"Czesi zachwycają się polskimi piwami rzemieślniczymi!" - wywiad z Tomaszem Kopyrą

Bartek Przybyszewski
07.12.2016 17:36
- W 2010 roku mieliśmy w Polsce 80 browarów. Obecnie mamy trzykrotnie więcej. Wówczas mieliśmy jakieś 50 nowych piw rocznie na rynku i one się między sobą niewiele różniły. Dziś mamy ponad 1000 nowych piw rocznie - o piwnej rewolucji opowiada w rozmowie z Bartkiem Przybyszewskim Tomasz Kopyra z bloga blog.kopyra.com.

Pełną wersję wywiadu obejrzysz TUTAJ
Więcej o:
Komentarze (46)
Zaloguj się
 • nikt znany

  Oceniono 13 razy 9

  bardzo dobrze. gonić tych tandeciarzy z koncernów. powinno się wprowadzić zasady nazewnictwa co można sprzedawać jako piwo. większość tych wynalazków pędzonych na syropie glukozowo fruktozowym musiałaby zmienić nazwę na "wyrób piwopodobny"

 • jakis_gosc01

  Oceniono 12 razy 6

  A czemu mają się nie zachwycać? W Czechach bywam często, często pijam ich piwa jak tam jestem i generalnie większość ich piw, a przynajmniej tych znanych marek, to takie same koncernowe siuśki jak u nas. Oni tak jak Polska posprzedawali swoje najbardziej znane marki piw zagranicznym koncernom, które zrobiły z tych piw podobne koncernowe siuśki jak zrobiono z naszych, znanych marek tego trunku. Oczywiście da się w Czechach też kupić bardzo dobre piwa z lokalnych, rzemieślniczych browarów, ale w tym momencie tego typu piw jest u nas zdecydowanie większy wybór.

 • ulanzalasem

  Oceniono 6 razy 4

  I bardzo dobrze, większy wybór to tylko korzyść dla konsumenta, a i duże browary starają się "pokazać" i co jakiś czas wypuszczają coś w innym stylu nawiązując do browarów kraftowych. Niektóre są całkiem niezłe, a dodatkowo przeważnie w miarę szeroko dostępne nawet w marketach. A jak Polacy przynajmniej w jakiejś części przestaną żłopać głównie masowe piwo po 2-3,5zł, które często niczym się od siebie nie różni to może i trochę kultura spożycia alkoholu się zmieni.

 • piesiec81

  Oceniono 5 razy 3

  Gdzie jest zapis wywiadu? Nie mam ochoty tracić 9,5 minuty + reklama, ani 23 minut na youtube, dziękuję - nie oglądam.

 • szejski

  Oceniono 15 razy 3

  Ejże, mamy Boże Narodzenie czy Prima Aprilis?

 • asperamanka

  Oceniono 13 razy 1

  Czesi większość swoich znanych browarów sprzedali dużym koncernom, i teraz masowo produkują taki sam koncernowy wyrób, jak wszyscy.

  Jedyny duży browar który się ostał w czeskich rękach jako przedsiębiorstwo państwowe to budziejowicki Budvar, a i to tylko dlatego, że wskutek wciąż definitywnie nierozstrzygniętego sporu z amerykańskim Budweiserem o prawo do nazwy, nie dało go się nijak sprzedać za rozsądną cenę.

 • promemo

  0

  Poxilina jest najlepsza - ma gwarancje Poxipolu !

 • babi szado

  Oceniono 2 razy 0

  Szkoda tylko, że np w takim Poznaniu żadna szkoła nie kształci browarników. A jest w tym mieście tradycja zawodu, jest w okolicy kilka browarów, jest szkoła ze sprzętem i jest kilku nauczycieli. Niestety nie ma zainteresowania Izby rzemieślniczej, odpowiednich komórek w urzędzie miejskim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX