • Notatka służbowa funkcjonariusza SB ze spotkania z TW "Bolek" w dniu 5 października 1973 roku:

  Jak pisze rezydent "Madziar", TW Bolek "w toku rozmowy oświadczył, iż chciał mi zakomunikować, iż zdecydował się odmówić dalszej współpracy".

  "Odmowę współpracy wyjaśnił tym, że nie ma on czasu poświęcać na spotkanie się z nami i podawać informacje o swoich kolegach z pracy nie mając z tego żadnego pożytku, to znaczy że my mu za to nie płacimy" - głosi notatka.

  "Na zapytanie dlaczego w ogóle przystąpił do współpracy o ile nie chce o swoich kolegach nic mówić obecnie oświadczył, że obawiał się po grudniu represji więc uważał, że lepiej będzie zgodzić się na współpracę. Pomimo przekonywania go do słuszności informowania nas o wrogiej działalności przez niektóre osoby na Stoczni w/w stanowczo stwierdził, że uważa za skończona naszą współpracę" - głosi dokument.

  Dalej jest dopisek rezydenta "Madziara": "W toku współpracy ze mną t.w. kilkakrotnie oficjalnie domagał się pieniędzy, gdyż tak był nauczony w pierwszym okresie czasu po werbunku, dostawał co miesiąc po 1000 zł i więcej. Nie podając ciekawych informacji nie dawałem mu pieniędzy gdyż nie było za co. Wobec tego odmówił współpracy. Uważam za wskazane nie prosić w/w, a zaniechać dalsza pracę".

 • "Zwróciłem mu również uwag na jego formę pisania doniesień. Oświadczyłem mu, że w informacji swojej ma podawać tylko i wyłącznie wypowiedź osób trzecich, nie dodając żadnych swoich komentarzy i domysłów" - pisze w notatce służbowej o kontakcie z TW "Bolkiem" funkcjonariusz SB.

  I dalej: "(...) wywnioskowałem, że jest to człowiek bardzo wybuchowy, (...). W związku z tym musi być często kontrolowany"

 • Notatka służbowa z jednego ze spotkań. Agent poucza Bolka, by mimo konfliktu w stoczni sam się z niej nie zwalniał:

 • Tymczasem w IPN jest już gotowa gablota z teczkami TW "Bolka"

  Gablota w IPN z teczkami TW "Bolka" (Fot. Tomasz Golonko)
 • Zadania od SB dla TW Bolka:

 • Pokwitowania przyjęcia pieniędzy "za współpracę i udzielanie informacji". Na dokumentach widnieje podpis "Bolek":

 • TW "Objętny" o Wałęsie (pisownia oryginalna):

  Wałęsa - według mych spostrzeżeń jest to człowiek wybuchowy, robiący wszystko na oślep, kieruje się sprawami podsłyszanymi które na pozór wydają się nie do pokonania, on obraca to w samym jego wypowiadaniu się nie ma żadnego sensu w każdej chwili można mu przerwać i skontrować, on w tym wypadku staje się bezradny, poprostu stara się iść najkrutszą trasą, głownie go pasjonuje rozrabianie, sianie paniki i chyba praca biurowa, według mych obserwacji i innych osób, to do pracy się za bardzo nie bierze

 • Notatki znalezione w aktach są pisane przez funkcjonariuszy SB:

 • Notatka służbowa kpt. Ratkiewicza:

  W dniu 8.06.1976 r. ustaliłem, że TW "Bolek" po zwolnieniu go ze Stoczni Gdańskiej, zatrudniony został w ZREBie.

  W związku z tym nawiązałem z nim kontakt telefonicznie. Podczas rozmowy oświadczył, że na żadne spotkanie nie przyjdzie, gdyż nie chce tych organów znać. Jedynie może przyjść na przesłanie jemu wezwanie. Biorąc pod uwagę jego aroganckie zachowanie się zaniechałem dalszej rozmowy i uważam za niewskazane dążyć do dalszego nawiązania z nim kontaktu celem pobrania od niego zobowiązania o zachowaniu w tajemnicy faktu jego współpracy z organami bezpieczeństwa.

 • PILNE

  Dotarliśmy do listu gen. Czesława Kiszczaka do dyrektora Archiwum Akt Nowych. List miał zostać ujawniony "nie wcześniej jak 5 lat po śmierci Lecha Wałęsy"

 • Wśród dokumentów znajduje się raport z werbunku. Czytamy w nim:

  Ja st. insp. Wydz. II-go K.W.M.I. w Olsztynie, melduję, że w dniu 21 XII 1970 r. w związku z akcją "Jesień 1970 r." dokonałem doraźnego pozyskania ob. WAŁĘSA LECH s. Bolesława i Feliksy z d. Kamińska ur. 29.09.1943 r. w Popowie pow. Lipno woj. Bydgoszcz, żonaty, elektromechanik, wykszt. zasadnicze. Ps. "BOLEK"

  Dokument jest podpisany nazwiskiem: E. Graczyk

 • PILNE

  Nasza dziennikarka jest już w czytelni. Dostajemy pierwsze zdjęcia.

 • Znów Cenckiewicz. Tym razem lista wypłat i świadczeń - od 500 do 1500 zł.

  Twitter @Cenckiewicz
 • Wewnątrz spokojnie

  Twitter @lukonarski
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje