Referendum w Warszawie. W lokalach dosłownie pustka. "To żart z demokracji"

Tomasz Golonko
06.09.2015 22:08
Sprawdziliśmy, czy warszawiacy wybrali się dziś do urn. - Frekwencja jest minimalna - usłyszeliśmy w jednej z komisji wyborczych. Dlaczego było tak słabo? Źle sformułowane pytania, mało informacji albo... brak 'papierka' - to najpopularniejsze odpowiedzi mieszkańców Warszawy.

Referendalną niedzielę spędziliśmy z kamerą na ulicach stolicy. Odwiedzaliśmy komisje wyborcze i rozmawialiśmy z napotkanymi warszawiakami o tym, czy poszli do urn (na pl. Zbawiciela spotkaliśmy m.in. Artura Zawiszę z Ruchu Narodowego). Co wynika z naszej sondy? Wniosek jest prosty: zainteresowanie referendum było minimalne. Potwierdziły to zarówno rozmowy z członkami komisji wyborczych, jak i opinie warszawiaków.

Przypomnijmy, że Polacy odpowiadali na trzy pytania:
- czy są za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu,
- czy są za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa,
- czy są za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.

Referendum to inicjatywa Bronisława Komorowskiego, który wniosek w tej sprawie podpisał kilka dni po przegranej, pierwszej turze wyborów. Głosowanie trwało od godz. 6 do 22. Wynik będzie wiążący, jeżeli w głosowaniu weźmie udział więcej niż połowa uprawnionych. PKW planuje podać wyniki w poniedziałek. Gdy tylko poznamy oficjalne rezultaty, skomentują je specjalnie dla nas eksperci z Fundacji im. Stefana Batorego. Zapraszamy do Gazeta.pl!
Więcej o:
Komentarze (331)
Zaloguj się
 • kowgli

  Oceniono 80 razy 74

  Absolutnie nie zgadzam się z tytułem. Żartem z demokarcji, było to referendum. Niekonkretne, bezsensowne, powstałe jedynie po to, żeby w przypływie populizmu przytulić wyborców Kukiza.
  Brak frekwencji świadczy jedynie o tym, że ludzie nie dają sobą manipulować. Moja rodzina i znajomi zupełnie świadomie podjęliśmy decyzję o nie udaniu się na referendum, aby nie dokładać się do frekwencji.

 • avro

  Oceniono 88 razy 50

  Byłem we wszystkich artykułach poświęconym uchodźcom. Wszędzie wyłączona mozliwość dodawania komentarzy. Pustka, pustka, pustka. To żart z demokracji.

 • taka_sprawa

  Oceniono 56 razy 38

  Dla nie żart z demokracji to blokowanie możliwości komentowania artykułów u was. Rozumiem że uchodźcy i pazura to jakieś święte krowy?

 • jasnogrodzian

  Oceniono 48 razy 30

  Czemu nie jesteście konsekwentni ? Muslimów nie można krytykować a na reszcie można wyżywać się ? Już lepiej w ogóle wyłączcie możliwość komentowania. Mi to się nawet podoba.

 • kowal75

  Oceniono 35 razy 27

  żart to jest ten portal. Przez ostatni tydzień informacje na temat dzisiejszego referendum można nazwać jako marginalne. Przez najbliższy będzie to temat na czołówce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX