W figach które jemy znajdują się martwe osy. Tłumaczymy, dlaczego tak się dzieje

Igor Wołek, Filip Chmielewski
18.02.2016 15:39
Osy figowe i figi koegzystują w specyficznej symbiozie. Osa może złożyć jaja tylko w środku owoców figowca. Jednocześnie roślina ta potrzebuje os, aby doszło do zapylenia.
Więcej o:
Komentarze (48)
Zaloguj się
 • Oceniono 19 razy 15

  Jest to bzdura wynikająca z nieznajomości biologii. Błonkówka rozmnaża się w dzikich figach, tzw. kapryfigach. One nigdy nie trafiają na rynek i wierzcie mi, te owady tam widać. Figi handlowe to były dawniej tzw. figi smyrneńskie, które mają za długi słupek, żeby błonkówce wystarczyło pokładełka. Wskutek tego figa zostawała zapylona, ale owad nie znosił jaj i umierał na słupku. Aby figom smyrneńskim wystarczyło błonkówek, wieszało się koszyki z kapryfigami albo przesadzało dziką figą sad co pewien odstęp.
  Teraz istnieją też odmiany, które owocują bez zapylenia.
  I zamiast powielać bzdury z internetu, na litość, sięgnijcie do książek.

 • oby.watel

  Oceniono 4 razy 4

  Czyli w figach znajdują się martwe osy, ale ich w figach nie ma?

 • antrop

  Oceniono 8 razy 4

  To nie są osy! tylko błonkówki! Tak to ja piszą ludzie którzy się na tym nie znają... Każda osa jest błonkówką ale nie każda błonkówka jest osą!!!!

 • janboden49

  Oceniono 17 razy 3

  a w krajach, gdzie nie rosną figi, to osy składają jaja do porzeczek, które następnie w słoikach jadą do Warszawy. z Tych jaj wylęgają się donosy, zbierane następnie w ipn...

 • barosob

  Oceniono 7 razy 3

  A, to nie wiedzialem. Czyli takiej figi wegetarianie jesc niepowinni. Zawiera bialko zwierzece :).

 • wuk4

  Oceniono 1 raz 1

  Nie rozumiem co to znaczy (w znaczeniu: OWOC) figa męska - niejadalna i żeńska - jadalna.

  Niektóre rośliny mają kwiaty dwupienne. Męskie są pręcikowe, a żeńskie - słupkowe. Męskie tworzą pyłek, a żeńskie są zapylane. Męskie po skończeniu okresu pylenia usychają, a zapylone żeńskie tworzą zawiązek owocu. Tak jest m.in. u naszej swojskiej leszczyny.

  Z tego, co wiem, to owoce powstają wyłącznie z kwiatów żeńskich albo obupłciowych. co to są więc te "figi męskie niejadalne"? A może pewnych rzeczy nie wiem... W każdym razie wydaje się to podejrzane...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX