Tarapaty Syrenki. Picasso namalował ją w warszawskim bloku, była, a później... Gdzie jest teraz? Nasz reporter na tropie

Tomasz Golonko, produkcja: Kamil Rutkowski, animacja, montaż: Filip Chmielewski
14.09.2017 17:14
69 lat temu na warszawskim Kole, w jednym z mieszkań wielki mistrz Pablo Picasso zostawił niezwykłą pamiątkę. Na ścianie mieszkania namalował węglem Warszawską Syrenkę. O tajemnicy związanej z jego pobytem opowiada film 'Tarapaty'. A jakie losy spotkały niezwykłe dzieło sztuki? Wybraliśmy się z kamerą na osiedle, które odwiedził legendarny malarz. Co dziś mówią o skarbie sami mieszkańcy?
Komentarze (31)
Zaloguj się
 • ziaburek

  Oceniono 9 razy 9

  Picasso był też w Serocku pod Warszawą. Tam przynajmniej została tablica pamiątkowa na takim małym, obrośniętym domku nad Zalewem Zegrzyńskim.

 • halszka67

  Oceniono 4 razy 4

  Namalował tez gołąbka pokoju.

 • szabepio

  Oceniono 3 razy 3

  Picasso dlugo potem żałowal ze ciągnąl komuchom i odwiedził Polskę. Obecnie żałuje tego para książęca z uk jak zorientowala sie dokąd przyjechała i jak propaganda pis ich wykorzystała.

 • domektomek

  Oceniono 3 razy 3

  Powinno się wyciąć tę ścianę , wstawić inną cegłę, a ścianę z Syrenką oddać do Muzeum Narodowego.
  Jeśli była zamalowana, konserwatorzy sztuki wiedzą jak ją odzyskać.

 • Łukasz Piskorz

  Oceniono 1 raz 1

  Ale przecież to historia stara jak świat. Dla nikogo, choć trochę z związanego z Wolą (pan pozwoly, jestem z Woly) to żadna nowość. Księdza Sitnika 4. I historia fresku też nic nowego. Pogooglujcie. Fajna opowieść i powód, by odwiedzć osiedle Na Kole, które jest magiczne!

 • bkiton

  Oceniono 1 raz 1

  Prawie jak pomnik Edgara.

 • jan_sobczak1

  0

  Cieszy mnie że lewacka NADRASA myślicieli i filozofów potrafi określić co jest sztuką, co ma się komu podobać i kto jest "głupią babą". Wasz tatko Adolf H. byłby z was dumny.

 • anonimnagazecie

  0

  Picasso namalował też portret polskiego malarza, którego poznał we Francji - Witolda-K (Kaczanowskiego). Portret był nawet na aukcji w Polsce, ale nie znalazł się kupiec.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX