Zapomniany relikt z czasów ZSRR. Rosja ciągle włada fragmentem Norwegii

Gazeta.pl
20.09.2016 16:13
Barentsburg to miasto leżące na norweskim archipelagu Svalbard. Nie znajduje się jednak pod kontrolą Norwegii. Miastem włada Rosja.
Komentarze (170)
Zaloguj się
 • Maciej Malysz

  Oceniono 43 razy 27

  Proponuję autorowi przeczytanie traktatu o Spitzbergenie. Wszyscy sygnatariusze w tym Polska mają prawo do archipelagu i m.in na jego podstawie mamy tam własną bazę Hornsud

 • kroliklesny

  Oceniono 14 razy 12

  Autor, nie klam. Wg traktatow wiedenskich z 1815 roku prawo do korzystania ze Svalbardu (Szpicbergen) i jego bogactw mialo kazde owczesne panstwo europejskie. Dlatego ZSRR mial tam calkiem legalnie kopalnie wegla. Norwegia tylko ADMINISTRUJE tym terenem. Szefem Szpicbergenu jest specjalnie nominowany przez Krola norweskiego tzw. Namnsman (czyli czlowiek od mianowania), wybierany on jest z wyzszych oficerow Policji norweskiej, ktora zwyczajowo na polnocy Norwegii pelni role notariusza, przedstawiciela administracji panstwowej i wladzy policyjnej, noszac imie nie "Politi" jak Policja w miastach, tylko "Lennsmann" /czlowiek prawa/ a wlasnie na Szpicbergenie i ta nazwa jest autonomiczna i inna. Tyle w temacie. Mieszkalem tam 15 lat, to wiem do cholerki!

 • gandalph

  Oceniono 23 razy 11

  W latach 20-ych XX w. Sowieci odkupili od holenderskiej spółki kopalnię węgla Barentsburg; umożliwiał to przedziwny status prawny archipelagu Svalbard, przynajmniej takim był wtedy. Norwegia była tylko NOMINALNYM suwerenem, poza tym mógł tam wejść każdy, absolutnie każdy. Pytanie, po co Sowietom było potrzebne zupełnie nieekonomiczne wydobycie węgla? (Węgiel był wprawdzie dobrej jakości, ale drogi!). Sowieci kupili kopalnię za marne 5 mln koron norweskich. Zapobiec temu mogło kupno przez samą Norwegię, ale nikt nie zwracał na to uwagi. Poza tym: "napływ „pracowników” sowieckich na Spitsbergen był tego rodzaju, że w parę lat ich liczba kilkakrotnie przekroczyła liczbę „tubylców”. W dodatku byli bardzo starannie dobierani i szkoleni, wystarczyło tylko ich uzbroić…"
  Odsyłam do nr 11 Merkuryusza z 2011 r.: www.merkuryusz.com

 • LECH MARCZAK

  Oceniono 9 razy 7

  Spoko .W ramach równowagi tylko w gigantycznej skali mają Rosjanie problem na Syberii .Tamtejsze kobitki masowo wychodzą za mąż za Chińczyków ,którzy zapewniają im normalne stabilne życie .W ten sposób Kitajce stopniowo i pokojowo zajmą część Rosji bez oddania strzału ..

 • klm747

  Oceniono 10 razy 6

  pierdo.lić filmy

 • calmy

  Oceniono 10 razy 6

  Bez przesady z tym miastem. Osiedle przyzakładowe nie jest miastem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX