Zapomniany relikt z czasów ZSRR. Rosja ciągle włada fragmentem Norwegii

Gazeta.pl
20.09.2016 16:13
Barentsburg to miasto leżące na norweskim archipelagu Svalbard. Nie znajduje się jednak pod kontrolą Norwegii. Miastem włada Rosja.
Komentarze (127)
Zaloguj się
 • Maciej Malysz

  Oceniono 38 razy 26

  Proponuję autorowi przeczytanie traktatu o Spitzbergenie. Wszyscy sygnatariusze w tym Polska mają prawo do archipelagu i m.in na jego podstawie mamy tam własną bazę Hornsud

 • kroliklesny

  Oceniono 11 razy 11

  Autor, nie klam. Wg traktatow wiedenskich z 1815 roku prawo do korzystania ze Svalbardu (Szpicbergen) i jego bogactw mialo kazde owczesne panstwo europejskie. Dlatego ZSRR mial tam calkiem legalnie kopalnie wegla. Norwegia tylko ADMINISTRUJE tym terenem. Szefem Szpicbergenu jest specjalnie nominowany przez Krola norweskiego tzw. Namnsman (czyli czlowiek od mianowania), wybierany on jest z wyzszych oficerow Policji norweskiej, ktora zwyczajowo na polnocy Norwegii pelni role notariusza, przedstawiciela administracji panstwowej i wladzy policyjnej, noszac imie nie "Politi" jak Policja w miastach, tylko "Lennsmann" /czlowiek prawa/ a wlasnie na Szpicbergenie i ta nazwa jest autonomiczna i inna. Tyle w temacie. Mieszkalem tam 15 lat, to wiem do cholerki!

 • gandalph

  Oceniono 22 razy 10

  W latach 20-ych XX w. Sowieci odkupili od holenderskiej spółki kopalnię węgla Barentsburg; umożliwiał to przedziwny status prawny archipelagu Svalbard, przynajmniej takim był wtedy. Norwegia była tylko NOMINALNYM suwerenem, poza tym mógł tam wejść każdy, absolutnie każdy. Pytanie, po co Sowietom było potrzebne zupełnie nieekonomiczne wydobycie węgla? (Węgiel był wprawdzie dobrej jakości, ale drogi!). Sowieci kupili kopalnię za marne 5 mln koron norweskich. Zapobiec temu mogło kupno przez samą Norwegię, ale nikt nie zwracał na to uwagi. Poza tym: "napływ „pracowników” sowieckich na Spitsbergen był tego rodzaju, że w parę lat ich liczba kilkakrotnie przekroczyła liczbę „tubylców”. W dodatku byli bardzo starannie dobierani i szkoleni, wystarczyło tylko ich uzbroić…"
  Odsyłam do nr 11 Merkuryusza z 2011 r.: www.merkuryusz.com

 • klm747

  Oceniono 8 razy 8

  pierdo.lić filmy

 • calmy

  Oceniono 8 razy 8

  Bez przesady z tym miastem. Osiedle przyzakładowe nie jest miastem.

 • joly.roger

  Oceniono 7 razy 5

  Bzdurny artykuł. Ruskim naprawdę można wiele zarzucić bez zmyślania, bo do przebywania i eksplatacji bogactw archipelagu Svalbard mają niepodważalne prawo wynikające z traktatów międzynarodowych (podobnie jak Polska nota bene).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX