Napisaliście K+M+B na drzwiach? To błąd. Wcale nie chodzi o imiona Trzech Króli

Igor Wołek, Paola Kadyszewska
05.01.2016 18:31
W Polsce tradycją stało się pisanie K+M+B na drzwiach wejściowych. Jednak poprawny zapis powinien wyglądać inaczej i być skrótem łacińskiego zwrotu ''Christus Mansionem Benedicat'', który oznacza ''Niech Chrystus błogosławi temu domowi''.
Komentarze (730)
Zaloguj się
 • pittuz

  Oceniono 176 razy 122

  Znajomość religii u polskich "katolików" ogranicza się do pójścia do kościoła i tępym klepaniu wyuczonych na pamięć regułek.

 • elbertson

  Oceniono 110 razy 94

  obrzędowość i symbolika już dawno przesłoniła istote religi u 70% polskich katolików ,Jezus nie nauczał co mamy pisać na drzwiach , nauczał miłości do bliznich , do sąsiadów również

 • dzidka17

  Oceniono 80 razy 58

  Teraz ba drzwiach powinno się pisać WOŚP i tę kopertę przekazać na szczytny cel , a nie na pasibrzuchów pozbawionych empatii.
  Mieszkam w obecnej parafii od ponad 20 lat i NIGDY nie zdarzyło się,żeby ksiądz podczas kolędy zapytał o zdrowie domowników , a była chora,stara teściowa, potem mąż po udarze mózgu i niepełnsprawny syn.
  Na wstępie był temat renowacji kościoła,wymiany dachu itp.Tzw.tematy roszczeniowe. Po tym jak księża katoliccy odnieśli sie do Jurka Owsiaka w tym roku kolędować będę na rzecz WOŚP .

 • kura_wuja

  Oceniono 65 razy 35

  U nas na klatce jest napisane CHWDP, myslicie ze to tez jakies blogoslawienstwo od kosciola?

 • fi_n

  Oceniono 59 razy 35

  Ten zwyczaj jak i święto tzw. Trzech Króli nie ma podstaw biblijnych. W Przekazie biblijnym po pierwsze nie ma liczby, po drugie imion, a po trzecie są to magowie inaczej astrolodzy, a nie żadni królowie. Ponadto odwiedzili Jezusa nie w żłobie, lecz w domu. Więc nie było to stajni. Inna sprawa, że tylko astrolodzy mogli dostrzec dodatkowe zjawisko jak gwiazda czyli świecący i poruszający się punkt. Kto nim poruszał, skoro zaprowadził ich do Heroda, który chciał zabić Jezusa? Ponadto, dlaczego po złożeniu wizyty interweniował sam Bóg i we śnie kazał tym astrologom obrać inną drogę powrotną, by nie informowali Heroda gdzie przebywa Jezus? Wiedzy biblijnej trzeba, a nie przekazów ludowych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX